Jump to content

90 Model Mazda 626 2.0 Ağır Bakım

BilinçsizKullanıcı
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

BilinçsizKullanıcı

Arkadaşlar öncelikle Kadir geceniz mübarek olsun.

Benim aracım 90 model mazda 626 2.0 aracı aldığımdan beri doğru dürüst sanayiye götürmedim.

Aralık ayında vizeye girecek. 

1,5 ay önce kaza yaptım sonrasında conta yaktım. Sanayide üst kapak ve conta değişti. Fan motoru kırılmış o değişti .

Benim ağır bakım olarak ne yaptırmam gerekiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tüm islam aleminin kadir gecesi hayırlı olsun...Sıraya dizecek olursak güvendiğin bir ustaya arabayı verip bir kaç dakika tur attırmak. Usta sorunlu kısımların farkına varıcaktır. Daha sonra sanırım selde kalmıştı araç alt kısım tamamen incelenmeli ön ve arka fren merkezleri kürükleri deforme varmı bakılmalı yoksa bile içeri su girme ihtimaline karşı sökülüp iç kısımları temizlenip yağlanmalı. Aks körükleri kontrol edilmeli. Yırtık varsa değişim yapılmalı. Egzos manifolddan arka susturucuya kadar kontrol edilmeli. Çürük olan yerler kapatılmalı. Arka susturucuya su dolmuşsa değişme ihtimali yüksek. Aracın ön ve arka lastiklere rot ve balans ayarı yapılmalı. Yapılmadan önce ön ve arkada değişmesi gereken parçalar değişmeli. Yani aracın suda kalmış kısmı ve kazadan etkilene bilecek ön düzendeki yerler kontrol edilmeli.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

BilinçsizKullanıcı

Teşekkürler cevabın için . 

Ben  kendime bi liste yaptım bu dediklerinizden ayrıca;

*fan motoru değişecek

*bujiler buji başları, buji kabloları komple değişcek

*Gaz ayarı ve subap ayarı yapılacak

*şamandıra kontrol edilecek

*gaz kelebeği, boğaz kelebeği kontrol edilecek

*Benzin otomatiği bozuk değişecek.

Bunlar benim gördüklerim bir de arabanın kendi arızaları vardı işte sele kapılma ve kazadan dolayı. Sele kapıldığımda aracın ön koltukların altının döşemeleri ıslanmışta makine ile çektirdik baya çürük vardır muhtemelen de peki tüm bu bakımları ne kadar tutar para olarak 

Tüm islam aleminin kadir gecesi hayırlı olsun...Sıraya dizecek olursak güvendiğin bir ustaya arabayı verip bir kaç dakika tur attırmak. Usta sorunlu kısımların farkına varıcaktır. Daha sonra sanırım selde kalmıştı araç alt kısım tamamen incelenmeli ön ve arka fren merkezleri kürükleri deforme varmı bakılmalı yoksa bile içeri su girme ihtimaline karşı sökülüp iç kısımları temizlenip yağlanmalı. Aks körükleri kontrol edilmeli. Yırtık varsa değişim yapılmalı. Egzos manifolddan arka susturucuya kadar kontrol edilmeli. Çürük olan yerler kapatılmalı. Arka susturucuya su dolmuşsa değişme ihtimali yüksek. Aracın ön ve arka lastiklere rot ve balans ayarı yapılmalı. Yapılmadan önce ön ve arkada değişmesi gereken parçalar değişmeli. Yani aracın suda kalmış kısmı ve kazadan etkilene bilecek ön düzendeki yerler kontrol edilmeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tümünü yaptırmaya kalkarsan işçilik bu sadece tahmin en az 1000k tl. Parçayı sakın sorma bence. Sen arabayı satta diyemiyorum. Parça işine girince tamamladıktan sonra eyvah ben naptımda diyebilirsin hani kabaca hesap yapsam parça başı ortalama 70-80 tl parça sayısı ustanın görüşü önemli burdan söylemek zor 10 parça desek 800tl tutar üç aşağı beş yukarı. Ben bir ay önce kaza yaptım bir aracın önüne çıktım araca yandan arka kapıya çarptım benim sağ far sinyal tampon sağ köşe ezik tampon boyasıyla 850 tl işçilik dahil tuttu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

BilinçsizKullanıcı

Benim de aklımda ortalama 2000 tl bi masraf var. 

