Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Karşılama - Uğurlama ( Follow Me Home )

alpqla
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

11 saat önce, alpqla :

Follow me nasil yapcam bilen varmi.. arabadan indigimde acik kalmasi lazim.. arabayi stop edince farlarda kapaniyor

Follow me  varmı bizim araçlarda

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, riot03 :

Follow me  varmı bizim araçlarda

2015'lerde geliyor bu özellik. Leaving home var mesela kumandadan arabayı açınca otomatik farlar yanıyor (tabi bunun için farların ayar kolunu en gerideki ayarda bırakman lazım) ama follow'u çözemedim nasıl oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim follow me olarak bildiğim özellik aracın far ayarını auto da bırakıp araçtan çıkıp kitledikten sonra eğer hava karanlıksa aracın kapılarını açma tuşuna bastığında farlarında açık olarak aracın sizi karşılaması olarak biliyorum (cümle biraz düşük oldu galiba :) ) şirket aracı albea da araçtan çıkarken sellektör yaparak farlarının 240 saniye kadar açık kalmasını sağlayabiliyorum ve farlar açık kitleyip tekrar aracı açtığımda aracın farları açık beni bekliyor bu şekilde kapalı otoparklarda aracı Bulmak daha kolaylaştırıyor..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, alpqla :

2015'lerde geliyor bu özellik. Leaving home var mesela kumandadan arabayı açınca otomatik farlar yanıyor (tabi bunun için farların ayar kolunu en gerideki ayarda bırakman lazım) ama follow'u çözemedim nasıl oluyor.

Güncelleme ile bizim araçlara da geliyormu

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, emr4434 :

Benim follow me olarak bildiğim özellik aracın far ayarını auto da bırakıp araçtan çıkıp kitledikten sonra eğer hava karanlıksa aracın kapılarını açma tuşuna bastığında farlarında açık olarak aracın sizi karşılaması olarak biliyorum (cümle biraz düşük oldu galiba :) ) şirket aracı albea da araçtan çıkarken sellektör yaparak farlarının 240 saniye kadar açık kalmasını sağlayabiliyorum ve farlar açık kitleyip tekrar aracı açtığımda aracın farları açık beni bekliyor bu şekilde kapalı otoparklarda aracı Bulmak daha kolaylaştırıyor..

Hayir. Leaving home icin fari en geri ayarda cevrili birakiyorsun (auto) degil yani.. ve gunduzde olsa acma tusuna bastiginda yaniyor... Follow me de ise selektor cek in demislerdi beceremedim.. ama leaving homeda auto da ve gece icin gecerli degil..

6 dakika önce, riot03 :

Güncelleme ile bizim araçlara da geliyormu

Bilmiyorum servisi arayip sorabilirsin.. yada pazartesi gidicem ustaya sorarim..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, emr4434 : Benim follow me olarak bildiğim özellik aracın far ayarını auto da bırakıp araçtan çıkıp kitledikten sonra eğer hava karanlıksa aracın kapılarını açma tuşuna bastığında farlarında açık olarak aracın sizi karşılaması olarak biliyorum (cümle biraz düşük oldu galiba [emoji4] ) şirket aracı albea da araçtan çıkarken sellektör yaparak farlarının 240 saniye kadar açık kalmasını sağlayabiliyorum ve farlar açık kitleyip tekrar aracı açtığımda aracın farları açık beni bekliyor bu şekilde kapalı otoparklarda aracı Bulmak daha kolaylaştırıyor..

Hayir. Leaving home icin fari en geri ayarda cevrili birakiyorsun (auto) degil yani.. ve gunduzde olsa acma tusuna bastiginda yaniyor... Follow me de ise selektor cek in demislerdi beceremedim.. ama leaving homeda auto da ve gece icin gecerli degil..

6 dakika önce, riot03 : Güncelleme ile bizim araçlara da geliyormu

Bilmiyorum servisi arayip sorabilirsin.. yada pazartesi gidicem ustaya sorarim..

