Jump to content

Mazda 3 HB Power mı ? VW Golf 1.4 TSI Highline mı ?

aydingokce
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Yakıt konusunda turbo motorlar düşük devirde ve sakin kullanıldığında atmosferikten az yaktığını, fakat yüksek devirde (tahmini 3bin sonrası) atmosferike göre daha fazla yakıt tükettiğini görmüştüm. Uzun yolda hangi hızlarda ne kadar yaktığını kullanıcılar paylaşıyordur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynı soruyu bir vw forumunda açtınız mı acaba?

hocam bir vw'ci için alacaksan al almayacaksan da dert değil hadi tükkanın önünü kapatma bana başka şeylerle gel şeklinde karşılanacağı için gelmiş olabilir:)  buna mukabil  mazda forumunda biri mazda alayım mı dediğinde ekseriyet çok daha fazla ilgi göreceğinden bu türden konular ve karşılaştırmalar söz konusu olduğunda mazda forumu tercih ediliyor:)

mazdacılar ilgi seven ve ilgi gösteren kimseler:)

bu minvalde otomotiv mühendisliği mezunu olup üstüne sosyoloji yüksek lisansı yapacaklara (ki şaane olur) benden  tez konusu;

mazda kullanıcılarının ilgi eğrisi bakımından sosyopolitik yapısı ve tüketim eğilimleri!! (böyle afili başlık atmadan kabul etmiyorlar tezleri:)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yakıt konusunda turbo motorlar düşük devirde ve sakin kullanıldığında atmosferikten az yaktığını, fakat yüksek devirde (tahmini 3bin sonrası) atmosferike göre daha fazla yakıt tükettiğini görmüştüm. Uzun yolda hangi hızlarda ne kadar yaktığını kullanıcılar paylaşıyordur.

Yalnız, turbolu araçlarda tork belirgin bir şekilde daha fazla olduğu için, atmosferik araçlara göre daha uzun son vites oranlarına sahip olabiliyorlar. Bu da, şehirlerarası yolda düşük devirle yüksek hız yapabilecekleri anlamına geliyor. Benim de turbolu araçlar için duyduğum, yakıt tüketimlerinin çok esnek olması. Mesela bir atmosferik araçla belirli koşullarda ne yaparsan yap 8L/100 km'nin altına inemiyorsun, ama ne yaparsan yap 12L/100 km'nin üzerine çıkamıyorsun. Turbolu araçta ise, aynı koşullarda 6 tutturman da, 16 tutturman da mümkün. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

evet aynen öyle skyactiv mazda3te ise 6lt tutturmanız mümkün ama 16lt tutturmanız mümkün değil,,

min.tüketim eşit diyelim max,tüketim tsi daha fazla,,geri kalan aracın özgünlüğü ve güzelliği kalıyor,oda satın alacak olana bırakılması gerekn bir konu diyelim,hayırlısı olsunO0

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sorunlu bir araba almaktansa sorunsuz bir Mazda tercih ederim gitmesede olur ki benve performansı yeterli düzeyde karşıdan bakınca kendinizi bir özel hissetmeniz yeter golf alıp sıradan olacağıma Mazda alırım ben Mazda 3 alırken test ihtiyacı bile duymadım Jettayı 2 kez test ettim ama Mazdanın içine bindiğimde diğer insanlardan farklı ve özel hissettim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

...ben Mazda 3 alırken test ihtiyacı bile duymadım Jettayı 2 kez test ettim ama Mazdanın içine bindiğimde diğer insanlardan farklı ve özel hissettim

Bu ilginç, çünkü benzer bir durum oldu bende. Jetta'ya bindim, ama hiç test etme isteği, heyecanı duymadım. Oysa satış temsilcisi bayan önerdi, havaalanı yoluna çıkalım bir bakın diye. Fakat inanın merak bile etmedim, çünkü aracın içine oturduğumda o heyecanı hissetmedim. Mazda'da öyle olmadı ve şehir içinde sakin bir test yaptık. Gerçi hâlâ test sürüşü yapar gibi zevkle kullanıyorum aracı o ayrı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Açıkçası sabit fikirli çok vw sever var çevremde ama sorunlu olduklarını bilememişim. Ne derler bilirsiniz; "İnsan herkesi kendi gibi bilirmiş."

