Jump to content

Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık'ta Başlıyor

MazdaClubTR
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Kış lastiği takma uygulaması, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık Salı günü başlıyor.

mazda6-snow.thumb.jpg.7170ac84fa9c1a3bb3

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012'de yürürlüğe giren "Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik"e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek. Kurala uymayan araçların işletmecilerine 519 lira ceza uygulanacak.

Yönetmelikteki kış lastiği takma zorunluluğu, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsıyor. Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında zorunlu olarak kış lastiği kullanacak. Hava şartlarına bağlı olarak söz konusu süre, Bakanlık tarafından 1 ay uzatılabilecek. Bu kurala uymayan araçların işletmecilerine 519 lira ceza ve ceza puanı yaptırımı uygulanacak.

Kar lastiği olmayan araçlar yola devam edemeyecek

Kış şartlarına göre önlemini almamış, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağdur olmasını önlemek amacıyla başlatılan uygulamayla, karlı havalarda yolların kapanmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Yetkili ekipler, bu yıl tedbirsiz, hazırlıksız yola çıkan araçları daha sıkı denetleyecek ve kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği olmayan araçların yola devam etmelerine izin vermeyecek.

Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor. Geçen dönem kış lastiği takma zorunluluğunun olduğu 1 Aralık 2014 ile 1 Nisan 2015 arasında Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ekiplerince 397 araç sahibine 210 bin 203 lira, Emniyet Genel Müdürlüğünce 105 araç sahibine 56 bin 3 lira, Jandarma Genel Komutanlığınca da 33 araç sahibine 17 bin 907 lira ceza kesildi.

Böylece şehirler arası yük ve yolcu taşıyan 535 ticari araç sahibine kış lastiği takmadıkları için toplam 284 bin 113 lira ceza uygulandı.

View full haber

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İstanbul'da kar yağmayacağını bilsem yeminle takmam. Tek işe yaradığı nokta kar yağdığında. Onun haricinde kuru ve ıslak zeminde yol tutuşu. Fren ve viraj performansı vs. Hak getire...Michelin Primacy 3 lastiklerim kırk sefer cebinden çıkarır kışlık lastiklerimi. Kışlık lastiklerin çıkardığı birde ses durumu var. Ama zorunluluk gereği takacağız başka yolu yok.(Lassa Snoways 3 Era Plus) bu arada kışlık lastiklerim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İstanbul'da kar yağmayacağını bilsem yeminle takmam. Tek işe yaradığı nokta kar yağdığında. Onun haricinde kuru ve ıslak zeminde yol tutuşu. Fren ve viraj performansı vs. Hak getire...Michelin Primacy 3 lastiklerim kırk sefer cebinden çıkarır kışlık lastiklerimi. Kışlık lastiklerin çıkardığı birde ses durumu var. Ama zorunluluk gereği takacağız başka yolu yok.(Lassa Snoways 3 Era Plus) bu arada kışlık lastiklerim.

Yetkili ekipler, bu yıl tedbirsiz, hazırlıksız yola çıkan araçları daha sıkı denetleyecek ve kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği olmayan araçların yola devam etmelerine izin vermeyecek.

Şimdi burada belirtilenler içinde yük ve yolcu taşımacılığı yapanların dışındaki araçlar da var mı o muallak. Polislerin de kafası karışık bizlerin de. Arabayı çok kullanmadığım için 3 kıştır takmıyorum ama senin seyahatin fazla olduğu için güvenlik açısından takıyorsun anladığım değil mi @İlhan ?

Burak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hiç bir zaman zorunlu olmayıp bu sene yine lastik satabilmek amacıyla "zorunlu" dedikodusu başladı yani? Yemin ederim bu işte büyük firmaların parmağı var. Başka hiç birşey yok..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hiç bir zaman zorunlu olmayıp bu sene yine lastik satabilmek amacıyla "zorunlu" dedikodusu başladı yani? Yemin ederim bu işte büyük firmaların parmağı var. Başka hiç birşey yok..

Bence temelinde doğru bir uygulama. 7 derece altında kış lastiklerinin yol tutuşu tartışılamaz ve kanıtlanmış şekilde daha iyi ama doğusu kış yaşarken batısının denize girdiği bir memlekette uygulama ve kontrolü zor. 

