Jump to content

2. Nesil Mazda 3 - Far ve Jant Temizliği

SpeedMazda
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhabalar,
Malum yeni bebeği alalı henüz 11 gün oldu. Önceki sahibi kozmetik açıdan aracı pek önemsemediği ve bakımsız bıraktığı için yapılacak çok işi var. Bende aklımdaki yapılacaklar listesine Far temizliği ve Kabaca Jant temizliğiyle başladım.

Merak edenler ve uygulamak isteyenler için kullandığım ürünler;
Auto Gylm Cam-Far temizleyicisi ve standart araç yıkama süngeri (uygulama süngerim vardı fakat normal süngerden pek bir farkı yok yıkama süngeri de iş görüyor),  Sonax Jant Temizleyici Sprey, yarım kova temiz su ve silme, kurulama işlemleri için standart bezler...

Ortalama süre: 30dk

Tortulanmış sağ far:
rqz0jk.jpg

Temizlenen sağ far:
bwy9f.jpg

Temizlenen sağ far:
2itijad.jpg

Tortulanmış sol far:
2pycqpy.jpg

Temizlenen sol far:
34nfuyc.jpg

Temizlenmiş sol far:
14ty0wg.jpg

Yağ bağlamış ön jant:
k1bo8.jpg

Temizlenen ön jant:
14vjitv.jpg

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hazır konusu açılmışken ben de bir soru sormak istiyorum. Acemi olduğumdan çok ince bir pasta olan Modacar çizik giderici pasta cila ve de genel kullanım amaçlı sonax hızlı cila aldım. Farlarımda çok bir puslanma yok ama, elimdeki modacarın ince pastasından sonra hızlı cila kullansam yeterli koruma sağlanır mı? Yoksa illaki farlara vernik kullanımı gerekir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hazır konusu açılmışken ben de bir soru sormak istiyorum. Acemi olduğumdan çok ince bir pasta olan Modacar çizik giderici pasta cila ve de genel kullanım amaçlı sonax hızlı cila aldım. Farlarımda çok bir puslanma yok ama, elimdeki modacarın ince pastasından sonra hızlı cila kullansam yeterli koruma sağlanır mı? Yoksa illaki farlara vernik kullanımı gerekir mi?

Araç Kaporta cilası ve Cam-Far için kullanılan temizleyici, onarıcı ürünler farklı şeyler. Örneğin çoğu araç kaportası için üretilen çoğu pasta'nın kullanım talimatlarında plastik yüzeylerde kullanılmaması gerekiği yazmakta. Yani ürünler farklı amaçlar için üretilmiş ürünler ve yanlış kullanım sonrasında kötü sonuçlar doğurabiliyor. Çünkü içerisindeki kimyasalların yüzey aşındırma oranları farklı. Bende merakımdan akrilik yüzeyler ve benzeri cam görünümlü yüzeylerde farklı denemeler yapmıştım ve temizlenmesi, onarılması gereken yüzeylerin tamamen buğulu bir hal aldığını görmüştüm. Bu nedenle doğru ürünü kullanmak ve doğru alana doğru şekilde uygulamak çok önemli..

Hızlı cila olayına gelince araç cilası ile hızlı cila arasında da boya kaporta yüzeyine işleyişiş ve yüzey üzerinde oluşan katman kalınlığı açısından farklılıklar var. Hızlı cilayı düzenli şekilde kullanırsanız (örn: haftada bir kere) gözle görebileceğiniz bir koruma sağlayabilirsiniz. Zaten ilk uygulamanızdan sonra araç üzerindeki tozları üfleyerek yüzeydeki prüssüzlüğü gözlemlersiniz. Tabi bu bahsettiklerim araç kaportasına uygulanacak olan hızlı cila ile ilgili. Kaporta için üretilen cilanın far üzerine uygulanması farlarınızın üretim materyaline bağlı olarak istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Dikkat etmekte ve uygulamadan önce farklı yüzeylerde denemenizde fayda var... bence en garanti yol 10-20tl karşılığı uygulamak istediğiniz yüzeye uygun bir ürün almak..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ellerinize sağlık. Benim farlarin biri komple solmuş. El atmayı düşünüyorum. Su 500-1000-2000-3000 zımpara ve sonrasında kullandiginiza benzer bir ürünle. Bu konuda araştırmalarımızdan elde ettiğiniz tecrübeleri paylasirsaniz çok sevinirim. Benim en çok kafama takılan simdi kalından inceye zımpara ile farın yüzeyini düzelttik sonra da kaportadaki pasta benzeri mantıkla uygun ürünle de puruzsuzluk verdik. Sonra ne olacak. Orijinal far üretiminde yüzeye özel bir işlem uygulaniyor mu? Uygulanıyorsa bu yüzeyi de ucurduk. Bu kullanacagimiz urunler parlatmak icin farin uzerinde tabaka birakiyor mu? Birakiyorsa bu tabakanin dayanikliligi nedir ?Yani uzun donem sonuçlar benim asil merak ettiğim. 

