Jump to content

2. Nesil Mazda 3 (BL) Kabin İçi Trim Sökme Rehberi

Mutlu Tekir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

18.10.2016 at 00:51, Mutlu Tekir :

Bende de var, internetten bulunabileceğini, benim o servis manueline ek olarak püf noktaları paylaştığımı ilk mesajımda belirttim.

peki, dikkat etmemişim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 7 ay sonra ...

DSC_0032.JPG

Benimde o vites kolunun olduğu trimden bozuk yollarda titreşim sesi geliyo elimle tutunca gidiyor araya birşey sıkıştırmam lazım ama çok dar kürdanın ucu ancak giriyor ne önerirsin hocam.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, isa83 :

DSC_0032.JPG

Benimde o vites kolunun olduğu trimden bozuk yollarda titreşim sesi geliyo elimle tutunca gidiyor araya birşey sıkıştırmam lazım ama çok dar kürdanın ucu ancak giriyor ne önerirsin hocam.

O vites kolunun etrafındaki siyah parça, ona bağlı çakmaklığın da bağlı olduğu büyük parçaya birleştiği tırnaklardan ses geliyordur. Benim gibi bez bant kullanırsanız birleşim yerlerine sıkıntınız kalmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, Mutlu Tekir :

O vites kolunun etrafındaki siyah parça, ona bağlı çakmaklığın da bağlı olduğu büyük parçaya birleştiği tırnaklardan ses geliyordur. Benim gibi bez bant kullanırsanız birleşim yerlerine sıkıntınız kalmaz.

Mutlu şefim geçen internet üzerinden bu bantlardan alayım dedim satıcıya yapışkanlı mı? diye sordum bana tüylü bez bant diyor dedimki kardeşim anladım da arkası yapışkanlı mı? diyorum yine aynı cevap otomatiğe bağlamışlar bu ürünün başka bir adı var mı acaba ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, NeW3 :

Mutlu şefim geçen internet üzerinden bu bantlardan alayım dedim satıcıya yapışkanlı mı? diye sordum bana tüylü bez bant diyor dedimki kardeşim anladım da arkası yapışkanlı mı? diyorum yine aynı cevap otomatiğe bağlamışlar bu ürünün başka bir adı var mı acaba ?

Bez bant diye geçer. Arkası yapışkanlıdır. Tüylü alırsanız tüy şeklinde olur. Trim arasında kullanılınca tüyler gözükebilir o nedenle sadece bez bant yazan ürünleri öneririm 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tavan aydınlatma hizasındaki gözlük bölmesinden kapalıyken alttan dokununca çok fena ses geliyor. Boşluk yapmış galiba yuvası. Sıvı gres sıktım, fakat faydası olmadı. Oraya ne gibi bir önlem alabilirim?

Bir diğer sorunum ise dikiz aynası sağa sola azıcık boşluk yapmış. aynanın bir kenarından aşağı yukarı hafifçe oynatılabiliyor ve bu da ses yapıyor. Aynadaki bu boşluk nasıl alınabilir? Dikiz aynasına giren yuvada bir boşluk var.

Yazmışsınız  hocam çözüm bulabildiniz mi? Dikiz aynası değilde gözlük kabinin yanlarına kare keçe kesip yapıştırdım ama çok ufak , hiç yok zaten yoktu ama vurunca alttan tık tık ses geliyordu fotosunu çekip atarim isterseniz.

dikiz aynasına bende çözüm bulamadım çok çok nadir cızlama sesi geliyo ama çok fazla bozuk yolda falan. Hafif oynattim geçti bir dahada gelmedi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

36 dakika önce, isa83 :

Tavan aydınlatma hizasındaki gözlük bölmesinden kapalıyken alttan dokununca çok fena ses geliyor. Boşluk yapmış galiba yuvası. Sıvı gres sıktım, fakat faydası olmadı. Oraya ne gibi bir önlem alabilirim?

Bir diğer sorunum ise dikiz aynası sağa sola azıcık boşluk yapmış. aynanın bir kenarından aşağı yukarı hafifçe oynatılabiliyor ve bu da ses yapıyor. Aynadaki bu boşluk nasıl alınabilir? Dikiz aynasına giren yuvada bir boşluk var.

Yazmışsınız  hocam çözüm bulabildiniz mi? Dikiz aynası değilde gözlük kabinin yanlarına kare keçe kesip yapıştırdım ama çok ufak , hiç yok zaten yoktu ama vurunca alttan tık tık ses geliyordu fotosunu çekip atarim isterseniz.

dikiz aynasına bende çözüm bulamadım çok çok nadir cızlama sesi geliyo ama çok fazla bozuk yolda falan. Hafif oynattim geçti bir dahada gelmedi.