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu ilginç, çünkü benzer bir durum oldu bende. Jetta'ya bindim, ama hiç test etme isteği, heyecanı duymadım. Oysa satış temsilcisi bayan önerdi, havaalanı yoluna çıkalım bir bakın diye. Fakat inanın merak bile etmedim, çünkü aracın içine oturduğumda o heyecanı hissetmedim. Mazda'da öyle olmadı ve şehir içinde sakin bir test yaptık. Gerçi hâlâ test sürüşü yapar gibi zevkle kullanıyorum aracı o ayrı...

Araçların sakin kullanımda daha çok zevk verdiğini düşünüyorum ben de..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Jetta üzerinden örnekler verilmiş ama, Jetta ile Golf aynı arabanın sedan ve hatchback versiyonları değil, biliyorsunuz değil mi? Farklı platformlarda, farklı ülkelerde üretilen ve aralarında bariz bir kalite farkı olan araçlar bunlar. Şahsen, sedan bir araç arayışında olsaydım Mazda 3 varken Jetta'ya dönüp bakmazdım bile. Ama hatchback bakıyorum deyince, işin içine oyuncu olarak Jetta değil Golf giriyor ve resim epey değişiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba, 

Maalesef Mazda 3'ü test edemedim. Haftasonu test sürüşü olmuyormuş efendim, ancak hafta içi günlerde test sürüşü yapılabiliyormuş. İstanbul Avrupa yakasında yaşıyorum ve çalışıyorum. İstanbul'da test sürüşü yapılabilecek Mazda bayileri yalnızca Anadolu yakasında var ve hafta içi gidip de test sürüşü yapmak pek mümkün olmuyor. Aslında bu da Mazda için eleştirilecek bir konu. Bu kadar az satışı olan bir marka, az satışı olmaya devam etsin diye neden ekstra çaba gösterir, anlamak güç. Peki, performans açısından nasıl bir kanıya vardım: Benzer bir aracı referans alarak. Babam, en son kasa 1.6 benzinli otomatik Honda Civic kullanıyor. O aracı benim de bolca kullanmışlığım var. Mazda 3'ün otomatik vitesle Civic ile benzer performans göstereceği kabulüyle hareket ettim. 

Golf için ise: 1.4 TSI DSG test edemedim ama 1.2 TSI DSG test ettim. Yukarıda belirttiğim gibi, bunu Mazda 3 ile doğrudan kıyas etme şansım olmadı ama, benzer performansa sahip olacağını düşündüğüm Civic ile kıyas ettiğimde, özellikle ara hızlanmalarda 1.2 TSI bile çok bariz bir üstünlüğe sahip. 1.4 TSI de 1.2 TSI'den üstün performansa sahip olacağına göre...

Yani, özetle, doğrudan değil ama dolaylı bir karşılaştırma yaptığımda golf'ün çok üstün bir performansa sahip olacağını öngörebiliyorum. Ancak, yalnızca buna dayanarak "değer mi" sorusunun cevabını vermek güç. Performans, bir otomobili değerlendirmekte kullanılacak kriterlerden yalnızca bir tanesi. Esasında, o sorunun cevabını kolaylıkla veremediğim için burada sizlerin görüşlerini almak istiyorum zaten :) 

1,2tsi Dsg ve mazda kullanıcısıyım, mazdaya ayağım alışıyor, ibizaya bindiğim zaman araba kuduruyor resmen. Pedala öyle bir basıyorumki araba kaçacak yer arıyor. bir dostum yeni motor 1,2tsi leon aldı.110'luk(mazisi var daha önce megane vardı bende de altea vardı işe giderken karşılaşıp kafa kafaya kapışırdık) beni aynadan görmesi ile topuklaması bir oldu, açtığı fark cidden sıkıntı. kısaca; golf(kaldıki highline diyorsunuz) gördüğünüz büyük özelliklerin yanında görmediğiniz bir çok ufak güzellik var(vag com ile kolayca açılabilen; uzunlar ve sisler ile göz kırpma, welcome özelliği vs vs...) yol tutuşu kesinlikle daha iyi, malzeme kalitesi daha iyi, türkiye şartlarında daha dayanıklı, sadece yakıtta ve görüntüde geride kalır "bence". 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Heh işte bu nokta önemli. Gerçekten mazda kokpitinde bir tılsım olduğu kesin.(aynı durumu 2004 sonrası leonlarda yaşamıştım) sanırım kokpitteki spor dizayn ele geçiriyor beyni (:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1,2tsi Dsg ve mazda kullanıcısıyım, mazdaya ayağım alışıyor, ibizaya bindiğim zaman araba kuduruyor resmen. Pedala öyle bir basıyorumki araba kaçacak yer arıyor. bir dostum yeni motor 1,2tsi leon aldı.110'luk(mazisi var daha önce megane vardı bende de altea vardı işe giderken karşılaşıp kafa kafaya kapışırdık) beni aynadan görmesi ile topuklaması bir oldu, açtığı fark cidden sıkıntı. kısaca; golf(kaldıki highline diyorsunuz) gördüğünüz büyük özelliklerin yanında görmediğiniz bir çok ufak güzellik var(vag com ile kolayca açılabilen; uzunlar ve sisler ile göz kırpma, welcome özelliği vs vs...) yol tutuşu kesinlikle daha iyi, malzeme kalitesi daha iyi, türkiye şartlarında daha dayanıklı, sadece yakıtta ve görüntüde geride kalır "bence". 

