Jump to content

Mazda CX-3 Kullanıcı Yorumları

morybaba
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Peugeot 3008 benimde hoşuma giden bir araç. Test sürüşü yaptıktan sonra memnun kalınırsa değerlendirilebilir bir seçenek doğrusu. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

05.09.2019 at 21:43, IraArel :

Yorumlarınızla dün Mazda 3 Dizelden, bugün de CX-3 den vazgeçtim :D

Ne alacağım ben şimdi :D

Max bütçe ?

Otomatik şart mı ?

Malum sitede 1.6 hdi Citröen Cactüs bakıyorum eşime fena durmuyor, sizde bir bakın :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

Herkese selamlar,

Tucson 1.6 T-GDI 4x4 Elite Plus aracımı satmaya niyetlenip CX-3 alma peşindeyim. Siz değerli üstatlara soracağım birkaç şey bulunuyor. Çoğu yere baktım ama hep farklı farklı şeyler okudum bunlarla ilgili...

1- CX-3 Power Sense Plus almak istiyorum. Şimdi bu modelde "sbcs" (şehir için fren şeysi) var. Fakat SBS var mı tam emin olamadım. Yani araç 80 ile giderken gerekli durumda fren yapıyor mu? Yoksa sadece 30km/h sürate kadar mı fren yapıyor. 

2- Evim Ataşehirde, işim Etilerde. Malümunuz her gün köprü trafiği çekiyorum. Bu şartlarda kullanan arkadaşların yakıt ortalaması nedir? Genelde sakin olarak kullanırım. 

3- 6 yaşında çocuğum var ellerinizden öper. Onun araç koltuğu için isofix bağlantısı var mı? Mazdanın sitesinden baktığımda isofix opsiyon olarak görmüştüm. (yanlış da görmüş olabilirim.) 

4- Adaptif Far şehir içinde otomatik aktif oluyor mu? Yoksa illa ki zifiri karanlık bir yol mu gerekiyor ?

5- Bu filtre problemi varmış. Bir başka konuda okudum, anladığım kadarıyla hemen hemen herkes bu konuda mağdur olmuş durumda. Son durum nedir? Bunun çözümü var mıdır?

6- Son olarak saçma şekilde navigasyonu opsiyonlu yapmışlar. Navigasyonu açınca trafik işaretlerini okuma da geliyor sanırım. Fakat fiyatı bildiğiniz gibi bir tarla parası. Bu hem navigasyon hem trafik işareti okuma özellikleri başka şekillerde açılıyor mu? 

7- Süspansiyon konforu olarak kesin ve net olarak ne dersiniz? Videoları izlediğimde kimisi çok sert, kimisi çok konforlu diyor. Mesela Tucson'un 19" cantlarla beraber taş gibi sert bir süspansiyon sistemi var. He efsanevi yol tutuşu var o ayrı bir konu.

8- Kimisi yıllık 2 bakımı var diyor. Kimisi istersen yılda bir kere git bakıma diyor. Hangisi doğrudur? Standart bakım ücretleri ne kadardır?

9- Son olarak hepinizin bildiği şu moose testinde çuvallamasıyla ilgili. O testte kullanılan araç 4x2 versiyonu. 4x4 olan modellerde ani hareketlerde o şekilde ceylan gibi zıplamalar oluyor mu? 

Şimdilik aklıma takılan bunlardı. Çok teşekkürederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aktif fren 30km hıza kadar, adaptif cruise açık ise daha yüksek hızlarda da kendisi frenleme yapıyor. Ömer kendi aracında 0 kmye kadar adaptif freni yaptı. 

Süspansiyon yumuşak, direksiyon hıza duyarlı değil, yüksek hızda dikkat ister çok yumuşak, 

Filtre evet sorun var, garantisi biten Mazda3 filtre sistemi yaparsa düzelecektir. Benim tezim o yönde. Bulunduğu konum ve ebat olarak küçük kalıyor yakıt filtresi 

Navigasyon hafıza kartı tedarik ediliyor, servisten daha uyguna piyasada, 

Bakımı 15.k veya yıl, 

Geyik testini denedim bir çok yerde, başarılı, 

Adaptif far her koşulda aktif, 

Gebze şehir içi 6 litreyi geçemedim. Şimdiki aracım otomatik passat. 8 litre yakıyor aynı yerde, 

İsofix standart 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

36 dakika önce, Servet :

Aktif fren 30km hıza kadar, adaptif cruise açık ise daha yüksek hızlarda da kendisi frenleme yapıyor. Ömer kendi aracında 0 kmye kadar adaptif freni yaptı. 

Süspansiyon yumuşak, direksiyon hıza duyarlı değil, yüksek hızda dikkat ister çok yumuşak, 

Filtre evet sorun var, garantisi biten Mazda3 filtre sistemi yaparsa düzelecektir. Benim tezim o yönde. Bulunduğu konum ve ebat olarak küçük kalıyor yakıt filtresi 

Navigasyon hafıza kartı tedarik ediliyor, servisten daha uyguna piyasada, 

Bakımı 15.k veya yıl, 

Geyik testini denedim bir çok yerde, başarılı, 

Adaptif far her koşulda aktif, 

Gebze şehir içi 6 litreyi geçemedim. Şimdiki aracım otomatik passat. 8 litre yakıyor aynı yerde, 

İsofix standart 

Cevaplar için çok teşekkürler. 

