Jump to content

2.Nesil Mazda 3 Virajlarda Koltuk Oynama Sorunu ve Çözümü

sahmelik
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Sağa ve sola dönüşlerde koltuğum oynama yapıyordu bende sonunu düşünen kahraman olamaz desturuyla aldım elime lokma takımı nı giriştim öncelikle bu işlerden hiç anlamam. <br />

İlk olarak koltuğu geri yatırıp başlığı çıkarıyoruz, koltuğu tutan 4 somun var kapaklarını çıkarıp önce somunları söküyoruz daha sonra hava yastığının jakını çıkarıyoruz çıkarması basit korkmayın sonra koltuğu çıkarıyoz

f83bebe0336398ad0493b179b385e0ca.jpgccbb3c1bc8362bff08c6719fc6318edb.jpged8a38e80b9ac5ae2a57986780dd217d.jpgc3705f466fafc0cde7e0b7e2e22cbfdf.jpg48855d9de4fcbaa61d1d9b50025fa5bf.jpg resimlerde görünen 4 adet pula benzer segman var bu segmanların arası açıktır muhtemelen işte o boşluğu aldoğınızda sorun ortadan kalkıyor ben 15 numara idi sanırım bir lokma anahtarını vurarak o segmanların boşluğu nu aldım. dip not koltuğu sökmek için lokma takımı lazım enazından ben öyle hallettim saygılar

Baktınız o segmanların biri veya birkaç ı eksik alacağınız malzeme

d3874e6fb7a3d87e8eef5f7eecc4e09c.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam ellerine, emeğine sağlık. Paylaşım için teşekkürler.

Yalnız koltuğun sadece virajlarda oynamıyordur. Sadece virajlarda daha çok sağa sola yattığı için koltuk yerinden oynuyordur. Normal kullandımda bu tip bir aksiyon olmadığı için hissettirmemiştir sallandığını. Ama koltuğun oynaması garip. O kadar model yılı eski Mazda'larda bile böyle bir şey duymadım. Daha önceden acaba o koltuk sökülüp, takılmış olabilir mi ? Sizin araç ağır hasarlı bir araçtı dimi ?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benimde koltuktan aynı ses geliyor,ama bu iş çok masraflı geldi bana uğraşamam gibi :)) Elinize sağlık

Sizin koltuk sallanıyor mu ? Ses mi geliyor ? Çünkü hocam her hangi bir sesten bahsetmemiş. Siz aynı ses benden de geliyor deyince, tereddüt ettim. Sizin sorun farklı olabilir, plastik aksamlarıyla ilgili olabilir !!

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam ellerine, emeğine sağlık. Paylaşım için teşekkürler.

Yalnız koltuğun sadece virajlarda oynamıyordur. Sadece virajlarda daha çok sağa sola yattığı için koltuk yerinden oynuyordur. Normal kullandımda bu tip bir aksiyon olmadığı için hissettirmemiştir sallandığını. Ama koltuğun oynaması garip. O kadar model yılı eski Mazda'larda bile böyle bir şey duymadım. Daha önceden acaba o koltuk sökülüp, takılmış olabilir mi ? Sizin araç ağır hasarlı bir araçtı dimi ?

Yok hasarlı falan değil ve sadece virajlarda benim hafif yaslanmalarımla birlikte bir ses çıkıyor du boşluk sesi
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sizin koltuk sallanıyor mu ? Ses mi geliyor ? Çünkü hocam her hangi bir sesten bahsetmemiş. Siz aynı ses benden de geliyor deyince, tereddüt ettim. Sizin sorun farklı olabilir, plastik aksamlarıyla ilgili olabilir !!

