Jump to content

Tesla

PAN
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Amerikalıların bazı durumları anlatmak için kullandıkları bir deyim vardır:  "The sky is the limit" derler.  Türkçesi "Limit gökyüzüdür."  Bu deyim insanların yaratıcılıklarını desteklemek için bol miktarda kullanılır.  Herşeyi yapabilirsin, bir sınır yok, anlamındadır.  Zaten bu yüzden ABD bir bakıma uç noktaların ülkesidir.  Dünyada hiçbir yerde olmayan şeyleri bazen ABD'de görebilirsiniz.  Örnegin, bazı ABD vatandaşları (hepsi degil tabii ki) evlerinde son model ateşli silah bulundururlar, bu yasaldır (gerekli basamakları sağladığınız takdirde).  Tabii bunun ne derece etik bir yasa oldugu tartışmaya açıktır.

Otomobil konusunda da "The sky is the limit" derler.  Dünyanın başka hiçbir ülkesinde olmayan otomobiller ABD'de satılır, hem de uygun fiyatlara.  ABD vergi politikası araçları bizde oldugu gibi silindir hacmine göre vergilendirmez.  Yani araçların motorlarını bizde oldugu gibi sınıflandırarak vergi almaz.  Eger bunu yapsa idi ABD otomotiv firmaları isyan ederdi.  Hatta devlete ciddi baskı yaparlardı.  ABD devletinin otomobil sahiplerinden aldığı senelik vergi tutarı sadece 2 basamaklı bir rakamdır ve bu meblag motordan bağımsızdır.  Bir başka deyişle ABD vergi politikası tam anlamıyla otomotiv endüstrisini destekler, bize oldugu gibi köstek olmaz.  İşte Tesla gibi firmalar bu nedenle sadece ABD'de var olabiliyor.  Hatta belki bu nedenle ABD tüm dünyadan beyinleri kendine çeken süper bir güç olmuştur.  Bir bakıma insanlara makul bedellere otomobil gibi teknolojik bir oyuncak veriyorsunuz.  Başka ülkeler ABD'yi çok eleştirir ama bence ABD gibi beyin mıknatısı bir ülke olamadıkları için eleştirirler.  Her ülke yüksek vergi toplayabilir, ama her ülke dünyadan beyinleri kendine çekemez.  Isterse bir denesin.

Yukarıdakı konuya geri dönecek olursak, hiçbirimiz 1000 hp motorlu bir araç istemiyoruz.  Ama makul bir güce sahip bir araç isteyen belki milyonlarca Türk vardır.  Örnegin, benim makul buldugum motor 2.5 litre 4 silindir dogal aspirasyonlu, takribi 200 hp güçte bir motor olabilir.  Bu ne çok yüksek ne de çok düşük güçte bir motordur.  Her bakımdan ortalama bir motordur.  Böyle bir motora sahip bir aracı acaba Türkiye'de gerçekten alabiliyor muyuz?  Eger alamıyorsak neden alamıyoruz?  Bu sorunun yanıtı belli:  yüksek vergiler.  Peki sizce bu mevcut vergi politikası Türk otomotiv sanayiini baltalıyor mu?  Bence evet, baltalıyor.  Ama kimin umurunda?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Geçtigimiz Çarşamba günü Antalya'dan Izmir'e dönerken yolda biryerlerde Hollanda plakalı bir Tesla gördüm.  Böylece ilk defa bir Tesla ile tanıştım.  Mat siyah (daha dogrusu koyu gri) bir rengi vardı.  Bir iki kez kırmızı ışıkta beraber kalkış yaptık.  Manuel Mazda ile onu yakalayamadım, çok iyi bir ivmesi vardı.  Ileride kırmızı ışıkta tekrar beraber olduk.  Kullanan kesin bir Türk idi çünkü sağ sol şerit degistirerek gidiyordu.  😀

Benim idrak edemedigim konu bu araç nasıl cesaret edip te sarj istasyonlarının hemen hemen hiç bulunmadıgı bir ülkeye geldi.  Nerelerde sarj ediyor?  Anlayamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Elektrikli arabaların yaygınlaşması için öncelikle enerji sorunu çözülmeli. 

en büyük sorun pil. Aliexpress’te bile 10kwh lityum pilin ücreti 5bin dolar. Orta sınıf bi aile arabasının 40-50kwh pile ihtiyacı var. Pillerin ömrü en fazla 10-15 yıl. O süre sonunda arabaya tekrar bir araba parası vererek yürütme maliyeti çok ciddi boyutlarda oluyor. 10-15 sene boyunca bakım ve arıza masraflarını neredeyse hiç yok ama yine de pil yenilemenin maliyetini asla karşılamıyor. 

diğer konu şarj. Ev şarjı neyse de hızlı şarj gerçekten pahalı. Dakikası 1,5-2tl istasyonlarda. Yarım saatten sonra katlanarak artıyor. Bu süre şarjlarla menzil 200-250km civarı. 

