Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Ön Fren Balataları Değişimi

Sergio_01
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Servis harici ilk kez balata alacağım ben de.Sizce feredo mu trw mi. Hemen hemen aynı fiyatları. feredo : 285 tl kargo dahil, trw : 350 tl ücretsiz kargo. Yukarıda linkleri paylaşılan sitelerde.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

geçen hafta ön disk ve balataları değiştirdim.  Ferodoyu  tercih ettim. (bazı sitelerde fredo diyede yazılıyor anlamadım. farklı bir ürünmü)  Yaklaşık  200 km kullandım bu güne kadar. Ben çok beğendim, fren performansını çok başarılı buldum.  diskleri değiştirmek fren sisteminde çok çok fark ediyor.  Ustamın söylediğine göre benim OTO SÜPERMARKET ten satın aldığım Ferodoları orjinal buldu, bazı müşteriler de bu ürün getiriyor fakat benim ürünümün kalite bakımından çok farklı olduğunu söyledi. Bu ürününde taklidi olabilir diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

41 dakika önce, Renegade :

geçen hafta ön disk ve balataları değiştirdim.  Ferodoyu  tercih ettim. (bazı sitelerde fredo diyede yazılıyor anlamadım. farklı bir ürünmü)  Yaklaşık  200 km kullandım bu güne kadar. Ben çok beğendim, fren performansını çok başarılı buldum.  diskleri değiştirmek fren sisteminde çok çok fark ediyor.  Ustamın söylediğine göre benim OTO SÜPERMARKET ten satın aldığım Ferodoları orjinal buldu, bazı müşteriler de bu ürün getiriyor fakat benim ürünümün kalite bakımından çok farklı olduğunu söyledi. Bu ürününde taklidi olabilir diye düşünüyorum. 

Hayırlı olsun, diğer araçlarımda uzun süre kullanıp memnun kaldığım bir markadır Ferodo içiniz rahat olsun. Tek problemi fazla kirletir jantları, o kadar da olur diye düşünüyorum.

Sorun olmaz ise satın aldığınız yerin linkini paylaşırsanız çok makbule geçer. 

Düzeltme: Sizin araç bir önceki nesilmiş, ben de söylediğiniz siteye bakıp bulamayınca sorayım dedim. Önceki nesilden aracı olan arkadaşlara ön-arka disk/balata seti ferodo olarak sunuluyor, bizim nesil araçlar için ilgili sitede malesef yok. Paraya kıyıp ate alayım derseniz bu seferde stok yok yazıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ate fren sistemleri konusunda  1 numara. Fiyat bariz olarak pahalı. Bulmakta zaman zaman zorlaşıyor. Tercih ederseniz en iyisini kullanmış olursunuz. Aracınıza uygunlunluğunu sipariş edeceğiniz firmaya ve satıcıya motor şase numaranızı verirseniz sorun çıkmaz. 

• Beğen 1
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Renegade :

Ate fren sistemleri konusunda  1 numara. Fiyat bariz olarak pahalı. Bulmakta zaman zaman zorlaşıyor. Tercih ederseniz en iyisini kullanmış olursunuz. Aracınıza uygunlunluğunu sipariş edeceğiniz firmaya ve satıcıya motor şase numaranızı verirseniz sorun çıkmaz. 

Tsk.ler bilgi icin. Aldim mazda 3 e uygun ön ate balata. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Kadirx :

Kale marka fren balatası kullandınız mı hiç ?

Başka aracımda kullandım kale yumuşak bir balata, ses yapmıyor, ama çok çabuk yanan bir balata. Ben uzun yola gittiğimden yarı ömrünü bile doldurmadan söküp çöpe attım yerine ferodo taktırdım.

Görece düz bir şehirde sadece şehir içi kullanan için iyi balata ama 1 km dahi dik yokuşa gelemiyor hemen yanık kokusu doluyor arabaya. Motor kompresyonuna yüklenmek zorunda bırakıyor. Daha uzun bir yokuşta sürekli "frene bassak komple yanar mı" korkusu hoş değil.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Kadirx :

Kale marka fren balatası kullandınız mı hiç ?

aracımı ilk aldığmda, arka balata olarak kale taktırdım. 70 km sonra geri söktürüp attım, sisteme uymadı, oturmadı, ses yaptı, kalitesi konusunda fikrim yok. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

23 dakika önce, Renegade :

aracımı ilk aldığmda, arka balata olarak kale taktırdım. 70 km sonra geri söktürüp attım, sisteme uymadı, oturmadı, ses yaptı, kalitesi konusunda fikrim yok. 

Doğru kodu takıldı vs eminmiyiz ?

Şuanda sebep soruyorum bi gün bk kasada denk geldim bende kullandım aracı 100km falan sahibide frende hiç şikayeti yoktu sonra BL kasada biri kullandı bunlara istinaden başka bi BL kasaya önerdim oda güzel dönüş yaptı sonra bi BL kasa daha derken 1BK , 3BL kasa sorunsuz bi şekilde kullandı hatta BL kasa balatası bitti 2.olarak yine kale alıcam dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

olabilir, şase no ile almıştım. özellikle belirteyim, sadece arka balata olarak takmıştım.  Kalite konusunda bilgim yok, iyi olabilir. Yerli üretim, iyi olmasını isterim. 

