Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Video Oynatma, Nav. ve AIO

volcano2K
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Şimdi, Anarchist :

Teşekkürler @Tarahumara . son olarak bu navigasyona zarar verir mi? eski yüklediğim video ile ilgili programlar sorun çıkarır mı?

Eski video playerı nasıl yüklediniz bilmiyorum ama sorun çıkarmaması lazım. Navigasyonla bir alakası yok bu işlemin. Bu arada navigasyonu kullanmadığınız zamanlarda çıkarık halde tutarsanız bütün sistemin performansı 2 katı kadar artar. Benim aracımda navigasyon kartı her zaman yuvasında ama takılı halde değil. İhtiyacım olduğunda takıyorum sadece. İşim bitince de çıkarıyorum tekrar. Bu farkı göstermek için bir video çekmiştim daha önce. Burada da paylaşayım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gece gece sizi uğraştırdım ama sonuç güzel oldu teşekkür ederim. search video çalışmıyor. yani videoları listeleyemiyorum bu  1. sorunum. 2. olarak eski menüler duruyor onları kaldırmanın basit bir yolu var mıdır acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, Anarchist :

Gece gece sizi uğraştırdım ama sonuç güzel oldu teşekkür ederim. search video çalışmıyor. yani videoları listeleyemiyorum bu  1. sorunum. 2. olarak eski menüler duruyor onları kaldırmanın basit bir yolu var mıdır acaba?

Siz epey eski bir sürümü kullanıyormuşsunuz o halde. Malesef, onların nasıl kaldırılacağını öğrenmek için kurulum scriptlerinin incelenip, yüklediği dosyaları silip, yaptığı değişiklikleri teker teker geri almak lazım. Baya uzun ve riskli iş. Bırakın öyle kalsın bence. 

Maltepede iki haftada bir yaptığımız buluşmalara bir gün yolunuz düşer de gelirseniz bir incelerim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

tamamdır. eski menü hiç problem değil öylece bırakıyorum. ancak video listeleme konusunda fikriniz var mı? videolar çalışıyor sırayla gezdim hepsini hiçbir sorun yok. birde sizin ilk ekranınız ile benim ilk ekranım biraz farklı.yani aşşağıdaki seçeneklerin yerleri farklı... birde sanırım sizin sol altta kapatma tuşu var bende o yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, Anarchist :

tamamdır. eski menü hiç problem değil öylece bırakıyorum. ancak video listeleme konusunda fikriniz var mı? videolar çalışıyor sırayla gezdim hepsini hiçbir sorun yok. birde sizin ilk ekranınız ile benim ilk ekranım biraz farklı.yani aşşağıdaki seçeneklerin yerleri farklı... birde sanırım sizin sol altta kapatma tuşu var bende o yok.

Sizin ekranın bir videosunu ya da fotoğraflarını gönderirseniz daha iyi anlayabilirim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

20170622_033234_HDR.jpg

20170622_032102.jpg

sanırım eski video player ile çakışıyor çünkü eski video playera girdiğim zaman aratmadan liste şak diye çıkıyor (: benim olay baya bi karıştı. sıkıldığın noktada bende bu kadar demen yeterli. fazlasıyla yardımcı oldun zaten teşekkür ederim. (: @Tarahumara

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 dakika önce, Anarchist :

sanırım eski video player ile çakışıyor çünkü eski video playera girdiğim zaman aratmadan liste şak diye çıkıyor (: benim olay baya bi karıştı. sıkıldığın noktada bende bu kadar demen yeterli. fazlasıyla yardımcı oldun zaten teşekkür ederim. (: @Tarahumara

Evet eskisiyle yenisi baya birbirine girmiş. Şu aşamada yapabileceğiniz şey, yine AIO programını kullanarak video playerı kaldırmak ve yeniden yüklemek. Belki bu işlemi yaptığınızda, yenisini kaldırırken eskisinin çakışan dosyalarını da kaldırır ve yeniden yüklediğinizde normal olarak çalışabilir. Normalde search video tuşuna basmanıza gerek kalmadan, video playerı açar açmaz listenin gelmesi lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sanırım silmek içinde sağdaki kutucuğu seçip tüm işlemleri aynı şekilde devam ettirmem gerekiyor. peki swap'ıda kaldırmak gerekir mi? sadece playerı silmek yeterli olur mu?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, Anarchist :

sanırım silmek içinde sağdaki kutucuğu seçip tüm işlemleri aynı şekilde devam ettirmem gerekiyor. peki swap'ıda kaldırmak gerekir mi? sadece playerı silmek yeterli olur mu?