Son olarak elektrikte dışa bağımlıyız. Mevcut elektrik üretim tüketim oranımız yakın. Zaman zaman fazlası oluyor. Fakat arabalar bu döngüye eklenirse iş başka boyuta biner. 

türkiye’de elektrikli arabanın yaygınlaşması en az 15-20 sene. Belki daha fazla. hibrit araçlar daha mantıklı. İçten yanmalı motorlu arabada boşa giden enerjiyi depolayarak tüketimi azaltmak daha doğru gibi geliyor bana. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@tansu87  Olay ne tüketim ne de menzil, bütün olay şehirlerde salınan emisyonun düşürülmesi. Bu yüzden bizdeki elektrikli otomobilin beklentisi ile (az yakalım az para verelim), bunun gelişimini yapan ülkelerdeki komisyonların beklentisi (kademeli olarak sıfır karbon salınımı, daha sonra karbon nötr üretime geçiş) birbirine uymadığı için bizde toplu bir geçiş şu aşamada zor. Özellikle yerli üretimde içten yanmalı ve hybrid otomobil pazarı epey uzun süre devam edecektir bizde, tam elektriklilere bir vergi avantajı olmazsa özellikle hybrid araçların geleceği parlak burada.

Pillerin geri dönüşümü demişken, birkaç seneye bu konuda ciddi bir gelişim ümidiyle üretiliyor bu kadar pilli otomobil. Bitik pillerden değerli materyalleri çıkarabiliyorlar ama emekliyorlar şuan, zamanla hızla gelişecek. Birkaç yılda bir sürü özel şirket kuruldu bu işlemi üstlenen.

Elektrikli otomobillerin önündeki en büyük engel maliyetler. Hatta tek engel açıkcası, pil ağırlığı vs önemli değil. Bu da zamanla önemli ölçüde aşılacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Leanback :

@tansu87  Olay ne tüketim ne de menzil, bütün olay şehirlerde salınan emisyonun düşürülmesi. Bu yüzden bizdeki elektrikli otomobilin beklentisi ile (az yakalım az para verelim), bunun gelişimini yapan ülkelerdeki komisyonların beklentisi (kademeli olarak sıfır karbon salınımı, daha sonra karbon nötr üretime geçiş) birbirine uymadığı için bizde toplu bir geçiş şu aşamada zor. Özellikle yerli üretimde içten yanmalı ve hybrid otomobil pazarı epey uzun süre devam edecektir bizde, tam elektriklilere bir vergi avantajı olmazsa özellikle hybrid araçların geleceği parlak burada.

Pillerin geri dönüşümü demişken, birkaç seneye bu konuda ciddi bir gelişim ümidiyle üretiliyor bu kadar pilli otomobil. Bitik pillerden değerli materyalleri çıkarabiliyorlar ama emekliyorlar şuan, zamanla hızla gelişecek. Birkaç yılda bir sürü özel şirket kuruldu bu işlemi üstlenen.

Elektrikli otomobillerin önündeki en büyük engel maliyetler. Hatta tek engel açıkcası, pil ağırlığı vs önemli değil. Bu da zamanla önemli ölçüde aşılacaktır.

Para kazanmak istiyorlar. Yoksa kim sallar emisyonu. Otomobil devleri ve arkasındaki sanayi sektörü bi protesto yapsa o emisyon değerlerini belirleyen kuruluşlar, hatta ülkeler, hemen tamam abi çeker. 

demek ki pilli arabadan daha fazla kazanıyorlar. Kazanacaklar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, tansu87 :

Para kazanmak istiyorlar. Yoksa kim sallar emisyonu. Otomobil devleri ve arkasındaki sanayi sektörü bi protesto yapsa o emisyon değerlerini belirleyen kuruluşlar, hatta ülkeler, hemen tamam abi çeker. 

demek ki pilli arabadan daha fazla kazanıyorlar. Kazanacaklar

Komplo mantığına indirgenecek kadar basit değil bu olay. Normal motorlarla gayet güzel para basıyorlardı zaten, para hırsı amacıyla iş yapacak bir yapı veya firmanın yüz yıllık birikimi çöpe atıp über pahalı devasa lityum iyon piller içeren, doğru düzgün bakım bile gerektirmeyen,  2 tonluk araçlara geçmesinin mantığı yok. Milyarlarca liralık Ar-ge masraflarını, malum markaların ödedikleri milyarlarca liralık cezaları, hapislerde çürüyen yöneticileri saymasak bile olur. Sadece korkunç maliyetler yeter. 

