Jump to content

Analog Radyolardan, Dijital Radyolara Geçiş

emekli
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Yeni yılla birlikte yirmi milyon araç sahibi radyo dinlemek için 40 ile 60 dolar arasında masraf yapmak zorunda. Analog sistemden dijitale geçiş için iç pazarda 11 milyar dolarlık bir etki yapması bekleniyor. 

Yeni yılla birlikte mevcut kullanılan FM analog radyolar tarihe karışacak. Türkiye’de 24 bin 750 radyo istasyonunu kullanarak yayın yapan bin 57 radyo kanalı 2016’dan itibaren dijital sisteme geçmek zorunda kalacak. FM analog sistemden Digital Audio Broadcasting (DAB) sistemine geçilmesiyle birlikte artık daha kaliteli radyo yayınları kesintisiz olarak dinlenebilecek. Bu geçiş 20 milyon araç sahibine araç başına 40 ile 60 dolar arasında ekstra masraf çıkaracak. Değişimin iç pazara olan etkisi ise 11 milyar dolar olarak ölçülüyor

ARTIK RADYO YAYINLARI KESİLMEYECEK 

Antalya’da düzenlenen Türksat Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri’nde konuşan Uydu Elektronik İletişim İş İnsanları Derneği (TUYAD) Genel Başkanı Hayrettin Özaydın, İstanbul’dan yola çıkan bir aracın yeni sistemle birlikte artık kesintisiz radyo dinleyebileceğini belirtti. CD kalitesinde yayın olacağını belirten Özaydın, “Şu an aktif olarak radyolar analog olarak faaliyette. Türkiye’de bin 57 radyo kanalı var. 270’i uydu aracılığıyla kullanılırken diğerlerinin tamamı karasal yayınla hizmet veriyor. Karasal yayın yapan bu kanallar analog yayın yaptığı zaman biz araçlarda kullanıyoruz. TUİK verilerine göre, 19 buçuk milyon araç var. Bu araçların tamamında radyo var. Bir müddet gittikten sonra yolda yayın kesiliyor. Bu artık yaşanmayacak. İstanbul’da bir yayına başladığınız da Türkiye’nin bütün bölgelerine gitseniz bile yayınlar kesintisiz olarak CD kalitesinde alabileceksiniz” dedi

11 MİLYAR DOLARLIK İÇ PAZAR HAREKETLİLİĞİ 
Digital Audio Broadcasting (DAB) sisteminin şu an TRT’nin sadece Ankara’da deneme amaçlı olarak kullandığını belirten Özaydın, radyo alıcılarının yanı sıra vericilerin de değişeceğine değindi. 

TÜİK verilerine göre, Türkiye’de 20 milyon aracın olduğunu ve bunların analog sistemi kullandığını ve bu araçların yeni sisteme geçmesi için pazarda yapacağı etkinin 11 milyar dolar olduğunu belirten Özaydın, şöyle konuştu: “Bugün hali hazırda 24 bin 750 radyo vericiyle bin 57 radyo yayın yapmakta. Bu vericilerin tamamı değişecek. 25 bin vericinin tamamı değil 6 bin verici değişerek dönüşüm sağlanacak. Dijital sistemde vericiler toplanıp daha ileriye daha yüksek kalitede yayın verebilecek. 20 milyon araçtaki radyo değişecek. Bu değişim hesaplamalara göre 11 milyar dolarlık bir iç pazar doğuracak. Bu değişim için bir süreç olacak ancak uzun bir süre değil. Bu proje başladığında 1 yıl içerisinde bu pazarın daha fazla uzun sürmeyeceğini biliyoruz. Şu an için Avrupa’dan dijital radyo ile gelen bir araç Ankara’da yayınları alır ancak diğer yerlerde alamayacaktır. Şu anda araçlarda hali hazırdaki radyoların kesinlikle yenilenmesi söz konusu değildir. Bu radyoların tamamının sökülerek yerine dijitalin monta edilmesi gerekli. Bu işin altı maliyeti 40 ile 60 dolar arasında olacaktır. Kullanıcının bütçesine göre üst limit değişecektir. İçerisinde sadece radyo olanlar 40, radyo artı CD çalar 60 dolar şeklinde olacaktır. 20 milyon aracın mevcut radyo alıcıları çöp olacak. Ancak buna olumsuz bakmamak lazım. Radyo kanalının kalitesi artmış olacak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Nasıl her yerde çekecek onu anlamadım ben. Uydu değilde yine karasal antenle alacaksak yayınları şimdiki gibi yine dağlarda vericilerin olması gerekmiyor mu ? Ankara- istanbul otoyolu gibi ana arterde bile radyolar çekmiyor. Amerikadaki xm satellite radyo sistemine geçseler neysede karasal digital ne anlam ifade edecek

