Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Video Oynatma, Nav. ve AIO

volcano2K
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Tekrardan sistemi yüklememdeki sebep mazda connect bazen takılma yapıyor ve reset atmak zorunda kalıyorum mesela usb üzerinden bir müzik dinlerken takılıyor diğer şarkıya geçmiyor menü geçişlerinde yavaşlamalar var. bluetooth bağlıyken ve bluetooth üzerinden müzik dinlerken arabayı stop edip tekrar çalıştırdığınızda daha önce çalan müzik tekleyerek çalışıyor. bunlardan kurtulmak için sistemi baştan yeniden kurmak istiyorum. daha öncesinde 512 den 513'e yükseltirken bir sorunla karşılaşmadım ancak mazda3revolution'da bu konu hakkında birçok şey okuyunca sizlerle temasa geçmek istedim.

yüklü programlar: dokunmatik ekran sürüşte aktif,  navigasyon, speedometer, video oynatıcı, mute-pause, saatin yanına tarih yükledim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

27 dakika önce, ali_daggecen :

Tekrardan sistemi yüklememdeki sebep mazda connect bazen takılma yapıyor ve reset atmak zorunda kalıyorum mesela usb üzerinden bir müzik dinlerken takılıyor diğer şarkıya geçmiyor menü geçişlerinde yavaşlamalar var. bluetooth bağlıyken ve bluetooth üzerinden müzik dinlerken arabayı stop edip tekrar çalıştırdığınızda daha önce çalan müzik tekleyerek çalışıyor. bunlardan kurtulmak için sistemi baştan yeniden kurmak istiyorum. daha öncesinde 512 den 513'e yükseltirken bir sorunla karşılaşmadım ancak mazda3revolution'da bu konu hakkında birçok şey okuyunca sizlerle temasa geçmek istedim.

yüklü programlar: dokunmatik ekran sürüşte aktif,  navigasyon, speedometer, video oynatıcı, mute-pause, saatin yanına tarih yükledim.

Aracı çalıştırdığınızda tekleyerek müzik çalması yeniden yüklesiniz de düzelmeyecek. Menü geçişlerindeki yavaşlamalar ve takılmalar navigasyon kaynaklı. Kullanmadığınız zamanlarda navigasyon kartınızı yuvasından çıkarırsanız neredeyse iki katı hızlanacaktır sistem. Usb üzerinden müzik dinlerken takılma hiç yaşamadım. Daha doğrusu usb üzerinden sadece telefondan müzik dinliyorum. Yüklediğiniz programlarda cihazı yavaşlatacak tek program speedometer. Speedometer, araç başlarken arkada çalışaşacak şekilde yazılmış ve bu da sistem kaynaklarından yiyor. AIO ile onu kaldırmanızı öneririm. Dediklerimi yaptıktan sonra hızlanmazsa yeniden yükleyin sistemi ama bir fark olacağını zannetmiyorum. Bu arada ben de 513 verisyonunu kullanıyorum. Speedometer harici diğer programlar bende de yüklü. Bir de AIO ile swap dosyası oluşturursanız performansa etkisi olacaktır. Ekstradan 1 gb ram takıyormuşsunuz gibi düşünün. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

19 saat önce, Tarahumara :

Aracı çalıştırdığınızda tekleyerek müzik çalması yeniden yüklesiniz de düzelmeyecek. Menü geçişlerindeki yavaşlamalar ve takılmalar navigasyon kaynaklı. Kullanmadığınız zamanlarda navigasyon kartınızı yuvasından çıkarırsanız neredeyse iki katı hızlanacaktır sistem. Usb üzerinden müzik dinlerken takılma hiç yaşamadım. Daha doğrusu usb üzerinden sadece telefondan müzik dinliyorum. Yüklediğiniz programlarda cihazı yavaşlatacak tek program speedometer. Speedometer, araç başlarken arkada çalışaşacak şekilde yazılmış ve bu da sistem kaynaklarından yiyor. AIO ile onu kaldırmanızı öneririm. Dediklerimi yaptıktan sonra hızlanmazsa yeniden yükleyin sistemi ama bir fark olacağını zannetmiyorum. Bu arada ben de 513 verisyonunu kullanıyorum. Speedometer harici diğer programlar bende de yüklü. Bir de AIO ile swap dosyası oluşturursanız performansa etkisi olacaktır. Ekstradan 1 gb ram takıyormuşsunuz gibi düşünün. 

