Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Koltuk Isıtma Yakıt Tüketimini Etkiler mi ?

61kdeniz
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

merhaba arkadaşlar merak ettiğim bir konuda size danışmak isterim 3 nesil mazda 3 var ve koltuk ısıtması mevcut bu tür kullanımlar benzin tüketimini etkiliyor mu? yoksa elektriksel bir donanım mı mevcut 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tamamen elektriksel diye biliyorum. Bildiğimiz rezistans yani. Yakıta bir etkisi olmaz bence. Belki güç çektiği için çok cüzi bir etkisi olabilir ama ciddiye almaya değmez.

Etkisi olsa bile bin kere feda olsun. Havaların soğuduğu şu günlerde sabah işe giderken totomuzu drek sıcak süngere koymanın keyfi paha biçilmez :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba.

Önceki aracımın forumunda elektrik tüketen cihazların yoğun kullanımının yakıt tüketimine lafı bile edilmeyecek kadar düşük etkisi olabileceğinden bahsetmiştik, ama hangi çıkarımlarla vardık oraya hatırlamıyorum. Fakat neticede, tüketimimizi öyle mililitreler ya da 1-2 litre artıracak bir durum olmayacağını düşünüyorum, çünkü bu elektriksel bir donanım ve muhtemelen direkt aküden besleniyordur ısıtmalar.

Ha, şundan eminim ki, yeri geldiğinde koltuk ısıtması i-stop'un çalışmasını engelleyebilir (aynı havalandırmadaki ısıtma gibi).

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Elektrikle çalışan donanımlar, ekstra bir yakıt tüketimi getirecektir. Çektiği akıma göre değerlendirirsek; rezistans içerenler, yakıt tüketimine en fazla etki edenlerdir. Ön cam, arka cam rezistansı, koltuk ısıtma rezistansı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Elektrikle çalışan donanımlar, ekstra bir yakıt tüketimi getirecektir. Çektiği akıma göre değerlendirirsek; rezistans içerenler, yakıt tüketimine en fazla etki edenlerdir. Ön cam, arka cam rezistansı, koltuk ısıtma rezistansı

Araç çalışıyorken elektriğin tamamı alternatörden beslenir değil mi Mehmet ? Böyle olunca da elektrik akımı çeken her şey aracın motor gücünden az veya çok çeker.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

havaların yavaş yavaş soğumaya başlamasıyla bende artık koltuk ısıtmayı kullanmaya başladım. her kullandığımda iyiki yapmışım dedirtiyor. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Elektriikli aksamlar çalıştığında genelikle bilrisiniz az çok rölanti düşer , bu özellikle mekanik arabalarda daha belirgindir. Ama rölantinin düşmesi yakıtın artmasına sebep olmaz bilakis bazı düzeneklerle bu düşme engellenip stabil hale getirilmiştir,  günümüz elektronik araçlarında yakıt tasarrufu namına bu tip aksamların yakıta binmesine izin verileceğini tahmin etmiyorum aynı şekilde etki ettiğinide düşünmüyorum hem çektiği güç neki. belki bir ampül değil demem oki böle bir fark olmuş olsaydı gece sürerken de ayrı bir yakıt test kriteri gerekecekti. Sonuçta tüm farlar . sisler bazen açık oluyor. 

Sonuç olarak motorun çalıştığı anda üretilen elektrik tüm aracın sistemlerine yeterli gelecek şekilde ayarlanır ve yakıtla bir ilgisi olamaz , yakıta etki etmesi için motora ekstra yük bindirmesi gerekir misalen klima pompası v.b.

NoooFearrrr tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yakıta etkisi olur ama bu hissedilecek düzeyde olmaz. Ayni şekilde farlar sisler vb. Tüm elektrikli aksamlarda da gecerlidir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...