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

onu bilemiyorum galiba uydu aracılığı ile  dinlicez  anladığım kadarıyla bu sistemde çok sayıda radyo kanalı olmayacak edirne'den yola çıkan bir araç aynı radyoyu kars a kadar dinliyecek

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

51 dakika önce, ismail1903 :

Nasıl her yerde çekecek onu anlamadım ben. Uydu değilde yine karasal antenle alacaksak yayınları şimdiki gibi yine dağlarda vericilerin olması gerekmiyor mu ? Ankara- istanbul otoyolu gibi ana arterde bile radyolar çekmiyor. Amerikadaki xm satellite radyo sistemine geçseler neysede karasal digital ne anlam ifade edecek

O söylem biraz reklam olmuş. Her yerde çekmesi için FM' vericilerden daha fazla vericiye ihtiyaç duyuyor çünkü daha yüksek frekans kullanıyor okuduğum kadarı ile..

Karasal dijital daha temiz ve hışırtısız radyo anlamına geliyor. Mazda'da SKYACTIV araçlarda bu destek var mı acaba merak ettim .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

20 Milyon arac rakami biraz abarti olmus. Bunun icinde Traktor, motosiklet vb her sey var sanirim. :)

Ayrica son yillarda yeni araclarin pek cogunda radyolar bu sistem zaten. Ornegin radyo dinlerken kanalin ismi, sarki ismi vb bilgileri goruyorsaniz radyonun ekraninda zaten DAB sistemi var demektir aracinizda. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 dakika önce, Canuck :

20 Milyon arac rakami biraz abarti olmus. Bunun icinde Traktor, motosiklet vb her sey var sanirim. :)

Ayrica son yillarda yeni araclarin pek cogunda radyolar bu sistem zaten. Ornegin radyo dinlerken kanalin ismi, sarki ismi vb bilgileri goruyorsaniz radyonun ekraninda zaten DAB sistemi var demektir aracinizda. 

Abi onun adı rds değil mi ? yayınlar analog digital olarak aldığımız birşey yok. Yıllar önce çanak antenlerde analogdu. Tvler içinde karasal digital (dvb/t ) yayına geçme hikayesi vardı bir ara. Her yerde çekmeyecekse digital yada analog olmasının bana bir anlamı yok. Çekim varsa zaten analogda gayet temiz ses veriyor.

56 dakika önce, Burak :

O söylem biraz reklam olmuş. Her yerde çekmesi için FM' vericilerden daha fazla vericiye ihtiyaç duyuyor çünkü daha yüksek frekans kullanıyor okuduğum kadarı ile..

Karasal dijital daha temiz ve hışırtısız radyo anlamına geliyor. Mazda'da SKYACTIV araçlarda bu destek var mı acaba merak ettim .

hışırtılı şekilde ses alabildiğimiz frekansları hiç bir şekilde alamayacağımız anlamınada geliyor bu aynı zamanda. Digitalde ya tam net yada hiç mantığı var. yanlışım varsa düzeltin

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

olacak şey frekansın aynı olması. bir yerden bir yere giderken radyonun frekansı değişmeyeceği için de kesinti olmayacak denmiş. fakat bir istasyondan ötekine geçerken arada çekmeyen bir alan olursa direk kopacak yayın. ya kaliteli yayın duyacaksınız ya da hiç. 