Avrupa ülkelerinde bu uygulama çok daha sıkı ve katı. Orada kış mevsiminde kış lastiğin yokken kaza yaparsan %100 suçlu kabul ediliyormuşsun diye duymuştum, orada yaşayanlar varsa teyit edebilir mi ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yetkili ekipler, bu yıl tedbirsiz, hazırlıksız yola çıkan araçları daha sıkı denetleyecek ve kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği olmayan araçların yola devam etmelerine izin vermeyecek.

Şimdi burada belirtilenler içinde yük ve yolcu taşımacılığı yapanların dışındaki araçlar da var mı o muallak. Polislerin de kafası karışık bizlerin de. Arabayı çok kullanmadığım için 3 kıştır takmıyorum ama senin seyahatin fazla olduğu için güvenlik açısından takıyorsun anladığım değil mi @İlhan ?

Aynen abi bulunduğum Kocaeli/Gebze bölgesi. İstanbul'a göre daha fazla kar alıyor. Birde benim fabrika köyde olunca daha sıkıntılı oluyor. Mecburiyetten takıyorum. Ama açık ve net ister +7 derece veya altı olsun. Kar yağmadığı sürece mevcut Michelin Primacy 3 Lastiklerim kat ve kat daha iyi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

öncelikle kış lastikleri, özel binek araçlarda hiç bir zaman zorunlu olmadı ve değil. fakat yoğun kış olduğu zamanlarda polis yolu durdurarak kış lastiği olmayan araçları yolda devam etmesine izin vermeyebiliyor. en azından benim bilgim bu yönde.

kış lastikleri sadece +7 derecenin altında değil, aynı zamanda yoğun yağış durumunda da ve ıslak zeminde, lastik kanallarının genişliği sebebiyle daha fazla suyun tahliyesine olanak sağlıyor. Bu da aracın yol tutuşunu arttırıyor.

orhanlı da autodrom da antiskid eğitimi sırasında ıslak zeminde mevcutta kullandığım kış lastikli araç ile kış lastiksiz araçların yol tutuşu ve frenleme mesafelerinde ciddi farklılıklar olduğuna bizzat şahit oldum. slalom testinde (mukemmel bir surucu değilim) diğer araçlar savrulurken belli bir hıza kadar benim araçta savrulma görülmedi.

yine aynı şekilde frenleme mesafesinde de 10 metre üstünde farklılıklar vardı.

araç veya lastik markasından bağımsız olarak, kış lastiği olmayan bir araç ile her hangi bir marka yaz lastiği arasında ciddi farklar vardır. Bu farkları ise ancak karşılaştırmalı uygulama testleri verebilir. ötesine çok katılamıyorum. siz sadece kendi aracınızı ve onun performansını gözlemleyerek bir sonuca varamazsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hiç kış lastiği kullanmadım, ailemde de kullanılmadı. Mersin'li olmam ve eski aracımın gidici olmasından dolayı idare ettim iki kış. Teknik vs. taraflardan bayağı araştırdım ettim ve özellikle 7 derece olayında şöyle bir durum var, 7 derece üstünde normal lastik kışlık lastikten daha iyi iken 7-0 derece (-4 te olabilir hatırlamıyorum) benzer karakter sergiliyorlar. Yani sıcaklık tarafı biraz dalavere bu bilgilerin. Ancak ıslak, karlı vs. zeminlerde daha iyi olduğu kesin. Kışta çok yol yapmadığımdan benim için karlı günlerde aracı yerinden çıkarmadan devam :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hiç kış lastiği kullanmadım, ailemde de kullanılmadı. Mersin'li olmam ve eski aracımın gidici olmasından dolayı idare ettim iki kış. Teknik vs. taraflardan bayağı araştırdım ettim ve özellikle 7 derece olayında şöyle bir durum var, 7 derece üstünde normal lastik kışlık lastikten daha iyi iken 7-0 derece (-4 te olabilir hatırlamıyorum) benzer karakter sergiliyorlar. Yani sıcaklık tarafı biraz dalavere bu bilgilerin. Ancak ıslak, karlı vs. zeminlerde daha iyi olduğu kesin. Kışta çok yol yapmadığımdan benim için karlı günlerde aracı yerinden çıkarmadan devam :)

+1

Tecrübe ile sabittir. 5-6 yıldır kışlık lastik kullanıcısıyım. Honda jazz otomobilimde bu kadar fark gözetemiyordum. Ama Mazda 3 otomobilimde yaz-kış ciddi performans ve konfor farkı oluşuyor. Dediğim gibi karlı zemin haricinde hiç memnun değilim. 

