Jump to content

SCBS Akıllı Şehir İçi Fren Desteği

61kdeniz
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba 3.Mazda3 olan arkadaşları bu özelliği test eden oldumu ben yaklaşıyorum öndeki arabaya ama bi durma görmüyorum haliyle birşey olmadan kendim basıyorum bu özelliği hiç kullanan oldumu ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu özelliği bilerek kullanmadım ama 4-5 kere bende devreye girdi. Önde bi cisim varken ben kurtaracağımı düşünerek biraz gaza bastığımda o devreye girdi ve ani fren yaptı. Bende şuana kadar gereksiz zamanlarda girdi devreye ama güzel bir özellik. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

SCBS beni 3 kez kazadan kurtardı. Bu sistem çarpışma olasılığı görünce devreye giriyor. Öndeki araca ani yaklaşma olup da, sizin frene basmadığınızı algılarsa o zaman otomatik fren yapıyor. Yani sürücünün ayağı zaten frende ise sistem devreye girmiyor. Sıkışık trafikte dalmış gidiyordum, frene hiç dokunmadım ve öndeki aracı algıladı kendi sağlam bir fren yaptı.

Gerçekten ihtiyacın olduğu anda devreye gireceğinden hiç şüphen olmasın :D

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 hafta önce kuzenin düğünü için guzuyu gelin arabası yaptık. haliyle yollarda bahşiş kapmak için arabanın önüne atlayan çocuklar var, ben frene basana kadar 2 defa devreye girip çocuklara çarpmama engel oldu. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

iyi bari bende daha aktif etme durumu olmadı olunca göreceğiz :)

size tavsiyem buzdolabı köpüğü vs gibi çarpsanız da otomobile bişey yapmayacak bir malzemeyi boş bir alanda müsaitseniz denemeniz. bunu bi kaç kez çeşitli hızlarda denerseniz tam olarak nasıl davrandığını da anlarsınız, içiniz rahat eder.

ille de birine çarpmayı beklemeyin bence:)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

size tavsiyem buzdolabı köpüğü vs gibi çarpsanız da otomobile bişey yapmayacak bir malzemeyi boş bir alanda müsaitseniz denemeniz. bunu bi kaç kez çeşitli hızlarda denerseniz tam olarak nasıl davrandığını da anlarsınız, içiniz rahat eder.

ille de birine çarpmayı beklemeyin bence:)

Aynen bu testi İstanbul Park F-1 pistinde bu şekilde test etmiştim. Kusursuz bir şekilde çalışmıştı. Yanlış hatırlamıyorsam şişme bir engel karşısında bu şekilde bir deneme yapmıştım. Hızımda 30-35 km arasındaydı sanırım..Üstünden zaman geçti bayağı çünkü..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benzer durumu bende yaşadım. Yol kenarındaki yaya geçmemi bekleyecek gibiyken birden atladı arabanın önüne, araç sağlam bi frenleme yaptı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bir çok defa frene basmadan devreye girdi, aslında kullanıcıya göre desek daha iyi olur. ben tam sıyırıp geçecem derken sıyıramam muamelesi yapıyor :) ama devreye girdiğini görmek güven veriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 defa bende 1 defa eniştemde devreye girdi. eniştem döner kavşakta öndeki aracın durduğunu görmemiş araç kendi durdu ancak mesafe yetmedi ve öndeki araca bi öpücük kondurdu. bende 1 defasında yolda salınan bi yayanın üstüne giderken araç insafa geldi durdu 1 seferde kavşakta önümden araç geçti daha 1 haftalıktı aklımı aldı fren yapınca. ama ilk sefer ekranda çıkan uyarı son 2 sefer çıkmadı o garip geldi.

Unutmayın arkadaşlar 30km'ye kadar çalışır :)

5 ila 40 km arasında ayağın frende değilse değilmiydi ya?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu hafta sonu okulun bahçesinde, hafif ve far hizası boyunda bir kutuda deneme yaptık arkadaşla. Her ne kadar kutu hafif de olsa kıyamadım aracın önüne (kıyamadım dediğim de kutu plakalığa çarpıyor en fazla). :)

Hızınızın 15 km/s veya üstü olması gerekiyor (kitapçıkta yazıyor). 15 km/s de aslında sıkışık trafik için yüksek bir sürat. Daha aşağı hızlarda böyle bir destek olmaması üzücü.

