Jump to content

Uzaktan Araç Çalıştırma Sistemi

Anilcanatan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Çok gerekli bir sistem özellikle kışın motorun ısınmasını beklemek buzu çözmek koltukları ısıtmak 5-6 dakika alıyor. 3. nesil mazda 3 için böyle bir altyapı var mı acaba yurtdışı araçlarda opsiyon olarak sunuluyor mu? Biz nasıl uygulayabiliriz ? Uygulayan veya düşünen var mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda'nın kendi uzaktan çalıştırma modülü var, 400 dolardan pahalı ama. Alternatif ürünlere yönelebilirsiniz, immo bypass  ve remote starter modülleriyle işiniz çözülebilir fakat ülkemizde bunları montajlayabilecek elektrik ustası var mıdır? Ben zannetmiyorum. 
İstanbul'da Starline diye bir firma var, o bu işlerle uğraşıyorlar. Remote starter+alarm+push button start+keyless entry and start  toplamda 800 küsür tl fiyat vermişlerdi 4-5 ay evvel.

Bu arada immo bypass modüllerinin çoğunda yedek anahtarı aracın içinde bırakmanızı istiyor, bu da güvenlik zaafiyeti oluşturuyor, bu nedenle kaliteli bypass modüllerinin seçilmesi gerekir. Ek olarak yılda sadece 2-3 ay ihtiyaç duyacağımız bu sisteme bin tl ye yakın para vermek mantıklı mı? Ben de ihtiyaç olarak düşünüyorum fakat 5 dakika beklemek çok fazla olmasa gerek. :) bunun yerine koltuk ısıtma alınabilir, 30 tl ye bulabilirsiniz nette.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, Mutlu Tekir :

Mazda'nın kendi uzaktan çalıştırma modülü var, 400 dolardan pahalı ama. Alternatif ürünlere yönelebilirsiniz, immo bypass  ve remote starter modülleriyle işiniz çözülebilir fakat ülkemizde bunları montajlayabilecek elektrik ustası var mıdır? Ben zannetmiyorum. 
İstanbul'da Starline diye bir firma var, o bu işlerle uğraşıyorlar. Remote starter+alarm+push button start+keyless entry and start  toplamda 800 küsür tl fiyat vermişlerdi 4-5 ay evvel.

Bu sistemde benim aklıma takılan şu; sistem uzaktan çalıştırıldığında anahtar olmadan kapıları açmaması gerekiyor mazdanın kendi modülünde mutlaka bu dikkate alınmıştır ama diğerleri nasıl bilemiyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, Burak :

Güvenlik zafiyeti oluşturmaktansa biraz üşümeyi yeğlerim :) 2015 Mazda 3 de koltuk ısıtma yok mu ? 

Koltuk ısıtma var tabi de ısınması zaman alıyor. Benim de aradığım güvenliği etkilemeden yapılan bir sistem var mı ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 dakika önce, anilcanatan :

Koltuk ısıtma var tabi de ısınması zaman alıyor. Benim de aradığım güvenliği etkilemeden yapılan bir sistem var mı ?

Bu durumda benim emniyetli diyebileceğim tek sistem araç çalışıyorken yürümesini engelleyen sistemdir. Kötü niyetli birisi için içinde kimse olmayan ve çalışan bir aracı koruyan tek şey incecik bir cam değil mi sonuçta ? 

Ama bir sitede oturuyorsanız ve giriş-çıkış kontrollü ise o zaman biraz daha düşünülebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, Burak :

Bu durumda benim emniyetli diyebileceğim tek sistem araç çalışıyorken yürümesini engelleyen sistemdir. Kötü niyetli birisi için içinde kimse olmayan ve çalışan bir aracı koruyan tek şey incecik bir cam değil mi sonuçta ? 

