Jump to content

Mazda 3 HB Power mı ? VW Golf 1.4 TSI Highline mı ?

aydingokce
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bence daha fazla Mazda 3 ve Golf araç test ediniz, imkanınız varsa.
"Mantığı tercih edin" diyeceğim, ama şu an Mazda 3 sahibi olduğum için ve bir Golf araç hiç kullanmadığım için saçma bir yorum olduğunu da kabul etmeliyim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Zaten duygularım Mazda 3 diyor dememin temel sebebi o. Ama Golf daha mantıklı bir araba. Teknik anlamda Mazda 3'ün Golf'ten tek üstünlüğü sürüş dinamikleri. Yol tutuşu demeyeyim, tutunma limitleri arasında ciddi bir fark olduğunu düşünmüyorum. Testlerden gördüğümüz kadarıyla, Mazda 3'ün limit ötesi davranışları daha sofistike. Zaten Golf'ün limit ötesindeki sorunlarından dolayı ESP'sinin kapatılamaz yapıldığı söyleniyor. Ancak bunun da benim için anlamı yok, hiç bir zaman haydi şu ESP'yi kapatayım da şu virajları yan yan döneyim kafasında bir adam olmadım ki. Velhasıl bu duygu - mantık çelişkisi kafamı çok meşgul ediyor. 

Sizin gibi mantıklı cümleler kuran bir insanın sırf şu son yaşanılan vw faciasından dolayı böyle bir şirkete para kazandırmaması lazım.

Kronik bir problem olur ya da mühendislik hatası olur anlarım. ama ortada belirgin bir şekilde insanları aldatmak var.

2nci el düşük kmlerde bir sürü Mazda3 var piyasada . Bu araçlardan alırsanız değer kaybı yaşamazsınız.  Ben 1.4 tsi comfortline aracı kullandım, evet performansı iyi ama benim için Mazda3 dizel den sonra bir şeyler eksikti .

Kesinlikle Mazda3 hem bir aile aracı hemde o sportif kullanım hissi ile bir adım önde.

Yalıtım konusunda ise okuduklarımdan o kadar etkilenmişimki test edince hiç bir şekilde yol ve rüzgar sesi gelmiyecek hissi bir anda yokoldu. Aynı şaşkınlığı Passat ilede yaşadım.

Mazda3 den iyi ama anlatıldığı kadarda değil ki ben 2nci nesil Mazda3 ile karşılaştırdım. Bir çok kullanıcı 3ncü neslin daha iyi olduğunu söylüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir yerde birisi yazmıştı bu forumda mı başja forumda mı emin değilim. Aşk evliliği mi yoksa mantık evliliği mi yaparsınız. Araba almak da evlilik gibidir diye açıklıyordu. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İşin özeti ;

Mazda 3 SkyActiv - Alışılmışa meydan oku !

VW Golf TSI - Yüzbinlerce sabit fikirli insandan biri ol !

Hissetmek meselesi beyler...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İşin özeti ;

Alışılmışa meydan oku ... aracı almam daki kilit cümle. :)  geçen bir arkadaş geyiğine soruyor neden Mazda diye , şöyle yanıtladım çok bozuldu :) Ben o sürüden değilim , ben yanlız gezen kurt'um , sürünüze uzaktan bakan :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir yerde birisi yazmıştı bu forumda mı başja forumda mı emin değilim. Aşk evliliği mi yoksa mantık evliliği mi yaparsınız. Araba almak da evlilik gibidir diye açıklıyordu. :)

aynen bende okudum o yazıyı Sen ayşeyi seviyorken sırf kolay boşarım diye fatmayla evlenir misin? diyordu biride: D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

inanırmısın ben aracı görmeden test etmeden dokunmadan kıyaslamadan sorup soruşturmadan aldım! ilk görüşte aşka inananlardanım ve onu yaşıyorum :) araba işi bence zevk işi bu hayata bir daha gelmeyeceğiz kalbinin sesine kulak verecek olursan mazda sena her gecenin sabahını dört gözle bekletecektir ;) sevgiyle ,Mazda'yla kalın 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

inanırmısın ben aracı görmeden test etmeden dokunmadan kıyaslamadan sorup soruşturmadan aldım! ilk görüşte aşka inananlardanım ve onu yaşıyorum :) araba işi bence zevk işi bu hayata bir daha gelmeyeceğiz kalbinin sesine kulak verecek olursan mazda sena her gecenin sabahını dört gözle bekletecektir ;) sevgiyle ,Mazda'yla kalın 

her gecenin sabahını dört gözle bekletecektir..O0O0O0

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İşin özeti ;

