Jump to content

2. Nesil Mazda 3 & Vialle Likit Taktırdım

quiteguide
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar,

Sonunda ben de tüplendim. Aracıma Vialle sıvı püskürtmeli sistem taktırdım. 

Kalibrasyondan sonra aracın yanına 2 arkadaş geldi, '' Maşallah ne kadar sessiz çalışıyor, bu aracı bilen alır zaten'' dedi. Gururlanmadım ama göğsüm kabardı :D

Geçen ay aracımı, yeni mazda 3 almak için satışa çıkarmıştım. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumu da düşününce, bir uvzum kadar iyi tanıdığım aracımı satıp model yükseltmek yerine ev almaya karar verdim. Yeni Mazda 3 başka bahara kaldı anlayacağınız.

Ayda 1500 - 2000 km arası yol yaptığım oluyor. Bir yandan evin borcu bir yandan yakıt biraz fazla geleceğini düşündüğümden bu hafta aracı tüpledim.

LPG ile ilgili izlenimlerime gelecek olursak.

1) Benim için performans (yazılm, chip, vs yapmadan) olmazsa olmazdır. 

Bu kitle inanın, çekiş olarak benzinden hiç bir fark görmedim.

Aynı benzinde olduğu gibi 2. Vites 6000 devir 110 u rahat gördüm.

Yokuşlarda kesinlikle yığılma yada gaz kesme söz konusu değil.

2) Görüştüğüm firma yetkilisine ''yakıt ne olur?'' diye sormuştum o da benzinle hemen hemen aynı olur deyince '' hadi lan ordan (içimden) demiştim. Adamın günahını almışız, yol bilgisayarı ortalama 8.8 gösteriyor düz hesap 10 litre desek 10*2,04: 20.4 kuruş yapar (nevşehir içi) kmde.

Uzun yolda ne yakacak çok merak ediyorum. Cruise i 100'e sabitlersem sanırım 6 - 7 litre arası değişecek.12 - 14 kuruş şaka gibi.

Sonuç olarak, şimdilik izlenimlerim bunlar ve de gayet olumlu, (arıza lambası vs. hiç ama hiç bi sorun yaşamadım) 1000 km yapmadan da kesin bir şey söylemek istemiyorum. Yalnız lpgye geçmek isteyen arkadaşların bu sistemi de değerlendirmelerini kesinlikle tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hayırlı olsun. Sıvı sistem aynı benzin gibi mi püskürtülüyor ? Bildiğimiz LPG gibi subaplara zararı daha mı az acaba?

Teşekkürler. Ewet, lpgyi benzin gibi sıvı püskürttüğü söyleniyor. Sübap olayına hiç takılmıyorum, ne zaman sorun gösterir seve seve çelik sübaplarla değiştiririm. Ustanın görüşü orjinal sübaplar en az 100.000 km gider, ben 50.000 kmye de razıyım :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çelik subap diye bir şey olmadığını forumda okumuştum ama hangisinde nerede bilemedim. Yine aynı subaplar takılıyormuş.

Yanılıyorsunuz. Konya servisi, Konya'da üretilen çelik sübap kullanarak değişim yapıyor. Değişim yaptıkları araçlardan güzel neticeler geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hayırlı olsun, forumda cem isimli bir arkadaş da (Ankara'da) sizinle aynı kiti taktırmış, yakıt ve performans olarak çok memnun olduğunu yazmıştı hatta hala forum üzerinde iletişimimiz devam ediyor.

Benimde aklımı fena halde bu LPG kiti çeliyor, en kısa zamanda ben de LPG li olabilirim :)

Güzel günlerde ve sorunsuz uzun km ler binmek nasip olur İNŞALLAH..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hayırlı olsun, forumda cem isimli bir arkadaş da (Ankara'da) sizinle aynı kiti taktırmış, yakıt ve performans olarak çok memnun olduğunu yazmıştı hatta hala forum üzerinde iletişimimiz devam ediyor.

Benimde aklımı fena halde bu LPG kiti çeliyor, en kısa zamanda ben de LPG li olabilirim :)

Güzel günlerde ve sorunsuz uzun km ler binmek nasip olur İNŞALLAH..

Sağol emre hocam,aracinizi uzun sure kullanmayı ve lpg taktirmayi dusunuyorsaniz,diğer kitlere gore vialle bir adım önde bence. Aracı pek delme, kesme işlemi de olmuyor. Ehil bir yerde taktirirsaniz pek bi sorun olacağını zannetmiyorum. Tasarruf da kesinlikle %50 nin üzerinde. 45 tlye 281 km yol. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ya bu yakıt tasarrufu beni nasıl cezbediyor anlatamam..

Önümüzdeki 2 ayda bende VİALLE tecrübelerimi paylaşmak için bir konu açmış olurum hayırlısı ise :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ya bu yakıt tasarrufu beni nasıl cezbediyor anlatamam..

Önümüzdeki 2 ayda bende VİALLE tecrübelerimi paylaşmak için bir konu açmış olurum hayırlısı ise :)

Aynen, devir tasarruf devri. Sizin için hayırlısı ne ise o olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

LPG ile ilk uzun yol deneyimim. Güzergah Nevşehir - Side arası, toplam km 960.

