Jump to content

1.Nesil Mazda 3 Şanzıman Yağ Değişimi

constantine41
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar aracım 83 bin km de manuel şanzıman yağı kaç km de değişiyor acaba ve koymamız gereken yağ hangisidir kaç litredir,bilgisi olan cevaplayabilirmi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

şanızman yağını serviste değiştiler ama soru işaretlerim var 80w-90 yağ koymuşlar kitapçıkta 10 derece ve üzeri diyor 75w-90 daha uygun olmazmıydı tekrardan değiştirmek geçiyor içimden gerek var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 2 ay sonra ...

Merhaba arkadaşlar,

Aracım 2008 model AT BRC LPG kiti mevcut 185.000 km de.

Son 2-3 haftadır birinci vitesten 2 ye atarken hafif bi gecikme ve ileriye atılma durumu ortaya çıktı. Zira 3. vitese geçerken de biraz daha az ama yine de aynı durum var.

Benden önceki sahibi 100.000 bakımında serviste yağı değiştirmiş. tahminimce kısmı değişim olmuştur 3-4 litre.   Ben aracı 170.000 de aldım.

1- Serviste yağ filtresi için 240 TL gibi rakam çıkıyor.  Aksaray da şasi numarası ile bulduğum filtre 75 80 TL. bunun bir zararı olur mu illa orijinal parça mı takmalıyız?

2- Yağ için servis dexelia atf m-v  52 Tl litre başı fiyat vermekte. hepsiburada.com da Mobil 1 tam  sentetik yağ 45 TL. Aksaray da ise bulduğum bir yağ Amerikan Top 1 ATF MV (arkasında onaylar kısmında Mazda ATF M-V ibaresi mevcut) litresi 30 TL.   Hangi yağ tercih edilmeli? Top 1 marka yağ resimlerini ek kısmına ekledim.

Yardımlarınız için teşekkürler.

IMG-20151203-WA0005.jpg

IMG-20151203-WA0004.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 dakika önce, Lemo :

Merhaba arkadaşlar,

Aracım 2008 model AT BRC LPG kiti mevcut 185.000 km de.

Son 2-3 haftadır birinci vitesten 2 ye atarken hafif bi gecikme ve ileriye atılma durumu ortaya çıktı. Zira 3. vitese geçerken de biraz daha az ama yine de aynı durum var.

Benden önceki sahibi 100.000 bakımında serviste yağı değiştirmiş. tahminimce kısmı değişim olmuştur 3-4 litre.   Ben aracı 170.000 de aldım.

1- Serviste yağ filtresi için 240 TL gibi rakam çıkıyor.  Aksaray da şasi numarası ile bulduğum filtre 75 80 TL. bunun bir zararı olur mu illa orijinal parça mı takmalıyız?

2- Yağ için servis dexelia atf m-v  52 Tl litre başı fiyat vermekte. hepsiburada.com da Mobil 1 tam  sentetik yağ 45 TL. Aksaray da ise bulduğum bir yağ Amerikan Top 1 ATF MV (arkasında onaylar kısmında Mazda ATF M-V ibaresi mevcut) litresi 30 TL.   Hangi yağ tercih edilmeli? Top 1 marka yağ resimlerini ek kısmına ekledim.

Yardımlarınız için teşekkürler.

Yukarıda bu yanıta bir göz atabilirsiniz.

Yada şu konuyuda inceleyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 dakika önce, İlhan :

Yukarıda bu yanıta bir göz atabilirsiniz.

Yada şu konuyuda inceleyebilirsiniz.

iki konuyu da inceledim fakat merak ettiğim sorulara cevap bulamadım. Bulsaydım zaten yeni konu açmazdım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, Lemo :

iki konuyu da inceledim fakat merak ettiğim sorulara cevap bulamadım. Bulsaydım zaten yeni konu açmazdım.

Kadir bey,

İki konuyuda incelediğinizi bilmemi yada tahmin etmemi beklemiyorsunuz dimi ? Aynı şekilde her ortak başlıklı konunun içinde. Aradığınız yanıtı bulup bulamayacağınızı bilmemde mümkün değil. Bir çoğumuz forumda mevcut konuyu/yanıtı gözden kaçırabiliyoruz. Görmemişsinizdir, incelememişsinizdir diye sizinle paylaşmak istemiştim.

Bakınız göz atabilirsiniz, inceleyebilirsiniz demişim.  Yoksa size niye soruyorsunuz yada niye yeni konu açıyorsunuz diye sorgulayan yok.

Konumuzun özüne dönersek, şanzıman yağ filtresinin önemli olduğunu düşünüyorum.  Çok sık değişen bir sarf malzemesi değil. 150-160 lira ekomi yapayım derken. Daha maliyetli şanzıman sorunlarına yol açabilir. Forumda çok yakın zamanda yanlış şanzıman yağı kullanımından kaynaklı. Büyük şanzıman problemi yaşayan arkadaşımız oldu. Yanlış usta+yanlış şanzıman yağı=Maliyetli masraf. Mazda kolay kolay bozulmaz, ama çok kolay bozarlar.

Bu fiyatı Muğla Gören Otomotivden mi aldınız ? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

filtre için servis tercih edilmeli. kitapçıktaki özelliği karşılayan başka marka yağ tercih edilebilir. en son hatırladığım @peaceseller adlı üyemiz, mazda6 için bu şekilde bir uygulamaya gitmişti.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, Lemo : iki konuyu da inceledim fakat merak ettiğim sorulara cevap bulamadım. Bulsaydım zaten yeni konu açmazdım.

Kadir bey,

İki konuyuda incelediğinizi bilmemi yada tahmin etmemi beklemiyorsunuz dimi ? Aynı şekilde her ortak başlıklı konunun içinde. Aradığınız yanıtı bulup bulamayacağınızı bilmemde mümkün değil. Bir çoğumuz forumda mevcut konuyu/yanıtı gözden kaçırabiliyoruz. Görmemişsinizdir, incelememişsinizdir diye sizinle paylaşmak istemiştim.

Bakınız göz atabilirsiniz, inceleyebilirsiniz demişim.  Yoksa size niye soruyorsunuz yada niye yeni konu açıyorsunuz diye sorgulayan yok.

Konumuzun özüne dönersek, şanzıman yağ filtresinin önemli olduğunu düşünüyorum.  Çok sık değişen bir sarf malzemesi değil. 150-160 lira ekomi yapayım derken. Daha maliyetli şanzıman sorunlarına yol açabilir. Forumda çok yakın zamanda yanlış şanzıman yağı kullanımından kaynaklı. Büyük şanzıman problemi yaşayan arkadaşımız oldu. Yanlış usta+yanlış şanzıman yağı=Maliyetli masraf. Mazda kolay kolay bozulmaz, ama çok kolay bozarlar.

Bu fiyatı Muğla Gören Otomotivden mi aldınız ? 

İlhan bey

Fiyatlari mugla gören den telefonda aldim. Dediginiz gibi aslinda onemli parcalari servisten almaktan yanayim fakat su an ekonomim durumdan oturu servis fiyati pahalı geldigi icin arastirma yapmaktayım. Bu sekilde araci kullanmak pek icime sinmiyor yag degisimi sonrasi sarsitili gecislerin biraz duzelecegini umud ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...