Bu iyiydi :) Bir sorum da olacak, özellikle İstanbul'daki bayi ve servisleri tanıyan arkadaşlara. Power donanım güzel ama, 18'' jant ve 45 yanaklı lastik kullanmak istemiyorum. Aracı kullanacağım bölgelerde yol kalitesi pek iyi değil ve bu konfigürasyondaki jant ve lastikler biliyorsunuz ki kolay harap olurlar. Kaldı ki, ilgilendiğimiz araç Mazda 3'ün gazlamaktan çok efendi efendi gitmeye yönelik bir modeli (örneğin 165'lik motor için durum daha farklı olurdu) ve böyle bir modelde 18'' jant gerçekten anlamsız. Bu nedenle, bayiden, araç geldikten sonra yetkili servis tarafından jantların Reflex donanımında kullanılan jantlar ile, lastiklerin de 205/60R16 lastikler ile (Reflex ebadı) değiştirilmesini talep edeceğim. bunu sorun çıkarmadan kabul eder diyeceğiniz bir bayi var mı? Ya da bayi dışında bunu yaptırabileceğim tanıdık lastikçisi olan? Sonuçta elimde 100 km bile yapmamış jant ve lastikler olacak, bunu çıkma olarak değerlendirebilmek de isterim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu iyiydi :) Bir sorum da olacak, özellikle İstanbul'daki bayi ve servisleri tanıyan arkadaşlara. Power donanım güzel ama, 18'' jant ve 45 yanaklı lastik kullanmak istemiyorum. Aracı kullanacağım bölgelerde yol kalitesi pek iyi değil ve bu konfigürasyondaki jant ve lastikler biliyorsunuz ki kolay harap olurlar. Kaldı ki, ilgilendiğimiz araç Mazda 3'ün gazlamaktan çok efendi efendi gitmeye yönelik bir modeli (örneğin 165'lik motor için durum daha farklı olurdu) ve böyle bir modelde 18'' jant gerçekten anlamsız. Bu nedenle, bayiden, araç geldikten sonra yetkili servis tarafından jantların Reflex donanımında kullanılan jantlar ile, lastiklerin de 205/60R16 lastikler ile (Reflex ebadı) değiştirilmesini talep edeceğim. bunu sorun çıkarmadan kabul eder diyeceğiniz bir bayi var mı? Ya da bayi dışında bunu yaptırabileceğim tanıdık lastikçisi olan? Sonuçta elimde 100 km bile yapmamış jant ve lastikler olacak, bunu çıkma olarak değerlendirebilmek de isterim. 

milletin extra para vererek aldığı şeyler onlar,,ben sizin yerinizde olsam o değişim için üste para isterim valla,,18inch 4 adet sıfır km lastik+jant,,bnce forumda lastik ve jantları takas edip üzerine size bir miktar ödemeye rağzı birini bulabilirsiniz,,şahsen aynı şartlarda ben olsaydım bu takası düşünmeden takla atarak yapardım)))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

milletin extra para vererek aldığı şeyler onlar,,ben sizin yerinizde olsam o değişim için üste para isterim valla,,18inch 4 adet sıfır km lastik+jant,,bnce forumda lastik ve jantları takas edip üzerine size bir miktar ödemeye rağzı birini bulabilirsiniz,,şahsen aynı şartlarda ben olsaydım bu takası düşünmeden takla atarak yapardım)))

İnsanların buna bu kadar hevesli olmaları, maalesef lastik ve jant konusunda bilinçsiz olmalarından kaynaklanıyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu konuda servis sorun çıkarırsa jant ve lastikler için ben talip olabilirim :D 

Gerçekten 18" jant aracı başka türlü gösteriyor, yerinizde olsam değiştirmek yerine 16" jant alırdım kışlık lastikleri ona takardım. En azından kışları kurtarırdım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu konuda servis sorun çıkarırsa jant ve lastikler için ben talip olabilirim :D 

Gerçekten 18" jant aracı başka türlü gösteriyor, yerinizde olsam değiştirmek yerine 16" jant alırdım kışlık lastikleri ona takardım. En azından kışları kurtarırdım. 