merhaba, navigasyonun sd kartını çıkartıyorum. 8 GB usb'yi okurken arada sırada takılma yapıyor ve sisteme reset atmak zorunda kalıyorum. benim kaygım navigasyondan ötürü tekrar yüklemede sıkıntı çıkması. navigasyon yüklüyken versiyon yükleme sırasında problem çıkar mı? çünkü onu aio üzerinden değil nette bulduğum bir programdı (burada da bilinen) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, ali_daggecen :

merhaba, navigasyonun sd kartını çıkartıyorum. 8 GB usb'yi okurken arada sırada takılma yapıyor ve sisteme reset atmak zorunda kalıyorum. benim kaygım navigasyondan ötürü tekrar yüklemede sıkıntı çıkması. navigasyon yüklüyken versiyon yükleme sırasında problem çıkar mı? çünkü onu aio üzerinden değil nette bulduğum bir programdı (burada da bilinen) 

Navigasyonunuz çalışmaz hale gelecektir tekrar yüklediğinizde. Navigasyon için modifiye ettiğiniz volans dosyası orjinal haline dönecektir. Aynı işlemleri tekrarlamanız lazım navigasyonu tekrar çalıştırabilmek için.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

06.02.2017 at 01:34, Tarahumara :

Benim tek yaptığım:

[activation_manager]
activate_google_naviextras="1"
activate_online_speedcam="1"
activate_community_speedcam="1"
activate_http_traffic="1"

Yukarıdaki bloğu eklemek ve 

[services]
licenses_synchronized="1"

Olan bloğu

[services]
licenses_synchronized="0"

Bu şekilde değiştirmek. Bu ikisini yaptıktan sonra geliyor online trafik bilgisi. Hava durumu, petrol fiyatları ve local search aktif hale geliyor fakat kullanmaya çalışıldığı zaman. İletişim hatası veriyor.

Selam Tarahumara,

Yukarıdaki eklediğin bloğu tam olarak nereye ekliyoruz, paylaşabilir misin? Bir de hava durumu  ve diğerlerinin çözümünü buldun mu?

İyi geceler..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

42 dakika önce, Nebuchednezzar :

Selam Tarahumara,

Yukarıdaki eklediğin bloğu tam olarak nereye ekliyoruz, paylaşabilir misin? Bir de hava durumu  ve diğerlerinin çözümünü buldun mu?

İyi geceler..

Malesef çalışmıyor bu kodlar. GPS bağlanır bağlanmaz eski haline geri geliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...
11.09.2017 at 16:35, Black Or White :

Smart mazda player diye bir uygulama var. 

Google den biraz araştırırsan yapabilirsin....

Ben full sürümünü kullanıyorum sıkıntı yok şuan için... gerçi konu forumda da var....