Evet doğru haklısınız nasıl yaparlar bilemiyorum ama var mıdır böyle bir sistem acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şu an ki fiyatı 2500 TL Montaj hariç fiyatı. Bence daha çok Rusya, Norveç vs tarzındaki çok soğuk ülkelerde tercih edilecek - aranan bir özellik.  Tabi ucuz yollu ve güvenlikten ödün vermeden bu işlem yapılabiliyorsa neden olmasın. Ama bu paylaştığım maliyet çok yüksek. 

dZDO44.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 dakika önce, İlhan :

Şu an ki fiyatı 2500 TL Montaj hariç fiyatı. Bence daha çok Rusya, Norveç vs tarzındaki çok soğuk ülkelerde tercih edilecek - aranan bir özellik.  Tabi ucuz yollu ve güvenlikten ödün vermeden bu işlem yapılabiliyorsa neden olmasın. Ama bu paylaştığım maliyet çok yüksek. 

dZDO44.jpg

Hakikaten nasıl bir fiyat böyle 1000 TL olsa normal ama bu paraya değmez.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, anilcanatan :

Hakikaten nasıl bir fiyat böyle 1000 TL olsa normal ama bu paraya değmez.

@anilcanatan en ucuz maliyetli yöntem. :D  :geyik:

http://www.decathlon.com.tr/C-529727-polar

http://www.decathlon.com.tr/C-529434-termal-iclikler

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlhan abinin verdiği sistem farklı. waeco firmasının ürünü ve aracı ısıtmak için yakıtı ayrı bir yanma odasında yakarak suyu ısıtıyor ve bu sayede içeriye sıcak ya da soğuk hava üflenebiliyor. Bu sistem uzaktan çalıştırma değildir. o nedenle pahalı.

uzaktan çalıştırma modülü de aksesuarlarda olması lazım.

Viper gibi sektörün önce kuruluşlarının ürünlerinde zaafiyet yok, çok da güvenli, 1 tane bile çalınma vakası yok abddeki ürünlerin kullanıldığı araçlarda, fakat gidip de 10-15 dolarlık bypass modül alırsanız ne kadar güvenlidir tartışılır. bu bypass modüllerinin de iyi bir firması vardı, ismini hatırlayamıyorum xpress gibi birşeydi galiba.

starline firmasını öneririm böyle bir şey için. Mazda'nın kendi uzaktan çalıştırmasında kapıyı açtığınız gibi motor istop ediyor, kapı kilidini açtığını hiç bir sistemin zannetmiyorum ama yine de araştırmakta fayda var.

bypass modülü zaten bu işi görüyor, uzaktan çalıştırmak istediğinizde aracın immobilizer sistemini bypass ediyor, ama dışarıdan bir müdahelede de aracı kitleyebiliyor, hem gaz, hem pompa, hem direksiyon. güvenlik için bypass modülünü dikkatli seçmek lazım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sadece otomatik araçlar için kullanılabilen bir sistem. Yurtdışı fiyatı oldukça uygun. Aynı kapı kumandasından 1 adet daha var. Evden basıyorsun araç kendini hazırlıyor. Daha önce paylaşmıştım, du bi daha paylaşayım; http://www.mazdaparts.org/mazda-3-2014-remote-engine-start.html 

Çok emin değilim ama sanırım tek 1 kumanda ile çözülüyor. (bu kumandalar ebayda çok ucuz fiyatlara satılıyor ama nasıl bişey acaba?) Bu arada lanet şey zamlanmış, 420 dolar falandı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Mutlu Tekir haklısın aslında benim yanıtım, konu başlığından çok mesaj içeriğine göreydi. Yani @anilcanatan arkadaşımızın yapmak istediği şey. Kışın soğuk havalarda aracın içini ısıtmak, buğuyu gidermek.  Hatta Mod arkadaşlarla bu konuyu Genel bölüm altına mı taşısak. Ortak bir konu başlığı ve mesaj içereği ile düzenlesek mi diye konuştuk. Sonuçta tüm marka-modelleri ilgilendirebilecek genel bir istek/konu bu durum.