En mantıklısı bu. İleride satarken veya şartlar değişir de daha iyi yolların olduğu yerlerde kullanmaya başlarsanız hiç uğraşmak zorunda kalmazsınız. Bayi veya servislerin böyle bir değişimi ücretsiz yapma ihtimali ise yok çünkü orijinal jantlar ücretsiz gelirken yerine takılacak jantlara ücret vermeleri gerekecek. Ancak müşterilerden birisi isterse bire bir değişim yaparlar ki dediğim gibi bence hiç girmeyin. Jant ve lastik parası verecekseniz hiç değilse orijinali sizde kalsın. 

@aydingokce , illa sıfır km olsun demezseniz @badilcan'ın tavsiye ettiği gibi 2 seçenek . Necip ( @mazda_ozan )  tanıdığımız bir galeri, siteden referans aldığınızı söylerseniz ilgilenecektir ;)

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mazda-mazda-ozan-dan-otomatik-yeni-mazda-3-skyactiv-power-sense-235058883/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mazda-mazda-ozan-dan-yeni-mazda-3-skyactiv-power-ates-kirmizi-otomatik-237169757/detay

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eski nesil tsi'lar için yakıt konusunda bu kadar emin konuşmazdım. Ama yeni nesillerde tüketimi gerçekten düşürdüler. Zaten bizim araçlar kadar gitmek için gaza az basmak gerekiyor. Benim aracım manuel olmasına rağmen tüketimime çok düşük diyemem. Başka konularda da söylemiştim. Bu toyo lastikler tamamen yakıt tüketimi üzerine tasarlanmış. Isınınca fena yol tutmuyor ama özellikle havanın soğuduğu şu günlerde Abs, Asr, esp beraber çalışıyor. 

Ben şu aşamada cam tavanlı highline golf'ü ciddi ciddi düşünürüm.

2012 1,2 tsi dsg ibiza için verdiğim rakamlar konusunda eminim. Araç işe gidiş geliş kullanılıyor, trafik yok diyebilirim. Düz yol rampa vs yok.ortalama 80km/h 2 kişi ile 4,7 lt'ye bile iniyor. Min. gördüğüm rakam bu. sakin normal bir kullanımda ise 6 lt'nin altına hemen inilebiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yakın zamana kadar Seat Leon kullanıyordum (2013), alirken sizin yasadiginiza benzer ikilemde kalmistim. Mazda da seceneklerim arasindaydi Golf de. Ekonomi ve performans konularinda maalesef Mazda cok geride kalacaktir. TSI DSG ikilisi inanilmaz keyifli, sizi surekli sasirtabiliyor, benimki 1.2 olmasina ragmen oyleydi. Mazda ise guvenlik donanimi konusunda avantajli, onu da hesaba katmak lazim.

Madem Golf'u siradan buluyorsunuz, Leon FR bakabilirsiniz, uzerine bir de fiyat avantajiniz olacaktir. 150 HP ACT motoru Audi A3 ile 2000 km kullandim, cok begendim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İkisini de inceledim illa mantık diyorsanız Dsg de şanzıman sıkıntısı aldı başını gitti. Golf ne kadar ağır dursada malzeme kalitesi olarak Mazda nın özgünlüğü bile Mazda yı seçmek için bir sebep. Ayrıca tipik Matruşka tarzı Vw tasarımını da her yerde görmek var önden bakınca hepsi birbirinin aynı olan bir tasarım anlayışı (ki bence rezalet) insanı soğutuyor. Polo ile golf ü arkadan görmeden ayıramıyorum şahsen. Jetta ile passatı da arkadan bakınca Passatın plakası tamponda jettanınki de bagaj kapağında olmasından ayırt edebiliyorum.

Mazda her yönüyle tercih sebebi. Arkadaşımın 58 bin lira + kredi faiziyle aldığı tdi golf te park sensörü hız sabitleyici gibi basit donanımların olmayışı beni şok etmişti.

