Jump to content

Mazda 3 Mirai Kabin İçi Sesler

yigitgurel
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba. 2006 mazda3 dynamic satip 2012 mazda 3 mirai aldim. 3 haftadir kullaniyorum. Sanki eski mazdam daha kaliteliymis gibi geldi. Aracinin bircok kismi dahil olmak uzere ozellikle orta konsolda sert ve kalitesiz malzeme kullanildigini dusunuyorum. Bu sertlik sert suspansiyonla birlesince cok rahatsiz etti.aracin bazi yerlerinden hele ki biraz bozuk yolda plastik sesleri geliyor. Mazda hayraniydim ve bu arabadan buyuk keyif alacagimi dusunurken bu konu kafami kurcaladi biraz. Sizin gorusleriniz nedir? Mirai modeli nasildir? Goruslerinizi rica ederim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mirai, impressive, Tourig 2. Nesil Mazda3 modelleri arasında iç mekanda kullanılan malzemede kalite farkı yok. Bazı yerlerinde sizin de belirttiğiniz gibi sert plastik kullanılmış. Bilhassa bozuk yollarda plastiklerin birleşme noktalarında sesler gelebiliyor. Sesin hangi aksamdan geldiğini tespit etmek gerekir. Servise uğradığınızda yerlerini gösterirseniz, yapacakları müdahaleyle trim seslerinden kurtulabilirsiniz.

Forumda Mutlu Tekir arkadaşımızın böyle bir konusu vardı, o kendisi halletmişti bu sesleri.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

lastik hava basınçlarını kontrol eder misiniz. şoför kapı içindeki rakamlara dikkat ederek, düzgün bir lastikçi de ayarlatın.. 

benzin istasyonlarındaki hava - fazla veya eksik basabiliyor.. bir ihtimal probleminizin sebebi hava basıncı olabilir. 

ben 32/32  yerine 38/38 basıyorum bazen,  öyle sesler geliyor ki, araba dökülecek sanarsınız. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu ses konusu çok göreceli bir kavram ve de lanet olasıca kulaklarımız çok hassas. :D Rahatlık istedikçe istiyor kulaklar.

Yaristen mazdaya geçince otobüs konforu gibi gelmişti, o kadar sessiz gelmişti ki anlatamam. Fakat kulaklar alıştıkça artık en ufak sesler bile batmaya başladı. Hele son 3000 km.lik yolculuğumda bu trim sesleri ve yol sesi o kadar rahatsız etti ki anlatamam. 

Yapabileceğiniz şeyler, hepsiburadadan bez bant alıp parça birleşim yerlerine yapıştırmanız. Genelde vites konsolu etrafı, teyp etrafı ve kapı trimlerinden geliyor. Bir de bölmelerde tıkırtı yapabilecek en ufak şey bırakmayın, ya da bölmelerin altına kauçuk ses önleyecek şeyler koyabilirsiniz. Lastik yanak genişliğini artırmak konforu artıracaktır. Konfor nedeniyle 195-65-15 kullanıyorum. Sesleri bir nebze azaltıyor haliyle. Kafaya takmamaya çalışacaksınız başka yapabileceğiniz bir şey yok. Ya da en sonunda dayanamayıp arabaya girişim her yerini yalıtacaksınız. :) (ben düşünüyorum.)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba. 2006 mazda3 dynamic satip 2012 mazda 3 mirai aldim. 3 haftadir kullaniyorum. Sanki eski mazdam daha kaliteliymis gibi geldi. Aracinin bircok kismi dahil olmak uzere ozellikle orta konsolda sert ve kalitesiz malzeme kullanildigini dusunuyorum. Bu sertlik sert suspansiyonla birlesince cok rahatsiz etti.aracin bazi yerlerinden hele ki biraz bozuk yolda plastik sesleri geliyor. Mazda hayraniydim ve bu arabadan buyuk keyif alacagimi dusunurken bu konu kafami kurcaladi biraz. Sizin gorusleriniz nedir? Mirai modeli nasildir? Goruslerinizi rica ederim

Öncelikli olarak Hayırlı uğurlu olsun. Arkadaşlar aslında önemli yanıtların tamamını vermişler. Yeni aldığınız araç kaç km'de ? 

Çok hor kullanılmış olma vs durumu var mıdır. 