Karşılaştırdığınız araçlar turbo beslemeli araçlar ve alt devirleri bizim araçlarımızdan çok daha canlı. Ben de golf ile yanyana geldiğimde bakim ne yapabiliyor araç diye birkaç deneme yaptım. Golf 1.2 tsi olsa bile kalkışta alıp gidiyor. Vag grubu araçların en büyük özellikleri zaten küçük ayrıntılar ve turbo motorları. Yol tutuş konusunda kesinlikle size katılmıyorum. Aracınızda büyük ihtimal toyo lastikler var hala. O lastikleri değiştirdiğiniz zaman aracın neler yapabileceğini çok net görebilirsiniz. Golf ile kıyaslayacaksak eğer;

Direksiyon, sorunsuzluk, yol tutuş, iç ve dış tasarım, teknoloji, donanım olarak mazda üstün

Kalite, iç hacim, izolasyon, performans, 2. el, tüketim olarak golf üstün. Motor seçeneklerine göre yürütme maliyetlerinde de golf bir adım öne geçebiliyor. 

Bu motor kesinlikle performans için alınmamalı. Bu motor tüketim için de alınmamalı. Mazda'nın bu motor hacimlerinde araç satabilmek için çıkardığı bir motor bu. Avrupada satılan 2.0 skyaktiv veya 2.2 dizel motorları ile 1.4 tsi'yı veya 2.0 tdi'ı karşılaştırmak lazım. 

Bu araca 1.5 turbo benzinli motor gelirse asla golf üstün diyemem. Ama şuan 2'sinin de + yönleri var ve tercih meselesi. 

fatalhand tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Karşılaştırdığınız araçlar turbo beslemeli araçlar ve alt devirleri bizim araçlarımızdan çok daha canlı. Ben de golf ile yanyana geldiğimde bakim ne yapabiliyor araç diye birkaç deneme yaptım. Golf 1.2 tsi olsa bile kalkışta alıp gidiyor. Vag grubu araçların en büyük özellikleri zaten küçük ayrıntılar ve turbo motorları. Yol tutuş konusunda kesinlikle size katılmıyorum. Aracınızda büyük ihtimal toyo lastikler var hala. O lastikleri değiştirdiğiniz zaman aracın neler yapabileceğini çok net görebilirsiniz. Golf ile kıyaslayacaksak eğer;

Direksiyon, sorunsuzluk, yol tutuş, iç ve dış tasarım, teknoloji, donanım olarak mazda üstün

Kalite, iç hacim, izolasyon, 2. el, tüketim olarak golf üstün. Motor seçeneklerine göre yürütme maliyetlerinde de golf bir adım öne geçebiliyor. 

Bu motor kesinlikle performans için alınmamalı. Bu motor tüketim için de alınmamalı. Mazda'nın bu motor hacimlerinde araç satabilmek için çıkardığı bir motor bu. Avrupada satılan 2.0 skyaktiv veya 2.2 dizel motorları ile 1.4 tsi'yı veya 2.0 tdi'ı karşılaştırmak lazım. 