Mesela bende hem. Mazda hem de Subaru var bu ikisi arasında kararsız kalabilirdim ama Mazda ile golf arasında tereddüt bile etmem. Bu arada Subaru yu da öneririm şiddetle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

122hp'lik tsi düz vites aracımı yeni satmış ve yeni nesil mazda 3 skyaktiv'i birkaç km'lik test sürüşünde deneyimler iş biri olarak tamamen beklentileriniz ile alakalı diyebilirim. Tüm vw grubunda aynı konsol, aynı tasarım, her köşe başında aynı araç. Mazda 3 ise tamamen duygulara hitap ediyor bence. Trafikte her gördüğümde gözlerim kayıyor, heyecanlandırıyor, dikkati üzerine topluyor. Tsi, turbo'dan dolayı agresif davranabilir ancak ben atmosferik motorun sesini, lineer hızlanma karakterini de seviyorum. Benzinli motor dediğin devir çevirmeli, devirlendikçe daha istekli davranmalı. Küçücük turbolu tsi ise devirlendikçe boğulur, üst devirlere çıktıkça ölür. Benzinli motorun karakteri bu olmamalı bence. Özetle bana hakim olan duygular Mazda 3 diyor, Türk halkına hakim olan kolay satarım mantığı Golf.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...
24.10.2015 at 15:04, aydingokce :

Merhabalar, 

Forumu inceledim, benzer başlıklar olduğunu gördüm. Ancak, hem uzunca bir mesaj yazacağım için hem de o başlıklarda süregelen tartışmaların içine limon sıkmamak için yeni başlık açmayı uygun gördüm. Gerekli görülürse mesajım ilgili başlığa taşınabilir. Sitede yeniyim. Kafama takılan konularda bana yardımcı olunmasını rica ediyorum. 

Evet, başlıkta belirttiğim gibi, arada kaldım. Mazda 3 HB Power AT ile VW Golf 1.4 TSI Highline (125'lik) DSG arasında kaldım. Yeni Opel Astra'yı henüz incelemedim, inceleyince bu ikilinin arasına o da balıklama dalabilir. Şimdilik bu iki seçenek arasında değerlendirme yapacak olursak, bendeki durum şu: Duygularım Mazda 3, mantığım Golf diyor. 

DUYGULARIM MAZDA 3 DİYOR, ÇÜNKÜ: 

1) Tasarımı hepimizin malumu. Hele ki o ateş kırmızısı yok mu, of offf.... Bu yakışıklılıkta bir erkek olsa aşık olmayacak kadın, bu güzellikte kadın olsa aşık olmayacak erkek zor bulunur. Golf'ün tasarımının adından bile söz etmek, Mazda 3'e hakaret olur diye düşünüyorum. 
2) Açıkçası, Mazda 3'ün içine oturunca biraz hayal kırıklığı yaşamadım diyemem. Arabanın içinde, dışındaki ihtişamı bulamadım. Bu kadar siyah olmasını da yadırgadım, birazcık açık renk döşeme de kullanılsın isterdim. Yine de, kullanılan plastiğin kalitesi üst düzeyde de olsa, son derece sıkıcı ve sıradan bir iç mekana sahip olduğunu düşündüğüm Golf'e göre Mazda 3 birkaç boy önde. 
3) Golf'ün yalnızca dış ve iç tasarımından değil, yaygınlığından gelen bir sıradanlığı da var. Kısacası, s.kini sallasan Golf'e değecek be kardeşim bos.png Mazda 3'ün bu konuda sürücüsüne kıyas kabul etmez düzeyde bir özgünlük sağladığı, yadsınamaz bir geçek. 
4) Golf kullanıcı kitlesine genel olarak gıcığım. Bu sitede istisnaları varsa, lütfen onlar üstüne alınmasın. Ben genel konuşuyorum. Diğer markalara ve kullanıcılarına karşı üst perdeden kibirli konuşmaları, dünyada Volkswagen'den başka kaliteli araba yokmuş gibi bir triplere girmeleri, yolda araç kullanırken yaptıkları davranışlar, devamlı bir sıkıştırma, makas atma, şeridin akış hızına uyduğum halde kıçıma girip selektör yapma, kuralsızlık - saygısızlık (Böyle kullanan her marka araç sürücüsü olabilir tabii ama, Golf için istisnasına çok çok çok çok az rastlıyorum) . Kendimi bu kitlenin içinde düşünmek, beni rahatsız ediyor. Mazda 3 kullanıcılarının trafikte araç kullanma davranışlarını pek gözlemleme olanağım olmadı ama genelde daha düzgün kullandıklarına dair bir önyargım var. Bu forumdaki mesajlarda da VW kullanıcılarında genelde gördüğüm kibiri Mazda kullanıcılarında pek görmedim. 
5) Her ne kadar kendim benzinli araç kullanacak olsam ve emisyon skandalı ile doğrudan bir ilgim olmasa da, işini dürüstçe yapmak yerine sahtekarlığa başvurmuş bir markaya para kazandırma fikri, bünyemde ufak da olsa manevi bir rahatsızlık yaratıyor. 
6) Ben arabayı satmak için değil binmek için alırım. Satarken ne olacak meselesi zerre umurumda değildir. 
7) Ben bilinçli bir kullanıcı olduğum için DSG'nin benim kullanımımda pek sorun çıkarmayacağını düşünsem de, içim hiç bir zaman bir tork konvertörlü kullanırkenki kadar rahat olmayacak. Aynı şey, turbo - atmosferik ayrımı için de geçerli. 