Aracı 8000 tl aldım. Ben araba gerçekten mükemmel ne 90 model diyebilirsin ne de 626ların cogu gıbı pert dıyebılırsın. Koltuk döşemeleri deri içinde 2500 tlık ses sıstemı  celık jantlar vs vardı ben koltuk ve ses sıstemıne vuruldum alırken zaten. Aldığımda fıstık gıbıydı benım elımde acemılıktı parasızlıktı mahvoldu araba :( aldığımda eskı bı arkadasım vıp arabaların iç dizaynı yapıyordu alınca ılk gunlerde park ederken sağ arka kapının bagaja yakın olan kısmını duvara surttum azcık aynı yerden bı kez daha cızdım ona boyatması ıcın verdım. Kendısı zımparaldı kendısı boyadı goturdu frınladı teypı kultablasını o cerceveyı suda kaplama yaptı. triger kayısını değiştirdi çamurluk değişti boyandı yağ bakımları sızdırmalar kontrol edıldı 300 tl para verdım arkadasım dıye işçilik yok parça zaten o kadar tutardı muhtemlen ama şimdi konusmuyoruz ondan dolayı sanayıde baskalarına gıdınce masaflar artıyo. Geçen kaza yapar yapmaz sanayıye gıttım. Kazada soyle yol gidiş dönüş çift şerit her şerit iki arabalık ortada bodur çam ağaçları var 10-15 cmlık gozum karardı actım orta refujde tam ortada agacları bıcıyorum. durdum ındım bı baktım on ıkı teker yarılmıs arabayı calıstırma dedıler ıktırdık kenara kaput zor acıldı o pimi kırılmış ucundakı toptn cıkmıs kablo actık tornavıda ıle gorunur bısey yok lastıkcı cagırdım degıstırdım lastıklerı cıkma ıle bırı yedek lastık zaten. Sanayıyey gıttım ertesı gun Ömer mazak var konya eskı sanayıde ısım var dedı bırıne gonderdı gonderdıgı adam benlık bısey yok radyatorun oturdugu alttakı demır ıcerı egılmıs kaportacı ıkı tıklatcak radyator yerıne oturcak bısey yok kaza sayılmaz dedı kaportacı soyle boyle ıste araya demır parca koyarım curuktur vs dedı curuk degıl sırf parayı arttırmak ıcın bayanım ya yenı de musterı bı fıyat cektı 250 tl baskasına gıttım 150 bı daha sordum 100 dedı bırı ıyı dedım bı zararı yok yaptırırım bı ara. Sonra 1 hafta sonra gece ısten geldım stop ettım arabayı bı fokurdaama sankı kettle calısıyo motorda bı baktım su bosaldı aha dedım conta yktık bındım sabahına ses yok sanayıye gıttım dedım sonuc oto dye bı yer lanet olsun dedım kı usta ben conta yaktım ya termostattan ya da fan motorundan boyle boyle kaza yaptım bı bak ya abla bu conta degıldır susuz bırakmıssındır dedı tamam da su eksık degıldı dedım actı aksam su dokulunce eksılmıs tabı eksık vr bak dedı ıyı dedım ekledı suyu tekrar calıstırdı kapattı foşş su yine boşaldı ah abla conta ynmıs ee masraf ne tutar dedım. Abla sımdı bu conta ust kapak contası 100 tutar 250 de ıscılık alırım dedı. usta yap bısey dedım yok yapamam ıyı alalım degıstır dedım ama kapakda catlak olabılır dedı ya dedım kapak da yoktur bısey actı aradı benı kapak catlak degıl ama % 80 bıtmıs kapak taşlana taşlana dedi eee değiştircez tamam ne kadar orjjınalı dedım 700 tl dedı çıkmaz o kadar benden sen al ya da ben alayım ıscılıkı sonra vereyım yap arabayı dursun sende dedım yok