Bazen gıcırtı sesi geliyor koltuktan,dönüşlerde de o boşluktan dolayı sallantıyı hissediyorum.Gıcırtı sesi için daha önce okumuştum bir yerde yağlama yapmak gerekiyormus ama neresi yağlanacak bilmiyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bazen gıcırtı sesi geliyor koltuktan,dönüşlerde de o boşluktan dolayı sallantıyı hissediyorum.Gıcırtı sesi için daha önce okumuştum bir yerde yağlama yapmak gerekiyormus ama neresi yağlanacak bilmiyorum :)

Siz sökün yada söktürün yağlanacak yerler belli zaten sıvı gres kullanın
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Sağa ve sola dönüşlerde koltuğum oynama yapıyordu bende sonunu düşünen kahraman olamaz desturuyla aldım elime lokma takımı nı giriştim öncelikle bu işlerden hiç anlamam. <br />

İlk olarak koltuğu geri yatırıp başlığı çıkarıyoruz, koltuğu tutan 4 somun var kapaklarını çıkarıp önce somunları söküyoruz daha sonra hava yastığının jakını çıkarıyoruz çıkarması basit korkmayın sonra koltuğu çıkarıyoz

resimlerde görünen 4 adet pula benzer segman var bu segmanların arası açıktır muhtemelen işte o boşluğu aldoğınızda sorun ortadan kalkıyor ben 15 numara idi sanırım bir lokma anahtarını vurarak o segmanların boşluğu nu aldım. dip not koltuğu sökmek için lokma takımı lazım enazından ben öyle hallettim saygılar

Baktınız o segmanların biri veya birkaç ı eksik alacağınız malzeme

Abi bendede sorun vardı o araya punto attırdım /kaynak) sağa sola oynamakesildi.(belden vuruyordu sanki viraşlarda küt küt ) fakat koltuk ileri geri oynuyor biraz sanki ve alt plastik ses yapıyor ileri geri oynamada bu soldan ayarlanan kısım var ya öyle raydan değil yani ona çözüm bulamadım önerin varmıyada sizde öyle bişey varmı başloktan yada koltuğun omuzunda tutup ileri geri sallanma varmı sizde ?

Bu arada senin bu yaptığına hiçbir döşemeci girmiyor meşakatli bende yaptırırken koltuğun altını sökerek minderi çıkararak yaptılar maliyet olarak 80+10(kaynak) maloldu banada segman bulamayız dediler iyi sen bulmuşssun abi:)

İlhan abi bizim bu mazdalar çok sağlam değil bak sizde sorun olmaması arabanın sağlamlığıyla alakalı değil sadece bizlerden şanslısınız:) Sen hiç böyle sorunlar duymuyorsun yaşamıyorsun sana şaşırtıcı geliyor o sırada mazdanın kalitesine laf etmemek için bilmiyorum yada sorun yaşamadığın için mi hiç (yoğurdum ekşi demiyorsun) ama bazı yoğurtlar da ekşiyor :) :) :nazar:  :nazar:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi bendede sorun vardı o araya punto attırdım /kaynak) sağa sola oynamakesildi.(belden vuruyordu sanki viraşlarda küt küt ) fakat koltuk ileri geri oynuyor biraz sanki ve alt plastik ses yapıyor ileri geri oynamada bu soldan ayarlanan kısım var ya öyle raydan değil yani ona çözüm bulamadım önerin varmıyada sizde öyle bişey varmı başloktan yada koltuğun omuzunda tutup ileri geri sallanma varmı sizde ?

Bu arada senin bu yaptığına hiçbir döşemeci girmiyor meşakatli bende yaptırırken koltuğun altını sökerek minderi çıkararak yaptılar maliyet olarak 80+10(kaynak) maloldu banada segman bulamayız dediler iyi sen bulmuşssun abi:)

İlhan abi bizim bu mazdalar çok sağlam değil bak sizde sorun olmaması arabanın sağlamlığıyla alakalı değil sadece bizlerden şanslısınız:) Sen hiç böyle sorunlar duymuyorsun yaşamıyorsun sana şaşırtıcı geliyor o sırada mazdanın kalitesine laf etmemek için bilmiyorum yada sorun yaşamadığın için mi hiç (yoğurdum ekşi demiyorsun) ama bazı yoğurtlar da ekşiyor :))) :nazar::nazar:

