Jump to content

2005 Mazda 3 Dizel Hata Kodları

ZeR0C00L
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Selamlar,

2005 Mazda 3 Dizel kullanıcısıyım.

Aracımda bir takım sıkıntılar yaşıyorum.

Uzun aralıklarla ortaya çıkan bir yığılma oluyor ve inanılmaz canımı sıkıyor bu konu. Haziran ayında enjeksiyonlarda kaçak vardı bunları yaptırdıktan sonra bir daha olmamıştı bu yığılma olayı ancak son 1 aydır zaman zaman tekrar etmeye başladı. Enjeksiyonlarda bir sorun gözükmüyor.

Bir süredir de sanki ivmelenmede bir sorun var gibi araç gaza bastığımda daha geç tepki veriyor sanki.

Şu odb2 cihazlarından aldım ve hata kodlarını tarattım verdiği hata kodları aşağıdadır bilgi sahibi arkadaşlar kodların açılımı ile ilgili bilgi verebilirse eğer ona göre araca baktıracağım.

Teşekkürler

P0234: Turbo/Super Charger Overboost Condition
P0299: Unknown code
P2459: Diesel Particulate Filter Regeneration Frequenc

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba Mustafa, bu araç Türkiye'de hiç satılmadı. Dolayısıyla senden başka bu modele sahip arkadaş bulman zor. Bilgisi olan var mıdır bilemem?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynen @Gökhan abinin dediği gibi forumda teksin. Tanışma mesajında bile belirttiğinde acaba yanlış mı yazdın diye tereddüt ederken. Profilinde de aynı bilgiyi görünce şaşırdım.

Muğla'da Mazda Gören Otomotiv var. Hiç gittiniz mi yada oraya danıştınız mı ? 

23 dakika önce, ZeR0C00L :

P0299: Unknown code

Yurt dışı bir siteden bulduklarım şu şekilde. Çeviri Chrome aracılığı ile olduğundan tuhaf tabi. :)

P0299 turbo underboost kodu Olası nedenleri şunlardır:

Emme (indüksiyon) Hava kısıtlama veya sızıntı

Başarısız veya turbo (vb, yapıştırma bağlama) hasarlı

Hatalı boost / şarj basıncı sensörü

Hatalı Wastegate baypas regülatör valfi (VW)

Düşük yakıt basıncı durumu (Isuzu)

Yapıştırma turbo nozul kontrol selenoid (Isuzu)

Arızalı enjektör kontrol basıncı (ICP) sensör (Ford)

Düşük yağ basıncı (Ford) EGR sistemi arızası (Ford)

Değişken geometrili turbo (VGT) aktüatör (Ford)

Yapışmasını VGT kanatlar (Ford)

Olası Çözümler

Olası Çözümleri :

Öncelikle, eğer varsa önce bu kodu teşhis için başka DTC kodları onarmak isteyeceksiniz. Görsel muayene ile başlayın. Çatlaklar, gevşek ya da bağlı hortumlar, kısıtlamalar, tıkanıklıkları, vb Onarım emme havası sistemini kontrol edin ya da gerektiği gibi değiştirin. Hava endüksiyon sistemi testleri Tamam, o zaman şarj basıncı kontrolü üzerinde teşhis çabalarını Gerçekten bu noktada, vb değiştirme vanası (Blow Off Valve), sensörler, düzenleyiciler, odaklanmak isteyeceksiniz Eğer bir araca başvurmak isteyeceksiniz Belirli sorun giderme adımları için özel detaylı onarım kılavuzu. Burada da bizim araba tamir forumları kontrol ve anahtar kelimelerinizi kullanarak arama böylece belirli marka ve motorlarda bazı bilinen sorunlar vardır. Etrafında arama Örneğin, size VWs bir P0299 için ortak bir düzeltme değiştirin veya valfi veya wastegate selenoidi onarmak için olduğunu göreceksiniz. GM Duramax dizel, bu kod turbo konut rezonatör başarısız anlamına gelebilir. Bir Ford varsa, bir sonraki doğru çalışması için wastegate ayar valfı solenoidini kontrol etmek isteyeceksiniz.

Kaynak:

http://www.obd-codes.com/p0299

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selamlar,

Evet sanırım bu araçtan bir bende var galiba :)

Turbonun fazla basıncı ile ilgili baktırmak gerekecek o zaman.

Partikül filtresi epey tuzluymuş :)

Muğla Gönen Otoya gitmedim hiç foruma üye olmadan hemen önce forumlarda gezerken görmüştüm.

Peki bu yığılma olayı neden olabilir fikri olan varmı ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, ZeR0C00L :

Selamlar,

Evet sanırım bu araçtan bir bende var galiba :)

Turbonun fazla basıncı ile ilgili baktırmak gerekecek o zaman.

Partikül filtresi epey tuzluymuş :)

Muğla Gönen Otoya gitmedim hiç foruma üye olmadan hemen önce forumlarda gezerken görmüştüm.

Peki bu yığılma olayı neden olabilir fikri olan varmı ?

Mustafa peki bu aracı nasıl temin ettin ? Şu an acayip bir merak konusu bizde bu. :) Motor hacmi nedir birde ?

Bu arada bence Mazda Gören otomotive gidip, @okkko Okan'la tanışmalısın. Kendisi foruma üye ama şu sıralar pek takip edemiyor. Eminim sana yardımcı olup yol gösterecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlhan bey selamlar,

Araçı 2014 başında aldım. Araç 2013 yılında Almanya dan Türkiye ye giriş yapmış. Nasıl sokmuşlar vs.. orasını bilmiyorum tabi.

Aracın her yeri almanca temiz performanslı güzel bir 1.6 motor dizel :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...