Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Ön Fren Balataları Değişimi

Sergio_01
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Araç 18 binde %25 ömrü kalmış balataları bakımla birleştirip değiştirdim.300 TL.Araçtan gelen patlak amortisör sesleri de kesildi.

Nerede o eski balatalar.97 model Toyota da 120 binde değişmiştim.

Balataların  asbest siz oluşları ve araçların otomatik oluşundan dolayı ömürleri azaldı diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

balataların çabuk bitmesinde tcs  nin de etkisi var..

patinajsız kalkış yapmak için sistem,  sürekli ön tekerleklere fren yapıyor..  

keza rx8 lerde de arka balatalar çok çabuk bitiyor

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Sizlerinde açıklamalarıyla konu geyet net olarak açıklığa kavuştu...

Şimdide hangi marka fren balatası daha iyidir bizim araçlar için...

Kim hangi marka balata kullanıyor...

Bunları açıklığa kavuşturalım...O0

Son değişimimden sonra 10 bin km geçti ve dün fark ettim araç tam durmasına yakın sürtünme sesini duyuyorum...

Bugüne kadar mazdanın orjinal balatalarını kullandım ve artık başka bir marka kullanmak istiyorum....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...
  • 2 ay sonra ...

Merhabalar,

Geçen hafta çarşamba günü bir arkadaşım geldi ve 30 bin km deki power aracında ön fren balatalarının değiştiğini söyledi.

Şaşırmıştım. Demek ki balatalar eskisine nazaran biraz çürük imal edilmiş. Öte taraftan diskler için iyi haber olabilir. Daha yumuşak balatalar daha uzun ömürlü diskler demek olabilir.

Ben de henüz iki yıl olmamasına karşın sileceklerimi değiştirdim. Arkadaşım corollasının (2011 model) sileceklerini 80 bin km den sonra değiştirmişti. Sizce bir sorun olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Silecek mevzusu biraz karisik hocam. Toyota icin son zamanlarda kaucuk kalitesini baya dusurdu. Dis aksam ayni kalitede ama kaucuk Ozellikle tayvan hatta cin uretimli ve kalite sifir.Servisten aldigim en son silecekler 3 hafta sonra tum ozelligini yitirmisti.silecekler calisiyorken kulaklarimin pasini siliyorlardi. Bende nwb marka toyota orjinal (made in japon) silecekler siparis verdim. Servis hem pahali hemde kalitesiz.yenilerden gayette memnunum. Tavsiyem 2 takim silecek kullanmaniz. Ozellikle yazin gunes altinda araci cok birakirsaniz omurleri kisaliyor. Ben eskileri yazlik kullaniyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 saat önce, robosapiens17 :

Merhabalar,

Geçen hafta çarşamba günü bir arkadaşım geldi ve 30 bin km deki power aracında ön fren balatalarının değiştiğini söyledi.

Şaşırmıştım. Demek ki balatalar eskisine nazaran biraz çürük imal edilmiş. Öte taraftan diskler için iyi haber olabilir. Daha yumuşak balatalar daha uzun ömürlü diskler demek olabilir.

Ben de henüz iki yol olmamasına karşın sileceklerimi değiştirdim. Arkadaşım corollasının (2011 model) sileceklerini 80 bin km den sonra değiştirmişti. Sizce bir sorun olabilir mi?

Fren balatası olsun, silecek lastiği olsun bunları aracın km'sine bağlamak doğru olmaz.

Her ikisi içinde sürücü faktörleri çok önemli. Kimisi vardır çok sık silecek kullanır. Sürekli cam suyu püsrkürterek ön camı temizler. Bu esnada cam toz/toprak/kum içindedir..Bu durum sileceğin ömründen çalıyor örneğin.. Özellikle toz/kum silecek lastiklerini zedeleyip, tararken iz yapmasına sebebiyet veriyor.  Kimsi yağmur yağdığında son hız kademesinde kullanır. Kimisi de benim gibi minimum seviyede kullanır. Benim kisi uzun ömürlü kullanmak için değil, gözümü yorduğu için. :D

Silecek lastiği konusunda ölçü ebatlarına göre kendinizde dışarıdan / benzin istasyonlarından bile temin edebiliyorsunuz. Örneğin Bosch'un silecek lastikleri kalitelidir. Ön cama su püskürterek, cam silmeye kalktığınızda. Bol şekilde su püskürterek yaparsanız. Silecek lastiklerinizin ömrünü nispeten uzatırsınız.