Bende sadece boşluk vardı sağe sola yatınca virajlarda oynama yapıyordu , koltuk gıcırtısı için söktürmüştüm ben daha evvel ozaman gördüm bu segmanları ve koltuğun nasıl söküleceğini kafam atıncada sıyırdım kolları. o segmanların tanesi 3 tl izmir yeni otoda bulmuştum
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlhan abi bizim bu mazdalar çok sağlam değil bak sizde sorun olmaması arabanın sağlamlığıyla alakalı değil sadece bizlerden şanslısınız:) Sen hiç böyle sorunlar duymuyorsun yaşamıyorsun sana şaşırtıcı geliyor o sırada mazdanın kalitesine laf etmemek için bilmiyorum yada sorun yaşamadığın için mi hiç (yoğurdum ekşi demiyorsun) ama bazı yoğurtlar da ekşiyor : :): :):nazar:  :nazar:

Can kardeşim senin yaşın kadar benim otomobil kullanmışlığım var. 98 yılından bu güne aynı şirkette çalışıyorum. Mesleğim maliyet muhasebesi. Bu güne kadar şirkete satın alınmayan, kiralanmayan marka model otomobil kalmamıştır. Minimium 2 maksimum 3 yılda bir otomobillerimiz yenilenir. (28-32 arası otomobil alınır) Orta sınıftan tut, C-D segmentleri, premium markaların otomobillerine kadar alım olur. Bu araçların tüm servis, bakım, onarım, hasar, garanti, kasko, trafik, mtv, yakıt, muayene vs kayıtlarını ben tutuyor takip ediyorum. Çıkan arızaları, yedek parça-aksesuar, sarf malzemeleri, periyodik bakımı baz alıp. Mazda ile kıyasladığımda çok bariz şekilde fark var. Ben elimde olsa, patronunu ikna edebilsem pazarlamacıların altına Mazda 3 aldıracağım.

Çocukluk yıllarım olan 90'lı yıllardan bildiğim, beğendiğim Mazda ile. Sene 2011 yılında tanışmak nasip oldu. Maliyet muhasebesi uzmanı olarak, geçmiş yıllarda diğer kullandığım markalarda. Ben çöpe çok paralar atmışım.

Sen böyle hiç sorunlar duymuyorsun yaşamıyorsun diyorsun ya. Ben bu forumda açılan he konuyu, paylaşılan her yazıyı okuyorum.Yani sadece kendi otomobilimi baz almıyorum. Kaldı ki bunu dünya genelinde böyle. Yapılan araştırmalar, istatistikler doğrultusunda Mazda dünyanın en sorunsuz otomobilleri arasında. Bunu ben değil, otomobil otoriterleri söylüyor.

Can kardeşim tekrar söylüyorum Mazda kolay kolay bozulmaz, arıza çıkarmaz, yolda bırakmaz. Yolda bırakırsa da evinin önünde, garajında bırakıp seni mağdur etmez. :) Ama Mazda'yı o kadar güzel ve kolay bozarlar ki. Bak söylüyorum senin guzun kolay kolay iflah olmayacak. (Ama inşallah ben yanılıyorumdur)

Guzumun baskı balatası 102 Bin km'de. Evimin garajına tam girerken iptal duruma gelmişti. 900 Lira maliyetle, 1,5 günde teslim almıştım otomobilimi. Ve servisim sadık müşteri olduğum için, garantisi bittiği halde. İyi niyet garantisine sokabilmek için, ellerinden gelen tüm çabayı göstermişlerdi Mazda Avrupa'ya..Olumsuz yanıt gelince, mahçup oldular. Onlarda başka bir hizmetle, bunu telafi etmeye çalıştılar. Benim dizellerin bayağı bir serisinde, bu baskı balata sorunu yaşandı. Dizelin o yüksek torkuna, baskı balata yayı denen zımbırtı dayanmıyordu. Bunu bildiğim halde ne markadan, nede otomobilimden hiç soğumadım. Neden peki ? Çünkü diğer markalarda öyle şeylere şahit oldum ki. Çok ama çok iyi kıyaslama yapabiliyorum bu konularda. Çünkü elimde çok iyi örnekler, veriler var. O yüzden her seferinde Mazda'yı öpüpte başıma koyuyorum.

