Jump to content

Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık'ta Başlıyor

MazdaClubTR
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Kis lastikleri de kendi icinde oldukca farkli. Bazilari ozellikle karli zeminde ve buzda daha iyi. Hatta bazi modellere civi de takilabiliyor. Ancak diger modeller kardan ziyade islak, soguk zeminlerde daha iyi performans gosteriyor.  Kar buz olmasa bile kis lastiginin fren mesafesi kesinlikle cok daha iyi. Bunu kendi tecrubelerimden soyluyorum. Ornegin Istanbul icin dusunursek senede 3-5 gun kar yagar ancak kis mevsiminin geri kalan kismi genelde yagmurlu ve sicaklik 5-10 derece civari olur. Fakat bu ortamda bile kis lastigi cok farkediyor. Istanbul’da yasarken sirket arabalarina kis lastikleri takilyordu ve farki oradan biliyorum. Tekrar altini cizmek isterim 10 derece altinda fren mesafesi cok farkediyor. Benim icin ozellikle fren mesafesi cok onemli. Cunku 50 km ile yapilan bir kaza bile cok kulfetli olabilir.

O nedenle ben su anda Istanbul’da olsam yine takarim kis lastiklerini. Kasim – Mart arasi kaydali olur Istanbul’da kis lastigi. Ama bulundugunuz yerin hava ve yol kosullarina en uygun kis lastigini secmek onemli maksimum verim acisindan

Ayrica 2-3 yillik bir sure sonunda 2 takim farkli lastik sahibi olmanin tek bir set all-season lastige oranla maliyet acisindan farki olmuyor. Eger lastikler iyi bir sekilde temizlenirse depoda 5-6 ay bekleyen bir lastigin eskimesi gibi bir sey soz konusu degil. Lastiklerin raf omru cok uzun zaten. O sure gelmeden zaten lastikler asinmis oluyor.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Kış lastiği olarak Yokohama düşünüyorum..Sonuçta japon ;) mişlenden good yeardan iyidir diye düşünüyorum...Fransız kazanacağına çekik gözlü gardaşlarım kazansın :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Bu gün, günlerden 1 Aralık. Ve ben halen mevcut kış lastiklerimi taktırmadım. Havaların güzel gitmesinden ötürü erteledimde, erteledim bu güne kadar. Bu ayın ortasından sonra taktırırım diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, İlhan :

Bu gün, günlerden 1 Aralık. Ve ben halen mevcut kış lastiklerimi taktırmadım. Havaların güzel gitmesinden ötürü erteledimde, erteledim bu güne kadar. Bu ayın ortasından sonra taktırırım diye düşünüyorum. 

Sende kış lastiği var, bizde o da yok :D Ben de almayı erteliyorum da erteliyorum :D 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, Burak :

Sende kış lastiği var, bizde o da yok :D Ben de almayı erteliyorum da erteliyorum :D 

bende de yok henüz. 1 haftadır kışlık lastik konusunu inceliyorum, sen bir karara vardın mı? @hsgrn'nin lastikleri iyi gibi, hesaplı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, Mehmet Özdemir :

bende de yok henüz. 1 haftadır kışlık lastik konusunu inceliyorum, sen bir karara vardın mı? @hsgrn'nin lastikleri iyi gibi, hesaplı.

Yok, almayı düşünmediğim için bir kararım da yok. Bu kışı da takılı olan lastiklerle geçirip yaza bir ihtimal almayı planlıyorum inşallah :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Daha 2 aydan fazla zaman var ama haberler çıkmaya , sorular sorulmaya başladı. Bakanlık noktayı koymuş ;

"Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca, hususi tescilli taşıtların kış lastiği takma zorunluğu olmadığı hatırlatıldı.."

http://www.sabah.com.tr/gundem/2017/09/26/kis-lastigi-hatirlatmasi

Hususi araçlar için sadece bir tavsiye bulunuyor

"Ayrıca yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların dışında kalan hususi araçlar için kış lastiği zorunluluğu olmamasıyla birlikte, can, mal güvenliği ve güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılmasını öneriyoruz"

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Biz yine de alalım, önce tedbir sonra tevekkül.

Kılio da Gudyiır Ultra Grip 8 vardı, lastikçi 9u çıktı diyor. Arada çok fark var mıdır? Bilen var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

21 saat önce, Gökhan :

Biz yine de alalım, önce tedbir sonra tevekkül.

Kılio da Gudyiır Ultra Grip 8 vardı, lastikçi 9u çıktı diyor. Arada çok fark var mıdır? Bilen var mı?

Abi söz konusu kış lastiği olunca sekiz / dokuz serisiymiş pek takılma derim.

Kışlık lastiğin en iyi performans ve verim sağladığı an, kar yağdığındaki an. Onun haricinde ıslak / kuru zemin performansında normal kullandığımız lastiklerimizin bir çoğu daha üstün diyebilirim. 

Senin ölçüler ne bu arada 205 / 55 / 16 mı ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bir zorunluluğun olmadığının açıklanması biz ankara'dakiler için hiç iyi olmamış. gerçi bir yakınları lastik işine girmiş olsaydı durum çok farklı olurdu ama neyse. 

yine kışın yaz lastiği ile çıkan, sağa sola pati yapan bir dangozun arkasında vagon olacaz desenize...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, İlhan :

Abi söz konusu kış lastiği olunca sekiz / dokuz serisiymiş pek takılma derim.