Testte ben biraz tırsak davrandığım için bir kez sağlam fren gördüm araçta. Evet, eğer frene basıyorsanız sistem çalışmıyor. Ayrıca sanıyorum (yanılıyor da olabilirim) eğer tehlike anında gaza basmıyorsanız sistem çalışmayabilir - emin olamadım. Tırsıklığımdan gaza tam basmadım sanırım, kabinin sağ kısmından "TRRRRRRRR" diye bir ses duydum sadece (ABS değil) ve araba durmadı!

Bu hafta sonu daha hafif bir hedef üzerinde yardıracağım. Çift HD kamera hazırladım. Stay tuned. :P

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 defa bende 1 defa eniştemde devreye girdi. eniştem döner kavşakta öndeki aracın durduğunu görmemiş araç kendi durdu ancak mesafe yetmedi ve öndeki araca bi öpücük kondurdu. bende 1 defasında yolda salınan bi yayanın üstüne giderken araç insafa geldi durdu 1 seferde kavşakta önümden araç geçti daha 1 haftalıktı aklımı aldı fren yapınca. ama ilk sefer ekranda çıkan uyarı son 2 sefer çıkmadı o garip geldi.

İki araçla aranızdaki mesafe yakın olunca sert frenleme yapıyor uyarı ekranda çıkıyor,mesafe biraz uzadığı zaman daha yavaş frenleme yapıyor ozaman uyarı çıkmıyor, bendede aynı şeyler oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benimde ikikere basima geldi yanliz ayagim frendeydi hafif basiliydi baska tarafa bakiyordum ve durdu nerdeyse direksiyona carpicaktim:))

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benimde geçen hafta sonu ışıklarda başıma geldi. Işık kırmızıdan yeşile döndüğünde önümdeki araç önce gazladı, ardından önünde hiçbir araç ve sebep yokken birden bire full fren yaptı. Takip mesafem yakın olduğu için, iş benim reflekslerime kalsaydı kesin arkadan çarpmıştım. Fakat sistem on numara çalışıyor. Araç anında olduğu yere çakıldı. Bizi masraftan kurtardı :clap:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

BU SCBS sadece power sense modellirnde yok mu? Yahut sonradan da ekletilebiliyor mu?

Power Sense en üst donanım, haliyle var. Bu arada Motion, Reflex donanımlarında da var. Sadece Soul donanımda yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Power Sense en üst donanım, haliyle var. Bu arada Motion, Reflex donanımlarında da var. Sadece Soul donanımda yok.

Bilgi için teşekkürler. Ankara mazda'da test sürüşü yaparken sadece sense donanımda olduğu bilgisi verilmişti.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bilgi için teşekkürler. Ankara mazda'da test sürüşü yaparken sadece sense donanımda olduğu bilgisi verilmişti.

Rica ederim..Haklısınız bu şekilde arada aracı tanımayan müşteri temsilcileri çıkabiliyor. Bu yaptığı işi sevmekle alakalı bir durum. Günümüzde her meslekte bu tip kişilerle maalesef karşılaşabiliyoruz. Ama açıkçası bu tip durumlara üzülüyor ve sinirleniyorum.

Benzer bir durum başımdan geçmiştir. Honda bayide Hb Civic bakıyor ilgileniyorum. Müşteri temsilcisi ile bagaj mevzusunu konuşuyoruz. Ben hb modelin bagaj hacminin daha büyük olduğunu söyleyince. Hayır sedanın daha büyük, olur mu ? Sedanların her zaman daha büyüktür vs..... Dedim tamam getir katalog, broşür vs.. Getirmeye gitti, gelirken yolda bakmış zaten..Dedi evet siz haklıymışsınız, Hb modelin bagajı daha büyükmüş !!  Sedanın bagaj hacmi 390 litre iken.Hb modelin bagaj hacmi 415 litreydi.

Tek bir şey söyledim..Bunu benim bilmemem çok doğal ve normal bir durum. Ama sizin bunu bilmemeniz çok yazık ve ayıp dedim.

Yanıtı/savunması ise aynen şöyleydi;

Gag, guk, ebeleg, gübelek, kem, küm... :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...