Forum genelini bile okusan, dediklerimi daha iyi anlayıp hak vereceksin bana.

Ama sen sadece sorun yaşayıp, işin düştüğünde foruma geldiğin için. Bu dediklerimi, bu şartlarda anlaman. Pek mümkün değil maalesef.

Bir Mazda'ya Lpg takarsan, bakımları zamanında yapılmazsa. Bakımı yapanlar işin ehli kişiler olmazsa, uygun sarf malzemeleri kullanılmazsa. Evet doğru söylüyorsun o zaman yoğurt ekşir işte. Bu yoğurt ekişidir, ekşi....

Not: Lpg mevzusu her lpg uygulaması için kast etmiyorum. Marka, model, işçiliğin çok önemli olduğunu vurgulamak isterim. Genelleme olursa diğer sorunsuz kullanan lpg kullanıcılarına haksızlık olur. Fakat Lpg bir gerçektir ki her zaman arıza riskini artırır. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlhan abi merak etme bende senin yaşına geldiğimde senden fazla şeyler tecrübe etmiş olacağım zaten o zaman daha rahat tartışırız. EN AZ arıza oranı dediğin araştırma ne şartlar altında yapıldığını hangi modeller nasıl kullanıldı bilmeden yapılan ve mazda bu araştırmayı kullanan (pazarlama stratejisi) bir marka .Aynı araştırma da en pahalı tamir bölümünde de yanlış hatırlamıyorsam mazda sonlara doğru 16. sırada  :ohmy:  sen maliyet hesaplamayı biliyormuşsun madem bununda ne anlama geldiğini az çok bilirsin İlhan abi:) Ben forumu senin kadar düzenli kullanmıyorum çünkü vaktim yok öğrenci adamım ,gezip tozarken arabanın sorunlarıyla uğraşmaktan foruma üye oldum sonra da imkanım oldukça giriyorum. Benim araba iflah olmassa da yüzde 17 arasına ebediyen girecek bir araba olacak:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kardeşim, her markada sıkıntılar çıkabiliyor. Toyota'da da çıkıyor, VW'de de. Bu bir şans. Arıza olasılığı az araç almak da bu arıza denk gelme lotosuna vurmamak içindir. İngiltere'de Almanya'da en sorunsuz otomobil seçilen Mazda 3 tabiki de sıkıntılar çıkaracaktır ama bu hiç bir zaman 0 olamaz. 

Zamanında bakımı yapılmamış, hor kullanılmış bir aracın sorun çıkarma ihtimali de haliyle artacaktır. Hele bu araç kiralık olarak kullanıldıysa. 

Senin duruma gelirsek, yanlış hatırlamıyorsam şanzımandan kaynaklıydı. Bu ülkede otomatik şanzıman şans işi. Aldığı aracı ralli gibi kullanıp en ufak sorunda satan o kadar çok kişi var ki. Maalesef bunların yanlış kullanımlarının hatasını da 2. el araç alanlar ödüyor, ve sorunla karşılaşınca da araçtan bile soğutabiliyor. 

Senin çaren yetkili servis değil, Türkiye'de yetkili servislerdeki ustaların otomatik şanzımanı tamamen bildiklerine inanmıyorum. O nedenle sanayide otomatik şanzımanda ustalaşmış, önerilen birisini bulman lazım. Gerekirse İstanbul'a gideceksin bu sorun için. Bir de otomatik şanzımandan sıkıntı yaşayan yurtdışında da kişiler çok, bunu da Ford şanzımanının kullanılması gösteriliyor.

En az sorunsuz denilen araştırmalar araçların yurtdışındaki yetkili servislere kaçıncı yıllarda ne kadar geldiklerine göre araştırılıyor. Pahalılık konusunda sonlarda olması da doğru, zira Mazda; Toyota, VW, Opel'e göre çok ucuz servisleri. 