" Ömer kendi aracında 0 kmye kadar adaptif freni yaptı. " 

Bu müthiş birşey. Eğer arabayı alabilirsem bu üstat ile tanışmak isterdim :)

"Aktif fren 30km hıza kadar, adaptif cruise açık ise daha yüksek hızlarda da kendisi frenleme yapıyor."

Mazdanın sitesinde Power Sense ve Power Sense Plus modellerinde SBS var gibi gözüküyor. Zaten o yüzden size sordum SBS var mı diye.

Untitled-1.jpg.0aec59bf0677a5cd23c2aeb988f2a144.jpg

Buraya bakınca SBS var gözüküyor. Ama kimse yazmamış sbs nasıl çalışıyor, düzgün çalışıyor mu diye...

https://www.mazda.com/en/innovation/technology/safety/precrash_safety/sbs/

burada yazdığına göre SBS 145 km hıza kadar otomatik frenleme yapabiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Servet :

Düzeltiyorum, sbs cruise açık ise aktif. Bayır aşağı salmıyor aracı. 3 km üstü vites küçültme ve yetmez ise frenleme yapıyor 

Teşekkürler cevap için...

Ya şimdi tam heveslenmiştim bu araba için lakin gene bu forumda dolaşırken tüm hevesim kaçtı diyebilirim. Bir arabada bu kadar fazla kronik sorun olması ve özellikle mazda gibi bir güçlü markanın bunlara kökten bir çözüm bulamaması hevesimi kursağımda bıraktı.

Aslında hevesimi kaçıran 4 tane ana problem var. 

1- Neredeyse istisnasız herkes de şu çözülemeyen filtre problemi var. Anladığım kadarıyla çözülenlerde de bir süre sonra tekrarlıyor bu problem. Hadi bunu geçelim en azından problem belli...

2- Başka bir konuda okuduğum ve gene bir çok insanda çekiş kaybı olduğu hatta yolda kaldığı yönündeki sıkıntılar var. Bu hani gösterge ekranında bir çok ışığın yandığı sıkıntı. Ve anladığım kadarıyla servislerde kimse henüz bu problemin çözümüne dair hiçbirşey bilmiyor. Millete tonla masraf çıkartmışlar ama gene de düzelmemiş. Hatta şikayet var tarafında okuduklarımın neredeyse tamamı bu konudan dolayı çok çekmiş.

3- DPF temizlenmesi. Yani daha önce bir tane dizel pejo 206, 3 tane farklı megane3 dizel, 2 farklı i30 dizel kullanmış birisi olarak bu dpf yi ilk defa Mazda'da duydum. Her 200 km de bir filtre mi temizlenir anlamadım ki. Yok filtre temizlemek için yüksek devir kullanacaksın, temizliği bitmeden aracı kapatmayacaksın vs. yahu 2. eli 150 bin liralık arabada uğraşılır mı hiç böyle şeylerle. Otomatik vites basar gidersin, bakımlarını eksiltmez tam zamanında yaparsın. İnsanı DPF temizlensin diye strese sokmanın ne anlamı var ki :) 

4- Benim Tucson 4x4 de en büyük sıkıntım araba 30 saniye patinaja düşse (karda, buzda vs) şanjımanın ısınmasıydı. Onu da geçen sene bir güncelleme ile bir nebze geciktirdiler. Hala var ısınma problemi ama artık uyarısı daha geç gözüküyor. Şimdi şu konuda baktım da cx-3'ünde şanzımanı ısınıyormuş. Hadi tucson çift kavrama ısınıyor. Tork konvertörlü aracın şanzımanı da ısınır mı yahu? Bu aracı seçmemin en büyük sebebi tam otomatik olmasıydı. Mantıken tam otomatikse şanzıman ısınmaz diye düşünüyordum. Sanırım yanılmışım.  

Screenshot_1.thumb.jpg.95085c7e64aa3c78e1ec9f4dbd8b13c5.jpg

Hoş bununla ilgili şu yukarıdaki uyarı açıklamasını buldum. Sadece ısınma değil bir çok sebepten dolayı bu ışık yanıp sönebiliyormuş. 

Ah be güzelim cx-3'e o kadar heves etmiştim ki. 

Ne edeyim şimdi ben... :( 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Birincisi, 1500 devirde yürümeyi sevmiyor araç. Arada bir devir istiyor, bende bir defa filtre problemi oldu ses olarak. Değişimi ile sıkıntım kalmadı. 

Isınan şanzıman değil. Haldex ısınıyor ki tüm haldex alt yapısı olan araçlarda bu var. Yola iyi tutunan lastik ile sıkıntı olmuyor. 

Bugün finansal olarak durumum olsa cx3 alırım yine. Hemen de yapacağım filtre yeri değişimi. Sonra Dertsiz tasasız devam. Aynı motor 3te var. Sadece fark yakıt filtresi konumu 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Servet :

Birincisi, 1500 devirde yürümeyi sevmiyor araç. Arada bir devir istiyor, bende bir defa filtre problemi oldu ses olarak. Değişimi ile sıkıntım kalmadı. 

Isınan şanzıman değil. Haldex ısınıyor ki tüm haldex alt yapısı olan araçlarda bu var. Yola iyi tutunan lastik ile sıkıntı olmuyor. 