Silmek için aynen dediğiniz gibi sağdakini işaretliyorsunuz. Swap ın yüklemesi ya da silinmesiyle işiniz yok artık olduğu gibi kalsın o.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

selamlar. arkadadaslar yeri burasi degil belki ama uygun konuyu da bulamadim. 

aracimda orjinal navigasyon var ama kullanissiz geldi bana, ozellikle yer arama olayi. aramalari illa cadde sokak girerek mi yapmam lazim? falan avm, filanca lokanta, bilmem ne camisi seklinde arama yapamiyor muyuz? 

yakinimdaki yerler diye menu var orda da arama yapamiyorum. yardim ederseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

merhaba ekrada video oynatmak için lukasz kullanıyordum fakat servis güncellemeyle 59,00,502 yapmış şuanda kullanamıyorum.video ve diger özellikleri nasıl kullanabilirim sizin bir önriniz varmı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7/20/2017 at 23:46, rdMazda :

selamlar. arkadadaslar yeri burasi degil belki ama uygun konuyu da bulamadim. 

aracimda orjinal navigasyon var ama kullanissiz geldi bana, ozellikle yer arama olayi. aramalari illa cadde sokak girerek mi yapmam lazim? falan avm, filanca lokanta, bilmem ne camisi seklinde arama yapamiyor muyuz? 

yakinimdaki yerler diye menu var orda da arama yapamiyorum. yardim ederseniz sevinirim.

İstediğiniz özellik navigasyon sisteminde mevcut ve arama yapılabiliyor. Bu videoyu izlemenizi tavsiye ederim. İngilizce ama anlarsınız diye umuyorum. Videoyu oynatmaya başladığınızda istediğiniz özelliğin olduğu yerden başlayacaktır. Bu özelliği ayrıca sesli komut ile de kullanabiliyorsunuz ama navigasyon dilinin ingilizce olması gerekiyor. Ben arasıra kullanıyorum sesli komut ile. Örneğin en yakındaki alışveriş merkezine götür diyorum. Sistem bana yakındaki avmlerin listesini çıkarıyor.

11 saat önce, serferad :

merhaba ekrada video oynatmak için lukasz kullanıyordum fakat servis güncellemeyle 59,00,502 yapmış şuanda kullanamıyorum.video ve diger özellikleri nasıl kullanabilirim sizin bir önriniz varmı

Malesef 59.00.502 sürümüyle eskisi kadar basit olmuyor. Yöntemleri var ama o riski almaya değeceğini düşünmüyorum. Cihazı kullanılmaz hale getirmeniz çok olası. Eğer video benim için elzem diyorsanız, benim yaptığım bir uygulama var. Biraz uğraştırıyor ve maliyetli. Paylaştığım konuya göz atabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2017 Temmuz güncellemesi gelmiş navigasyona. Mazda toolbox programı ile güncelleme yapabilirsiniz. Nasıl bir güncellemeyse hala 3. köprü yok. Üzerinden tam bir sene geçmiş olmasına rağmen üstelik. Neden bu navigasyon kartına 2.000 tl verilmemesi gerektiğinin göstergesidir bence.