MANTIĞIM GOLF DİYOR, ÇÜNKÜ: 

1) Arada dağlar kadar performans farkı var. Tamam, ben deli gibi gazlayan bir adam değilim aslında. %90 sakin kullanırım. Ama, o %10'luk zaman diliminde bir coşa geldiğim zaman da, bu kadar çok para verip de aldığım arabanın önüne gelenden tokat yemesini istemem. 
2) Yalıtım ve yol konforu konusunda Golf'ün açık ara değil ama yine de hissedilebilecek bir miktarda önde olduğunu düşünüyorum. 
3) Golf'ün güvenlik donanımı konusunda bir artısı var (Diz havayastığı). 
4) Golf'ün frenlerinin daha iyi olduğuna dair bir izlenimim var. 
5) Her ne kadar Mazda 3 Golf'e göre gırtlak spec kalsa da, bu fiyat seviyesindeki bir otomobile yakışmayan donanım eksikleri var. Arkada havalandırma kanalı olmaması, torpido gözünde soğutma olmaması, far kumandalarının altında garaj kumandası koymak için bir göz bulunmaması, hıza duyarlı otomatik kapı kilitleme özelliğinin olmaması (Mazda forumunda okumuştum bunu) gibi. 
6) Her ne kadar Doğuş'un adam öpme politikasına pek saygı duymasam da, servis ağının yaygınlığı ve yedek parça bulunurluğu konusunda bir avantajı olduğu da gerçek. 
7) Mazda 3'ün lastik ebatları (215/45R18) beni düşündürüyor. Değiştirmek ya da kış lastği almak gerektiğinde zor bulunacak bir ebatmış gibi geliyor. Ayrıca, stepne bulunmaması, yalnızca lastik tamir kiti bulunması beni tedirgin ediyor. 

Yardımcı olun lütfen :) 

4 yil fabia kullandim. Bikere torpido sogutmasini kullanmadim. Kullanacak kadar da kimse klimayi acmaz. Ceker benzinlige 15 tane soguk su yanina buz gibi kola alirsin daha ucuza gelir.

• Haha 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Kingcool :

4 yil fabia kullandim. Bikere torpido sogutmasini kullanmadim. Kullanacak kadar da kimse klimayi acmaz. Ceker benzinlige 15 tane soguk su yanina buz gibi kola alirsin daha ucuza gelir.

efsanevi bi hortlatma ile karşı karşıyayız sevgili seyirciler:))

adamdan daha da ses çıkmamış muhtemelen golf alıp yoluna devam etmiş hocam takılmayın bunlara..

• Haha 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

20 saat önce, Katil Balina :

efsanevi bi hortlatma ile karşı karşıyayız sevgili seyirciler:))

adamdan daha da ses çıkmamış muhtemelen golf alıp yoluna devam etmiş hocam takılmayın bunlara..

Hocam konunun eski olmasi dikkatimi cekti tabiki yazarken ama hala arabalar guncel ve ayni paketler karsilastiriliyor.Insanlarin bir coguda yorumlari okurken konunun eski olmasina degil arabanin guncel olmasina bakiyordur zannimca amacim konuyu acan arkadasi degil insanlari bilgilendirmekti yoksa boyle dertlerim yoktur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...