Bugün finansal olarak durumum olsa cx3 alırım yine. Hemen de yapacağım filtre yeri değişimi. Sonra Dertsiz tasasız devam. Aynı motor 3te var. Sadece fark yakıt filtresi konumu 

Üstat teşekkürler cevaplar için. Bakalım hevesimi kaçırmaya yetti yukarıda yazdıklarım. Umarım yakın zaman içerisinde eski isteğime geri dönüş sağlarım. 

Çok yardımcı oldun sağolasın...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 saat önce, s7e7v7e7n7 :

Herkese selamlar,

Tucson 1.6 T-GDI 4x4 Elite Plus aracımı satmaya niyetlenip CX-3 alma peşindeyim. Siz değerli üstatlara soracağım birkaç şey bulunuyor. Çoğu yere baktım ama hep farklı farklı şeyler okudum bunlarla ilgili...

1- CX-3 Power Sense Plus almak istiyorum. Şimdi bu modelde "sbcs" (şehir için fren şeysi) var. Fakat SBS var mı tam emin olamadım. Yani araç 80 ile giderken gerekli durumda fren yapıyor mu? Yoksa sadece 30km/h sürate kadar mı fren yapıyor. 

2- Evim Ataşehirde, işim Etilerde. Malümunuz her gün köprü trafiği çekiyorum. Bu şartlarda kullanan arkadaşların yakıt ortalaması nedir? Genelde sakin olarak kullanırım. 

3- 6 yaşında çocuğum var ellerinizden öper. Onun araç koltuğu için isofix bağlantısı var mı? Mazdanın sitesinden baktığımda isofix opsiyon olarak görmüştüm. (yanlış da görmüş olabilirim.) 

4- Adaptif Far şehir içinde otomatik aktif oluyor mu? Yoksa illa ki zifiri karanlık bir yol mu gerekiyor ?

5- Bu filtre problemi varmış. Bir başka konuda okudum, anladığım kadarıyla hemen hemen herkes bu konuda mağdur olmuş durumda. Son durum nedir? Bunun çözümü var mıdır?

6- Son olarak saçma şekilde navigasyonu opsiyonlu yapmışlar. Navigasyonu açınca trafik işaretlerini okuma da geliyor sanırım. Fakat fiyatı bildiğiniz gibi bir tarla parası. Bu hem navigasyon hem trafik işareti okuma özellikleri başka şekillerde açılıyor mu? 

7- Süspansiyon konforu olarak kesin ve net olarak ne dersiniz? Videoları izlediğimde kimisi çok sert, kimisi çok konforlu diyor. Mesela Tucson'un 19" cantlarla beraber taş gibi sert bir süspansiyon sistemi var. He efsanevi yol tutuşu var o ayrı bir konu.

8- Kimisi yıllık 2 bakımı var diyor. Kimisi istersen yılda bir kere git bakıma diyor. Hangisi doğrudur? Standart bakım ücretleri ne kadardır?

9- Son olarak hepinizin bildiği şu moose testinde çuvallamasıyla ilgili. O testte kullanılan araç 4x2 versiyonu. 4x4 olan modellerde ani hareketlerde o şekilde ceylan gibi zıplamalar oluyor mu? 

Şimdilik aklıma takılan bunlardı. Çok teşekkürederim.

Selamlar,

Sorularınıza cevap vermeye çalışayım elimden geldiğince,

Eğer makyajlı kasa 2017 sonrası modellerden alacaksanız scbs 4-80 km/s arası çalışıyor. Makyajsız kasalarda lazer sensörü olduğundan 4-30 km/s arasında çalışıyordu ve yaya algılama özelliği yoktu. Makyajlı halinde SCBS işini kameraya yükledikleri için hem 80 km/s hıza kadar çalışabiliyor, hem de kamera olduğu için yaya, bisiklet vs aygılayabiliyor. Dezavantajı ise, lazer yerine kamera kullanıldığından, siz gözünüzle ne görüyorsanız, aracın kamerası da onu görüyor. Işıklandırmanın yetersiz olduğu durumlarda sorun teşkil edebiliyor. Lazer, sinyal gönderip geri gelişe göre hesaplama yaptığından böyle bir sorun yoktu ama lazeri yansıtmayan yüzeylerde sağlıklı çalışmıyordu. Eski sistemin de, yenisinin de artıları ve eksileri var. SBS, ön logoda sensör olan bütün araçlarda var(baktığınız power sense plus donanımında var) ve otomatik fren yapıyor bütün hızlarda(15 km/s - 200 km/s). Örneğin 140 km/s hızda giderken adaptif cruise aktif olmasa dahi önce uyarı, ardından otomatik fren uygulaması yapıyor.

Servet abinin de belirttiği gibi yakıt değerleri 6-7 ortalamada fakat, dpf muhabbetinden dolayı pek verim alınamıyor şehir içinde dizelden. Bu arada benim evim de Ataşehir'de Bulvar 216'nın orada oturuyorum. Uygun olduğunuzda bir kahve içelim size detaylı anlatayım bunları.

İsofix bağlantısı, uzun süreden beri satılan bütün Mazda'larda standart. Hatta sadece Mazda'lar değil, neredeyse bütün araçlarda standart artık. Ferrari'den Egea'ya kadar bütün araçlarda bulabiliyorsunuz.

