Jump to content

Trafik Zabıtası - Trafik Polisi

greypratica
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

bugün çanakkale çanda arabanın yanına geldigimde yanlış parktan dolayı 102 ytlik (bana bayagı yüksek geldi)bir ceza makbuzu buldum .ve son zamanlarda dikkat ediyorum trafikpolisi gibi trafik zabıtaları türedi.acaba sizin oralarda da buna benzer durumlar yasamaya basladınız mı ve polis le zabıta nın farkı nedirr.bu işden bişey anlayabilenn vaamı merak ediyorum:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Walla bende şaşırdım artık.Geçen pazar beni jandarma durdurdu asayiş arama vardı.Annemden hanımdan kardeşimden kimlik istedi benden ehliyet ve ruhsat.Ruhsata baktı cuma günü muayne bitmişti.Araya hafta sonu girdiği için yaptıramadım dedim pazartesi hemen yaptıracam dedim.Yani asayiş kontrölü yapan jandarma ne işi var ruhsat ile.Hani tarfik jandarma olsa yine neyse.Herkes bişeylere bakmaya başladı artık.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bak bunu unutmustum dogru:)b,ide jandarma birimleri var:) ya abicim öyle bir hale geldim ki yolda cevirme görünce tüylerim diken diken oluyor:)her ay en asagı 10 sefer durduruluyorum:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu yaz ödemişte  radara girip emniyet kemerinden ceza yiyen tek kişide benim sanırım:) böyleside var:9 hız 88 km ama kemer yok.artık zoruma gidiyor yaaa.valla her sene belli bir miktar alsınlar benden ama ceza yazmasınlar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

Walla bende şaşırdım artık.Geçen pazar beni jandarma durdurdu asayiş arama vardı.Annemden hanımdan kardeşimden kimlik istedi benden ehliyet ve ruhsat.Ruhsata baktı cuma günü muayne bitmişti.Araya hafta sonu girdiği için yaptıramadım dedim pazartesi hemen yaptıracam dedim.Yani asayiş kontrölü yapan jandarma ne işi var ruhsat ile.Hani tarfik jandarma olsa yine neyse.Herkes bişeylere bakmaya başladı artık.

bazı yerlerde polis yerine jandarma görev yapıyor özellikle silivri tarafında jandarma bölgesi o taraflar
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 yıl sonra ...

Hoooortingen Strassseee

:tey:

Bu ülkede yaşayıp mevzuat ve kanunlardan bi'haber olan çok insan olduğunu biliyordum da, forum çatısı altında bu yoğunlukta birleşebileceklerini tahmin etmemiştim...

:D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hadi anlat o zaman öğrenelim.... :)

Kolluk görevlisi (trafik polisi, genel hizmet polisi, jandarma) kendi arasında birimlere ayrılmış olsa da; kendi alanında çalışma yaparken başka bir konu oluştuğunda müdahale etme yetkisi ve görevi vardır...

Asayiş uygulaması yapan kolluk, araç kullanan sürücüye evraklarını isteyebilir, trafik görevi yapan kolluk (polis jandarma fark etmez) görevlisi kendi alanı dışında gördüğü bir olaya müdahale edebilir/eder...

Belediye zabıtaları ise kendilerine kanunla tanınan görevleri yapmakla yükümlüdür.

İlgili madde (Belediye Zabıta Yönetmeliği);

Yetkili organların kararı uyarınca tespit edilen durak yerleri ile karayolu, yol, cadde, sokak, meydan ve benzeri yerler üzerindeki araç park yerlerinde gereken denetimleri ve diğer iş ve işlemleri yapmak.

Oldu mu abi ??

:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Estağfurullah, ben oldu olmadı diyecek konumda değilim, işin içinde olan sensin Veli... :)

Yalnız şunu öğrenmek istiyorum, zamanında başka bir konuda tartışılmıştı, trafik polisinin bulunduğu merkezlerde asayiş görevi yapan polis trafik ihlallerine müdahale edebilir mi yoksa trafik polisini çağırmak veya bilgilendirmekle yetinir mi? Yani kısacası şu, karakol polisinin trafik yetkisi var mıdır, varsa nereye kadardır?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Estağfurullah, ben oldu olmadı diyecek konumda değilim, işin içinde olan sensin Veli... :)

Yalnız şunu öğrenmek istiyorum, zamanında başka bir konuda tartışılmıştı, trafik polisinin bulunduğu merkezlerde asayiş görevi yapan polis trafik ihlallerine müdahale edebilir mi yoksa trafik polisini çağırmak veya bilgilendirmekle yetinir mi? Yani kısacası şu, karakol polisinin trafik yetkisi var mıdır, varsa nereye kadardır?