Yani bir genel olarak düz asfalt yolda kullanılan otomobille. Ağırlıklı bozuk, vs yollarda kullanılan araç arasında fark olsa gerek. Yol-asfalt sesi farklı şekilde çok varsa kapı ayarları, fitilleri kontrol edilebilinir. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkür ederim İlhan Bey. Araç 52 binde. Kaza boya vs yok. Temiz bir araç. Zaten ben de bu gibi durumlardan dolayı alırken büyük beklentilerle almıştım. Beni hayal kırıklığına uğrattı diyemem ama plastik malzemenin fazla olması biraz üzdü.

Bir de necvox navigasyon var. Bozuk yolda onunda tuşları ses yapıyor bazen. 2006 mazdam 185bindeydi ama sanki konsol sesleri daha azdı.

Sesi bazı önlemler alarak zamanla azaltırım, kalan sese de alışırım diye düşünüyorum. Bu sesler haricinde mazda kullanmak büyük zevk :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 hafta sonra ...

Arkadaslar merhaba

Aracimdaki necvox nav. Tuslarinin arasinda cok ufak bosluklar var ve hafif bozuk yolda tuslar kucuk titresimler yaparak ses cikariyor. Bu sorunu yasayan arkadaslar ve cozum onerisi olan var mi?

Arabaya cok alistim bu sorunu halledebilirsem super olacak :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaslar merhaba

Aracimdaki necvox nav. Tuslarinin arasinda cok ufak bosluklar var ve hafif bozuk yolda tuslar kucuk titresimler yaparak ses cikariyor. Bu sorunu yasayan arkadaslar ve cozum onerisi olan var mi?

Arabaya cok alistim bu sorunu halledebilirsem super olacak [emoji4] 

Yiğit hocam bende mirai kullanıyorum bende de aynı multimedya mevcut ancak aracı aldığım dan beri çok fazla kullanma Şansım olmadı kullandığım yerlerde sürekli asfalt olduğu için çok dikkatimi çekmedi.. ama şuan dan itibaren bir kulağım sürekli multimedya da olacak durumu yazarım size en kısa zamanda..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Emr4434 tesekkur ederim hocam. Sende benzer sesi yakalarsan cozumu beraber arariz artik

Yiğit hocam merhaba,

Dediğin gibi multimedia nın oralardan bir ses geliyor tarif ettiğin gibi ama bana havalandırma kanallarının sebep olduğu bir sesmiş gibi geldi.. Ama sesin gelmesi için bozuk yolun sürekli olması lazım tümseklerden geçerken veya çukura girdiğinde ben sesi duymadım. Ses için özellikle tırtıklı yollardan gittim ancak o şekilde sesi duydum multimedianın çevresini elimle tuttuğumda ses devam ediyordu ancak havalandırma kanallarının oraya elimi attığımda ses kesildi gibi geldi bana. Ama üstad işin doğrusu bu ses beni hiç rahatsız etmedi :) ama çaresini bulursan seve seve bende yapmak isterim :) 

Görüşme üzere saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Emre selam. Cok tumsekli cukurlu yolda bu ses gelmiyor. Daha cok titresim yapacak hafif bozuk yolda ya da kirli asfaltta duyuyorum bu sesi. Sesi duydugumda elimde tuslarin uzerine bastirarak tuslari sabitledigimde ses kesiliyor.

Baslarda ben dehavalandirmadan oldugunu dusundum. Havalandirma plastigine dokununca titresimde duydugum sese benzer bir ses cikiyor. Bu denemeler sonucu tuslardan geldigini dusunuyorum. Sirf deneme amacli tuslarin uzerini elektrik bandiyla kapatip sabitlicem. Sesi bi daha duymazsam cozumu arastircaz artik :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bende bu yıl 2012 mazda 3 impressive sedan 52500 km ankaradan almıştım şu an 60 binde bulunduğum yer şehir içi parke ve bozuk asfalt yollar ile kaplı, köy yollarınıda çok gittim, fakat kesinlikle araç içinde tık yok, plastik kalitesinden bahsetmişsiniz, mazda 3 ön konsul plastiği kaliteli ve yumaşak plastik, sadece alt elektronik tablonun plastiği sert (yolcu ayak tarafı), mazda aracımda en rahatsız eden nokta kaplama, dişli asflatlardaki yol gürültüsü onuda michelin yumuşak karakterli lastiklerle bir nebze olsun önledim, aynı sorun honda civic lerde de var, arkadaşların dediği gibi lastik basınçlarını kontrol ettirin, ortalama 32-32 psi olması iyidir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yumusak plastik kullanilan tek nokta on konsol. Onun haricinde orta konsol tepeden baslayarak vitesin gerisindeki bardakliga kadar sert plastik. On kapilarda dahil olmak uzere tum kapilar sert plastik.