Paylaşım için teşekkürler .

İyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selamlar.. Far temizliği için kullandığınız ürün bumu ?

Evet görselde belirttiğiniz ürün. Bu ürünü araç camındaki kılcak çizikler için de kullanabilirsiniz.

AutoGlym Car Galss Polish

$_57.JPG

Sonax Jant temizleyici ürün de benim eklediğim:

893442_BB_01_FB.EPS_1000.jpg

Ellerinize sağlık. Benim farlarin biri komple solmuş. El atmayı düşünüyorum. Su 500-1000-2000-3000 zımpara ve sonrasında kullandiginiza benzer bir ürünle. Bu konuda araştırmalarımızdan elde ettiğiniz tecrübeleri paylasirsaniz çok sevinirim. Benim en çok kafama takılan simdi kalından inceye zımpara ile farın yüzeyini düzelttik sonra da kaportadaki pasta benzeri mantıkla uygun ürünle de puruzsuzluk verdik. Sonra ne olacak. Orijinal far üretiminde yüzeye özel bir işlem uygulaniyor mu? Uygulanıyorsa bu yüzeyi de ucurduk. Bu kullanacagimiz urunler parlatmak icin farin uzerinde tabaka birakiyor mu? Birakiyorsa bu tabakanin dayanikliligi nedir ?Yani uzun donem sonuçlar benim asil merak ettiğim. 

İyi forumlar...

Merhabalar,

Teşekkür ederim. Açıkcası far ya da cam yüzeyine zımpara uygulaması hiç yapmadım. Çizikleri gidereyim derken tamamen çizebilir-buğulaştırabilir o nedenle dikkat etmekte fayda var. Benim bildiğim kadarıyla üretim bandından çıkarken far-cam yüzeyi zaten prüssüz olduğu için herhangi bir uygulama yapılmadığı. Belki ince de olsa bir koruma amaçlı bir polish (cila) işleminden geçiyor olabilir.

İyi forumlar...

Yanıtımdan sonra kısa bir araştırma yaptım. Söylediğim gibi Otomobil farı üretimi aşamasında montaj öncesi far yüzeyi önce solüsyonlar yardımıyla tozlardan arındırılıyor ve sonrasında otomatize makineler tarafından çizilmelere ve parlaklığı koruyucu özellik taşıyan bir sprey sıkılarak montaj aşamasına geçiliyor. Aşağıdaki kısa video faydalı olacaktır;

https://www.youtube.com/watch?v=8nm9dZjKQbE

Diş macunu ile far temizleme :)

Faydası olmuş :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam siz bu temizliği hic zimpara yapmadan sadece bu urunle yaptiniz olemi ?

Evet ilk paylaşımda bahsettiğim gibi sadece AUTO Gylm ve yumuşak oto yıkama süngeri kullandım. Uygulaması çok çok basit kimsenin gözü korkmasın. Genel koruma ve cila amaçlı bile uygulayabilirsiniz...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet ilk paylaşımda bahsettiğim gibi sadece AUTO Gylm ve yumuşak oto yıkama süngeri kullandım. Uygulaması çok çok basit kimsenin gözü korkmasın. Genel koruma ve cila amaçlı bile uygulayabilirsiniz...

Ilk firsatta deniyecegim tesekkurler
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Zimparayi eğer tüm yüzeye uygulayıp sabırla kalından inceye uygularsaniz parlatma işlemi sonrası mükemmel oluyor. Tek sıkıntı kimyasal yapi. Bu şekilde dış etkilere daha hassas oluyor far. Aracim parçası pahalı olan bir arac. Yoksa doğrudan girişeceğim. Bakalım biraz daha araştıralım bazı forumlarda son kat olarak sprey vernik uygulanmış. Bazı vernik türleri sıcağa ve güneş ışınlarına ve fiziksel etkilere dayanıklı ama bu turleri sprey olarak bulmak biraz zor bulsak da biraz tuzlu. Olacağından emin olsam parası da önemli değil ama olmayacaksa diye geliyor insanin aklına.

Cevabınız için teşekkürler

İyi forumlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Linki buldum inceleyebilirsiniz. Vernik de 2k aktivatorlu vernikmis. http://tablet.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=93699963&p=1#93699963

Paylaştığınız bağlantıyı inceledim. Uygulama çok pratik olmasa da sonuç başarılı. Benim kullandığım yöntem ile sonuca ulaşamayanlar bağlantıdaki gibi daha profesyönel bir müdahaleye ihtiyaç duyabilirler bu açıdan ilgilenenler için oldukça faydalı bir paylaşım :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ürünü satın aldım bakalım.. umarım güzel sonuç alabilirim. herhangi bir makine kullanmadınız değilmi kas gücüyle halletiniz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...