Anladım hocam. Benim önceki nesil mazda 3 de hiç bir şekilde ne karşılama ne de refakat var far açıkta bırakıp kapıyı açınca kesintisiz öten bir uyarı sesi var. Auto da bırakırsanız da kontağı çevirmeden farların hiç biri yanıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Farlar icin follow me ayarları (Eve dönüş ışık sistemi) kullanım kılavuzunda 4-62 ile 4-68 no'lu sayfalar arasında açıklanmış. Ancak her donanım seviyesinde yok sanırım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Uğur Bey, sanırım bölge farkı olsa gerek, bendeki kitapçıkta o sayfalarda far kontrolleri vs. anlatılıyor fakat Follow Me ile ilgili tek kelime yok maalesef.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, Devrim Babacan :

Uğur Bey, sanırım bölge farkı olsa gerek, bendeki kitapçıkta o sayfalarda far kontrolleri vs. anlatılıyor fakat Follow Me ile ilgili tek kelime yok maalesef.

Merhaba. Yok ben sizin araclar icin olan kilavuza gore soyledim. Bizim araclarda ana ekran uzerindeki setting'lerden ayarlaniyor bu ozellik. Sizin kilavuzda far kontrollerinin son kisminda bahseiyor bundan. Follow Me degil de "Eve donus isik sistemi" diye isim vermisler. Sayfanin resmini ve kilavuzun linkini ekledim asagida.

http://idn.tweddle.com/media/mazda/98c13_Mazda3_8EF2-EE-15A-TR_Edition1_web_OM_LR.pdf

4-68.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

:) Durum daha da ilginçleşiyor.

Bendeki kılavuzda hâlâ öyle bir bölüm yok. Sizin referans aldığınız kılavuz hangi araç, hangi ülke, hangi kullanıcı için yazıldı çok merak ediyorum... Kişiselleştirme Özellikleri dediği 9-16 sayfası bile tutmuyor. Hatta PDF'de "merkezi kilit" falan diyor. Benim bildiğim Power Sense'te bile o özellik yok.

Çok ilginç buluyorum bu farklılığı. Türkçe yazılmış bir de...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, Devrim Babacan :

:) Durum daha da ilginçleşiyor.

Bendeki kılavuzda hâlâ öyle bir bölüm yok. Sizin referans aldığınız kılavuz hangi araç, hangi ülke, hangi kullanıcı için yazıldı çok merak ediyorum... Kişiselleştirme Özellikleri dediği 9-16 sayfası bile tutmuyor. Hatta PDF'de "merkezi kilit" falan diyor. Benim bildiğim Power Sense'te bile o özellik yok.

Çok ilginç buluyorum bu farklılığı. Türkçe yazılmış bir de...

Enteresan. Bu dogrudan Mazda Turkiye'nin websitesinde Mazda 3 icin koydugu Turkce kullanim kilavuzu. Ahanda asagidaki linkten download ettim :) 4-68 no'lu sayfada. Mazda Turkiye'nin aracla birlikte verdigi basili kilavuz kitabi mi farkli mi o zaman?? 

http://www.mazda.com.tr/satin-alma-ve-sahip-olma/urun-ozellikleri-ve-kilavuzlari/

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bize verilen basılı kitap kesinlikle farklı. Bayağı fark var hem de.

Fakat bunu sorun etmeye bile enerjim yok. Ciddiyetsiz herifler işte... Sorun etsem de, "Bazı özellikler her modelde bulunmamaktadır" diye geçiştirecekler kesin. Hayır tamam hepsinde yok da, peki hangisinde var? Merkezi kilit falan.

Sadece ve sadece belki Mazda Connect falan güncellenecektir yakında gibi bir düşünceyle sakinleştiriyorum kendimi. :)

Edit: Sanırım bunlar Avrupa modellerini de içeren bir kitapçığı komple Türkçe'ye çevirtmişler...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Devrim Babacan Peki resimde anlatilan sekilde denedin mi farlari? Aciklama cok net degil ancak benim anladigim su sekilde: 

Araci stop ettikten sonra far anahtarini bir kez geriye dogru cekince (yani sanki uzunlar ile selektor yapar gibi) kisa farlar yaniyor ve kapilari kapilari kapattiktan bir sure sonra kendiliginden sonuyor. Ufak bir ihtimal ama belki bu sekilde calisiyordur Turkiye’de ki Power donanimda.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Canuck :

@Devrim Babacan Peki resimde anlatilan sekilde denedin mi farlari? Aciklama cok net degil ancak benim anladigim su sekilde: 

Araci stop ettikten sonra far anahtarini bir kez geriye dogru cekince (yani sanki uzunlar ile selektor yapar gibi) kisa farlar yaniyor ve kapilari kapilari kapattiktan bir sure sonra kendiliginden sonuyor. Ufak bir ihtimal ama belki bu sekilde calisiyordur Turkiye’de ki Power donanimda.