Parçayı belkı alırım bı tanıdıktan dedım arandım sanayıde bı kac yerde kapak Adnan usta varmış kapakçı böyle böyle dedım ne kadar 500 orjınal dedı o da kore malı ee bana usta 700 dedı dedım kım dedı bu usta sudur budur sabah senın kapak ıcın benı ıkı uc kısı aradı vay serefsızler ayak ustu 200 lıra benım kapaktan kar yapcaklarmıs dedı neyse ben buna 500 kapak +50 tl kapak alışssın dıye +100 tl takım conta parası verdım hallettık ustaya goturduk malzemelerı taksın dıye taktı ettı arabayı teslım etcek benı bı aradı ee abla bu contayı kapaktan değil fan motoru bozuk kırılmış ondan yakmış dedim ben sana dedım demı dıye bu çalışmaz sımdı bunu yapcaz yoksa aynı masraf cıkar yıne dedı başladım sovmeye bana kapak aldırdın param bıttı ben napcam dıye koy arabayı konyanın ortasına yakacam dıye kufrettım fan motoru 300-350 lıra ıscılık almazmıs bı de neyse aradı yarım saat sonra abla ben baska bı marka arabanın cıkmasını buldum takıyom gel 30 lıra para vermem dedım gıttım baktım arabayı radyatoru tutan demırde elektrık halatı ıle dırege baglamıs radyatorun demırı bukuk ya fanı takamıyor onu da duzeltmıs aldım abla bu motor senı pek ıdare etmez bujıler komple deıgıcek gaz ayarı yapılcak haberı n olsun dedi. hee eyvallah dedım aldım arabayı sımdı gozum hararetde kullanıyorum arabayı bayram sonu 950 lıra param gelcek onun 400-500unu harcıcaktım ıste sımdı kafam baya karısık ve bozuk arabama asıgım bı bayan olarak asırı sevıyorum arabamı parasızlıktan bakamadım yoksa heryerını guzelce yaptırıdım. Bı akıl verın napayım nerden baslayım yaptırmaya yine o güzel sesini duymak için mazdamın

Tümünü yaptırmaya kalkarsan işçilik bu sadece tahmin en az 1000k tl. Parçayı sakın sorma bence. Sen arabayı satta diyemiyorum. Parça işine girince tamamladıktan sonra eyvah ben naptımda diyebilirsin hani kabaca hesap yapsam parça başı ortalama 70-80 tl parça sayısı ustanın görüşü önemli burdan söylemek zor 10 parça desek 800tl tutar üç aşağı beş yukarı. Ben bir ay önce kaza yaptım bir aracın önüne çıktım araca yandan arka kapıya çarptım benim sağ far sinyal tampon sağ köşe ezik tampon boyasıyla 850 tl işçilik dahil tuttu.

Önceliğiniz iyi bir usta ve orjinal parçadan yana olursa omurluk olur hocam

Oğuzhan bey iyi bir usta ve orjinallık artık tek bakacağım şey. ama tabi bu da para demek .

Mazda kullanıyorsan dediğiniz gibi sağlam bir usta ve orjınal parça sizi yıllarca götürür. Alalı 1,5 yıl olacak kaza yapmasam sanayıye gıdecegı yoktu arabanın o derece sağlam araba su halıyle bıle masallah daha bı kez yolda bırakmadı benı

Bu arada araca 10 ay once antalyada galerı 12000 tl fıyat verdı benım salaklıgım satmadım bunun gıbısını bulamam dıye

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynen hocam araçlarımız cok güzel benimkide sizinkiyle aynı değerini bilmemiz lazim biz bakarsak asla nankörlük yapmıyor araçlarımız bol bol sabirla en iyisi olacağından şüphem yok Insallah gönlünüzce bu işlerinden üstesinden gelirsiniz gecmis olsun tekrardan

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

BilinçsizKullanıcı

Araçlar aynı madem bi kaç soruyla rahatsız edebilir miyim sizi bilginiz varsa?

