Jump to content

Mazda lantis: Aracın boştayken stop etmesi, Kapilardaki ses ve sağ sinyal

mehcker
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhabalar, aracım bir haftadır tampon boya işleri nedeniyle bende değildi, bugün mazda lantis 1998 model aracımi aldım, ancak bir kaç sorun vardı aracımda;

1- gaza basınca araba gidiyor, ancak araç ile boşa atıp durmaya yakınken devir 200 100 derken stop ediyor, kimi zaman stop etmiyor devir 700 800 arası alıp veriyor, stop etmesi neden olabilir acaba, LPG ayarı ile ilgili olabilir mi?

2- aracimin ön sol ve sağ kapılarını kapatınca tak diye ses geliyor kapıdan, arka kapılar çok güzel kapanıyor, bunun ile ilgili çözümleriniz ne olabilir?

3- bagaj kapısını bugün kapattım yola çıktım bi baktım bagaj açılmış :) hemen durup bagaji sert şekilde kapatınca kapandı, bu ayarsizligi nedendir acaba?

4- aracın sol sinyali çalışmıyor, sağ sinyalinde sorun yok, dortluleri açınca sağ ve sol sinyaller yanıyor, ancak dediğim gibi sağa sinyal verince çalışmıyor uyarı ve ışıklar, bu neden kaynaklanmış olabilir?

5- son olarakta sağ sol aynalar elektrikli ama şoför yanındaki ayarlama konsolu çalışmıyor, bu neden olabilir?

Uzun uzun sordum hakkınızı helal edin, şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar yardımlarınızdan dolayı...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

1 - rolanti problemi bir çok sebebi var. bende de hala devam ediyor. okadar işleme rağmen. ama en genel olarak boğaz kelebeği - hava akışmetre - tevzi makarası bunlara baktır. buji ve buji kablolarını kontrol ettir. ve benim bildiğim birde motor enjektörlerini temizlettir. benimki boğaz kelebeğinden olduğu söyleniyor ama ustama pek güvenmediğim için acele etmiyorum. mazdadan anlayan bi usta bulamadım halen.

2 - fitil ve lastiklerdendir yada kapı ayarından falan arkalar önlere nazaran daha az kullanıldığından önlerdeki yıpranma cok daha fazla.

3 - bagaj amortisörleri sonradan değiştiyse ve sertse belki ondan olabilir ya da kilidinle alakalı bir durumdur.

4 - kabloları kontrol ettir. hiç başıma gelmedi ondan bilmiyorum

5 - bunu da yaşamadım ama ayar konsolu sökülüp bakılmalı aynalara giden kablo yada ne varsa kontrol edilmeli diye tahmin ediyorum.

kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ayrıntılı olarak cevabından dolayı teşekkür ederim,

1- rolanti sorununu çözdüm, benzinde tüm elektrik sistemini ve klimayı açarak bekleyince elektrik beyni düzeliyor ve rolanti sorunu bu şekilde halloldu, sende dene istersen. Sadece aracı ilk çalıştırdığımda devri 3000 i geçirmedigim sürece stop ediyor şimdilik

2- kapı işini üşenmedim ve söktüm, içine sünger döşedim ama nafile, kapılar da acayip ses var kapatınca, gerçi cami kapalıyken çok ses yok, sağ ön camın tuttuğu iç plastikte yok diye ses çıkarıyormus

4-elektrik aksaminda bir parça arızalıymis

5-kapilari söktüğümde aynalara da bakayım dedim ve içinde elektrik sistemini sökmüşler ne yazıkki :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

rolanti sorunu için ilk defa farklı bişiy duydum senden (: bunuda denicem. bir arkadaş sağolsun oda bir kaç oneri verdi onlarıda yapıcam burayada eklemeyi düşünüyorum düzelir düzelmez bi fikrim yok ama. 

yarın araç soğukkken tevzi makarasını falan söküp ojelicem ilk iş. hava filtremi temizlicem falan. bide kendim kurcalayayım bakalım. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kapılar için bende de şangırt diye ses geliyordu, sol kapının makarayı değiştirdim, biraz düzeldi. Piyasada çıkmasını bulaman zor. ben yaptırdım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

rolanti sorunu için ilk defa farklı bişiy duydum senden (: bunuda denicem. bir arkadaş sağolsun oda bir kaç oneri verdi onlarıda yapıcam burayada eklemeyi düşünüyorum düzelir düzelmez bi fikrim yok ama.

yarın araç soğukkken tevzi makarasını falan söküp ojelicem ilk iş. hava filtremi temizlicem falan. bide kendim kurcalayayım bakalım.

Valla bende şaşırdım dedim ne yaptın ki ustama :) dedi bin git :) sonra hiç sorun yaşamadım :) tabi dediğim gibi en başta sorun oluyor, senden haber bekliyorum o zaman :)

Kapılar için bende de şangırt diye ses geliyordu, sol kapının makarayı değiştirdim, biraz düzeldi. Piyasada çıkmasını bulaman zor. ben yaptırdım.

Makara dediğin camın sonuna takılan makara gibi şey mi acaba? Eğer o ise dediğin gibi uydurmak lazım artık bişeyler, ama sol kapı camında o kauçuk tarzı makara olmasına rağmen şangırt diye ses geliyor yine de ve bu seste çok igrenc şekilde sinir bozuyor :(
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim usta sıkıntım var. bulamadım hala anlayan biri. kendim araştırıp fikir edinmeye calısıyorum forumdaki ve netteki arkadaşlar sağolsun herkez bi öneri bi görüş söylüyor senin gibi. illaki bişey çare olucaktır :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende Şanlıurfa'da ikamet ediyorum. Buralarda iyi usta çok sorun. O yüzden Usta konusunda bende pek güvenmiyordum kimseye ama amcam mitsubshi servisinde diye beni bi ustaya yönlendirdi adam canavar gibi :) her işi yapıyor maşallah :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende Şanlıurfa'da ikamet ediyorum. Buralarda iyi usta çok sorun. O yüzden Usta konusunda bende pek güvenmiyordum kimseye ama amcam mitsubshi servisinde diye beni bi ustaya yönlendirdi adam canavar gibi :) her işi yapıyor maşallah :)

bakalım bir tanıdığımda c.tesi bir ustaya götürücek beni cok övdü japon araclarını gözü kapalı yapar diye falan. ben kendim c.tesiye kadar biraz uğraşayım vakit olursa olmadı bir de ona gidip baktırıcam. işin aslı usta usta gezmek daha kötü hale getiriyor aracı. anlayanda anlamayanda yaparım edasıyla birşeyleri kurcalayıp durduğu için. şimdilik 2 ustaya ellettim bu rolanti sorununu ama çözülmedi. ve kesin birşey söyleyemedikleri için üstelemiyorum artık :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla bende şaşırdım dedim ne yaptın ki ustama :) dedi bin git :) sonra hiç sorun yaşamadım :) tabi dediğim gibi en başta sorun oluyor, senden haber bekliyorum o zaman :)

Makara dediğin camın sonuna takılan makara gibi şey mi acaba? Eğer o ise dediğin gibi uydurmak lazım artık bişeyler, ama sol kapı camında o kauçuk tarzı makara olmasına rağmen şangırt diye ses geliyor yine de ve bu seste çok igrenc şekilde sinir bozuyor :(

Makara dediğim şey cam motoruna bağlı olan, döşemenin içinde kızak var, camı indirip kaldırırken aşağı inip çıkan malzeme.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...