@Black Or White selamın aleyküm kardeş benim aracım 2015 model mazda 3 power. Daha önce ekran yansıtmasını yapmış idim;fakat bakım için  servise gittiğim de cmu yu güncellediler. Tabi ben güncelleme yapılınca ekran yansıtma özelliğinin iptal olacağını bilmediğim için ekran yansıtmayı bir daha yapamadım daha sonra senin dediğin gibi smart mazda player telefona yükledim full version fakat usb yi taktığım da ekranı yansıtamadım cmu daki sürüm 59.00.502. Nasıl yapacağım hakkında yardımcı olabilirmisin? Şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 saat önce, Efn :

@Black Or White selamın aleyküm kardeş benim aracım 2015 model mazda 3 power. Daha önce ekran yansıtmasını yapmış idim;fakat bakım için  servise gittiğim de cmu yu güncellediler. Tabi ben güncelleme yapılınca ekran yansıtma özelliğinin iptal olacağını bilmediğim için ekran yansıtmayı bir daha yapamadım daha sonra senin dediğin gibi smart mazda player telefona yükledim full version fakat usb yi taktığım da ekranı yansıtamadım cmu daki sürüm 59.00.502. Nasıl yapacağım hakkında yardımcı olabilirmisin? Şimdiden teşekkürler

59.00.502 verisyona tweakleri yükleyebilmeniz için CMU'yu yerinden sökmeniz ve arka tarafından bilgasayara com portu ile bağlayıp bazı komutlar girmeniz gerekiyor. Baya çetrefilli bir iş anlayacağınız. Ya da güncelleme yapmadan önce bazı tweakler var. Onları yükleseydiniz bu işlemi yapmanıza gerek kalmayacaktı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben bakıma götürünce yukletmiyorum halen 56. Olan versiyonu kullanıyorum tek dezavantaji sistem guncellenmedigi için devamlı anahtar şekilde sarı servis ışığı yanıyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

38 dakika önce, mazdago :

Ben bakıma götürünce yukletmiyorum halen 56. Olan versiyonu kullanıyorum tek dezavantaji sistem guncellenmedigi için devamlı anahtar şekilde sarı servis ışığı yanıyor

Servis ışığı bir sonraki servis süresi ayarlanmadığı için yanıyordur. Güncelleme yapılmadığı için yanmıyordur. CMU da bakım bölümünden servis Zamanını değiştirin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 saat önce, Tarahumara :

59.00.502 verisyona tweakleri yükleyebilmeniz için CMU'yu yerinden sökmeniz ve arka tarafından bilgasayara com portu ile bağlayıp bazı komutlar girmeniz gerekiyor. Baya çetrefilli bir iş anlayacağınız. Ya da güncelleme yapmadan önce bazı tweakler var. Onları yükleseydiniz bu işlemi yapmanıza gerek kalmayacaktı.

Ben bu zaman kadar cmu ya hiç tweak yüklemedim bu ilk olacaktı oda japonun tızağına geldik.:tey:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Servis zamanı ayarlı daha önce de yazmıştım buraya o yüzden yanmiyormus. Mesela şuan bakim zamanına Aralık 21 gösteriyor ama ışık yanıyor biri öğretmişti frene basıp start deyip biseyler yapıyordum o ışık sonuyordu bir kaç gün sonra yeniden yanıyor. Bazen kendi kendine sönüyor bir daha yanıyor kafaya göre takılıyor :-)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

48 dakika önce, mazdago :

Servis zamanı ayarlı daha önce de yazmıştım buraya o yüzden yanmiyormus. Mesela şuan bakim zamanına Aralık 21 gösteriyor ama ışık yanıyor biri öğretmişti frene basıp start deyip biseyler yapıyordum o ışık sonuyordu bir kaç gün sonra yeniden yanıyor. Bazen kendi kendine sönüyor bir daha yanıyor kafaya göre takılıyor :-)

Bende aracı servise yeni götürdüm sayılır güncelleme bende yaptırmadım. Ama ışık ile ilgili bir sorunum yok. Farklı bir durum olmasın. ???