Adaptif farlar 5 km/s hızın üzerinde otomatik olarak farlar açık olduğu sürece aktif oluyor. 15 derece açı ile direksiyonu çevirdiğiniz taraftaki farı, yine aynı yöne doğru çeviriyor. Bu arada adaptif far konusunda ufak bir kavram kargaşası var. Adaptif ön aydınlatma sistemi (AFS) ve Adaptif led farlar (ALH) iki ayrı şey. AFS, yukarıda bahsettiğim farların sağa-sola dönme işlemini yaparken ALH, ön taraftaki kamerayı kullanarak otomatik uzunları yakıyor ve gelen aracın gözünü almamak için bazı bölgeleri kısıyor. ALH 40 km/s üzerinde çalışıyor cx-3 sense modellerinde AFS var ama ALH yok bildiğim kadarıyla. 2016 Mazda 6'da kullandım uzun yolda ALH'yi gayet süper çalışıyordu. Sizin sorduğunuz, zifiri karanlıkta mı çalıyor dediğiniz özellik otomatik uzun far asistanı anladığım kadarıyla. O özellik HBC diye geçiyor ve 30 km/s üzerinde çalışıyor. Eğer dediğiniz gibi karanlık ise uzunlara geçiyor. Şehir içinde neredeyse asla devreye girmeyen bir özellik. Her yer aydınlık olduğundan.

Ben daha kesin olarak çözüm bulabileni görmedim. Makyajlı kasalar konusunda bir bilgim yok ama düzeldiğini de pek sanmıyorum zira bu 1.5 dizel motor, Mazda'nın yoğun olarak satış yaptığı ülkelerde yok. Bundan sebep, çözüm için pek fazla efor sarf ettiklerini düşünmüyorum.

Navigasyon olayını asla tavsiye etmiyorum. 100 tl'den fazla değeri olmayan bir özellik maalesef. Bunun yerine 1000 tl civarı bir ücret ödeyerek Android Auto ve Apple Carplay kitini takarsanız, navigasyon sorununuz kökten çözülmüş oluyor. Tek handikapı, navigasyon kartı takılı değilken, trafik işaret tanıma sistemi devre dışı kalıyor ve navigasyon yönergeleri android auto veya apple carplay aktiften, navigasyon kartı olsa dahi ADD (head up display) ekranda gözükmüyor. Bu telefon entegrasyonunun getirdiği özelliklerin yanında navigasyon kartı çöp değerinde benim gözümde.

7- Süspansiyon konforu olarak kesin ve net olarak ne dersiniz? Videoları izlediğimde kimisi çok sert, kimisi çok konforlu diyor. Mesela Tucson'un 19" cantlarla beraber taş gibi sert bir süspansiyon sistemi var. He efsanevi yol tutuşu var o ayrı bir konu.

Ben çok kısa bir süre test ettim cx3'ü. Mazda macerama girişi cx3 ile yapacaktım fakat uzun araştırmalarım ve testlerim sonucunda asla bana uygun bir araç olmadığına karar verdim ve Mazda 3'e karar kıldım. Süspansiyonu, kısa testimde bana gayet normal gelmişti. Elbette kişilerin ihtiyaçları değişkenlik gösterebilir ama ben asla pişman olmadım cx3 yerine Mazda 3 aldığım için. Size de aynısını tavsiye ederim. Arka yaşam alanı be bagajın dar ve ufak olması, çok basit bazı donanımların eksik olması (kararan dikiz aynası, kol dayama, ön park sensörleri), arka süspansiyonların bağımsız olmaması, aracın yerden yüksekliğinin Mazda 3 ile milimetrik aynı olması, DPF rezaleti vs. etkenler.

Yıllık bakım olayı kitapçığa göre 10.000 km ya da 6 ayda bir Mazda 3 için. Cx-3 için servet abinin dediği gibi 15.000 km de bir olabilir ama 6 ay olayı aynı fakat servisler 6 ay içerisinde fazla km yapmadıysanız bakıma gerek yok deyip geri gönderiyorlar. Yanisi 6 ay olayına çok takmayın.

Moose test sonucu beni de şaşırttı epey. Ceylan gibi zıplamasının sebebi süspansiyon geometrisinden kaynaklı olabilir diye düşünüyorum. Burada lastiğin ve arka torsiyon çubuğunun da etkisi olabilir.

Kişisel olarak yorumum cx-3 ve özellikle Mazda dizel motorlarından şimdilik uzak durmanız. 1.5 benzinli otomatik Mazda 3 ile 1.5 dizel otomatik cx-3 arasında neredeyse yakıt farkı yok. Benim aracım 30.000 km de. Bugüne kadar ki yakıt ortalaması 7.5. %90 şehir içinde kullandım. Uzun yolda ortalama 5 civarı bir tüketimi var. Mazda 3'lere de bir şans verin derim eğer bana uyabilir derseniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

43 dakika önce, Tarahumara :

Selamlar,

Sorularınıza cevap vermeye çalışayım elimden geldiğince,

1- CX-3 Power Sense Plus almak istiyorum. Şimdi bu modelde "sbcs" (şehir için fren şeysi) var. Fakat SBS var mı tam emin olamadım. Yani araç 80 ile giderken gerekli durumda fren yapıyor mu? Yoksa sadece 30km/h sürate kadar mı fren yapıyor. 