abdde dahil çoğu araçta standart ya da opsiyon olarak sunulmuyor bu dab. ancak üst düzey araçlarda sunuluyor lexus, infinity, jaguar gibi. 

uydu radyoya geçersek eminim abddeki gibi paralı yaparlardı bizim ülkemizde de.

bundan önce karasal digital tv sistemine geçilmeli dvb-t2 ye geçilsin ki araçlarımızda tv izleyebilelim. dab ın mantığı da bu digital karasal yayınla aynı. yolculuk ederken frekans değişmeyeceğinden aynı kanalı dinleyebileceğiz/izleyebileceğiz. fakat dvb-t2 bile 4 senedir hala gelecek, gelemedi, sanıyorum bu dab da 4 sene de gelemez.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 minutes ago, ismail1903 said:

Abi onun adı rds değil mi ? yayınlar analog digital olarak aldığımız birşey yok. Yıllar önce çanak antenlerde analogdu. Tvler içinde karasal digital (dvb/t ) yayına geçme hikayesi vardı bir ara. Her yerde çekmeyecekse digital yada analog olmasının bana bir anlamı yok. Çekim varsa zaten analogda gayet temiz ses veriyor.

hışırtılı şekilde ses alabildiğimiz frekansları hiç bir şekilde alamayacağımız anlamınada geliyor bu aynı zamanda. Digitalde ya tam net yada hiç mantığı var. yanlışım varsa düzeltin

Evet RDS. Yalniz RDS ve DAB birbirini ikame eden sistemler degil. RDS ile yayina ilskin bilgi aktarimi yapiliyor sadece. Eger halen sahip oldugunuz radyoda RDS (Radio Data System) bilgi sistemi varsa o radyoda zaten DAB vardir demek istiyorum.  

Yayin olarak zaten dijital aliyoruz demiyorum. DAB radyo analog yayinlari da alabilir oyle degil mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 dakika önce, Canuck :

Evet RDS. Yalniz RDS ve DAB birbirini ikame eden sistemler degil. RDS ile yayina ilskin bilgi aktarimi yapiliyor sadece. Eger halen sahip oldugunuz radyoda RDS (Radio Data System) bilgi sistemi varsa o radyoda zaten DAB vardir demek istiyorum.  

Yayin olarak zaten dijital aliyoruz demiyorum. DAB radyo analog yayinlari da alabilir oyle degil mi?

rds olan radyolarda dab olduğunu sanmıyorum. zira radyoların içindeki tuner lar farklı. araçlarda analog tuner lar kullanılıyor. Digital tuner kullanan dab destekli araçlar sadece lüks sınıftakiler.

Ayrıca RDS nin açılımı radio data system, yine analog yayın alıyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fm ve Am radyoyu unutun! Digital radyo (+DAB) geleceğin teknolojisi. Parazitsiz yayın özellikleri, duraklatma, ileri sarma ve bilgi izleme özellikleri bu teknolojide.