6XpbB3.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar bu "follow me home" denilen şey (mazda'da nasıl adlandırıldığını hatırlayamadım) güncelleme ile açılabilir bir şey değil miydi. gerekli tıkları koydum ama çalışmıyor. 

güncelleme bu

20170801_170134.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18 saat önce, Katil Balina :

arkadaşlar bu "follow me home" denilen şey (mazda'da nasıl adlandırıldığını hatırlayamadım) güncelleme ile açılabilir bir şey değil miydi. gerekli tıkları koydum ama çalışmıyor. 

güncelleme bu

Follow me home Mazda'da da ayni bu sekilde geciyor. Calistirmak icin yapmaniz gereken tek sey arac stop ettikten sonra bir kere sellektor yapmak. Bir de leaving home ozelligi var. O da tam tersi siz sadece kumandadan aracin kapilarini actiginizda ve farlar acik konumdayken calisiyor (auto konumunda ya da kapali konumda olmamali). Araclarinda bu ozellik olmayanlarin asbuilt datalarini forscan programi ile degistirip actiklarini gormustum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, Tarahumara :

Follow me home Mazda'da da ayni bu sekilde geciyor. Calistirmak icin yapmaniz gereken tek sey arac stop ettikten sonra bir kere sellektor yapmak. Bir de leaving home ozelligi var. O da tam tersi siz sadece kumandadan aracin kapilarini actiginizda ve farlar acik konumdayken calisiyor (auto konumunda ya da kapali konumda olmamali). Araclarinda bu ozellik olmayanlarin asbuilt datalarini forscan programi ile degistirip actiklarini gormustum.

teşekkütler hocam

selektörü her seferinde mi yapmak gerekiyor? öyleyse saçmaymış. 

farı da hep auto konumda tuttuğum icin "leaving home" da kullanışlı değilmiş.

anlam verilemeyen klasik mazda saçmalamaları.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

27.05.2017 at 14:08, Ali :

Ben orada yazan her şeyi yaptım fakat arabaya taktığımda geçersiz kart diyor. Toolbox girip güncelleme yapınca oda kartı görmüyor ayar oldum. Biri bana yardım edebilir mi :)  Bir konuda daha yardım istiyorum ben bu flac şarkılarını arabada nasıl çalıştıra bilirim. 

@Ali flac parçaları çalıştırma olayını çözebildin mi.

ben ekranda isimleri görüyorum ama pasif durumda. çalamıyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• LeKLeK
      Yazan: LeKLeK
      Unlock a world of casual fun and excitement with the premier dating site.
      Genuine Ladies Prime Сasual Dating
      [URL=http://meettomy.site]Premier Сasual Dating[/URL]
    • Alhaner
      Yazan: Alhaner
      Merhaba
      Ekrana hiçbir darbe, nem vs yokken ekteki gibi durum oluştu. Dışardan tırnak girmiyor hiçbir pürüz vs de ele gelmiyor içerden bu nasıl oluştu veya bunu nasıl temizletebilirim?? 

• cagdas123
      Yazan: cagdas123
      Merhaba Arkadaşlar. Önümüzdeki günlerde mazda3 aracımın ön hız kadranlarının o kısmı yani dashboard kısmını dijital lcd ekran ile değiştirmek ve son model araçlardaki tema tasarımlarını yerleştirmek üzere bir çalışmam var. İşlem safhalarını tamamladıkça görseller alarak sizinle paylaşmak istiyorum. Bakalım ne kadar başarılı olabileceğim yada sonuç nasıl olacak göreceğiz.