Bu arada konunu gördüm de, Allah kolaylık versin. O araç normal kullanım dışında kullanılmış gibi gözüküyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlhan abi merak etme bende senin yaşına geldiğimde senden fazla şeyler tecrübe etmiş olacağım zaten o zaman daha rahat tartışırız. EN AZ arıza oranı dediğin araştırma ne şartlar altında yapıldığını hangi modeller nasıl kullanıldı bilmeden yapılan ve mazda bu araştırmayı kullanan (pazarlama stratejisi) bir marka .Aynı araştırma da en pahalı tamir bölümünde de yanlış hatırlamıyorsam mazda sonlara doğru 16. sırada  :ohmy:  sen maliyet hesaplamayı biliyormuşsun madem bununda ne anlama geldiğini az çok bilirsin İlhan abi:) Ben forumu senin kadar düzenli kullanmıyorum çünkü vaktim yok öğrenci adamım ,gezip tozarken arabanın sorunlarıyla uğraşmaktan foruma üye oldum sonra da imkanım oldukça giriyorum. Benim araba iflah olmassa da yüzde 17 arasına ebediyen girecek bir araba olacak:)

Kardeşim mesleğim "Maliyet Muhasebesi" 17 Yıldır çalıştığım şirkette onlarca markanın A-B-C-D segmenti araçlarını satın aldım. Alman, Fransız, Japon, İtalyan hepsi mevcut. Bir dönem kiralama yöntemini bile kullandım. Tüm bakım, hasar, sigorta, muayene, egzoz emisyon, garanti vs işlerini ben takip ediyorum. Bunların düzenli olarak raporlamasını yapıyorum, yönetim kuruluna ve Almanya'daki ortağımıza. Bundan ötürü elimde mukayese için çok fazla bilgi var.

Örneğin 2011 yılına kadar Toyota'lardan çok memnunduk arıza ve sorunsuzluk konusunda. Ama 2011 model Corolla'lalarımızın hemen hemen hepsi yolda sorun çıkardı. Bayağı bir pazarlamacı arkadaşımız yolda kaldı. Kiralama yöntemi bize uymadı örneğin. Araçlarımız senelik fazla km yaptığı için kiralama şirketi hep yan çizdi, sorun çıkardı bakımlarda. Satın alma yöntemi bize kesinlikle daha uyuyor. Araçlarımızın düzenli bakımı yapıldığı için, satarken de amorti ediyor.  Demem o ki bu güne kadar satın aldığımız markaların. Servis hizmetleri, bakım faturaları, sorun çıkarıp/çıkarmama konusunda bayağı bir bilgiye sahip oldum. Sorunsuzluk konusunda Mazda başı çekiyor diyebilirim. Akabinde Toyota ve Honda'yı sıralayabilirim. Servis maliyeti konusunda Mazda, Toyota'dan da, Honda'dan çok çok daha iyi diyebilirim. 

Senin yaşadığın durum gerçekten üzücü ve istisnai bir durum. Umarım problemlerin en ucuz maliyetle sona erir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra ...

Merhaba ahali!

Sevgili @sahmelik, öncelikle cesaretin için tebrik ederim, ayrıca geçmiş olsun. 

Ben de "kendi işini kendin gör"cü bi insan olduğum için koltuğumu kendim tamir etmek istiyorum. Burda sanayideki bi döşemeci amca bi pul için (bu puldan kastı acaba senin segman dediğin şey olabilir mi?) 150 TL ve 1 ya da 2 gün yatış isteyince içimden kibarca küfredip çıktım. Güven de vermemişti yapabileceğine dair doğrusu.

Benim de problemim şöyle: Koltuk durduğu yerde zaten genelde yükseklik oynaması yapıyor (hani tek bacağı kısa sandalye gibi düşün, çaprazlama bi boşluk oynaması var, sağ ön sol arka ekseninde). Keskin virajlarda koltuk bayağı kalkıyor ve döndüğüm yöne göre doğru eğiliyor (hani az daha kalksa artık kop da gel, yan koltuğa düşeceğim) ve bi gün kopup da gelecek diye artık korkmaya başladım. Bi de yamuk oturtmuş sanırım kim oturttuysa, koltuk yamuk, park ederken yamuk ediyorum ya da şeritte düz ve düzgün gitmek için ben yamuk oturuyorum koltukta. Mesafe ayarında bi problem yok ama (ön arka sürgüde yani), orada herhangi bi diş kaçırma oturmama sesi yok, o kısım düzgün.