Eğer makyajlı kasa 2017 sonrası modellerden alacaksanız scbs 4-80 km/s arası çalışıyor. Makyajsız kasalarda lazer sensörü olduğundan 4-30 km/s arasında çalışıyordu ve yaya algılama özelliği yoktu. Makyajlı halinde SCBS işini kameraya yükledikleri için hem 80 km/s hıza kadar çalışabiliyor, hem de kamera olduğu için yaya, bisiklet vs aygılayabiliyor. Dezavantajı ise, lazer yerine kamera kullanıldığından, siz gözünüzle ne görüyorsanız, aracın kamerası da onu görüyor. Işıklandırmanın yetersiz olduğu durumlarda sorun teşkil edebiliyor. Lazer, sinyal gönderip geri gelişe göre hesaplama yaptığından böyle bir sorun yoktu ama lazeri yansıtmayan yüzeylerde sağlıklı çalışmıyordu. Eski sistemin de, yenisinin de artıları ve eksileri var. SBS, ön logoda sensör olan bütün araçlarda var(baktığınız power sense plus donanımında var) ve otomatik fren yapıyor bütün hızlarda(15 km/s - 200 km/s). Örneğin 140 km/s hızda giderken adaptif cruise aktif olmasa dahi önce uyarı, ardından otomatik fren uygulaması yapıyor.

Servet abinin de belirttiği gibi yakıt değerleri 6-7 ortalamada fakat, dpf muhabbetinden dolayı pek verim alınamıyor şehir içinde dizelden. Bu arada benim evim de Ataşehir'de Bulvar 216'nın orada oturuyorum. Uygun olduğunuzda bir kahve içelim size detaylı anlatayım bunları.

İsofix bağlantısı, uzun süreden beri satılan bütün Mazda'larda standart. Hatta sadece Mazda'lar değil, neredeyse bütün araçlarda standart artık. Ferrari'den Egea'ya kadar bütün araçlarda bulabiliyorsunuz.

Adaptif farlar 5 km/s hızın üzerinde otomatik olarak farlar açık olduğu sürece aktif oluyor. 15 derece açı ile direksiyonu çevirdiğiniz taraftaki farı, yine aynı yöne doğru çeviriyor. Bu arada adaptif far konusunda ufak bir kavram kargaşası var. Adaptif ön aydınlatma sistemi (AFS) ve Adaptif led farlar (ALH) iki ayrı şey. AFS, yukarıda bahsettiğim farların sağa-sola dönme işlemini yaparken ALH, ön taraftaki kamerayı kullanarak otomatik uzunları yakıyor ve gelen aracın gözünü almamak için bazı bölgeleri kısıyor. ALH 40 km/s üzerinde çalışıyor cx-3 sense modellerinde AFS var ama ALH yok bildiğim kadarıyla. 2016 Mazda 6'da kullandım uzun yolda ALH'yi gayet süper çalışıyordu. Sizin sorduğunuz, zifiri karanlıkta mı çalıyor dediğiniz özellik otomatik uzun far asistanı anladığım kadarıyla. O özellik HBC diye geçiyor ve 30 km/s üzerinde çalışıyor. Eğer dediğiniz gibi karanlık ise uzunlara geçiyor. Şehir içinde neredeyse asla devreye girmeyen bir özellik. Her yer aydınlık olduğundan.

Ben daha kesin olarak çözüm bulabileni görmedim. Makyajlı kasalar konusunda bir bilgim yok ama düzeldiğini de pek sanmıyorum zira bu 1.5 dizel motor, Mazda'nın yoğun olarak satış yaptığı ülkelerde yok. Bundan sebep, çözüm için pek fazla efor sarf ettiklerini düşünmüyorum.

Navigasyon olayını asla tavsiye etmiyorum. 100 tl'den fazla değeri olmayan bir özellik maalesef. Bunun yerine 1000 tl civarı bir ücret ödeyerek Android Auto ve Apple Carplay kitini takarsanız, navigasyon sorununuz kökten çözülmüş oluyor. Tek handikapı, navigasyon kartı takılı değilken, trafik işaret tanıma sistemi devre dışı kalıyor ve navigasyon yönergeleri android auto veya apple carplay aktiften, navigasyon kartı olsa dahi ADD (head up display) ekranda gözükmüyor. Bu telefon entegrasyonunun getirdiği özelliklerin yanında navigasyon kartı çöp değerinde benim gözümde.

7- Süspansiyon konforu olarak kesin ve net olarak ne dersiniz? Videoları izlediğimde kimisi çok sert, kimisi çok konforlu diyor. Mesela Tucson'un 19" cantlarla beraber taş gibi sert bir süspansiyon sistemi var. He efsanevi yol tutuşu var o ayrı bir konu.

Ben çok kısa bir süre test ettim cx3'ü. Mazda macerama girişi cx3 ile yapacaktım fakat uzun araştırmalarım ve testlerim sonucunda asla bana uygun bir araç olmadığına karar verdim ve Mazda 3'e karar kıldım. Süspansiyonu, kısa testimde bana gayet normal gelmişti. Elbette kişilerin ihtiyaçları değişkenlik gösterebilir ama ben asla pişman olmadım cx3 yerine Mazda 3 aldığım için. Size de aynısını tavsiye ederim. Arka yaşam alanı be bagajın dar ve ufak olması, çok basit bazı donanımların eksik olması (kararan dikiz aynası, kol dayama, ön park sensörleri), arka süspansiyonların bağımsız olmaması, aracın yerden yüksekliğinin Mazda 3 ile milimetrik aynı olması, DPF rezaleti vs. etkenler.

Yıllık bakım olayı kitapçığa göre 10.000 km ya da 6 ayda bir Mazda 3 için. Cx-3 için servet abinin dediği gibi 15.000 km de bir olabilir ama 6 ay olayı aynı fakat servisler 6 ay içerisinde fazla km yapmadıysanız bakıma gerek yok deyip geri gönderiyorlar. Yanisi 6 ay olayına çok takmayın.

