Jump to content
volcano2K

3. Nesil Mazda 3 Video Oynatma, Nav. ve Birkaç İnce Ayar

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mehmet Özdemir    2.530
Mehmet Özdemir

Gerçekten büyük iş başardınız. Sırada android işi olmalı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ikarayel    115
ikarayel

Eline sağlık çok güzel bir paylaşım olmuş.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Devrim Babacan    491
Devrim Babacan

Volcano, harika olmuş. Çok teşekkürler. Budur. :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Obivan    125
Obivan

Volcano 10 numara iş çıkarmışsın, tebrikler. Video oynatmayla ilgili bir kaç sorum var:

- .sh dosyasını inceledim, içeriğinde sadece .mp4 dosyaları oku komutu var. mp4 dışında diğer formatları(mov, avi, mpeg gibi) oynatmayı denedin mi?

- bu sciptler sadece usb arayüzünden mi çalışıyor? sd kart üzerinden çalıştırabilir miyiz?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
volcano2K    93
volcano2K

Açıkçası dün 2 saat uğraştım notebook elimde bir araca bir karta denedim. sh dosyasında değişikli yaparak denemek lazım , ben yorulduğumdan bıraktım.. SD karttanda algılaması lazım fakat usb daha mantıklı bende navigasyon kartı takılı mesela. SD karta denemek aklıma gelmezdi bile.

MOVIEEXT=mp4 satırını değiştirip deneyin bakalım. Ayrıca dosyayı editledikten sonra kayıt tipini UNIX veya OSX yapın , windows kullanıyorsanız notepad++ öneririm. 

Asıl sorun videoya şuan müdahale edilemiyor olması, ileri geri sarma hadi onları geçtim bir oynat durdur ve çık tuşları ekranda olsa o zaman kullanışlı olacak. Zamanla onlarda olur...

Bu arada çekimler berbat hakkaten kusra akmayın iphone 4 le bu kadar..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    5.521
İlhan

Tebrikler ellerinize emeklerinize sağlık. Paylaşım için ayrıca teşekkürler..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Obivan    125
Obivan

Kısmetse haftasonu v.56 güncellemesini ve sizin sciptleri deneyeceğim. .sh içerisindeki MOVIEEXT ve MYDIR seçeneklerini değiştirerek denemesini yapacam.

Bu arada bu işlemler için kullandığınız kaynakların linklerini de paylaşabilir misiniz? Yapılabilecek başka değişiklikler var mı , incelemiş oluruz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
volcano2K    93
volcano2K

denemiş telefonda konuştuk bu arada bende nette mfw_v4lsink codeğinin nelere destek verdiğine bakıyordum ki mkv bile desteklediği yazıyordu.Kendisine avi olayınıda sordum .sh dosyasında değişiklik yapıp denedi ve çalıştığını söyledi. Yanlız kullandığı çeviri programından kaynaklı ses alamamış araçtan. Kısaca scriptin çalıştırdığı codec sadece mp4 ile kısıtlı olmadığı kanıtlanmış oldu.

Scriptte değişikliğe gideceğiz demekki. Ben bu işlerde beginner sayılırım yazılım bilgisi olan varsa ortalığı dağıtabilir aslında  :)

Şimdi scriptti direk içindeki video dosyasını oynatıp kapanacak şekilde ayarlayabiliriz. Oynatıyım mı falan diyede sormaz fakat bana cazip gelmedi. Bu arada loadmovie.sh dosyasını biraz değiştireceğiz mesela video dosyalarımızı ortaya atıyoruz usb de dağınık oluyor (bazılarımız dağınık sever tamamda) orada movielist klasörümüz var oraya koysak ordan oynatsa daha iyi olur 

ayrıca loadmovie nedir dimi onuda türkçe yapalım.(türkçe yapalım diyoruz türkçe karakter kullanamıyoruz o ayrı :))

Şimdi sh dosyasında biraz değişiklik yaptım.. Bunları burda bu şekilde veriyorum ki biraz taşın altına elinizi koyun. Cuk usbye at çalıştır olmasın. birkaç şey değişti. Birde usbye attığımız movielist klasörünün adını Videolar yapıp videoları içine atıp deneyebilirsiniz. mp4 , avi falan ayırmaması lazım. Ben akşam deneyebilirim.