Aynen hocam araçlarımız cok güzel benimkide sizinkiyle aynı değerini bilmemiz lazim biz bakarsak asla nankörlük yapmıyor araçlarımız bol bol sabirla en iyisi olacağından şüphem yok Insallah gönlünüzce bu işlerinden üstesinden gelirsiniz gecmis olsun tekrardan

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

BilinçsizKullanıcı

Sizin araçta 2.0 motor mu? 

Ben acil olarak fan motoru ve buji buji kablosu alıcam da bunları ne model ve ne marka almalıyım ve nerden alaym sizce

Buyrun sorun tabi amacımı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet Emine hanim 2 litre aracım

Fan motoru hakkinda bilgim yok şükür ki ihtiyacim olmadi(yeni tartışacağıniz fan a iceriden kontrol edebileceğiniz ışıklı düğme takmalarini isteyin olasi zor durumlarda kendiniz düğme vasitasiyla müdahale edebilirsiniz)

Bujileri ngk marka alabilirsiniz parçacılardan temin edebilirsiniz ama ozellikle belirtiyorum tirnak aralığı 0.8 olani tercih edin diğer 1.1 olan lpg de verimsiz oluyor (bunu ikisini yanyana getirince eni ince olan olarak anlayabilirsiniz )

Buji kablosu konusunda worg buji kablosu diye google de arama yaparsaniz kendi sitesinde araci yazarak kablo karşınıza çıkar orada lpg yada performans kablosu adi altinda 10 mm lik ürün satılıyor onu almanizi tavsiye ederim ben aldim cok memnunum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

BilinçsizKullanıcı

Ben burda amazon.com sitesini çok duydum ordan baktım bujı ve fan motorları için fiyatlar baya uygun ve parçlar hep iyi marka misal fan motoru 300-350 tl piyasada ord 45 dolar ıle 110 dolar arası yani 120 lıra ile 250 arası hatta baktıgım motor da bu uygun mu acaba http://www.amazon.com/Dorman-620-746-Radiator-Fan-Assembly/dp/B000C14GBG/ref=sr_1_32?ie=UTF8&qid=1436835449&sr=8-32&keywords=fan+motor+mazda+626+1990

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben hiç yurt dışı sitelerden alışveriş yapmadım aslında fiyatlar hep uygun 100 dolari geçmediği sürece gümrüğe de takilmiyor gayet mantikli ama gelmesi 1 ayi bulur yerli siteleri biraz daha araştırmakta hatta telefonla parcacilari arayıp fiyat almak mantikli olacaktir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

BilinçsizKullanıcı

Valla işte ustadan parçacıdan geçtiğimiz aylarda ağzım yandı birde burlardan boyle referans topluyorum.  Var mı bildiğiniz parçacılar peki sizi de baya tuttum ama

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Emine hanim sanirim cikma fan takmışsınız dediğim gibi elektirikciye gidip ışıklı düğme taktirarak olasi durumda kendi kontrolunuz altinda tutabilirsiniz ben genelde parçaları Ankara'da yaren otodan alıyorum ama internet siteleri var mi bilmiyorum yarin yol üzerinde ugrayip fan motoru fiyati alirim sizin için

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

BilinçsizKullanıcı

valla çok sevınırım konyanın sanayısı cok ve de buyuk ama ıste denk getırdıler mı fıyatı sısırıyorlar  teşk ederim cevaplarınız ıcın iyi geceler kazasız belasız günler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 hafta sonra ...
 Paylaş

• Yeni Oluştur...