Araçta 3 yetiskin, bagaj ağzına kadar dolu. Klima açık. Ortalama hız 100un altına hemen hemen hiç dusmedi, 140 150 konya ovasında Allah ne verdiyse. Ve toplam da 165 tllik gaz aldım. Km de 17 kuruş gibi bir değer. LPG taktirmayi düşünen arkadaşlar, Honda civigine atiker gold taktiran bir arkadaşım, aracımın performansına hayran kaldı. Söktürüp vialle taktirmayi düşünüyor, güç kaybının bariz olduğunu söylüyor. Kimse babamın oğlu değil, yalnız şunu bilin bu kite vereceğiniz para size huzur olarak geri döner. Saygılar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Araçta 3 yetiskin, bagaj ağzına kadar dolu. Klima açık. Ortalama hız 100un altına hemen hemen hiç dusmedi, 140 150 konya ovasında Allah ne verdiyse. Ve toplam da 165 tllik gaz aldım. Km de 17 kuruş gibi bir değer. LPG taktirmayi düşünen arkadaşlar, Honda civigine atiker gold taktiran bir arkadaşım, aracımın performansına hayran kaldı. Söktürüp vialle taktirmayi düşünüyor, güç kaybının bariz olduğunu söylüyor. Kimse babamın oğlu değil, yalnız şunu bilin bu kite vereceğiniz para size huzur olarak geri döner. Saygılar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yakıt sarfiyatlarını kuruş değilde, litre cinsinden verirsek daha sağlıklı ve faydalı olacaktır. Paylaşmış olduğunuz bu bilgiye, 3-5 ay yahut, 1 yıl sonra bakıldığında tutarsız kalacaktır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yakıt sarfiyatlarını kuruş değilde, litre cinsinden verirsek daha sağlıklı ve faydalı olacaktır. Paylaşmış olduğunuz bu bilgiye, 3-5 ay yahut, 1 yıl sonra bakıldığında tutarsız kalacaktır.

Haklisiniz, LPG litre fiyati ortalama 2.10 tl, yol bilgisayarı yakıt tüketimi 8.1 idi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende BRC takılı şehirler arası nihayet geçen gün test ettim. Yol bilgisayarını sıfırladım yola çıktım. 110 km süratle 200 km yol yaptım 8.7 lt gaz yaktı. Şehir içi ortalama 14 lt/100km yakan araç şehirler arası 8-9lt/100 km yani 18 kruş yakıyor çok çok iyi.[emoji7]

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yakıt değerleri çok iyi. Benim 100-110 ile giderkenki yakışı kadar

Bu sistemde ayar kalibrasyon vs oluyor mu? Ya da ayar bozulmasıgibi birşey?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yakıt değerleri çok iyi. Benim 100-110 ile giderkenki yakışı kadar

Bu sistemde ayar kalibrasyon vs oluyor mu? Ya da ayar bozulmasıgibi birşey?

LPG montaji bittikten sonra gaz aldik, araç bilgisayara bağlandı.5 dk kadar bağlı kaldı o arada usta LPG beynine birşeyler yükledi sanırım. Sonra araca bindik. Hareket halinde kalibrasyon yaptı o da şöyle oldu: Düz bir yolda manuel 4. Vites 3000 devire sabitledim hızı. O arada bilgisayardan birşeyler yaptı. Farkı o an anladım zaten, gaz pedalı birden sertleşti.

Ustanın söylediği bu ayarin yaz kış yada yükseklik gibi etkenlerden etkilenip bozulmayacagi ve tekrar kalibrasyona gerek olmayacağı şeklinde. Umarım öyle de olur :)

Bende BRC takılı şehirler arası nihayet geçen gün test ettim. Yol bilgisayarını sıfırladım yola çıktım. 110 km süratle 200 km yol yaptım 8.7 lt gaz yaktı. Şehir içi ortalama 14 lt/100km yakan araç şehirler arası 8-9lt/100 km yani 18 kruş yakıyor çok çok iyi.[emoji7]

İnan çok sevindim, telefonda gorustugumuzde LPG henüz takılı olmadığı için kalibrasyona bi baktir demeyi akil edememistim. Sen yine de müsait bi ara bilgisayara bir baglat, değerlere baksinlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bendede brc var uzun zamandır uzun yola çıkmamıştım geçen hafta aydına gidip geldim araç 3 kişi bagaj yarıya kadar dolu lt 2,05 den gaz aldım  hızım ortalama 100 ve 120 arası idi 7,2 lt gösteriyodu yol bilgisayarı  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bendede brc var uzun zamandır uzun yola çıkmamıştım geçen hafta aydına gidip geldim araç 3 kişi bagaj yarıya kadar dolu lt 2,05 den gaz aldım hızım ortalama 100 ve 120 arası idi 7,2 lt gösteriyodu yol bilgisayarı :)

Çok iyi bi deger, aynı şartlar da benim araç 5-6 litreyi zorlar o zaman.:)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...