Moose test sonucu beni de şaşırttı epey. Ceylan gibi zıplamasının sebebi süspansiyon geometrisinden kaynaklı olabilir diye düşünüyorum. Burada lastiğin ve arka torsiyon çubuğunun da etkisi olabilir.

Kişisel olarak yorumum cx-3 ve özellikle Mazda dizel motorlarından şimdilik uzak durmanız. 1.5 benzinli otomatik Mazda 3 ile 1.5 dizel otomatik cx-3 arasında neredeyse yakıt farkı yok. Benim aracım 30.000 km de. Bugüne kadar ki yakıt ortalaması 7.5. %90 şehir içinde kullandım. Uzun yolda ortalama 5 civarı bir tüketimi var. Mazda 3'lere de bir şans verin derim eğer bana uyabilir derseniz.

Detaylı ve güzel cevabınız için çok teşekkür ederim. Zaten cx-3'den vazgeçtim gibi. Birkaç mesaj önce de vazgeçmemin 4 temel nedeninden bahsetmiştim. 

Mazda 3'e hiç bakmadım. Daha doğrusu 2 çeker araçlara hiç bakmadım. Hoş 4x4'e yılda kaç kere ihtiyacın oluyor diye sorarsanız muhtamalen bir elin parmaklarını geçmez :) Bu yüzden ben mazda 3'ü bi inceleyeyim. 

Tucson'un 4x4'ü, hani 2 çeker arabadan sadece bir tık iyi. lastikler yerden kesildiği anda 30 saniyen var çıktın çıktın, çıkamadın şanzıman oluyor cehennem ateşi :) 

Navigasyon konusunda da size katılıyorum. Youtubede bir adam buldum. Githuba birkaç dosya yüklemiş, onları hafıza kartına ordan da araca takınca android auto filan geliyor. Kalleş Mazda tarla parası istiyor uyduruk bir navigasyon için :)

Kahve teklifiniz için de ayrıca teşekkür ederim, içmiş kadar oldum. Umarım bir gün fırsat bulup bu konuları daha detaylı olarak konuşuruz. 

Valla işin özünde şu anda sahibinden'deki koyduğum ilanı kaldırsam mı kaldırmasam mı noktasındayım. Eğer satılmazsa aracım muhtamalen tekrar satmak için koymam. 

Ah be vicdansız mazda cx-3 tüm hayallerimi yerle bir etti :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence CX-3 kompakt olarak alınabilecek en iyi araç, güvenilirlik testlerindeki değerlerdir önemli olan. Kişisel yorumlar ve sorunlar her marka araç için geçerlidir. Sürüş konforu açısından Mazda, Hyundai vb. araçlardan baya farklı...bence test edin ona göre karar verin. 5 yıllık garanti ile çözülemeyecek sorun olmaz. 

Alternatif olarak CX-5 e bakmanızı öneririm, tabi büyük gelmez ise. Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Selamlar herkese. Beni hatırlarsınız Tucson satıp CX-3 alma hayallerim vardı. Sizinle konuştuktan sonra vazgeçmiştim :)

Şimdi gene cx-3 krizim tuttu :D Çarşamba günü benim aracı sattıktan sonra hanıma göstereceğim cx-3'ü. Patrondan izin alırsam artık ben de aranıza katılacağım :) 

Bir tane ilan buldum. 2016 Power Sense Plus modeli. 140 bin liraya anlaşacağız gibi. Merak ettiğim nedir bu makyaj öncesi ve sonrası olayı. 

Türkiye'de makyajlı kasa var mı ki ? 

@Tarahumara hocamın dediği üzere mazda 3 e de baktım. Aslında çok da mantıklı bir araç ama benim kesinlikle 4x4 olan bir araç almam gerekiyor. Kışın o dağ senin bu dağ benim geziyorum. 

Bir küçük soru da @Servet hocama. Siz bir kaç mesaj önce Ömer adında bir arkadaşınızın adaptif cruze'yi 0 km ye kadar düşürdüğünü söylemiştiniz. Bu konuyu biraz açabilir misiniz? CX-3 araçlara bu yapılıyor mu? Maliyeti nedir ? 

Ne yaptıysam vazgeçemedim cx-3 den. Çok fena heves ettim. Elim ayağım titriyor :D 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu kadar heveslendikten sonra almazsanız olmaz zaten.

servet abinin ömer diye bahsettiği arkadaş zaten tarahumara nickli arkadaşımız. konularına bakarsanız adaptif cruze olayındaki çalışmasını görebilirsiniz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

26.10.2019 at 20:01, s7e7v7e7n7 :

Selamlar herkese. Beni hatırlarsınız Tucson satıp CX-3 alma hayallerim vardı. Sizinle konuştuktan sonra vazgeçmiştim :)

Şimdi gene cx-3 krizim tuttu :D Çarşamba günü benim aracı sattıktan sonra hanıma göstereceğim cx-3'ü. Patrondan izin alırsam artık ben de aranıza katılacağım :) 

Bir tane ilan buldum. 2016 Power Sense Plus modeli. 140 bin liraya anlaşacağız gibi. Merak ettiğim nedir bu makyaj öncesi ve sonrası olayı. 

Türkiye'de makyajlı kasa var mı ki ? 