Michelin Primacy 3

michelin-primacy-3-2695c113f6868f2432-0-

Lassa Snoways 3

LASSA%20SNOWAYS%203.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

öncelikle kış lastikleri, özel binek araçlarda hiç bir zaman zorunlu olmadı ve değil. fakat yoğun kış olduğu zamanlarda polis yolu durdurarak kış lastiği olmayan araçları yolda devam etmesine izin vermeyebiliyor. en azından benim bilgim bu yönde.

Abi bir sene için zorunlu oldu, üç beş il hariçti. Tam emin değilim ama sanırım iki yıl önceydi, bizzat kuzenim Clio ile Karaman'da ceza yedi, bir hafta mı on beş gün mü ne sonra tekrar yakalanırsa trafikten men gelecekti falan ve araç Mersin plakaydı. Ankara'ya hasta bırakıp döndü, hava da karlı yağmurlu falan değildi. Gerçi Karaman polisi bi acayiptir, bol bol gezer tozarım uzun yolda, onlar kadar saçma sapan takılanını görmedim :)

Bu arada böyle bir durumla karşılaşırsanız 7 derece üstüyse direk itiraz edin, olmadı 0-7 derece arası aynı nane olayını anlatın, lastiklerim 4 mevsim falan diyin. Çoğu anlamaz bu işlerden, yırtarsınız bir şekilde :)

mersinden_ersin tarafından düzenlendi
yanlış yazım
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sene olmuş 2015 hala kış lastiği faydalı mı değil mi diye tartışılıyor memlekette. avrupa'da adamlar bilmiyor da zorunlu kılmışlar sanki. 

hadi en fazla bizim gibi 4 mevsimin yaşandığı memleketlerde herherde zorunlu olmasın ama mesela ankara'da olsun. bu şehirleri tespit etmek o kadar zor olmasa gerek. misal mersin'de zorunlu olmasın ama şehir dışına çıkınca da yapıştırsınlar cezayı..

çünkü o adam o lastikle ankara'ya geldiğinde sadece kendisinin değil benim güvenliğimi de tehlikeye atıyor. trafik karşılıklı sorumlukuk gerektiren bir şey. ötekinin de düşünülmesini gerektiren bir şey.

mesela ankara'da adam takmamış kış lastiğini yola çıkmış 20 tane arabayı da arkasına takmış çıkamıyor. yolu kapatıyor en ufak bir yokuşta. sonra geç geçebilirsen!!? onu sollayayım derken kar kış kıyamet bi yere mi vurursun başkasıyla mı çarpışırsın adamın umurunda değil.. kaç defa öylece kalakaldığımızı biliyorum. 

ne olacak bu durumda? kimin buna ne hakkı var? 

böyle durumlar tartışılabilir durumlar değil. e memleketteki sorumluluk duygusu da ortada. kimse diğerini düşünmüyor.

o yüzden bu tür durumlarda zopayı sırtından eksik etmeyecen vatandaşın. yoksa yola gelmez.. ona bırakırsan kışı kabak yazlık lastikle de geçirir. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

+1

Tecrübe ile sabittir. 5-6 yıldır kışlık lastik kullanıcısıyım. Honda jazz otomobilimde bu kadar fark gözetemiyordum. Ama Mazda 3 otomobilimde yaz-kış ciddi performans ve konfor farkı oluşuyor. Dediğim gibi karlı zemin haricinde hiç memnun değilim. 

Michelin Primacy 3

Lassa Snoways 3

İlhan abi goodyear ug8 ler toyolardan daha sessiz ve konforluydu :) Ama continental ts 850 ler toyolarla aynı hemen hemen. Yani ben kışlık yazlık arasında konfor farkı hissetmedim. Hatta kışlıklar daha iyidir bu konuda daha yumuşak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlhan abi goodyear ug8 ler toyolardan daha sessiz ve konforluydu :) Ama continental ts 850 ler toyolarla aynı hemen hemen. Yani ben kışlık yazlık arasında konfor farkı hissetmedim. Hatta kışlıklar daha iyidir bu konuda daha yumuşak.