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende farklı bir durumdan şüpheleniyorum ama servis öyle diyor. Aracın bakımı yapıldı sisteme yüklendi bir sorunum da yok servis ışığı yanıyor ama bazen kendi kendine sönüyor elektronik arıza da olabilir çünkü aldığımdan beri yanıyor ışık navigasyon ve diğer tweak ler silinmesin diye de yukletmedim

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar iyi günler bugün aracımın fren balatası değişimi için servise gittim oradaki sevis aracının cmu sürümü 59.00.512 idi elimde mevcut olan android auto tweakini o araca yükledim ve çalıştı. Yani aracınızın versionunu kesinlikle 59.00.502 ye yükseltmeyin. Herekese iyi forumlar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Merhaba,

En son AIO tweak'i yükledim. Ver. 2.7.2. Telefonum araca usb ile bağlanmıyor. Diğer herşey sıkıntısız çalışıyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Erdierdi selam kardeş cmu sürümün 59.00.502  ise çalışmaz mazda en son bu sürümü yolladı,sebebi kaçak yazılımın önüne geçmek. İnşAllah yüklememişsindir. :) Çünkü benim sürüm bu o yüzden aylardır düzeltmeye çalışıyorum ama olmuyor. Bir yolu var fakat oda beni aşıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sürüm 56.00.230

9 saat önce, Efn :

@Erdierdi selam kardeş cmu sürümün 59.00.502  ise çalışmaz mazda en son bu sürümü yolladı,sebebi kaçak yazılımın önüne geçmek. İnşAllah yüklememişsindir. :) Çünkü benim sürüm bu o yüzden aylardır düzeltmeye çalışıyorum ama olmuyor. Bir yolu var fakat oda beni aşıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• LeKLeK
      Yazan: LeKLeK
      Unlock a world of casual fun and excitement with the premier dating site.
      Genuine Ladies Prime Сasual Dating
      [URL=http://meettomy.site]Premier Сasual Dating[/URL]
    • Alhaner
      Yazan: Alhaner
      Merhaba
      Ekrana hiçbir darbe, nem vs yokken ekteki gibi durum oluştu. Dışardan tırnak girmiyor hiçbir pürüz vs de ele gelmiyor içerden bu nasıl oluştu veya bunu nasıl temizletebilirim?? 

• cagdas123
      Yazan: cagdas123
      Merhaba Arkadaşlar. Önümüzdeki günlerde mazda3 aracımın ön hız kadranlarının o kısmı yani dashboard kısmını dijital lcd ekran ile değiştirmek ve son model araçlardaki tema tasarımlarını yerleştirmek üzere bir çalışmam var. İşlem safhalarını tamamladıkça görseller alarak sizinle paylaşmak istiyorum. Bakalım ne kadar başarılı olabileceğim yada sonuç nasıl olacak göreceğiz.

• ufukcaliskan
      Yazan: ufukcaliskan
      2014 soul paket aracımıza multimedia ekran taktırmak istiyoruz yardımcı olabilecek varmı 
    • mrtslk
      Yazan: mrtslk
      Merhaba arkadaşlar.
      Kısa süre önce yaşadığım problemi ve uzun uğraşlar sonucu bulduğum çözümü sizlerle paylaşmak istedim.
      3. Nesil araçlarda bulunan MZD Connect infotainment sistem için malum pahalı navigasyon kartı sebebiyle birçok kişi gibi bende araca kendim navigasyon yükledim. gayet güzel çalıştı da. Ancak bu işlem esnasında sistemde değiştirilen "jci-linux_imx6_volans-release" isimli dosyanın orijinal halini geri yüklemeden sistemi güncellerseniz yeni sistemde navigasyon hackleme işini tekrar yapamıyorsunuz. bende bu hatayı yaptım. Üstelik bununla da kalmayıp sistemi downgrade yaparak eski versiyona dönüp orijinal dosyayı atabileceğimi düşündüm. Fakat bunu yaparken sistem hata verdi ve ekran tekrar açılmamak üzere kapandı. kutup başı sökme takma, sigorta değişimi vs. hiçbirşey işe yaramadı. ekranda hiçbir hareket yoktu ve sadece radyoda son seçili kanal çalıyordu. Kanal değiştirilemiyor sadece ses kısıp açabiliyordum.
      Aracı yetkili Mazda servisine götürdüm. Onarılamayacağını ve değişmesi gerektiğini söylediler ve kdv dahil 4.500 tl istediler. Tabi değiştirmedim. Uzun uğraşlar sonucu sorunun failsafe dosyası yüklenemediği için sistemin kendini başlatamadığı olduğunu tespit ettim. downgrade esnasında silinen eski failsafe yerine yenisi yüklenememişti ve failsafe olmadan reinstall yüklenemediğinden sistem kilit olmuştu. Çözüm ya 4.500 tl ye değiştirmek yada CMU'ya müdahale ederek failsafe dasyasının saklandığı SPI-NOR içeriğini manuel olarak düzeltmekti. Bunun için https://yms.livejournal.com/3007282.html adresinde paylaşılan konudan faydalandım.
      Öncelikle ekranı ve arkasında bulunan CMU'yu söktüm. Üzerinde bulunan SPI-NOR içeriğine erişmek için CH341A kartı ile bir adet 16 bacaklı mandal kullanarak bilgisayara bağladım. Yukarıdaki linkte bilgilerini bulabilirsiniz.
      https://imgyukle.com/i/SjJmY (Resim-1: CMU içindeki kart ve SPI-NOR)

