Jump to content

Parçaladım, Toplayamıyorum

Mutlu Tekir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhabalar,

Bugün trim seslerini kesmek için direksiyon altındaki trimi çıkarmaya çalıştım, kaput açma butonunu çıkarabildikten sonra  vidayı çıkardım ve çekerek çıkmaya çıkardım ama başarılı olamadım. Orta konsolla birleştiği yerde bir şeyler tutuyordu sanki. Arası açılmasına rağmen maalesef çıkmadı. Toplamayı düşündüm ama bu sefer de yerine girmiyordu böyle aralık kaldı. Orta konsoldaki klima kontrol tuşlarının altındaki 2 vidayı da çıkardım ama orta konsolun direksiyon tarafı da bir türlü çıkmadı. 

Sizlerden ricam bu direksiyon altındaki trimi nasıl çıkarabilirim, Hazır bunları çıkarmışken, daha da yukarıları çıkarıp güzel bir bez bant ile yalıtım yapmak istiyorum. Ama öncelikli amaç bu direksiyon altındaki panel.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

12203941_10153726976913256_1665939569_o.jpg

12193039_10153726976808256_1376567550_o.jpg

12197601_10153726976743256_858175788_o.jpg

12204028_10153726976683256_331126161_o.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Service manuel ini bulup indirdim orada orta konsolun çıkması gerektiği yazıyor abi, bakalım hayırlısı yarın uğraşacağım. :) Hepsi direksiyon altındaki trimi çıkarmak için. O kadar ileri gitmişken gösterge ve ekran etrafındaki trimi de çıkarıp bez bant ile yalıtım yapmayı planlıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10153729103333256&set=a.10153729103153256.1073741893.573833255&type=3&theater

Her bir fotoda yazılı olarak anlatılmıştır.
Workshop Manual'den yani servis kitapçığından yardım alındığında her şey tıkırında işliyor. Direksiyon altındaki panelin sökülebilmesi için orta konsolun da vidalarının sökülüp geriye ittirilerek tırnaklarından kurtulması lazım ki ancak öyle alt panel çıkıyor. Alt panel çıkmışken sıcaklık sensörü motorunu da vidalarını sökerek çıkardım. Aşırı kirlenmişti, yarım kutu balata temizleyici gitti, hatta daha fazla. Pallere gelmeyecek şekilde de dikkatlice motorun alt kısmına gidecek şekilde sıvı gres sıktım, pallere bulaşanı ıslak mendille dikkatlice sildim. Hiç bir ses kalmadı sıcaklık sensörü motorunda. 
Ardından sırayla göstergeyi de çıkardım ve gerekli yerlere yalıtım yapıp kapattım herşeyi.

Otomatik vites manuel kontrol vites artırma ve düşürme açıkta bir telin bir metale değmesiyle gerçekleştirliyor. Anaharda sıkıntı yaşayan arkadaşlar bu açıktaki anahtarları temizleyerek sonuca ulaşabilirler, zira bu vites düşürme ve artırma anahtarı açıkta olduğundan kirlenebilir. Böyle çözülmüyorsa da kablolara bakılarak sorun çözülebilir, zira vites değiştirme 2 kablonun kısa devre olmasıyla sağlanıyor.

Mutlu Tekir tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mutlu gerçekten helal olsun sana. Giriştiğin işler sinir bozucu şeyler, palstiği sekmalarından çıkartmaya çalışırken bile ifrit olabiliyor insan. Bizim araçlarda sökme işlemlerinde senin kadar ileriye gideni hatırlamıyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mutlu gerçekten helal olsun sana. Giriştiğin işler sinir bozucu şeyler, palstiği sekmalarından çıkartmaya çalışırken bile ifrit olabiliyor insan. Bizim araçlarda sökme işlemlerinde senin kadar ileriye gideni hatırlamıyorum

Yazın ful taban halısını çıkarıp yıkamayı planlıyorum, tabi çıkarmışken de ses yalıtımı yapmayı. Zira taban keçeleri 0.5 cm kalınlığında galiba gördüğüm kadarıyla.

Mehmet abi, benim en ufak yol yamasında dahi radyo hizasından bir tık tık sesi geliyor. Bu ses boşluk yapmış koltuk sesine çok benziyor. Hani boşluk yapmış koltuğu öne arkaya ittirince metal metale değiyormuş gibi bir tık tık sesi gelir ya öyle. Bu ses neden kaynaklanabilir? Radyodaki kablolar da yalıtımlı halbuki. Z rot, rotil ya da amortisör takozlarından olsa sağ ya da soldan gelir, ne taraftan geldiği az çok anlaşılır en azından değil mi? İhtimaller nelerdir acaba?