Adana'da Cihan abi vardı eminim böyle bir şeyi kendisi düşünmüştür, planlamıştır. Ama kendisi çok uzun zamandır forumda görünmüyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Mutlu Tekir :

@İlhan Teşekkür ederim ucuz maliyetli yöntem için :) Fakat benim istediğim tek şey  motorun ısınması. Dolayısıyla araç cam buğusunun çabuk çözülmesi, araç içinin çabuk ısınması ve benim için en önemlisi ve her zaman dikkat ettiğim en mühim şey motorun devri 1000d/dk ' nın altına düşmeden aracımı hareket ettirmemek. Belki tam açıklamadığım için yanlış ifade ettim.

@Mutlu Tekir Bilgiler için teşekkürler. Yıl sonunda servise gittiğimde soracağım kaça yapacaklarını sonra hangi sistemi seçeceğime karar verip bunu yaptıracağım.Sonrasında buraya yazarım muhakkak.

@Anarchist Size de teşekkür ederim en azından servisle konuşurken elimde veri olur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

41 dakika önce, Anarchist :

Sadece otomatik araçlar için kullanılabilen bir sistem. Yurtdışı fiyatı oldukça uygun. Aynı kapı kumandasından 1 adet daha var. Evden basıyorsun araç kendini hazırlıyor. Daha önce paylaşmıştım, du bi daha paylaşayım; http://www.mazdaparts.org/mazda-3-2014-remote-engine-start.html 

Çok emin değilim ama sanırım tek 1 kumanda ile çözülüyor. (bu kumandalar ebayda çok ucuz fiyatlara satılıyor ama nasıl bişey acaba?) Bu arada lanet şey zamlanmış, 420 dolar falandı.

Manuel araçlarda da kullanılabilen sistemler var. Vitese bir sensör konarak, araç viteste ise çalıştırmıyor. boştaysa çalıştarak şekilde ayarlanıyor. Fabrikasyon sistemlerde dediğiniz gibi ama.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

webasto'nun (İlhan Bey'in görselini eklediği) motoru ısıtan sistemleri de var Anıl, ama çok pahalı. 

Rusya'da neredeyse her arabaya takılan uzaktan çalıştırma sistemleri var fiyatları da uygun ben bir tane getirttim zamanında (hediyeydi fiyatını bilmiyorum) iki sene evde bekledi bir sonraki arabaya taktırmak için sonra taşınırken kayboldu :)

o taraflarda çalışan bir mühendis arkadaşın varsa sor kesin uygun bir şey bulur. starline'dı galiba markası.

webasto icin link

http://www.webasto.com.tr/urunler-ve-pazarlar/oezel-araclar/tr/html/7980.html

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Kendi açtığım konuyu tekrar gündeme getiriyorum:) Hatta başlığı uzaktan araç kontrol etme olarak değiştirip mazda 3 ten çıkarıp genel bölüme taşınabilirse daha iyi olur diye düşünüyorum. Aynı ihtiyacı şu anki mazda 6 aracımda da hissediyorum hatta daha fazla hissediyorum çünkü bu araç dizel hareket etmeden önce motorun ısınması benzinli araçtan daha önemli diye biliyorum. Mazdanın kendi ürünlerinde buna benzer bir şey var mı bilmiyorum ama benim uzaktan yapmak istediklerim: 

-Aracı çalıştırma.

-Klimayı yönlendirip ısısını ayarlama.

-Cam çözücüyü açma

-Koltuk ısıtmayı açma.

Nasıl olur bilmiyorum ama telefona yüklenen bir uygulama ile veya bir kumanda ile aracı uzaktan kontrol etmek. Çok mu zor veya çok mu şey istiyorum bilmiyorum ama bütün bunların mümkün olabileceğini düşünüyorum:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

https://www.webasto.com/int/markets-products/car/retrofit-parking-heaters/controls/thermocall-4/

fiyat konusunda gün içinde tekrar yazarım. Türkiye listelerinde yok. 

ayrıca bir ısıtıcı kiti alıp aşağıdaki kumandadan çalıştırabilirsin. bu kumandanın farklı versiyonları da var. göstergeli sıcaklık ayarı yapabileceğin gibi.