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, Renegade :

olabilir, şase no ile almıştım. özellikle belirteyim, sadece arka balata olarak takmıştım.  Kalite konusunda bilgim yok, iyi olabilir. Yerli üretim, iyi olmasını isterim. 

70 km çok az ama yaklaşık 200km sonra yerine oturur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2015 yılında kale marka balatayı söktürdükten sonra 4 tekerede brembo aldım, yaklaşık 55 km kullandım, hiç ses yapmadı bugüne kadar, sadece ön diskin birinde yalpalama oldu, 2 disk ve ön balataları ferodo olarak değiştirdim. şu an memnunum. arka sistemde brembo sessizliği devam ediyor. aracın orjinalindeki Ate ler ben aracı aldığımda yarı olmasına rağmen 53000 km de arka frenlerde ses yapıyordu. muhtemelen sertleşmişlerdi. Şuna inanıyorum, balatalar 50 000 km veya 4 yıldan sonra sertleşiyor, değiştirmek gerek. Diskleride 100,000 km den sonra özellikle ön diskleri değiştirmek fren sisteminde fark yaratıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

22 dakika önce, Renegade :

2015 yılında kale marka balatayı söktürdükten sonra 4 tekerede brembo aldım, yaklaşık 55 km kullandım, hiç ses yapmadı bugüne kadar, sadece ön diskin birinde yalpalama oldu, 2 disk ve ön balataları ferodo olarak değiştirdim. şu an memnunum. arka sistemde brembo sessizliği devam ediyor. aracın orjinalindeki Ate ler ben aracı aldığımda yarı olmasına rağmen 53000 km de arka frenlerde ses yapıyordu. muhtemelen sertleşmişlerdi. Şuna inanıyorum, balatalar 50 000 km veya 4 yıldan sonra sertleşiyor, değiştirmek gerek. Diskleride 100,000 km den sonra özellikle ön diskleri değiştirmek fren sisteminde fark yaratıyor. 

Ömür konusunda haklısınız

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhabalar,

Fren balata değişiminde kaliperdeki pimlerin etrafındaki plastik körük benzeri parçalarda değişiyor mu? Balataları kendim değiştirmeyi deneyeceğim fakat bunları servis harici bulmam pek mümkün değil gibi. Ne dersiniz değişim gerekir mi sizce?

Capture3.thumb.JPG.bdab430fc0161d50da3aba81fb55bfaa.JPG

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hayır gerek yok. Hatta kaliperi komple çıkarmaya da gerek yok. Bir tane civatayı söküp balata kısmını yukarı kaldırıp balataları alıp yenisini takmak yeterli oluyor. Ama kaliper pistonunu geriye itecek aletiniz olması lazım. Ben henüz açıp bakmadım ama eğer vidalı gibi garip bir aletle sıkışanlardan ise o aleti Türkiye'de ucuza bulmak zor, aksine ittirerek yerleştirilenlerden ise C işkence tarzı bir alet ile balatanın birini koyarak sıkıştırmak yeterli oluyor.

Bunları zaten biliyorum diyorsanız:

Kaliper pimleri rahat oynamıyorsa onlara da özel fren gresi veya silikon gres sürülmesi gerekir. Ben bosch'un fren gresini hem kaliper pimlerine hem de balata kulakçıklarına kullanıyorum. Eğer o körük yırtıksa veya yırtılacak gibi eski gözüküyorsa ancak o zaman değişir. Benim 12 yaşındaki aracımda şu ana kadar hiç değişmedi.

• Teşekkürler 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 dakika önce, postaci :

Hayır gerek yok. Hatta kaliperi komple çıkarmaya da gerek yok. Bir tane civatayı söküp balata kısmını yukarı kaldırıp balataları alıp yenisini takmak yeterli oluyor. Ama kaliper pistonunu geriye itecek aletiniz olması lazım. Ben henüz açıp bakmadım ama eğer vidalı gibi garip bir aletle sıkışanlardan ise o aleti Türkiye'de ucuza bulmak zor, aksine ittirerek yerleştirilenlerden ise C işkence tarzı bir alet ile balatanın birini koyarak sıkıştırmak yeterli oluyor.

Bunları zaten biliyorum diyorsanız:

Kaliper pimleri rahat oynamıyorsa onlara da özel fren gresi veya silikon gres sürülmesi gerekir. Ben bosch'un fren gresini hem kaliper pimlerine hem de balata kulakçıklarına kullanıyorum. Eğer o körük yırtıksa veya yırtılacak gibi eski gözüküyorsa ancak o zaman değişir. Benim 12 yaşındaki aracımda şu ana kadar hiç değişmedi.

Pistonu işkence ile sıkıştırıp olması gereken yere getirebiliyoruz videolardan izlediğim kadarı ile. Bu kaliperlerin civatalarını tork anahtarı ile mi sıkıyorsunuz peki. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...