Benim bahsettigim ses araca sonradan monte edilen bir ekipman kaynakli. Orjinal teyp olsa muhtemelen bu ses de olmayacakti.

Yol sesi artik kabullendigimiz bisey zaten. 3. Nesil mazda 3 ile 3~4 kez test surusu yaptim. Bozuk yolda ayni bizim araclardaki gibi yol sesi var. Ben de sesi biraz olsun azaltmak icin ses seviyesi dusuk lastik kullaniyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yiğit hocam haklı olabilirsin ben havalandırmadan olduğunu düşününce kontrolü bıraktım.. neticeyi bekliyorum sabırsızlıkla :)

Lastik konusunda ben toyo ları kullanıyorum fabrikasyon gelen lastikler. Benden önceki sahibi yakın zamanda garantiden lastikleri değiştirmiş (çok yatmaktan kaynaklı deformasyon dedi bana) daha 8 aylık lastikler.. Bu yüzden ben her türlü yol sesine razıyım :) Ama bitince bende yol sesi az lastik tercih edeceğim..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende araci aldigimda uzerindeki toyolar omrunu tamamlamisti artik. Bi yerden hediye olarak 4 lastik geldi kumho hs51 diye bi model. Ahim sahim bi lastik degil,satip uzerine para ekleyip michelin good year alsam ettigim masrafa deger mi yol sesi azalir mi diye dusunuyorum valla :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende araci aldigimda uzerindeki toyolar omrunu tamamlamisti artik. Bi yerden hediye olarak 4 lastik geldi kumho hs51 diye bi model. Ahim sahim bi lastik degil,satip uzerine para ekleyip michelin good year alsam ettigim masrafa deger mi yol sesi azalir mi diye dusunuyorum valla :)

Lastiğin çok etkisi var, michelin energy saver kullanıyorum bu 2. aracım. Lastik yol sesi dışında konforu da çok etkiliyor.

Öyle ki B sınıfı energy saver lastikli araç ile C sınıfı bridgestone lastikli aracın konforu aynı olabiliyor.

Mutlu Tekir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lastiğin çok etkisi var, michelin energy saver kullanıyorum bu 2. aracım. Lastik yol sesi dışında konforu da çok etkiliyor.

Öyle ki B sınıfı energy saver lastikli araç ile C sınıfı bridgestone lastikli aracın konforu aynı olabiliyor.

Mutlu hoca 17'' jantlar da Michelin marka lastikler biraz yumuşak kalmaz mı Türkiye şartlarında lastiği yarmayalım.. bu sefer kaş yaparken göz çıkarırız :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mutlu hoca 17'' jantlar da Michelin marka lastikler biraz yumuşak kalmaz mı Türkiye şartlarında lastiği yarmayalım.. bu sefer kaş yaparken göz çıkarırız :)

17 jantsa illaki :) ama hız ve yük endeksi yüksek lastik seçerek de birqz daha sertt lastiğe ulaşabilirsiniz. Bende 195-65-15 var konforun tadını çıkarıyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15'' se zaten kendi başına süspansiyon görevi görüyordur..

17'' de Görseli için konfordan fedakarlık yaptırıyor insana tekir hocam :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

07.11.2015 23:17:19, yigitgurel :

Yumusak plastik kullanilan tek nokta on konsol. Onun haricinde orta konsol tepeden baslayarak vitesin gerisindeki bardakliga kadar sert plastik. On kapilarda dahil olmak uzere tum kapilar sert plastik.

Benim bahsettigim ses araca sonradan monte edilen bir ekipman kaynakli. Orjinal teyp olsa muhtemelen bu ses de olmayacakti.

Yol sesi artik kabullendigimiz bisey zaten. 3. Nesil mazda 3 ile 3~4 kez test surusu yaptim. Bozuk yolda ayni bizim araclardaki gibi yol sesi var. Ben de sesi biraz olsun azaltmak icin ses seviyesi dusuk lastik kullaniyorum

Yiğit merhaba, ya sen bu konuyu açana kadar ben bu sesi duymuyormuşum.. Artık her bindiğimde dikkatim hep o seste :) Dediğin gibi multi media ekranının sol üst köşesinden geliyor gibi bant olayından bir netice alabildin mi ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...