Kışlık lastiğin en iyi performans ve verim sağladığı an, kar yağdığındaki an. Onun haricinde ıslak / kuru zemin performansında normal kullandığımız lastiklerimizin bir çoğu daha üstün diyebilirim. 

Senin ölçüler ne bu arada 205 / 55 / 16 mı ?

Haklısın İlhan, UG 8'den hayli memnundum.

Ama 9'a da bakacağım.

Evet lastikler 205 55 16

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, Gökhan :

Evet lastikler 205 55 16

Abi güzel ekonomik ebatlar..

18" 3.Nesil Mazda 3 sahibi arkadaşlar bu konuda çok muzdaripler. Ya @Katil Balina arkadaşımızın yaptığı gibi kışlık lastiklerde jant ebatını "16'e düşürüp akıllıca ekonomik bir yol izliyorlar. Yada kıl tüy Çin işi lastiklere bakmak zorunda kalıyorlar yüksek maliyetlerden ötürü. Gökhan abi "Falken" de kulağının bir kenarında kalsın. 3.Nesil Mazda 3 sahiplerinden ve Subaru kullanıcılarından kullananlar var. Fiyat=performans lastiği..Daha kötü biz izlenim duymadım her iki forumda da..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlhan hocam senin kış lastikleri iyi değil galiba. Ben gecen kış sava eskimo aldım valla dunlop dan çok çok daha iyi. Gerek  fren mesafesi olsun gerek kuru zemin ıslak zemin. Sadece virajlarda lastik yumuşak olduğu için araç biraz yatıyor gibi oluyor onun dışında ses gürültü vs yok.Hatta ses dunloptan  daha az diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

19 dakika önce, Navim :

İlhan hocam senin kış lastikleri iyi değil galiba. Ben gecen kış sava eskimo aldım valla dunlop dan çok çok daha iyi. Gerek  fren mesafesi olsun gerek kuru zemin ıslak zemin. Sadece virajlarda lastik yumuşak olduğu için araç biraz yatıyor gibi oluyor onun dışında ses gürültü vs yok.Hatta ses dunloptan  daha az diyebilirim.

Bu güne kadar kışlık lastik olarak

Goodyear UltraGrip....... Bilmemne serisi Honda aracımda kullandım

Bridgestone LM22 idi sanırım.. Renault Megane II aracımda kullandım

Şu anda Lassa Snoways Era 3 + kullanıyorum. (Mazda 3)

Yazlık olarakta Toyo'lardan sonra Michelin Primacy 3'e geçtim.. bir takım eskittim, gittim yine aynı seriden aldım..

Michelin Primacy 3'lerimin kışın kar haricindeki performansı, yukarıda saydığım 3 lastikten kesinlikle daha iyi.

Kışlık lastiklerimde yaşadığım durum..

Yağmurlu havalarda yahut ıslak zeminde ani frenlerde kızaklama yapıyor.

Islak Kuru ani hızlı kalkışlarda özelikle ve özellikle rampalarda patinaja düşüyor.

Viraj performansı zayıf güven vermiyor.

Çıkardıkları ses-titreşim.

Tüm bu saydığım unsurlar 2004-2017 yılları arası İstanbul Ataşehir / Kocaeli Gebze arasında Otoyol-Ş.içi Yol ve Köy yollarında sürüş esnasında gözlemlediklerimdir. Bu süreçte tek değişen otomobillerim oldu.  Birde buna şirket otomobillerimi ekleyebilirim. Toyota Corolla, Auris, Citroen C-Elysee, Opel İnsignia, Astra... Hiç birinde Yazlık lastikten aldığım sürüş konforunu-güvenliğini almadım-hissetmedim. 

İstanbul F 1 ile Gebze arasında Akfırat yolu vardır. Otomobil dergilerinin genelde otomobil test etmek için kullandığı 2 şeritli bol virajlı bir yoldur. (Bizde Mx-5 / Mazda-3 / CX-3 vs gibi tüm modelleri test ederken bu yolu kullanmışızdır) Bir veya ikinci virajda lastik hemen kendini belli ediyor bu yolda. 

Burda ve bir çok otomobil ile ilgili olan platformlarda söylemişimdir.. Kar yapmayacağını bilsem veya daha ılıman bir şehirde..Misal İzmir'de yaşıyor olsam. Kesinlikle ve kesinlikle otomobilime kışlık lastik takmam ! Kar yağdığında da büyük şehirde kaç gün tutunuyor. Ama işim gereği trafiğe çıkmam icap ettiği için mecburen takıyorum. Otomobilimi kullanma zorunluluğum olmasa..Kullanırım toplu taşımayı, servisi.vs.. 

Ama siz Konya'dasınız size %100 şart..Kışları oldukça sert geçen bir şehir çünkü..

Not: Bunu belirtme gereği hissediyorum. Burada yazdıklarım beni bağlar, benim tercihimdir.. Kışlık lastik kullanmak önemlidir / otomobilin kullanım alanına bağlı yasal zorunluluk vardır. Bu yazdıklarımdan kışlık lastik kullanmayın / kötüdür vs izlenimi doğmasın. :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...