@Tarahumara hocamın dediği üzere mazda 3 e de baktım. Aslında çok da mantıklı bir araç ama benim kesinlikle 4x4 olan bir araç almam gerekiyor. Kışın o dağ senin bu dağ benim geziyorum. 

Bir küçük soru da @Servet hocama. Siz bir kaç mesaj önce Ömer adında bir arkadaşınızın adaptif cruze'yi 0 km ye kadar düşürdüğünü söylemiştiniz. Bu konuyu biraz açabilir misiniz? CX-3 araçlara bu yapılıyor mu? Maliyeti nedir ? 

Ne yaptıysam vazgeçemedim cx-3 den. Çok fena heves ettim. Elim ayağım titriyor :D 

Evet Türkiye'de 2016 değil ama 2017 modellerde makyaj var. İç tasarımda direksiyon simidi, dış tasarımda ufak dokunuşlar ve teknolojik geliştirmeler(renkli head up display/adaptif led farlar/şehir içi fren yardım sistemi) makyajlı olmayanlarda da var ama aralıkları daha geniş makyajlı olanlarda.

Bir diğer husus eğer baktığınız ilan gerçekten Power Sense Plus ise makyajlıdır. Çünkü Power Sense Plus donanımı makyajlı kasa ile gelen bir sınıf. Anlamanın tek yöntemi ise, koltuklar ve iç döşemeler kahverengi nappa deridir ve sadece Power sense Plus için geçerlidir . (Siyah veya Beyaz deri değil) 

Cx-3 ağır arazi arabası değil, ama karda buzda hafif arazi yollarında üzmez. 4x4 sistemi iyi bir lastik ile mükemmel çalışıyor. Trabzonda yaylalara çıkarken Ford rangerın yalpa yaptığı yolda ben seyrimden çıkmadan ilerledim. Tabi bu noktada 1-2 püf nokta var Cx-3 için. Aracı arazi koşullarında 4x4 aktif olarak kullanmak istiyorsanız Manuel vites modunda ve 2. Viteste kullanmanız gerekiyor. Bu durumda araç sürekli dört çekere geçiyor böyle çok keşfedilmemiş güzel bir özelliği var. Ayrıcı M2 ilede kalkış yapabiliyor, hafif kalkış yaparak balçıktan kardan buzdan çok rahat kurtarıyor kendini. 

Son dediğiniz olayı ise forumda en ince detayına kadar işlemiş kişi @Tarahumaraabimdir. Daha net bilgiler verecektir.

Eğer cx-3 ile ilgili aklınıza takılan bir soru olursa cevaplamaktan memnuniyet duyarım. 

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Herkese merhaba,

Ben de aranıza yeni katıldım. 2015 model 2016 çıkışlı 43k da cx-3 almayı planlıyorum. Malum garantisi bittiği için çeşitli çekincelerim var. Gerek yakıt filtresi problemi konusunda gerekse de katalizör konusunda. Aracı alacağım kişi geçtiğimiz yaz antalyaya giderken  motor ikaz lambası yaktığını ve aracı servise çektirdiğini söyledi.  Katalizör tıkanmış ve temizlik yapılmış. Sorun giderilmiş. Bu şekilde aktardı. Cx3 lerdeki yakıt filtresi ve katalizör ile ilgili sıkıntılar yaşayan var mı ? Bu parçaların değişmesi ne sıklıkla olur ? tahmini maliyeti ne olur ?

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

57 dakika önce, MetehanB :

Herkese merhaba,

Ben de aranıza yeni katıldım. 2015 model 2016 çıkışlı 43k da cx-3 almayı planlıyorum. Malum garantisi bittiği için çeşitli çekincelerim var. Gerek yakıt filtresi problemi konusunda gerekse de katalizör konusunda. Aracı alacağım kişi geçtiğimiz yaz antalyaya giderken  motor ikaz lambası yaktığını ve aracı servise çektirdiğini söyledi.  Katalizör tıkanmış ve temizlik yapılmış. Sorun giderilmiş. Bu şekilde aktardı. Cx3 lerdeki yakıt filtresi ve katalizör ile ilgili sıkıntılar yaşayan var mı ? Bu parçaların değişmesi ne sıklıkla olur ? tahmini maliyeti ne olur ?

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son revizyonla birlikte yakıt filtresi çözülmüş gibi duruyor şimdilik ne ses var ne de yakıt filtresinden kaynaklı bir problem yaşamadım. (bu benim aracım için böyle, alacağınız araç ile ilgili yada diğer Cx-3 lerle ilgili birşey diyemem) 

Yakıt filtresi sorunu aslında bilinen bir sorun olduğu için servis ikiletmeden değişim yapıyor. Sorun ile karşılaştığınızda veya karşılaşmadam biraz naz poz ile serviste son revizyonla değiştirebilirsiniz. 

Katalizör sorunun ise kullanım kaynaklı bir problem olduğunu düşünüyorum açıkcası. Gerekli yol koşullarında, gerekli vites ile, gerekli devir ile gidilmediğinde partikül oluşumu artar. Uzun süreli şehir içi kullanımlarda çokça birikebilir. Ve temizleme esnasında istop etmemek lazım. 

Ben bu problem ile birebir karşılaşmadığım için yorumda bulanamıyorum. Karşılaşanlarda muhtemelen delik deşik ederler konuyu ve arabayı.. 