Karakol polisi bir şekilde trafik ihlalini tespit ettiğinde duruma el koyar ve trafik ekibi çağırır, olaya konu olan kişi karakol polisine(veya başka bir polise/jandarmaya) bu senin işin değil benim evraklarımı (ehliyet ruhsat) soramazsın/isteyemezsin deme hakkına sahip değildir...

Tam tersi olarak trafik polisi her hangi bir adli/idari suçu tespit ettiğinde el koyar ve ilgili ekip gelinceye kadar muhafaza altına alır...

Başka bir bakış açısı ile; karakol polisi herhangi bir trafik ihlalini gördüğünde ve müdahale etmediğinde (durum tespit edilirse) meslekten atılmaya kadar varan ceza ile karşı karşıya kalabilir...

Oldu mu? diye sormamın sebebi, bu açıklamaları güncel üyelerimiz ve senin rican için yazdım, yoksa yukarıda işi sulandırıp başka yerlere çeken araştırmak yerine geyik yapmayı tercih eden ve bir şekilde kendilerini haklı konuma getirmeye çalışan ve de şu an forumda bulunma zahmetine katlanmayan üyeler için yazmadım...

:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Veli abi bir de şu fahri trafikmüfettişliğini anlatsan,hayrına. Aydın'da ikamet eden Ege-2 bölge sorumlusu, Satış Pazarlama personolimizin bayağı bir canı yandı,bu fahri trafikmüfettişinden. Aynı müfettişten 2-3 ay gibi bir süre sarfında, 3 tane ceza yedi. Yenilen cezaların ikisi emniyet kemeri takmamak. Bir diğeri araç kullanırken cep telefonu kullanmak.

Cezalar plakaya kesilip adrese gelmişti. Bir ara kendisini filan takip ettiğini düşünüyordu artık. :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eyvallah Veli, bunlar bir şey değil sen eski konuları kurcalamaya devam edersen geyik sürüleri bile görürsün, kendini Laponya'da sanırsın.... :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Veli abi bir de şu fahri trafikmüfettişliğini anlatsan,hayrına. Aydın'da ikamet eden Ege-2 bölge sorumlusu, Satış Pazarlama personolimizin bayağı bir canı yandı,bu fahri trafikmüfettişinden. Aynı müfettişten 2-3 ay gibi bir süre sarfında, 3 tane ceza yedi. Yenilen cezaların ikisi emniyet kemeri takmamak. Bir diğeri araç kullanırken cep telefonu kullanmak.

Cezalar plakaya kesilip adrese gelmişti. Bir ara kendisini filan takip ettiğini düşünüyordu artık. :D

Fahri trafik müfettişliği sanırım 1998 yılında çıkarıldı ve fakülte mezunu kişilerden ve belirli bir yaş üstünde (tam hatırlamıyorum) kişilerden seçildi, amaç trafik düzenini halkın arasından kişilere denetlettirmek ve cezai işlem yaptırmak, arkadaşına yazılan cezaların hepsi kural ihlali ve yanlış bir şey yok... Bence güzel bir sistem ama ülkemizde uygulanabilirliği biraz zor gibi, tam olarak uygulanıyor mu dersen mümkün değil derim...

Sakıncası şu, ülkemizde hakkaniyet ve insaniyet kişilerin mevkisine ve insafına bırakıldığı için, sen istersen fahri trafik müfettişi ol veya bir yakının olsun istediğin plakaya istediğin şekilde durmadan ceza yazdırabilirsin... Senin arkadaşının da aynı kişiden ceza yediği göz önünde bulundurulursa böyle bir art niyet oluşmuş olabilir...

;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eyvallah Veli, bunlar bir şey değil sen eski konuları kurcalamaya devam edersen geyik sürüleri bile görürsün, kendini Laponya'da sanırsın.... :D

Fazla derin dehlizlerde dolaşma derken bu sürüleri anlatmak istedin heralde abi...

8:)

Bir şekilde hepimiz geyik yapıyoruz abi ama bilmediğimiz konularda atıp tutmanın yanlış olduğu kanaatindeyim... Bu yüzden konuyu hortingen strasse'ye bağladım.

:tey:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...