CHECKFILE=Videolar

# Video Türü
MOVIEEXT=*

for USB in c b a
do
	if [ -e "/tmp/mnt/sd${USB}1/${CHECKFILE}" ]
	then
		MYDIR="/tmp/mnt/sd${USB}1/${CHECKFILE}"
		break
	fi
done

if [ -z "${MYDIR}" ]
then
	/jci/tools/jci-dialog --title="Hata" --text="Video Klasoru Bulunamadi!" --no-cancel
	exit
fi

MOVIEFOUND=false
MOVIES=${MYDIR}/*.${MOVIEEXT}

for MOVIE in ${MOVIES}
do
	if [ -e "${MOVIE}" ]
	then
		MOVIEFOUND=true
		/jci/tools/jci-dialog --confirm --title="ViDEO OYNATILSIN MI?" --text="${MOVIE}"
		if [ $? != 1 ]
		then
			/usr/bin/gst-launch playbin2 uri=file://${MOVIE} video-sink="mfw_v4lsink" audio-sink="alsasink" buffer-size="0" buffer-duration="0"
			/jci/tools/jci-dialog --confirm --title="ONAY EKRANI" --text="Sonraki video oynatilsin mi?"
			if [ $? == 1 ]
			then
				break
			fi
		fi
	fi
done

if [ $MOVIEFOUND != true ]
then
	/jci/tools/jci-dialog --title="Bilgi" --text="Videolar Klasoru Bos!" --no-cancel
fi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Obivan    125
Obivan

Selam,

Kodun başındaki "for USB in c b a" komutu  mu yoksa  "if [ -e "/tmp/mnt/sd${USB}1/${CHECKFILE}" ]" komutu mu dosya kaynağını kontrol ediyor acaba. sd kartı kaynak olarak göstermek için bu 2 satırdan birinde değişiklik yapmak gerekiyor gibi.

SD kart ile dosya oynatmak istememin asıl sebebi, aracımda dashcam var ve bu kameradaki görüntüleri içindeki kartı çıkarıp bizim sistemde oynatmayı istiyorum (ve kamera yol görüntülerini .mov. formatında kaydediyor). 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
volcano2K    93
volcano2K

bence c b a usb kaynağını gösteriyor sonuçta 2 usb 1 de sd kart girişi var.

if [ -"/tmp/mnt/sd${USB}1/${CHECKFILE}" ]"   burda usb içinde Checkfile dosyası varmı diye bak deniyor checkfile da ilk satırda videolar klasörü olarak belirlenmiş zaten.. En son checkfile=videolar satırını silip bu satırlarıda videolar olarak değiştirdim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
volcano2K    93
volcano2K

dosyaları güncelledim..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
61kdeniz    75
61kdeniz

Bu akşam oturdum 56.0.0.230 versiyonunu yükliyim dedim. Forumda güncelleme nasıl yapılır zaten mevcut ahanda burada... Neyse Güncelleme Ok!

LEE7M1.jpg

Sonrasında dedim şu video oynatma olaylarını bir dalıyım.. Bugün biraz araştırma yapmıştım birkaç dosya değiştirip , birkaçta ekleme yapınca valaaaaa;

l992gX.jpg

Sonuç olarak video olayı tamamdır. 

Resim ne diceksiniz video açıyım size :)

---------------------------------

Gelelim diğer ayarlara ;

-Açılıştaki hız uyarısı 0,50 sn ye çekildi!