Gözlük bölmesini kullanmadığımdan dolayı temas yerlerine bez bant koydum. Ses olmuyor böylece.

Dikiz aynasının sağ sola oynamasının nedeni de dediğiniz gibi boşluk yapması. Bunu da japon yapıştırıcı ile çözdüm. Aynayı yere paralel olacak şekilde ayarlayıp 5-10 damla japon yapıştırıcı damlattım ve hiç hareket ettirmedim 2-3 dakika. Yuvarlak top hizasına bulaştırmamaya dikkat edin.  Yapıştırıcı kuruduktan sonra da aynayı yavaşça oynatın ve yuvarlak kısma bulaşan yapıştırıcının kırılmasını sağlayın. Birazcık zor olacaktır ilk başta, sonra rahatça oynamaya başlar ayna. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 9 ay sonra ...

HORT!!!

Bugün uzun süredir aracımın arkasından gelen tıkırtının peşine düştüm. Geçen hafta @ediz07  hocayla test etmiştik ve arka pandizottan geldiğine emin olmuştum. Bu ingilizcede rear package trim olarak geçiyor.

http://www.mazda3tech.com/rear_package_trim_removal_installation-713.html

Bu bölgenin çıkarılması için önce arka koltuk alt yanlarındaki parçalar, ardından C sütunundaki parçaların çıkarılması gerekiyor. BL kasada hiçbir vida kullanılmamış, tamamen klipsler var. Bu klipsleri çıkardıktan sonra sertçe çekiyorsunuz ve parçalar elinize geliyor.

Bundan sonra aşama ise en arka pandizotun çıkarılması. Bunu da tutan 4 adet sabit klips var. Ben çıkarmayı beceremedim ama en sonundaki isofix yuvalarından tutup yukarıya oynata oynata biraz da sertçe çekince gelmeye başlıyor.

Ardından metale değebilecek tüm noktaları bez bant ile yalıttım. Özellikle klipslerin başları, plastik çıkıntılar vs. Asıl sıkıntım, sırt kısmındaki plastiklerin metale değmesi. Bunlar için de 2-3 kat bez bant geçtim ve ancak pandizotu yerine takabildim. Diğer parçaları takmaya fırsatım olmadı.

Zaten 1 aydır ağırmayan fıtığım bu işlemin başında aracın sol arka alt kısmında siyah parçayı çıkarırken zorlanmam nedeniyle tekrar nüksetti, belim çok fena ağrıyor şimdi. Bir kulak nasıl bel ağrısına sebep olurun cevabı resmen. :D

Böylece aracımda sökmediğim B sütunları, koltuklar ve tavan kalmış oldu. Onlar da yakında olur inşallah.

Orjinallik diye dert yakınan arkadaşlara... Bir avuç dolusu yeni klipse bakar o işler. 

28537596_10156210927903256_811196767_n.jpg

28741589_10156210927803256_1498057902_n.jpg

28755533_10156210927823256_2044597946_o.jpg

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ya aylardır bende arkadan gelen bu çıtırtıları nası çözebilirim diye düşünüyordum, link ve resimler çok faydalı oldu, teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 dakika önce, Mustafa Y. :

Ya aylardır bende arkadan gelen bu çıtırtıları nası çözebilirim diye düşünüyordum, link ve resimler çok faydalı oldu, teşekkürler.

Benim kadar boşuna uğraşmak zorunda kalmayabilirsin abi, sıkıntı koltukların dayandığı bu parçanın aşağı bakan tarafında olabilir. Birisi aracı sürerken koltuklar yatık bir biçimde bu parçayı tutarak gidin bi. Ses dinerse o alt kısmı kaldırıp altına sünger koyarsın olur biter. Yok geçmiyorsa benim gibi detaylı bir işe girişebilirsin. :)

İmkanı olanlar buraya bitüself+sünger ile daha iyi yalıtım yapabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Boşu boşuna arkayı komple söktüm, belimi incittim.

Sorun sol bagaj trimini söktükten sonra 2 tane siyah klipsini takmamışım. 1 tanesi plastik kriko kapağının içindeki, öteki ise tam karşı üstteki. Bunları takmayınca trim oynama yapıyor ve ses çıkarıyordu. İlk denemelere göre ses kesildi gibi. Fakat ben duymasam da arka koltukta oturanlar 3 tane emniyet kemerinin dolandığı sarımlardan ufak ufak tıkırtılar gelmekte. Bunlar nasıl kesilebilir acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...