Jump to content

Yeni Mazda 3 Pişmanlık

Mazda333
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Selam arkadslar 1 aylik mazda 3(motion) tecrubelerimi paylasayim.performans tatmin edici degil.yol sesi aliyor ozellikle bozuk yollarda cok rahatsiz edici.yakit soylenenden cok daha fazla 9 10 lt asagisina dusmedi hic.konfor normal.i-stop kafasina gore calisyor.en basitinden sag arka kapi cami patladi 2 hafta bekledim.birde bakimlarinin 6 ayda bir oldugunu duyunca iyice sogudum.satarken gunlerce beklemeniz ve zarar etmenizde cabasi.aracin biraz tatmin edici yani varsa o da goruntusu.ancak o da kirmizi ve powerlarda daha baskin.motion ve beyazlar o kadar dikkat cekici degil.benim icin en gusel yani direksiyon hissi keyif veriyor.ama bu kadar olumsuz yani varken onun da tadini cikaramiyorsun.acikcasi ben pisman oldum.konustugum bi kac kiside ayni seylerden sikayetci.bana bu saatten sonra teselli olacak tek sey yakit tuketiminin dusmesi olur.1000 km oldu.saygilar sevgiler iyi bayramlar...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kaçıncı otomobiliniz merak ettim. varsa önceki otomobiliniz neydi?

Selam arkadslar 1 aylik mazda 3(motion) tecrubelerimi paylasayim.performans tatmin edici degil.yol sesi aliyor ozellikle bozuk yollarda cok rahatsiz edici.yakit soylenenden cok daha fazla 9 10 lt asagisina dusmedi hic.konfor normal.i-stop kafasina gore calisyor.en basitinden sag arka kapi cami patladi 2 hafta bekledim.birde bakimlarinin 6 ayda bir oldugunu duyunca iyice sogudum.satarken gunlerce beklemeniz ve zarar etmenizde cabasi.aracin biraz tatmin edici yani varsa o da goruntusu.ancak o da kirmizi ve powerlarda daha baskin.motion ve beyazlar o kadar dikkat cekici degil.benim icin en gusel yani direksiyon hissi keyif veriyor.ama bu kadar olumsuz yani varken onun da tadini cikaramiyorsun.acikcasi ben pisman oldum.konustugum bi kac kiside ayni seylerden sikayetci.bana bu saatten sonra teselli olacak tek sey yakit tuketiminin dusmesi olur.1000 km oldu.saygilar sevgiler iyi bayramlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Babamda toyota corolla var yillarca onu kulladim.benimde honda civic vardi onu sattim mazda 3 aldim.uzun sureli olmasada arkadaslarimin bircok arabasini kullanmisligim var.en cok merak ettigim sey su an 1000 km deyim aracin yakiti ne zaman dusmeye baslar.bu araca sahip arkadslar cevaplarsa cok sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selam Mustafa,

1. Performans tatmin edici değil demişsin. Ben arabayı IstanbulPark'ta sürdüm oldukça tatmin edici bir gidişi vardı. Beklenti fazla olmasın ?
  2. Bozuk yollarda yol sesi almayan araba var mı ?
  3. i-stop'un çalışma ve çalışmama şartları var. Bunlar kılavuzda yazar bunları okursan eminim neden bazı durumlarda çalışıp bazılarında çalışmadığını görürsün
  4. Yakıt tamamen kullanıma bağlı izafi bir kavram. Ben Mersin'liyim, Mersin gayet düz bir şehir eğer yaylaya çıkmıyorsan aracın İstanbul'daki kadar yakması için ya sert kullanıyorsundur, ya kullandığın mesafeler çok kısadır ya da ortalam eğer sıfırlanması gerekiyorsa sıfırlamamışsındır. ( Eski modellerde böyle idi, SKYACTIV'de tam olarak durum nedir bilemiyorum )
  • Beğen 9
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben arabayı daha satılığa çıkarmadan serviste bakım yapılırken sattım :) Mazda 3'ün 2.elde sıkıntı yok rahat olun :) araca karşı önyargınız oluşmuş ve aracı tanımıyorsunuz. Kitapçığı daha dikkatli okumanız faydalı olabilir. 10lt yakan hiç duymadık görmedik :) Burak beyin bahsettiği durum olabilir. 1000km gittiğinize göre henüz 2. Depo benzindesiniz. Araca biraz Zaman tanıyın, rodajda aracı çok zorlamayın :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

