Jump to content

3. Nesil Mazda 3 - Şanzımandan Gelen Tık Sesi

Devrim Babacan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar, bugün fark ettim;

Aracım 2015 Power AT. Araç P'de, motor çalışıyor. Frene dokununca şanzımandan (evet vitese doğru eğilince duyuluyor) bir "tık" sesi geliyor. Frenden çekince de aynı ses geliyor.

Var idiyse daha önce nasıl oldu da duymadım diye düşündüm. Motor çalışmıyorken -doğal olarak- bu ses yok. Gün içindeki durumlarda ise müzik sistemi sebebiyle duymadım sanırım. Biliyorsunuz müzik/radyo 7/24 açık.

Ya da yoktu da yeni mi başladı. Bu sesi duyan var mıdır?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Uzun suredir otomatik kullanmadim ancak pek cok otomatik aracta duyabilirsin bunu. Bazilarinda ses daha belirgindir. “shift lock solenoid” denen mekanizmadan cikiyor ses muhtemelen. Frene basinca arac vitese takip hareket edecegini varsayarak vites kilit sistemini devreden cikariyor.  Hareket halindeyken bir ses gelmiyorsa endiseye gerek yok yani. Ac muzigin sesini gazla gitsin :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Araç P de iken frene bastığınızda tık sesi geldiğinde elektrik sistemi şanzıman kilidini açarki vites geçebilsin diye,yani o ses gelmeden şanzıman vites değişimine izin vermez her otomatik araçta vardır o. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bl kasada elektronik değil hatta o. Frene belli bir seviyede basınca o tık sesi gelip p den alabiliyorsunuz. Yoksa p den çıkmıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok teşekkürler cevaplar ve bilgilendirme için, sağ olun. :)

Rahatladım açıkçası.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
10/1/2015 9:10:38, Devrim Babacan :

Arkadaşlar, bugün fark ettim;

Aracım 2015 Power AT.

Araç P'de, motor çalışıyor. Frene dokununca şanzımandan (evet vitese doğru eğilince duyuluyor) bir "tık" sesi geliyor. Frenden çekince de aynı ses geliyor.

Var idiyse daha önce nasıl oldu da duymadım diye düşündüm. Motor çalışmıyorken -doğal olarak- bu ses yok. Gün içindeki durumlarda ise müzik sistemi sebebiyle duymadım sanırım. Biliyorsunuz müzik/radyo 7/24 açık.

Ya da yoktu da yeni mi başladı. Bu sesi duyan var mıdır?

Teşekkürler.

Aramiza hosgeldin sonunda kendim gibi birini buldum:) o sesi ikinci gün bende fark ettim.. normal sikinti yok..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Daha ne sesler var bende.. Aracin start stopa frensiz bas, çalıştırma yani enerji verince (durduğun yerde radio felan acmak için) motordan çat çut tıkırt sesler geliyor, bu şekilde kadranin sağındaki solundaki renkli bildirim ışıkları söndüktenten sonra yine frene basmadan enerjiyi kesmek icin ( çalışmayan araci kapatmak için) startstop düğmesine bas grurulllt gurullt diye bi takim degisik elektronik sesler cikiyor aracin içinde. Birde calişan arabayi stop ettiginde motordan fotoğraf makinesi deklanşöründen gelen ses gibi çat çat çat sesi geliyor. Bayağı tedirgin eden sesler hele gurult gurult sesi felan ama hayırlısı :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, Mehmet Özdemir :

Hocam bi servise falan uğrayın bence siz. 

Yok hocam normal diyorlar makina komple elektronik diyorlar, açarken kaparken o bahsettiğim tüm seslere normal diyolar. Yeni mazda 3 olan arkadaslar sessiz bi ortamda denerlerse bilgi verebilirler. Gün içinde kolay duyulmayan sesler bunlar, epey sessiz bi yerde oturuyorum.. Bose'u sadece yol sesi aldığı için koymamışlar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet o tip mekanik sesler var, kulağa hoş gelebilen ve arıza sesi gibi duyulmayan.

Fakat siz öyle bir yazmışsınız ki gerçekten soluğu acilen serviste almanız gerekiyormuş gibi okuduk. :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tam 1 yil oldu araci aldigim fakat bahsedilen sesler catirtilar bende yok cok sukur bahsettigiz kadar kotu ise sesler hicbir servis normal diyemez heleki mazda servisleri:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, Faruk ozturk :

Tam 1 yil oldu araci aldigim fakat bahsedilen sesler catirtilar bende yok cok sukur bahsettigiz kadar kotu ise sesler hicbir servis normal diyemez heleki mazda servisleri:)

Test arabasi sagda soldaki diger mazda 3 ler hepsine baktim var bu sesler sadece duyan ve duyamayan var...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...