Şimdi ben de oğluşumu deşip sağını solunu kurcalamak istiyorum zira kaza sonrası Evo'ya (orj. servis) götürdüğümde (koltuğun kazayla alâkası yok, aldığımda vardı sorun) yapamamışlar. Götürsem geri, 1 hafta yatıracaklar = ölüm gibi bi şey ama kimse ölmüyor, metrobüste eziliyor.

Özetle şu segman denen parçalara ihtiyacım olacak gibi duruyor senin anlattığına bakılırsa, sorunumuz aynı. O parçalar nereden bulunur, bulması kolay mıdır, fiyat aralığı nedir?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
Merhaba ahali!

Sevgili @sahmelik, öncelikle cesaretin için tebrik ederim, ayrıca geçmiş olsun. 

Ben de "kendi işini kendin gör"cü bi insan olduğum için koltuğumu kendim tamir etmek istiyorum. Burda sanayideki bi döşemeci amca bi pul için (bu puldan kastı acaba senin segman dediğin şey olabilir mi?) 150 TL ve 1 ya da 2 gün yatış isteyince içimden kibarca küfredip çıktım. Güven de vermemişti yapabileceğine dair doğrusu.

Benim de problemim şöyle: Koltuk durduğu yerde zaten genelde yükseklik oynaması yapıyor (hani tek bacağı kısa sandalye gibi düşün, çaprazlama bi boşluk oynaması var, sağ ön sol arka ekseninde). Keskin virajlarda koltuk bayağı kalkıyor ve döndüğüm yöne göre doğru eğiliyor (hani az daha kalksa artık kop da gel, yan koltuğa düşeceğim) ve bi gün kopup da gelecek diye artık korkmaya başladım. Bi de yamuk oturtmuş sanırım kim oturttuysa, koltuk yamuk, park ederken yamuk ediyorum ya da şeritte düz ve düzgün gitmek için ben yamuk oturuyorum koltukta. Mesafe ayarında bi problem yok ama (ön arka sürgüde yani), orada herhangi bi diş kaçırma oturmama sesi yok, o kısım düzgün.

Şimdi ben de oğluşumu deşip sağını solunu kurcalamak istiyorum zira kaza sonrası Evo'ya (orj. servis) götürdüğümde (koltuğun kazayla alâkası yok, aldığımda vardı sorun) yapamamışlar. Götürsem geri, 1 hafta yatıracaklar = ölüm gibi bi şey ama kimse ölmüyor, metrobüste eziliyor.

Özetle şu segman denen parçalara ihtiyacım olacak gibi duruyor senin anlattığına bakılırsa, sorunumuz aynı. O parçalar nereden bulunur, bulması kolay mıdır, fiyat aralığı nedir?

Tanesi 3₺ idi benim aldığım da resmini. Eklemiştim yanlis hatirlamiyorsam

Dediğim gibi eklemisim kodu falan herseyi var dostum ara servisleri sor yok derse hangi serviste olduğunu sor ben bu kodu bulana kadar canim cikti şanslısın

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

06.05.2016 at 18:53, sahmelik :

Tanesi 3₺ idi benim aldığım da resmini. Eklemiştim yanlis hatirlamiyorsam

Dediğim gibi eklemisim kodu falan herseyi var dostum ara servisleri sor yok derse hangi serviste olduğunu sor ben bu kodu bulana kadar canim cikti şanslısın

Evet evet, kodu yazıyor. Sadece bu ürünün, nesnenin adı nedir bulamadım internette "segman" diye bi şey. Ama otoculara sorsam herhalde bilirler. Pul dedikleri şey budur belki de? Teşekkür ederim inşallah bulup hallederim ben de @sahmelik!

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...