Bu arada workshop manual kitapçığına göre gidince hiç bir sıkıntı çıkmıyor. Orta konsolun vidalarını söküp geriye çektiğim gibi alt panel rahatça çıktı. Aynı şekilde diğer trimler de öyle. Yeter ki manualdeki sıralamaya uyulsun.

Ön konsoldan gelen sesler gitti çok büyük oranla, sadece bu boşluk yapmış koltuk sesine benzer bir ses geliyor radyo hizasından. Bir de yanlardaki sütunların ayaklarından gelen çıtırtı sesleri kaldı. En büyük iş ön göğüstü, bundan sonrası çok zor değil.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Beni de direksiyon hareketlerinde sinir eden bir ses vardı. Sonradan eklediğim soketler ve kabloların bir yerlere sürtmesindenmiş. Kabloları düzenledim geçti. Senin ses sadece tümseklerde mi yoksa direksiyon hareketlerinde de geliyor mu?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yok abi direksiyonda bir şey yok. Düz yolda giderken geliyor ses. En ufak yoldaki tümsek, yol yamaları, ufacık pürüzlerde de geliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

:clap:Helal olsun mutlu kardeş, mekanikçi olmama rağmen ben cesaret edemem.Sen şimdi bunları sökünce acaba dedim bizim arabalardan bu kadar ses geliyor mu? Benim kulaklarım mı paslandı yoksa :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

:clap:Helal olsun mutlu kardeş, mekanikçi olmama rağmen ben cesaret edemem.Sen şimdi bunları sökünce acaba dedim bizim arabalardan bu kadar ses geliyor mu? Benim kulaklarım mı paslandı yoksa :)

Abi araç 110bin km.ye geldi 2 offroad deneyimi atlattı. :) Benden önceki sahibi de topraklı köy yollarında kullanıyordu. Ben aldığımda yaris sonrası olduğu için sanırım hiç duymuyordum, ama sonradan gittikçe arttı kulaklarıma gelen sesler. :D En sonunda dayanamadım giriştim böyle bir olaya.  

Arka sol z-rot bozuk, ses geliyor. Sol ön amortisör takozu ve rulmanından ses geliyor. Lpg regülatörü direk firewall önüne montelenmiş, tutturulduğu vida üzerinden ses içeriye yankılanarak büyüyor. Bir de bu göğüsün ortasından ses gelmeye başladı, kafayı yememe ramak kaldı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hep söylüyorum, sadece bu seslerle ilgilenip gelen tıkırtıları gideren kimseler olsa çok güzel iş yapar. var mı böyle kimseler ya da "tamirciler"? yoksa neden yok?

bende de konsolla cam arasında bi yerden ses geliyor bulamadım kafayı yiyecem her çukurda da tıkırdıyor sinir oluyorum. bi fırsatını bulsam komple konsolu söktürüp kışın camlar vs için olan şöyle kaliteli bir şeyle yalıtıp taktıracam du bakalım..

bu arada başlık pek samimi olmuş görünce güldüm istemsizce:))

geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Vallahi tebrikler Mutlu.. Zor ama güzel bir işe el atmışsın. Umarım emeklerinin karşılığını alırsın. Paylaşımlar için teşekkürler. Ellerine emeklerine sağlık ve kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ellerine sağlık @Mutlu Tekir müsait bir zamanında bunu daha detaylı anlatmanı isteriz, ya da Facebook'dan kopyala yapıştır yapılabilir ;) Belki ayrı bir konu daha faydalı olur :)

Merak ettim, ses sistemi çevresine ince lastik bant felan uyguladın mı ? 2004 Mazda6 aracımda böyle bir uygulama yapmıştı servis ve ses kalmamıştı araçta.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ellerine sağlık @Mutlu Tekir müsait bir zamanında bunu daha detaylı anlatmanı isteriz, ya da Facebook'dan kopyala yapıştır yapılabilir ;) Belki ayrı bir konu daha faydalı olur :)

Merak ettim, ses sistemi çevresine ince lastik bant felan uyguladın mı ? 2004 Mazda6 aracımda böyle bir uygulama yapmıştı servis ve ses kalmamıştı araçta.

Sağolun iyi dilekleriniz için. Burak abi teypin kızağına kadar bez bant yapıştırdım. Birleşme noktalarına da yapıştırdım. Ama boşluk yapmış koltuk gibi sesten kurtulamadım. Gösterge etrafındaki, teyp etrafındaki hiç bir yerden ses gelmiyor bastırınca, havalandırma trimi dışında. Bu ses nedendir bilemiyorum açıkçası.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...