Honda Jazz'da kullandığım Goodyear'lar kesinlikle daha iyiydi. Ama bu Lassa kışlıklara oldum olası ısınamadım. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sene olmuş 2015 hala kış lastiği faydalı mı değil mi diye tartışılıyor memlekette. avrupa'da adamlar bilmiyor da zorunlu kılmışlar sanki. 

hadi en fazla bizim gibi 4 mevsimin yaşandığı memleketlerde herherde zorunlu olmasın ama mesela ankara'da olsun. bu şehirleri tespit etmek o kadar zor olmasa gerek. misal mersin'de zorunlu olmasın ama şehir dışına çıkınca da yapıştırsınlar cezayı..

çünkü o adam o lastikle ankara'ya geldiğinde sadece kendisinin değil benim güvenliğimi de tehlikeye atıyor. trafik karşılıklı sorumlukuk gerektiren bir şey. ötekinin de düşünülmesini gerektiren bir şey.

mesela ankara'da adam takmamış kış lastiğini yola çıkmış 20 tane arabayı da arkasına takmış çıkamıyor. yolu kapatıyor en ufak bir yokuşta. sonra geç geçebilirsen!!? onu sollayayım derken kar kış kıyamet bi yere mi vurursun başkasıyla mı çarpışırsın adamın umurunda değil.. kaç defa öylece kalakaldığımızı biliyorum. 

ne olacak bu durumda? kimin buna ne hakkı var? 

böyle durumlar tartışılabilir durumlar değil. e memleketteki sorumluluk duygusu da ortada. kimse diğerini düşünmüyor.

o yüzden bu tür durumlarda zopayı sırtından eksik etmeyecen vatandaşın. yoksa yola gelmez.. ona bırakırsan kışı kabak yazlık lastikle de geçirir. 

Fayda zarar tartışılacak. Zorunluluk gerekli genel düzen için ama bu tamamen doğru olduğu anlamına gelmiyor. Kış lastiğinin elzem olduğu koşullarda aracımı kullanmayacağım, yani karda buzda. Diğer koşullarda öyle ahım şahım bir fark yok. Bu sayede masraftan ve benim için daha önemlisi bekleyen lastik eskimesinden kurtulacağım. O ahım şahım olmayan farka takılacaksak da kalitesiz lastikler (daha önce bahsettiğim toyo j48 gibi) de kullanıma yasaklanmalı.

Ancak benim gibiler de o bahsettiğim koşullarda hazırlıksız yola çıkıp düzeni bozarsa cezalandırmalı.

mersinden_ersin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fayda zarar tartışılacak. Zorunluluk gerekli genel düzen için ama bu tamamen doğru olduğu anlamına gelmiyor. Kış lastiğinin elzem olduğu koşullarda aracımı kullanmayacağım, yani karda buzda. Diğer koşullarda öyle ahım şahım bir fark yok. Bu sayede masraftan ve benim için daha önemlisi bekleyen lastik eskimesinden kurtulacağım. O ahım şahım olmayan farka takılacaksak da kalitesiz lastikler (daha önce bahsettiğim toyo j48 gibi) de kullanıma yasaklanmalı.

Ancak benim gibiler de o bahsettiğim koşullarda hazırlıksız yola çıkıp düzeni bozarsa cezalandırmalı.

bu söylediğiniz tam olarak ne anlama geliyor bilmiyorum ama söylemeye çalıştığım şey şu;

kamusal alan diye tabir edilen, insanların birbirine karşı sorumlu olduğu alanlarda doğruyu kamuyu yöneten  devlet aygıtı belirler. bu şu demektir; mevcut devlete vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes o devletin uzman olarak belirlediği kimselerin kurduğu hukuka bağlı olmak zorundadır. bu durumda soru şudur; peki  o hukuku kim neye dayanarak kurar? cevabımız şu; konunun uzmanlarını yetiştirmekle mükellef devlet böylesi bir sorunu da devletin sorumluluğu altında vatandaşın maksimum faydası çerçevesinde kurar ve uygular.