Yani hayır, dertleri "sümen altından para kazanak" olayı değil elbette. Bir vizyon geliştiriyorlar, bunun üzerine bir para kazanma modeli olacak gelecekte. Elektrikli araçlardan Tesla hariç kimsenin para neyim kazandığı yok şuanda, hatta devletler vergi indirimi, fiyatta sübvansiyon sağlamasa satılmaları bile çok çok zor. Tesla da tek tier, yani sadece elektrik gittiği için bişeyler kazanıyor (o da son 1-2 senedir, battı batıyorlardı). Diğer dev markaların böyle bir lüksü yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dün akşam Narlıdere'de bir arkadaşımı ziyaret ettim.  Ailenin 2 aracı var.  Arkadaşım bu elektrikli araçların yaygınlaşacagı söylentisi nedeniyle araçları yenilemediklerini söyledi.  Ben de daha ona çok var, dedim.  Hem ben bu değişimin basamakları olacağını düşünüyorum.  Önce hybrid araçlar yaygınlaşacak, elektrikli araçlar degil.  Daha sonra (toplam 15+ sene sonra) elektrikli araçlar yaygınlaşacak.

Muhtemelen birçogumuzun bir sonraki aracı hybrid olacak.  Ama ben hala saf bir düşünceyle devletin hybrid araçları desteklemesi gerektigine inanıyorum.  Gelişmiş ülkelerin birçogunda sanıyorum hybrid araçlar destekleniyor.  Mantıklı olan da budur.  Yoksa Türkiye'de hybrid araçların yaygınlaşması çok zaman alır.  Devlet buna razı ise kendi bilir.  Tabii bu süreçte halen hybrid araç üreten Toyota gibi firmalar karlı çıkacaktır.  Diger firmalar da mecburen hybrid üretecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 saat önce, AKayhan :

Gelişmiş ülkelerin birçogunda sanıyorum hybrid araçlar destekleniyor. 

Düşük emisyonlu araçlar destekleniyor, gelişmiş kademelendirme sistemleri var. Artık düşük emisyonu klasik hybrid'le mi, PHEV ile mi, MHEV ile mi, hidrojenle mi, elektrikle mi veya Mazda'nın iddia ettiği gibi benzin HCCI ile mi başarırsın bunun tercihi üreticiye kalmış. Filo emisyonunu tutturduğun veya çok ceza ödemeyecek şekilde limit değerlere yaklaştığın müddetçe sorun yok.

Bizde de motorun 1600 aşağı ise 20lt benzin yaksan da olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Leanback :

Düşük emisyonlu araçlar destekleniyor, gelişmiş kademelendirme sistemleri var. Artık düşük emisyonu klasik hybrid'le mi, PHEV ile mi, MHEV ile mi, hidrojenle mi, elektrikle mi veya Mazda'nın iddia ettiği gibi benzin HCCI ile mi başarırsın bunun tercihi üreticiye kalmış. Filo emisyonunu tutturduğun veya çok ceza ödemeyecek şekilde limit değerlere yaklaştığın müddetçe sorun yok.

Bizde de motorun 1600 aşağı ise 20lt benzin yaksan da olur.

Webde "Passenger Car Emissions in Turkey" başlıklı ilginç bir makale buldum.  Bence en azından makalenin başındaki Executive Summary bölümünü okumakta yarar var.  Burada küçük motor hacmi her zaman düşük emisyon demek degildir, diyor.  Motorun yaşı da emisyonda büyük etken.  Türkiye'deki MTV yaşlı araşları desteklediği için ve yaşlı araç yüksek emisyon anlamına gelebildiği için bizim ülke olarak emisyonumuz oldukça yüksek.  Bence ÖTV ve MTV'nin modern anlayışla yeniden düzenlenmesi gerekiyor.

Passenger car emissions in Turkey (theicct.org)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, AKayhan :

Webde "Passenger Car Emissions in Turkey" başlıklı ilginç bir makale buldum.  Bence en azından makalenin başındaki Executive Summary bölümünü okumakta yarar var.  Burada küçük motor hacmi her zaman düşük emisyon demek degildir, diyor.  Motorun yaşı da emisyonda büyük etken.  Türkiye'deki MTV yaşlı araşları desteklediği için ve yaşlı araç yüksek emisyon anlamına gelebildiği için bizim ülke olarak emisyonumuz oldukça yüksek.  Bence ÖTV ve MTV'nin modern anlayışla yeniden düzenlenmesi gerekiyor.

Passenger car emissions in Turkey (theicct.org)

Emisyon bizde en son düşünülen şeydir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Elon Musk tüm gücüyle Tesla'yı küresel bir araç firması yapmaya çalışıyor.  Bu amaçla Almanya'da Berlin yakınlarında senede 500,000 Tesla üretecek bir fabrika kurdu ve bu fabrika için Alman yetkililerden onay bekliyor.  Elon Musk ve Alman yetkililer eger fabrika onaylanırsa bu senenin sonunda üretime geçmesini bekliyor.

https://www.wsj.com/articles/tesla-awaits-green-light-for-production-in-germany-11634039224?st=dvu2wfgr1ftvil2&reflink=desktopwebshare_permalink

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...