• ufukcaliskan
      Yazan: ufukcaliskan
      2014 soul paket aracımıza multimedia ekran taktırmak istiyoruz yardımcı olabilecek varmı 
    • mrtslk
      Yazan: mrtslk
      Merhaba arkadaşlar.
      Kısa süre önce yaşadığım problemi ve uzun uğraşlar sonucu bulduğum çözümü sizlerle paylaşmak istedim.
      3. Nesil araçlarda bulunan MZD Connect infotainment sistem için malum pahalı navigasyon kartı sebebiyle birçok kişi gibi bende araca kendim navigasyon yükledim. gayet güzel çalıştı da. Ancak bu işlem esnasında sistemde değiştirilen "jci-linux_imx6_volans-release" isimli dosyanın orijinal halini geri yüklemeden sistemi güncellerseniz yeni sistemde navigasyon hackleme işini tekrar yapamıyorsunuz. bende bu hatayı yaptım. Üstelik bununla da kalmayıp sistemi downgrade yaparak eski versiyona dönüp orijinal dosyayı atabileceğimi düşündüm. Fakat bunu yaparken sistem hata verdi ve ekran tekrar açılmamak üzere kapandı. kutup başı sökme takma, sigorta değişimi vs. hiçbirşey işe yaramadı. ekranda hiçbir hareket yoktu ve sadece radyoda son seçili kanal çalıyordu. Kanal değiştirilemiyor sadece ses kısıp açabiliyordum.
      Aracı yetkili Mazda servisine götürdüm. Onarılamayacağını ve değişmesi gerektiğini söylediler ve kdv dahil 4.500 tl istediler. Tabi değiştirmedim. Uzun uğraşlar sonucu sorunun failsafe dosyası yüklenemediği için sistemin kendini başlatamadığı olduğunu tespit ettim. downgrade esnasında silinen eski failsafe yerine yenisi yüklenememişti ve failsafe olmadan reinstall yüklenemediğinden sistem kilit olmuştu. Çözüm ya 4.500 tl ye değiştirmek yada CMU'ya müdahale ederek failsafe dasyasının saklandığı SPI-NOR içeriğini manuel olarak düzeltmekti. Bunun için https://yms.livejournal.com/3007282.html adresinde paylaşılan konudan faydalandım.
      Öncelikle ekranı ve arkasında bulunan CMU'yu söktüm. Üzerinde bulunan SPI-NOR içeriğine erişmek için CH341A kartı ile bir adet 16 bacaklı mandal kullanarak bilgisayara bağladım. Yukarıdaki linkte bilgilerini bulabilirsiniz.
      https://imgyukle.com/i/SjJmY (Resim-1: CMU içindeki kart ve SPI-NOR)

https://imgyukle.com/i/SjRAP (Resim-2: CH341A)

https://imgyukle.com/i/SjSl6  (Resim-3: 16 Bacaklı mandal ile SPI bağlantısı)

https://imgyukle.com/i/SjE2N (Resim-4: Bilgisayara tam bağlantı)

İnternetten elde ettiğim failsafe dosyasını bir hexaeditör  programı ile açtım.( dosyalar şifreli olduğu için açmak epey zor oldu. Neyse ki şifresini internete bulduğum bir hayırseverden aldım:)) Önümde birçok dosya ve CMU içeriğinde Hexadecimal kodlu büyük bir dosya vardı. http://www.2x4logic.com/jci-failsafe.html adresinde de SPI-NOR içeriğinde hangi adreste hangi bilginin yazılı olduğu aşağıdaki tablo ile belirtilmiş. 
      The memory is segmented as follows:
      official partition name offset prior to v31 offset after v31 bootstrap 0x000000 0x000000 boot-select 0x010000 0x010000 ibc1 0x020000 0x020000 ibc2 0x040000 0x040000 nv-config 0x060000 0x060000 config 0x070000 0x070000 jci-boot-diag n/a 0x0D0000 fail-safe 0x0E0000 0x0E0000 update 0x7E0000 0x7E0000 Görüldüğü üzere sadece Fail-safe dosyasının yazılı olduğu adres aralığını düzeltmem gerekiyordu. ancak ben tüm adres gruplarını kontrol ettim. ilgili bölümlerin tamamı içini açacağınız failsafe dosyası içerisinden çıkacak.
      Sonuç olarak yorucu ve günler süren mesai sonucu sistemimi geri getirmeyi başardım. tabi bu sadece sistemi açmamı sağladı.
      https://imgyukle.com/i/SjCix  (Resim-5: sistemin tecrübe anı)

Hala Failsafe dosyası yüklü değildi. Eğer yüklemeden kapatsaydım tekrar açılmayacaktı ve en başa dönecektim. usb ile güncelleme esnasında yaptığımız failsafe yükleme kısmını uygulayarak olayı noktalamış oldum.
      https://imgyukle.com/i/SjxRp (Resim-6: Ve SONUÇ)

Sonuç 4500 tl cebimde kaldı ve sistemim eskisinden farksızdı. Konuyu biraz yüzeysel anlatmış olabilirim. Detaylara ileride daha geniş bir zamanımda değineceğim.  En doğrusu en başında çalışan sisteme hiç dokunmamak:) cok kolay bozulabiliyor:)  

• Yeni Oluştur...