abi zorla aldırmışlar gibi yazmıssınız,inş istediğiniz zaman zarar etmeden satarsınız da biraz teselli bulursunuz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende mersinliyim orada kullandim.alirken 4.5 5 lt arasi yakar demislerdi .hadi 6 7 arasi yaksin dedim ama su an bana cok fazla geldi.performansli kullanmiyorum.daha onceden de otomatik araba tecrubem var.performansa gelince bi kac tecrubeli arkadasima surdurdum onlar da cok sasirdi arabanin performansi hayal kirikligi.her araba bozuk yolda ses yapar ama bu cok fazla rahatsiz edici gercekten.sahibinden.com da gunlerdir ilanda olan arabalar var satilmayan.biraz sizin sansiniz olmus satilmasi.arabayi almamin en buyuk nedeni digerlerinden cok az olmasi trafikte.farkli olma istegi.ama bazen bu yaniltiyomus tabi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Performans ve tüketim konusunda açıkçası ben de katılıyorum. Performans olarak bence de tatmin edici değil. Tabi düzü nasıldır hiç bilmiyorum. Tüketim olarak ta bize abartıldığı kadar düşük gelmiyor rakipleri ne yakıyorsa bence aynı yakıyor bunun yanında daha düşük performanslı bir motor olduğu için kendi adıma konuşursam 1.5 120 sky pek verimli gibi gelmiyor bana da. Zaten avrupa'da da 2.0 120 ve 1.5 100 hp olarak satılıyor.

Yol sesi konusunda kendi adıma konuşayım mazda3'ün kötü olduğunu düşünmüyorum.

Tasarım konusunda da katılıyorum ben de powerın çok güzel durduğunu ama alt paketlerin biraz sönük gözüktüğünü düşünüyorum açıkçası..

Ama şu var ki mazda3, otomobil olarak çok iyi bir otomobildir. Performans ve tasarım olarak zaten arabayı almadan test sürüşü yapabiliyorsunuz ve tasarımını görerek alıyorsunuz :D Mazda 3'ün bence en önemli özellikleri konforu ve uzun vadedeki kusursuzluğu.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Belkide daha yeni oldugu icin bu dusuncedeyimdir belkide arabayi tanimiyorumdur daha.insallah bu dusuncelerimin hepsini kaybolur da bende burda benim gibi kotu dusunenlere karsi birsey yazarim tecrubelerimden.cevap yazan arkadaslara dusuncelrini paylasan arkadslara cok tesekkur edrrim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Belkide daha yeni oldugu icin bu dusuncedeyimdir belkide arabayi tanimiyorumdur daha.insallah bu dusuncelerimin hepsini kaybolur da bende burda benim gibi kotu dusunenlere karsi birsey yazarim tecrubelerimden.cevap yazan arkadaslara dusuncelrini paylasan arkadslara cok tesekkur edrrim

Arabayı kullandıkça ve alıştıkça geçeceğini düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yeni kasa mazda 3 power donanımla alınır. aracın en buyuk farkı ne skyactive ne sorunsuzluk..son kasa mazda 3 ün tek artısı görsellik oda dediğiniz gibi power donanım da kendini çok daha belli ediyor. Sorunsuzluk dıyorsunuz  mazda 3 araçların tüm kasaları zaten sorunsuzdu..skyactive diyorsunuz ben şahsen pratikte eski kasalarına göre aman aman bir fark olduğunu düşünmüyorum max 2 litre daha az yaksın kaba hesapla 100bin km de 10 bin lira yapar. 100bim km kim öle kim kala :) 

performans olarak da ne bekliyoruz ki araç zaten sana kendini söylüyor ben atmosferik bir motorum hacmim 1.5.