https://imgyukle.com/i/SjRAP (Resim-2: CH341A)

https://imgyukle.com/i/SjSl6  (Resim-3: 16 Bacaklı mandal ile SPI bağlantısı)

https://imgyukle.com/i/SjE2N (Resim-4: Bilgisayara tam bağlantı)

İnternetten elde ettiğim failsafe dosyasını bir hexaeditör  programı ile açtım.( dosyalar şifreli olduğu için açmak epey zor oldu. Neyse ki şifresini internete bulduğum bir hayırseverden aldım:)) Önümde birçok dosya ve CMU içeriğinde Hexadecimal kodlu büyük bir dosya vardı. http://www.2x4logic.com/jci-failsafe.html adresinde de SPI-NOR içeriğinde hangi adreste hangi bilginin yazılı olduğu aşağıdaki tablo ile belirtilmiş. 
      The memory is segmented as follows:
      official partition name offset prior to v31 offset after v31 bootstrap 0x000000 0x000000 boot-select 0x010000 0x010000 ibc1 0x020000 0x020000 ibc2 0x040000 0x040000 nv-config 0x060000 0x060000 config 0x070000 0x070000 jci-boot-diag n/a 0x0D0000 fail-safe 0x0E0000 0x0E0000 update 0x7E0000 0x7E0000 Görüldüğü üzere sadece Fail-safe dosyasının yazılı olduğu adres aralığını düzeltmem gerekiyordu. ancak ben tüm adres gruplarını kontrol ettim. ilgili bölümlerin tamamı içini açacağınız failsafe dosyası içerisinden çıkacak.
      Sonuç olarak yorucu ve günler süren mesai sonucu sistemimi geri getirmeyi başardım. tabi bu sadece sistemi açmamı sağladı.
      https://imgyukle.com/i/SjCix  (Resim-5: sistemin tecrübe anı)

Hala Failsafe dosyası yüklü değildi. Eğer yüklemeden kapatsaydım tekrar açılmayacaktı ve en başa dönecektim. usb ile güncelleme esnasında yaptığımız failsafe yükleme kısmını uygulayarak olayı noktalamış oldum.
      https://imgyukle.com/i/SjxRp (Resim-6: Ve SONUÇ)

Sonuç 4500 tl cebimde kaldı ve sistemim eskisinden farksızdı. Konuyu biraz yüzeysel anlatmış olabilirim. Detaylara ileride daha geniş bir zamanımda değineceğim.  En doğrusu en başında çalışan sisteme hiç dokunmamak:) cok kolay bozulabiliyor:)  

• Yeni Oluştur...