- Geri vites kamerasından etrafa dikkat edin yazısını kaldırdım..

d00zyD.jpg

- Müzik dosyalarında albüm kapağı yoksa siyah bir kare çıkıyordu onu kaldırdım.

- Araç hareket halindeyken dokunmatik ekran artık açık !!

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Öncelikle şu 2 zip li dosyayı indriyorsunuz! İnce Ayarlar - Video Oynatıcı

- Video ayarından başlayalım Video Oynatıcı.zip'i  zipten çıkartın.

- USB belleğimizi Fat32 olarak formatlayıp Zipten çıkarttığımız dosyaları usb belleğe atıyoruz. USB belleğin içi şöyle görünmeli  (dosyaları mac te oluşturduğumdan farklı bir dosya falan çıkabiliyor zipten silin gitsin);

68qRZv.jpg

- İzlemek istediğimiz  video dosyası veya dosyalarını videolar klasörüne atın. (mp4 , avi , mkv farketmez hepsini oynatıyor fakat ses kodlaması 2 kanal olmak zorunda. Dosya isimlerini boşluksuz ve kısa yapın alfabetik sıra ile oynatır.)

-USB Belleği mazdanıza takın 30 sn içinde size video oynatmak isteyip istemediğinizi soracak ;

Siz soru sormadan multimedya menüsünden usb belleği seçin direk sessizlik.mp3 ü oynatmaya başlar.Bırakın çalsın sorun yok. Bu arada soru ekranıda anca gelir...

522r5z.jpg

- Ben 3.mp4 diye bir dosya koymuştum. OK diyin ekrana dokunarak.

- Ve videomuz akıyor... Şimdi diyelimki geri dönecez menüde usb yi çıkarıyoruz bu kadar. İnternette menü falan yapanlar var fakat direk araç yazılımına müdehale gerekiyor paylaşılanlar. Yakın zamanda bişeyler çıkar diye düşünüyorum.

- Haa diyelim videoyu izledin bitti. Sonraki videoya geçmez ve şöyle der ;

AggQRv.jpg

- Cancel dersen çıkar. Ok dersen sıradaki video oynar.. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Gelelim ince ayarlara; 

- İnce ayarlar.zipi  zipten çıkartın.

- USB belleğimizi Fat32 olarak formatlayıp Zipten çıkarttığımız dosyaları usb belleğe atıyoruz. USB belleğin içi şöyle görünmeli  (dosyaları mac te oluşturduğumdan farklı bir dosya falan çıkabiliyor zipten silin gitsin);

V6XpRr.jpg

- Usb belleği mazdamıza takıp bekliyoruz. 30-60 sn içinde ekrana Ayarlar uygulandı bilgisi gelecek. Tamam diyoruz. 

- Mazdamızı kapatıp açıyoruz.. 

Not: Arkaplan resmini değiştirmek veya wi-fi ı hep açık durumda tutmakta sorunu olanlar için inceayarlar.sh dosyasında ek ayarlar var dosyayı notepad ile açıp bakarsanız gerekli açıklamalarıda yaptım. :) 

Hepinize hayırlı geceler..

merhaba bunu yapmak garanti bozma gibi birşey yapmıyor demi ? bunu yapabiliryorsak servis niye yapmıyor :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
volcano2K    93
volcano2K

Güncelleme = bu şuna benziyor telefonuna güncelleme yaparken çöktü. Ne yapıyorsun servise gidip ben bunu güncelliyordum mu diyorsun... Aynısı işte :)

İnce Ayarlar = ayarları eski haline getirmek mümkün.. Onuda geçtim hiçbir servis dur şu ekran uyarısı varmı diye kontrol etmiyor.