Bence alacağınız ikinci el araçla bir teste çıkabilirsiniz. Rampaya vurup gaz yiyip yemediğini atikliğini kontrol edebilirsiniz. Daha sonrasında ise bayide 0 bir aracı benzer yolda test edip kıyaslayabilirsiniz.. 

Katalizör maliyeti yüksektir. 10 bin liraya kadar bulabilir. Yakıt filtresi ise iyi niyetten ücretsiz değiştirilebilir. Değiştirilmezse de en son hatırladığım 300/350 TL gibi birşeydi. Normal şartlarda yakıt filtresi ya 3. yada 4. Bakımda değiştiriliyor. Yaklaşıl 30/40 bin km lerse. (yanlış hatırlamıyorsam). Katalizör ise çok büyük bir problem yoksa (delinme, yırtılma, kaçırma) gibi genelde temizleme yolu ile hal olur. Değiştirilmez. Katalizör çok doluysa servis aracılığı ile normal sınırlar içinde ise 4.vites sabit 2500 devir 15 dk kullanım ile tertemiz olur

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 saat önce, SafaTR :

Bir diğer husus eğer baktığınız ilan gerçekten Power Sense Plus ise makyajlıdır. Çünkü Power Sense Plus donanımı makyajlı kasa ile gelen bir sınıf. Anlamanın tek yöntemi ise, koltuklar ve iç döşemeler kahverengi nappa deridir ve sadece Power sense Plus için geçerlidir . (Siyah veya Beyaz deri değil) 

Ek olarak Power Sense Plus donanımda sürücü koltuğu elektrikli ve hafızalı ... ilanların hepsi power sense plus olduğunu iddia ediyor araçlarının ama çoğu yalnızca power paket ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün aracı satın aldım arkadaşlar, şimdi çok uykum sonra bir kaç foto atarım buraya  :) Artık bende Mazda ailesindenim :) 

@SafaTR ve @SoulCUTTER cevaplarınız için teşekkürler. Benim baktığım (ve aldığım) model power sense plus değil, 2016 power sense model olanından. Zaten Plus olanlar hem çok az var, olan temizleri de bütçemi oldukça fazla aşıyordu. Yukarıda "plus" olayını ben yanlış yazmışım. 

Aldığım araç 33 binde tertemizdi. Gördük baktık ekspere götürdük hiçbir sıkıntısı yok. 

Aracı Ankara'dan aldım. Biraz önce de eve geldim. 550 km yol yaptım. 

Şimdi üstatlar soracağım birkaç mühim soru var size :)

1- Yaklaşık 400 km hızı 90 a sabitleyip geldim. Aralarda nadir de olsa 100-110 a filan çıktım ama çok nadir. Merak ettiğim düşük hız yakıt tüketimiydi bu yüzden fazla basmadım... 

Sonuç 3.3 litre? Sonra hızı 100 e sabitledim 3.6 oldu. 550 km lik 80-110 karma tüketimi de 4.2 olarak istanbul'da evimde kontağı kapattım. (hiç trafiğe kalmadım, duraksamadım...) bunların foto ve videosunu da çektim.

Bu oranların gerçekçi gelmediğini biliyorum. Yani bana bile gerçekçi gelmiyor ama sizde de böyle mi? Çünkü ciddi ciddi bilgisayarının filan bozuk olduğunu düşünüyorum :) Ya da ne bileyim bu gösterdiği karma tüketim değil de son 15 dakikalık tüketim filan olabilir mi?

2- Hiç DPF ışığı yanmadı. Yani 550 km de partikül filtresini hiç mi temizlemedi bu araç ? 

3- 2016 modellerde adaptif led ışık yok mu? Yani etraf karanlık ve araç olmayınca uzunları yakıyor tamam ama mazdanın şu videosundaki gibi işte öndeki aracın olduğu bölgedeki ışığı kesmiyor. Uzunların Işığını kesince komple kesiyor. Açınca da komple açıyor uzunları. Benim bildiğim, örneğin zifiri karanlık ve sol çaprazdan bir araç geliyor. Sadec o aracın olduğu bölgede ışığı kesmesi gerekiyor. Bunun bir ayarı filan mı var? Soldaki ışık kolu autoda ve konsol tarafına itik vaziyette. 

4- distance recognition support system diye bir ayar var. cahilliğimi mazur görün. videolara baktım ama anlayamadım. nedir bu özellik?

5- Bendeki beyaz deri ısıtmalı koltuk. Bel ayarı yok mu? Lütfen olsun :) 

6- Şu makyaj öncesi ve sonrası SBS ve SCBS olayına takılmış durumdayım. Aslında makyaj sonrası bu güvenliklerin limitleri belli. Yanlış hatırlamıyorsam makyaj sonrası (şu anki teknik verilerde yazan) SBS - 30-145 km/s süratlerde çalışıyor, SCBS de 4-30km/s süratlerinde çalışıyor. ve bildiğim kadarıyla 2016 ve öncesinde lazer sistemi ile, sonrakinde kamera sistemi ile çalışıyor bu güvenlik önlemi. 

Bu konuda da sorum şu; 

bendeki yani 2016 modeldeki sbs ve scbs kaç km hızlarda çalışıyor? Ve emin olmak için soruyorum, @Tarahumara hocamın dediği gibi yayalarda filan çalışmıyor mu? Hoş hocam bu konuda haklı olabilir çünkü lazer varsa insandan geri yansıması pek mümkün değil gibi sanki... Bu konuda deneyimlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. 

Şimdiden tüm cevaplar için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...