Digital Radyo Nedir? AM ve FM radyodan daha iyi özellikleri mi var?
Digital radyo basit anlamda yüksek çözünürlüklü radyo denilebilir. Digital ses yayını (+DAB) analog ses, digital sinyale dönüştürülür ve atanmış olan AM yada FM frekans ses aralığından iletilir. AM ve FM frekanslarından Cd kalitesinde yayın dinlemek mümkündür. Bu teknoloji ilk defa Ingiltere’de 1995 yılında konumlandırıldı. Ve Avrupa’da yaygın hale geldi. Yani 1970 yılında AM’e karşı FM Avusturalya’da tanıtıldığında çok büyük bir adımdı. Digital radyoda Am ve Fm’e karşı çok büyük bir adım. En büyük özelliği CD kalitesinde çıkış sağlaması. AM / FM radyo kalitesi duvarlar, binalar, tepeler ve diğer yapılardan sıçrayan sinyallerinden kaynaklanan parazit ile muzdarip iken, dijital radyo alıcıları yerleşik yayınlar sağlar ve her zaman temiz bir yayın gönderir ve filtre teknolojisi ile parazit ve olumsuz sinyal olursa yok olmasını sağlar. Yanı sıra, dijital radyolar da ayarlama yapmak genellikle kolaydır. Bir istasyon için en güçlü frekansı bulmak için bir kadran işe yaramaz, dinleyiciler dijital radyoyu otomatik olarak uygun bir frekans üzerinde kilitleme, yada bir menüden adıyla bir istasyonu seçin düğmesine basarak bulabilirler. Kolayca üstünden geçersek dijital radyo aslında oldukça basittir. Radyo istasyonu analog sinyali oluşturuyor aynı zamanda bir dijital sinyal oluşturuyor. Dijital sinyal sıkıştırılır ve daha sonra analog sinyal ile birlikte yayınlanır. Bu bir antenden aynı zamanda iletilir. Yayın sinyalleri daha sonra arabanızda veya evinizde, çeşitli analog ve HD tuner tarafından yakalanır. Dijital sinyalin aralığı analog sinyal aralığı kadar büyük değildir. Yüksek def alıcıları hakkında güzel bir şey binaların kapalı alanlarında yansıtan dalgaların girişim ile sinyallere filtre olabilir. Bu size FM istasyonları ve AM istasyonları için CD kalitesini verir. Birçok radyo istasyonu, dijital radyo üzerinden hareket ediyor olsa da, onların analog yayınları devam edecek, eski radyolar hakkında endişelenmenize gerek yok

Digital Radyo Başka Ne Yapar?

Digital radyo sadece ses iletmez. Bununla birlikte çalan şarkının adı, istasyonun adı, konumu, sanatçı bilgileri, telefon numaraları ve çok daha fazlası size ulaşır. Ayrıca bazı kanallar Digital Tv de olduğu gibi duraklat, geri sar, kaydet ve yeniden başlat özellikleri de bulunabilir

Digital Radyoyu Dinleyebilmek Için Yeni Bir Cihaz Almalımıyım?
Evet. Bir set-üstü kutu ilavesi ile eski analog TV görülebilir dijital televizyonun aksine, dijital yayınları dinleyebilmek için yepyeni bir radyo gerekir. Bir dijital radyo normal bir FM’den farklıdır yoksa o DAB + yayınları ayarlamak için yeni radyonun içinde bir çip vardır.

Analog Radyo Yayını Tamamen Kalkacak Mı?
Dünyadaki gelişmeleri takip ettiğimizde kalkması öngörülüyor. Ama bizim ülkemizde bu olur mu bilinmez. Ilk önce digital siteme geçmek lazım tabi sonrası kademeli olarak kalkabilir.

Nerede dijital radyo dinleyebilirsiniz?
Eğer Avusturalya’da olsaydınız demir yolu tünellerinde dahil kesintisiz digital radyo dinleme şansınız olabilirdi. şuanda Türkiye’de test aşamasında.

Türkiye’de Ne Zaman Digital Yayın Başlayacak?
Ilk etapta devletin gerekli düzenlemeleri yapması gerekiyor. Yasal düzenlemelerin ardından test aşaması biter bitmez yayına geçilebilir en erken 2015 gibi gözüküyor.

Digital’de Ne Tarz Yayınlar Mevcut?
Dünya üzerine baktığımızda analog yayın yapan radyoların tümü digital yayında. Ayrıca özel radyolar 80’ler, 90’lar,Latin, Rock, Spor radyoları, Hit Müzik radyoları mevcut yada kendi içeriğinizi üretebilirsiniz sadece Pitbull çalan bir radyo mesela…

radyo_5_4

Arabada Digital Radyo Dinleyebilir miyim?
Evet. Ama ülkemizde şu anda hayır. Digital radyonun yayında olduğu ülkelerde bir çok araba markası digital radyoyu kullanıyor. Toyota Camry , BMW 5-Series ve 7-Series , Audi A6 , A7 ve A8 bu araçlarda mevcut

bu bilgi 2014 yılında yayınlamış

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fm bandına veda edeceğimizi anlıyorum ben bu haberden. Fm (frekans modülasyonu) analog tipte bir modülasyon, frekansın üzerine ses dalgalarını bindiriyoruz. Haberde bahsedilen gibi bir değişiklik olursa farklı bir modülasyon çeşidi görebiliriz uydu alıcılarımızdaki radyo kanalları gibi. Araçlarımızdaki veya evlerimizdeki radyoların bu yayınları çözüp, bize dinletebilmesi imkansız gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2017 'de analog radyolar kullanılamayacak diye söyleniyor. konuya çok vakıf biri değilim. Şimdi haberdeki gibi analog radyolar çöp olursa 2017 de biz fm'den radyo dinleyemiyecekmiyiz? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