Bu araca 1.5 turbo benzinli motor gelirse asla golf üstün diyemem. Ama şuan 2'sinin de + yönleri var ve tercih meselesi. 

tüketim demişsiniz ama bence tüketimde yanılıyorsunuz. 1,2 tsi dsg ibizayı mazdayı kullanır gibi kullandığımda, 11-12 litrelerde geziyorum. mazdada ise 8-9, hatta daha 9'u geçemedim. tsi'larda tüketim net olarak basmazsan inanılmaz düşük. mesela ibiza ile 5-6 litrelere düşmek çok basit. aynı hareketi mazdada yaptığımda 6-7 aralığında kalıyorum. birde 1,4 tsi olunca işler iyice sarpa sarıyor. pedala nazik değilseniz vay halinize.(not yeni eco tsi motorlar için aynı şartlar geçerli olurmu bilmiyorum) yol tutuş konusunda haklı olabilirsiniz. bir önceki mesajımda yazacaktım ancak lafı uzatmak istemedim. lastik farkı olabilir birde ölçüler farklı. yıllarca 205/55/16 michelen ve hankook kullandım, ikisindende ayrı konularda memnundum. şimdi tarz olarak toyo biraz garip geliyor olabilir mutlaka. diğer detaylara ise tekrar tekrar girmeye gerek yok bence; yalıtım, malzeme kalitesi vs. vs....

Anarchist tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eski nesil tsi'lar için yakıt konusunda bu kadar emin konuşmazdım. Ama yeni nesillerde tüketimi gerçekten düşürdüler. Zaten bizim araçlar kadar gitmek için gaza az basmak gerekiyor. Benim aracım manuel olmasına rağmen tüketimime çok düşük diyemem. Başka konularda da söylemiştim. Bu toyo lastikler tamamen yakıt tüketimi üzerine tasarlanmış. Isınınca fena yol tutmuyor ama özellikle havanın soğuduğu şu günlerde Abs, Asr, esp beraber çalışıyor. 

Ben şu aşamada cam tavanlı highline golf'ü ciddi ciddi düşünürüm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Manuelle belki 1.2 tsi tüketimi de performansı da yakalanır fakat o otomatikle, ne otomatik 1.2 tsi yakıtı yakalanır ne de performansı.

Sorunsuzluk mu? O kısmı ayrı. 2006 lar kadar dayanıklıysa evet mazda daha sorunsuz :) (Dizeli ayrı tutuyorum bu kategoriden tdi daha sorunsuz )

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda 3 standart olarak Toyo lastiklerle mi geliyor? 

Lastik mevzusu standart değil. 2014 power  olanların (18" jantlılar) bildiğim kadarı ile çoğunda dunlop veya michelin var (kendi aracımda dunlop sport maxx var). Alt donanımlarda (16" jant) toyo olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teknik konuyu geçtim. Görünüşü de geçelim haydi. Yakıt tüketimini de bir kenara koyalım.

Golf alıp sıradan bir araca sahip olmak var, Mazda alıp alışılmışa meydan okumak var. Bir aracı parkettikten sonra arkanıza tekrar tekrar bakmak var, yada kapılarını kilitleyip kimsenin ilgisini çekmeyen bir araca bakmadan yola devam etmek var.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teknik konuyu geçtim. Görünüşü de geçelim haydi. Yakıt tüketimini de bir kenara koyalım.

Golf alıp sıradan bir araca sahip olmak var, Mazda alıp alışılmışa meydan okumak var. Bir aracı parkettikten sonra arkanıza tekrar tekrar bakmak var, yada kapılarını kilitleyip kimsenin ilgisini çekmeyen bir araca bakmadan yola devam etmek var. 

Zaten duygularım Mazda 3 diyor dememin temel sebebi o. Ama Golf daha mantıklı bir araba. Teknik anlamda Mazda 3'ün Golf'ten tek üstünlüğü sürüş dinamikleri. Yol tutuşu demeyeyim, tutunma limitleri arasında ciddi bir fark olduğunu düşünmüyorum. Testlerden gördüğümüz kadarıyla, Mazda 3'ün limit ötesi davranışları daha sofistike. Zaten Golf'ün limit ötesindeki sorunlarından dolayı ESP'sinin kapatılamaz yapıldığı söyleniyor. Ancak bunun da benim için anlamı yok, hiç bir zaman haydi şu ESP'yi kapatayım da şu virajları yan yan döneyim kafasında bir adam olmadım ki. Velhasıl bu duygu - mantık çelişkisi kafamı çok meşgul ediyor. 

aydingokce tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...