Evet canuck abi o sekildeymis dun anladim.. ben araba stop etmeden cekiyordum selektoru ama stop ettikten sonraymis.. yani stop edicen far soncek sonra coming home icin selektor cekerek yakican.. arkadasin octavia da stop ettiginde bile yanik kaliyordu farlar.. dogrusuda bu bence..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hmm. Bizim araçlar fazla akıllı sanırım. Bu özellik 2008 model Clio 3 aracımda var. Yukarıda anlattığınız gibi, motoru stop ettikten sonra selektör yapınca yanıyordu. Her selektör 30 saniyedir. Dün gündüz bir arkadaşıma Mazda 3'ü anlatırken yaptım... olmadı... Yani farlar yanıp söndü. Orada da aklıma geldiniz zaten, konuya yazayım, "yok bizde Follow Me Home" diye. :) Ama gündüz idi. Araç o yüzden yakmamış olabilir. :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, Devrim Babacan :

Hmm. Bizim araçlar fazla akıllı sanırım. Bu özellik 2008 model Clio 3 aracımda var. Yukarıda anlattığınız gibi, motoru stop ettikten sonra selektör yapınca yanıyordu. Her selektör 30 saniyedir. Dün gündüz bir arkadaşıma Mazda 3'ü anlatırken yaptım... olmadı... Yani farlar yanıp söndü. Orada da aklıma geldiniz zaten, konuya yazayım, "yok bizde Follow Me Home" diye. :) Ama gündüz idi. Araç o yüzden yakmamış olabilir. :D

Gündüz de denerim buraya yazarım ama gündüzde yanması lazım.. birde follow ve leaving için far konumunun en sonda olması gerekiyor üçgen işaretli konum diye hatırlıyorum bakıp yazacağım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence "en sonda, en geride"den ziyade daha net yazışalım. Sırasıyla OFF, AUTO, park mod ve far mod'ları var kolda. Muhtemelen OFF'da bırakılmalı diyorsunuz. Fakat eğer öyle çalışacaksa bu oldukça saçma. Her seferinde AUTO'dan OFF'a al, arabaya binince tekrar AUTO'ya falan... Ne bileyim... AUTO'da çalışabilmeli oysa - adı üzerinde...

Akşam eve gelince her türünü denedim, olmadı. Zemin kattakiler pencereyi açıp baktılar şimşek mi çakıyor diye. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Can sıkıntısından yazıyorum.... uzattıysam kusura bakmayın ama anlaşılır olacak ve bu konudaki tartışmayı bitirecek...

Mx5 ND, Mazda3 BM, Cx3, Yeni Mazda2, Mazda6 2015-... ve Cx5 2015-... modellerde... yani özetle mzd connectli araçlarda var bu özellikler.

Mzd connectten bu opsiyonları (leaving home ve follow me home) açın. 

Aracı stop ettikten sonra kapıları kilitlemeden önce bir kez selektör edin. Farlar yanık kalır. Arabadan inin kapılarınızı kitleyin. Mzd connectten belirttiğiniz süre kadar sonra sönerler. İnmeden iptal etmek için bir daha selektör edin. (Follow me home)

Aracı stop ettikten sonra manuel olarak farlarınızı açık konuma getirin. Farlar o anda yanmazlar. Arabadan inin ve gidin. Geri döndüğünüzde arabanın kapı kilitlerini açtığınızda mzd connectten belirtilen süre kadar farlar yanar. Arabaya bindiğinizde far kolunu varsa auto konumuna getirin yoksa off konumuna getirin. (Leaving home)

Bu ikisini beraber de yapabilirsiniz. Sırası önemli değil. Her hareket o seferliğine o özelliği açar.

Alışınca çok basit ve kullanışlı...

:)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bütün mzd connect lerde yok mesela bende yok ve yazılımsal mı yoksa donanımsalmı olduğunu çözemiyorum, aslında mzd connect ile ilgili bir sürü şey yapıldı acaba bu menüyü de aktif etmenin bir yolu varmıdır?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...