Video oynatma = sistemle alakası yok usbdeki scriptte bitiyor iş. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Devrim Babacan    491
Devrim Babacan

Bende mi sıkıntı bilmiyorum ama, "Not Found. The requested URL /cgi-bin/dl.cgi/jmenftx47lgago5hatwa2xjznpd2jogrpovb77ejrm/Video Oynatıcı.zip was not found on this server." hata mesajı almaktayım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
volcano2K    93
volcano2K

kısmetse bu akşam arabaya gidip yeni şeyler deneyeceğim.. beklemede kalın derim..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• zsvnc
      Yazan: zsvnc
      Merhabalar,
      Ben Kıbrıs'ta yaşıyorum ve 2015 model Mazda Axela aldım. Japonya'da üretilen Mazda 3'lerin ismi Axela olarak geçmektedir bu arada. Ancak şöyle bir sorunum var ki aracın tüm sistemi japonca. Bunu ingilizce olarak nasıl güncelleyebilirim. Kıbrıs'ta kime sorduysam mümkün değil diyorlar ama bu dönemde artık bu tarz elektronik sistemlerde mümkün olmayan bir şey kalmadı nerdeyse. Benim de istediğim sadece multimedya olsun menüler olsun aracın dilini japonca'dan ingilizce'ye çevirmek. Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
    • Burak
      Yazan: Burak
      Araca USB den bir telefon bağladığınızda bunu görüyor ve seçilebilir duruma geliyor ama seçtiğinizde Yüklüyor deyip kalıyor (akşam resim yüklerim) . @Tarahumara iPhone'u USB üzerinden bağladığını bu yolla bağladığında ses kalitesinin daha üst düzey olduğunu ve ek olarak albüm resimlerinin de geldiğini belirttiği için ben de Android telefonumu bağladım ama olmadı. Telefon veya araçta yapılması gereken bir işlem var mı yoksa çözümsüz mü ?
    • yeppaandela
      Yazan: yeppaandela
      arkadaşlar bugün karıştırarak ve ekranı dondurma pahasına android auto yu yükledim.  Artı olarak ekran döngüsünden tutunda mute de pause olayına, ekranda çıkan uyarı yazılarına kapatmaya kadar herşeyi başardım bravo bana:) aşama aşama anlatıcam sorularınızı da alabilirim. 2017 makyajlı kasa ve 59.xx sürümde de geçerli...
      birincisi şu videoyu izliyoruz.

ikincisi bunuda izliyoruz aşamaları takip ediyoruz 

Türkiyede android auto aktif degil 2. videonun yardımıyla indiriyor ve kuruyoruz. Burda telefonun 32/64 bit mi olduğu önemli. Apk yı ilk önce bilgisayara atıp sonra telefona atıyoruz. 32/64 bit mi hangisi oldugunu antutu benchmark yardımıyla da bulabilirsiniz sonra telefona atıp kuruyorsunuz.
      https://www.android.com/auto/ apk dosyası
      sonra önceden fat32 formatladıgımız  flash diske bu adresten http://mytechliving.com/automotive/android-auto/ indirdiğimiz ve 1. videoda anlatılan şekilde dosyaları atıp arabaya gidiyoruz 1. usb  ye takıp beklioruz. 120sn gibi sonra ok ve ok hangi özelliği istiyorsanız yüklüyorsunuz. Kendisi restart atıyor sabırlıca bekleyin.  
      iş bitip restart atınca usb yi çıkarıyoruz ve telefonun kablosunu takıyoruz. Bu aşamada telefona kabloyu takmıyor android auto uygulamasının telefonumuzdaki aşamalarını kabul ediyoruz onun yönlendirmesiyle telefonumuza kabloyu takıyoruz. 
      Sonra gelsin navigasyon gelsin aramalar öneriler ekran döngüsü yazıların gitmesi speedmeter  ses kapatınca pause olması vs . yemişim 1900 tl lik navigasyonu google maps güncel oldukça telefonunuzda ömür boyu kullanım.
      Not: lg g3 cihazımda olmadı s6 edge cihazımda oldu fotoları yükleyecem 

buda video player ama flashtan mı telefondan mı nerden göstermem gerek bulamadım.

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.