Fren balatası konusuna gelirsek forumda sürekli konuşuluyor. Yeni nesil tüm balatalarda durum böyle..Balata imalatında onu dayanıklı ve uzun ömürlü yapan asbest hammaddesi yasaklandı. İnsan sağlığı ve çevre sağlığı etken faktörlöründen ötürü. Dolayısı ile yeni nesil balatalar ömrünü daha kısa sürede tamamlıyor. Aynı marka/model otomobile sahip A sürücüsü ile B sürücüsünün otomobil kullanım tarzına göre, fren balata ömrünün değişkenlik göstermesi çok normal..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...
27.11.2015 at 15:15, Mehmet Özdemir :

arka frenler için limitör diye bir sistem kullanıyorlar, arka frenlerin daha az tutmasını sağlamak için. göt atma olayını engellemek için. ben böyle biliyorum fren olayını.

Eski konulara bakarken denk geldim güldüm tekrardan akşam akşam. Yaşa sen @Mehmet Özdemir kardeşim :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ahaaaas nereden hatırladın abi bunu? Bizim burada sanayi esnafının çok kullandığı bir terimdir. :)

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

41 binde bakıma gititğimde aracımın 4 balatasının değişmesi gerektiğini söylediler. Fiyat olarak da 600 TL istediler. Ben de dışarıdan balata aldı. 4 tane brembo balataya 200 TL verdim. Servis dışarıdan alınan balataları değiştirmediklerini söyleyince sanayiye gittim. Usta baktı baktı "sen şimdi git. yazın tatile çıkmadan gel" dedi. 

Servise uyup değişseydim 600 TL gömeceklerdi. Siz siz olun yine de güvendiğiniz bir ustaya arabanızı gösterin. Servisler genelde ellerindeki talimatlara uyarak işlem yapıyorlar. Şu KM olunca balata değiş, şu şart olursa yağ değiş vs.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, ypbr :

41 binde bakıma gititğimde aracımın 4 balatasının değişmesi gerektiğini söylediler. Fiyat olarak da 600 TL istediler. Ben de dışarıdan balata aldı. 4 tane brembo balataya 200 TL verdim. Servis dışarıdan alınan balataları değiştirmediklerini söyleyince sanayiye gittim. Usta baktı baktı "sen şimdi git. yazın tatile çıkmadan gel" dedi. 

Servise uyup değişseydim 600 TL gömeceklerdi. Siz siz olun yine de güvendiğiniz bir ustaya arabanızı gösterin. Servisler genelde ellerindeki talimatlara uyarak işlem yapıyorlar. Şu KM olunca balata değiş, şu şart olursa yağ değiş vs.. 

İnternet den bulunabiliyorsa Brembo, bende ilerisi için almak isterim. Aydın da satan yoktur sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Slm arkadaslar bugun bende 12 bin km deki pover aracimin fren balatalarinı servisde kontrol icin baktırdıgımda sağ öndeki balatanın uc kısmının kırılmış olduğunu gördük.ve iki balatada bitmek üzereydi degisimini yaptırdim biraz erken oldu sanırım☺

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, umut hancı :

Slm arkadaslar bugun bende 12 bin km deki pover aracimin fren balatalarinı servisde kontrol icin baktırdıgımda sağ öndeki balatanın uc kısmının kırılmış olduğunu gördük.ve iki balatada bitmek üzereydi degisimini yaptırdim biraz erken oldu sanırım☺

Gerekli ise erken değildir :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Arkadaşlar selam, ön fren balataları 30.0000 de değişmişti, arkalar ne kadar daha gider sizce? araç 41.000 civarında, onlarında değişim vakti gelmiş midir?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

servisin gözle kontrolü olmadan bir şey demek zor. ön balatalarınız 30000'de değiştiğine göre arkaların daha zamanı var ama yine de kontrol edilmesinde fayda var. arka balatalarla ilgili bir problem mi yaşıyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yaşamadım ama fren yaparken sanki gıcırtı geliyordu, tekrar bir kontrol edeceğim durumu, bakım vakti de yaklaşıyor, şüphe duyarsam erkene alabilirim bakımı. Ben de arkalar daha geç biter diye biliyorum ama ne kadar gideceği konusunda bir fikrim yok açıkcası ve o yüzden sormak istedim.

Bu arada garanti bitiyor, ATE balata kullanmıştım daha önce ve memnundum, Mazda aracı için alıp kullanan var mı acaba forumda, yorumlarını okumak isterim?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 dakika önce, Felixus :

Yaşamadım ama fren yaparken sanki gıcırtı geliyordu, tekrar bir kontrol edeceğim durumu, bakım vakti de yaklaşıyor, şüphe duyarsam erkene alabilirim bakımı. Ben de arkalar daha geç biter diye biliyorum ama ne kadar gideceği konusunda bir fikrim yok açıkcası ve o yüzden sormak istedim.

Bu arada garanti bitiyor, ATE balata kullanmıştım daha önce ve memnundum, Mazda aracı için alıp kullanan var mı acaba forumda, yorumlarını okumak isterim?

belki 3. nesil mazda 3 için değil ama 2. nesil mazda 3 sahiplerinden satın alanları okumuştum başka konularda. memnuniyetsizlik belirten yoktu

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...