Araç yakışıklı ve farklı.. güneş gözlüklerinizi takın yavaş sakin sakin ilginin tadını çıkarın derim.

fazla matematik bazen keyif kaçırıyor :)

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende mersinliyim orada kullandim.alirken 4.5 5 lt arasi yakar demislerdi...

Merhaba.

Okuduğum kadarıyla benim, sizin kadar bile otomobil tecrübem yok. 2007'de bi' Clio3 dizel aldım, bizim ufak kız sebebiyle bir sınıf üst araç ihtiyacımız doğmasa herhalde o dizelle mezara giderdim sanıyorum. Yani o derece otomobillerden uzağım. Fakat Mazda3 Power'a kafayı takınca biraz araştırdım, siz de mevcut tecrübenizle yapabilirdiniz bunu.

Örneğin, kulakta 21. yüzyıl terimi gibi tınlayan "atmosferik motor"un, ehliyet kurslarında öğretilen bildiğimiz dört zamanlı standart motor olduğunu öğrendim (almadan önce). Hatta Ekşi Sözlük'te mi ne, "bildiğin Hacı Murat motoru" diyordu. Turbosu bile yok, ve de 1.5 litre. Yani bu motorun, "performans" kelimesi ile birlikte aynı paragrafta kullanılması bile bir hata. Fakat yine de düz yolda 130 km/s sabit hızda, kabinde motor sesi olmaksızın, 2700 devirde 5.5 lt. yakan bir motordan bahsediyoruz. Ben bunu bizzat kendi aracımda daha ilk 200 kilometre içinde gördüm; Mersin-Pozantı otobanında.

Muhtemelen Sivas'a giderken siz de benzer değerler göreceksinizdir ve bu sizi bir miktar mutlu edecektir. Bu arada ben de Mersinliyim ve Mersin şehir içi trafiğini düşünecek olursam 10 litre ... mmm, nasıl diyeyim... yine fazla ama ilk etapta beni şaşırtmadı.

Ha, şu da var; bir yandan da, "yakıtı yüksek" şikayetlerine şu açıdan da katılırım; SkyActiv denildi, 14:1 sıkıştırma denildi vs. ama yine de benim de beklentim bu kadar teknolojik söylemlerden sonra yakıtın biraz daha düşük olması yönündeydi. Özellikle trafik ışığı sonrası ivmelenmelerde, zorlatsam 1.5 dizelde 15Lt. görürken bu araçta 20-25 Lt. değerleri görmek (ki çok iyimser rakamlar yazdım buraya) oldukça ürkütücü. :)

I-Stop'u daha fazla kullanarak ve kalkışlarda acele etmeden ve de trafik ışıkları arası trafiğin ve ışıkların davranışını çözerek ciddi miktarda yakıt tasarrufu yapabilirsiniz. Şu an Konya'dayım ve bir ışıktan kalkınca bir ileridekinin kırmızı mı ya da ne zaman yeşile döneceğini iyi-kötü kestirebildim. Bu yüzden sol şeridi işgal etmiyorum, ortadan veya en sağdan keyifle seyrediyorum. Önüme geçip de manevra yapan tüm sürücülerle ilerideki ışıkta yine buluşuyoruz. Bu tip detaylar ortalamayı acayip düşürüyor.

Sizin araçta 16" mi 18" mi var bilmiyorum, ama bendeki 18 inch'in bile yol sesini şikayet edebileceğim kadar aldığını söyleyemem - ki, 16 inch modellerin daha sessiz ve konforlu olması lazım. Fakat tam bu noktada, sevmediğim Konya Belediyesi'nin yolları çok güzel yapıyor olması, aksine de Mersin'in yollarının rezil olması gibi durumu göz ardı etmemek gerek. Ne zaman Mersin'e aile ziyaretine gitsem süspansiyonları orada bırakıyorum.