T 91 Holiday Remote Control

T91 Holiday uzaktan kumanda

Uzaktan kumanda fonksiyonu etkinleştirildiğinde dijital kumanda elemanınızla ısıtma cihazınızı 1.000 metreye kadar bir mesafeden açıp kapatabilirsiniz. 52 mm boyutu ile bu uzaktan kumanda, piyasadaki kendi türünün en küçük kumandasıdır.

marine-air-top-evo-940x280.jpg

Kuru Tip ısıtma cihazları bir hava dağılımı üzerinden tekneye sıcak hava temin eder. Son derece kompakttırlar ve kolayca sonradan donatılabilirler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

49 dakika önce, Seriatsu :

https://www.webasto.com/int/markets-products/car/retrofit-parking-heaters/controls/thermocall-4/

fiyat konusunda gün içinde tekrar yazarım. Türkiye listelerinde yok. 

ayrıca bir ısıtıcı kiti alıp aşağıdaki kumandadan çalıştırabilirsin. bu kumandanın farklı versiyonları da var. göstergeli sıcaklık ayarı yapabileceğin gibi.

T 91 Holiday Remote Control

T91 Holiday uzaktan kumanda

Uzaktan kumanda fonksiyonu etkinleştirildiğinde dijital kumanda elemanınızla ısıtma cihazınızı 1.000 metreye kadar bir mesafeden açıp kapatabilirsiniz. 52 mm boyutu ile bu uzaktan kumanda, piyasadaki kendi türünün en küçük kumandasıdır.

marine-air-top-evo-940x280.jpg

Teşekkür ederim fakat bilgilere baktım ama tam anlayamadım bu kit aracı çalıştırıp araç kliması ile mi ısıtmayı sağlıyor yoksa kendi ayrıca bir ısıtıcı ünitesi mi var? Benim asıl istediğim şey aracın çalışması yani ısıtıcı hiç olmasa bile olur araç bir süre çalıştığında içine biner binmez motor sıcaklığından kolayca ısıtılır zaten. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

21 dakika önce, Anilcanatan :

Teşekkür ederim fakat bilgilere baktım ama tam anlayamadım bu kit aracı çalıştırıp araç kliması ile mi ısıtmayı sağlıyor yoksa kendi ayrıca bir ısıtıcı ünitesi mi var? Benim asıl istediğim şey aracın çalışması yani ısıtıcı hiç olmasa bile olur araç bir süre çalıştığında içine biner binmez motor sıcaklığından kolayca ısıtılır zaten. 

istediğiniz şekilde de var. Sulu tip ısıtıcı. bu tip ısıtıcılar için uzaktan kumanda ya da cep telefonu ile aktif edebiliyorsunuz

Soğuk motorlar verimsiz çalışır, aşınma oranı artar ve kullanım ömrü azalır. Bunun anlamı: daha yüksek yakıt tüketimi ve maliyetler. 

Motorun soğurma devresine entegre edilir. Özel ve acil durum araçlarının motor ve işletim maddeleri, daha kontağı açmadan aracın kendi ısı eşanjörü ve fanları ile işletim sıcaklığına getirilir. Bu sayede dondurucu dış hava sıcaklıklarında bile çalışmaya hazır olma garanti edilir. Ayrıca iç mekan hoş bir şekilde ısıtılır. Durma ve bekleme sürelerinde yoğun yakıt tüketimli rölanti çalışmaları önlenmiş olur!

Webasto Sulu Tip ısıtma sistemleri 2,2kW  ila 35kW güç aralığında temin edilebilmektedir.

Özel Araçlar için ısıtma sistemleri: Thermo Pro 50 Eco

Thermo Pro 50 Eco özel olarak hafif ticari araçlarda kullanılmak üzere tasarlandı. Kompakt dizaynı ve hafifliği sayesinde kısıtlı alanlara montaj olanağı verir. Daha motor çalışmadan Isıtıcı motoru tasarruflu sıcaklığa getirir. Isıtıcının yenilikçi tasarımı sayesinde duraklamalarda ve araç çalışmazken konforlu sıcaklığı sabit tutar.

heavy-duty-thermo-pro-50-940.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...