DAB sistemine iliskin standartlari belirleyip bunun tanitimini yapmak icin kurulmus Worlddab diye bir organizasyon varmis. Websitelerinde verdikleri bilgilere gore mevcut analog radyolara uygulanabilen adaptorler var.

http://www.worlddab.org/products/digital-radio-receivers/in-car

Ayni websitesinde gore halen standart veya opsiyon olarak DAB’a uyumlu radyo iceren otomotiv markalarin ve DAB uyumlu alici cihaz ya da adaptor cihaz ureten firmalarin bir listesi var.

DAB sisteminin dunya capinda kullanimi asagidaki sekildeymis:

DAB_Map1_zpsh7yayona.png

DAB_Map2_zps6204ccj2.png

Bu haritaya gore Bati Avrupa ulkelerinde ve Avustralya’da hali hazirda kullaniliyor. Bazi Asya ulkelerinde deneme yayinlari ve yasal duzenlemeler var. Amerika kitasi bu sistemle ilgilenmiyor. Onun yerine burada FM HD ve Uydu radyo kanallari var

Turkiye’yi DAB sistemiyle ilgilenen ulkeler sinifina koymuslar. Turkiye icin verdikleri ufak bir bilgiye gore TRT bir sure once test yayinlari yapmis ve test yayinlarinin tamamlandigini tahmin ediyorlar. Ancak bu bilgi cok guncel olmayabilir.

Bana garip gelen konu  ne Ulastirma Bakanliginin ne TRT’nin ne de RTUK’un websitelerinde DAB uygulamasina yonelik bir bilgi veya haber bulamadim. Bu isin Turkiye’de koordinasyonunu ve duzenlemesini kim yapiyor? Haberde belirtildigi gibi bu is cok yakinda olacaksa niye bir bilgi yok ilginc. Bir de bu tip gecisler genelde kademeli yapilir. Bu sekilde bir anda FM yayinin bitirilmesi bana cok gercekci gelmiyor. Belki ulusal kanallar oncelikle bu isi yapar. Ornegin Anadolu’da lokal bir sekilde yayin yapan bir  istasyonu FM yayina devam edebilir. ??

Mazda’nin kullanim kilavuzunda bazi modellerin DAB sistemine uygun oldugu yazilmis. Asagida bu sayfalari kopyaladim. Bunu okuyunca en azindan Power donanimdaki radyo uyumludur diye dusunuyor insan. Ama bir baska konuda yasadigimiz tecrubeye istinaden kullanim kilavuzu Turkiye’deki araclarin ozellikleriyle uyumlu olmayabilir.  @Devrim Babacan sahittir buna :)

DAB2_zpsgyvhxqje.png

DAB1_zps0alq1esb.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Son zamanlarda bazı sitelerde araçlardaki radyoların değişeceği ve 40 ile 60 dolar arasında olacağı gibi haberler çıkıyor. Şimdi bizim arabalarda elle tutulur gözle görülür bi radyo yada cihaz yok bunla ilgili bilgisi olan varmı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, riot03 :

Son zamanlarda bazı sitelerde araçlardaki radyoların değişeceği ve 40 ile 60 dolar arasında olacağı gibi haberler çıkıyor. Şimdi bizim arabalarda elle tutulur gözle görülür bi radyo yada cihaz yok bunla ilgili bilgisi olan varmı.

Yeni açmış olduğunuz konuyu daha önce açılmış aynı içerikteki konuyla birleştirdim. Buradan devam edelim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...