Sonuç olarak; bence biraz daha zaman verin kendinize. Yaşınız çok genç. Ne iş yapıyorsunuz bilmiyorum, ama bakıma ve yakıta bütçe ayırma zorunluluğu sizi biraz sıkıştırmış olabilir gayet haklı olarak. Fakat yakıtta 1 Lt. gibi bir düşüş için 10bin'in geçmesi gerektiği söylenir hep. Bu araç, otomatik vitesinden keyif alacağınız, özellikle şehir içi gezintilerinde büyük keyif veren bir araç. Diğer araçların yanına usulca yaklaştığınızda, kalabalık bir ortamdan geçerken veya trafik ışığı sarı yanacakken motorunuzun hızlıca tekrar çalışması gibi durumlarda insanların hayran, yeni ve süzen bakışları da cabası... :)

Kolay gelsin, iyi yolculuklar.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Biraz kötü bir ön izlenim olmuş,ama eminim ki bu aracı kullanırken çok şey değişecektir.Sadece şunu söyleyeyim,yine 2014 de Mazda %17 lik oranla en az arıza yapan araç seçilerek birinci sırada yer aldı.

Saygılar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Biraz daha kasip power donanim almamakla hata yapmisim galiba.hani cevremdeki bir kisi bile ooo araba cok yakisikli demedi.dis gorunum olarak power ile motion ne farki var tam olarak? Bu arada ogretmenim yasim 26.evet maddi olarak diger arabama gore cok yakinca sikinti yaratti bende.birazda sitemim bundan dolayi.bu arabayi almamin en buyuk nedenlerinden biride tup taktirmaya ihtiyac kalmadan benzinde kullanabilecegim bi araba olmasiydi.iki yonden de hayal kirikligi olustu bu yuzden.bakalim uzun yolda daha tanima sansim olacak arabayi.hani bi tek ben miyim boyle dusunen kesinlikle degil.benim hatam galiba biraz acele etmek oldu iyi bi arastirma yapmadan.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Biraz daha kasip power donanim almamakla hata yapmisim galiba.hani cevremdeki bir kisi bile ooo araba cok yakisikli demedi.dis gorunum olarak power ile motion ne farki var tam olarak? Bu arada ogretmenim yasim 26.evet maddi olarak diger arabama gore cok yakinca sikinti yaratti bende.birazda sitemim bundan dolayi.bu arabayi almamin en buyuk nedenlerinden biride tup taktirmaya ihtiyac kalmadan benzinde kullanabilecegim bi araba olmasiydi.iki yonden de hayal kirikligi olustu bu yuzden.bakalim uzun yolda daha tanima sansim olacak arabayi.hani bi tek ben miyim boyle dusunen kesinlikle degil.benim hatam galiba biraz acele etmek oldu iyi bi arastirma yapmadan.

dostum araban cok güzel tadını cıkarmaya bak,sıfır araba almısın moralini bozuyosun.yakışmıyor bize O0 .power ile arasında farkları net olarak sayamam internetten bulursun kanımca ama power müthiş ya sanki 500hp arac gibi görünüyor,görünümü harika..yakıta birsey diyemem ama  çok büyük beklenti yaratıldı,çok uçuk tüketim değerleri konusuldu ama pratikte öyle olmadı..beklenti byük olunca bnce basarılı olan bu motor bklentileri karsılayamadı.1.5litre oldugunu biliyoruz,,turbo olmadığınıda biliyoruz,otomatik bir arac birde,,ne bklıyoruz?bnce karısık kullanımda 7litre cok cok iyi bir değer

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aslinda disardan bakildiginda power ile diger alt modellerin farki 18 lik jantlar ve sis farlarindaki krom cerceveler.bu ikisi bu kadar mi degistirir arabayi :) ortalama 7 yi gorsem zaten hic sikinti etmiycem de daha goremedik o degerleri.birde arkadaslar ben sivasta gorev yapiyorum ve orada servis yok.arabanun 6 aylik bakiminda gecikme olursa garantide sikinti cikma olasiligi nedir? Tecrubeli arkadaslar yanitlarsa cok sevinirim..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...