misal alaman devleti bu şekilde işler. ne kadar haklı olursan ol belli aylar aralığında lastiğin  kış lastiği değilse seni  suçlu görür. kaza anında kendini haklı göstereceksen gerçekten çaba sarf etmen gerekir.  

işin özü aslında şu; devlet ben kendi hukukumu zopa ile kurmayayım diye bu türden bir zorunluluk getirmeli. yoksa önümde ben kış lastiği ile pekala geçebilecekken yaz lastiği ile pati yapan adamı zopayla dövmeyeyim?

siz kış lastiğinizle  geçip gideceğiniz yolu yaz lastiği ile tıkayan adama ne yaparsınız!!?  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet beni anlamamışsınız. Kış lastiğinin cidden gerekli olduğu şartlarda yaz lastikli aracımı kullanmayacağımı belirttim. Yani yaz lastiğim olduğu için yolu tıkamayacağım. Ki bu koşullarda trafiğe uygunsuz çıkanların da cezalandırılmasını savunmaktayım. Ancak yasal olarak da binek araçlar için böyle bir zorunluluk bizim ülkemiz için yok, olsaydı ya ceza yemeyi göze alacak ya da ceza yememek için lastik satın alacaktım.

Benim takıldığım nokta şu, Avurpa'da zorunluysa kesinlikle haklılar şeklinde bir önerme yanlış. Yukarıda bahsettiğim gibi, Ankara şartlarında bile bence kar ve don durumları dışında normal lastik yeterli bir kış performansı sunuyor, hatta havanın nispeten sıcak ve kuru olduğu zaman daha da iyi performans sunuyor. Toplam kullanım durumumu göz önüne aldığımda karda kışlık lastikle rahat ilerlemektense aracı yerinden oynatmayıp diğer koşullarda yakın performansta kullanacağım normal lastiklerimle devam etmek benim için daha mantıklı. Param da cebimde kalacak, çıkardığım lastikler de bayatlamayacak (sezonluk bekleyen lastik ciddi bir şekilde bayatlıyor malesef. Bu tip durumlarda yıkayıp kuruttuktan sonra vakumlu torbaya koyun, havasını alın, içine de prinç koyun nemini alsın)

Bahsettiğim gibi kar-don koşullarında günlük yasaklar uygulanabilir, çok ağır kışlık bölgelerde sezonluk da olur (Ankara değil bence) lafım olmaz. Ancak diğer koşullarda benzer ya da "bir tık" daha iyi performans gösteren lastiği kullanmam yasaklanmamalı. Eğer ki böyle bir yasaklama olacaksa da ucuz ve dandik normal lastikler (Falken vs. bizdeki J48 Toyo) de yasaklanmalı. Çünkü onlar da "bir tık" daha az performanslı. Ya da 4-5 yaş üstü lastik kullanan, 2mm altına inmiş dişli lastik kullananlar da ceza yemeli. Yazılarımı takip ettiyseniz takıntılıyımdır lastik ve yol tutuşa. Bunu dikkate alarak mesajımı okumanızı dilerim. Bir de beni yanlış anlamayın, tartışalım, doğrularımızı sorgulayalım ama kırılmayalım :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Olaya farklı bir açıdan bakmak istedim. Araçlarımızda ABS, DSC, TCS gibi sistemlere 1 yılda kaç kere ihtiyaç duyarız ? Hangimiz bu kadar az ihtiyaç duyduğu halde bu sistemlerden feragat edebilir ?

Bence mesele belirli aylar arasında öngörülemeyen durumlarla karşılaştığında buna hazırlıklı olma meselesi. Şehirler bazında değişiklik gösterebilir,bunu kabul ederim. Hatta mesela 1 Aralık gelmeden doğu illerinde kar başladı, orada belki süre 1 Kasımda başlamalıydı ama bu durumda başka illerden bu şehirlere gelen kişilerin nasıl bir yaptırım ile karşılaşacağı tartışılmaya başlanacak bu sebeple bu karar ve uygulamanın diğer ülkelerde olduğu gibi net ve açık kapı bırakmayacak şekilde olması gerektiğini düşünüyorum böylelikle @katil balina'nın da dediği gibi hiç beklenmedik bir anda birilerinin almadığı bir önlem yüzünden canınız sıkılmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...