Jump to content

3.Nesil Mazda 3 Cruise Control Sistemi Sonradan Eklenebilir mi?

Sergio_01
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhabalar,

Kievde geçen sene satın aldığım Mazda 3 SKYACTİV Touring+ 1,5 AT Sedan aracımın opsiyonlarında cruize control sistemi mevcut değildi. Ukraynaya gelen bütün modellerde cruize sistemi yoktu (Halada yok)...

Orjinal mazdanın curize control sistemini sonradan takılabilmesi mümkünmüdür ve bunun için hangi kodlu orjinal parçaları temin etmem gereklidir acaba.

Bilgi paylaşımı rica ediyorum sizlerden.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bizim 2. Nesillerde Touring donanım paketinde cruise control standart olarak gelmiyordu. Sonradan ekleten çok olmuştu, en son hatırladığım @Mutlu Tekir'di. Sizin araçlara da mutlaka eklenebiliyordur.

Şunun gibi after market ürünler var ama orijinalini göremedim google aramalarında. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Türkiye sitesinde motion yada soul'a ekleme seçeneği çıkmıyor. orada nasıldır bilmiyorum @sergio_01. Ancak parçalar ebay'den bulunabiliyor. Direksiyon düğmeleri iyi ama sistem eğer bu fiyatsa pahalıymış :D Servise sormalısın bence :)

http://www.ebay.com/itm/2014-2016-Mazda-3-Steering-Wheel-Cruise-Control-Buttons-Switch-OEM-BNS4-66-4M3-/321785433956?fits=Make%3AMazda%7CModel%3A3

http://www.ebay.com/itm/BRAND-NEW-GENUINE-MAZDA-OEM-CRUISE-CONTROL-DISTANCE-SENSOR-GHP9-67-XA1D-/231778225945?fits=Year%3A2014%7CMake%3AMazda%7CModel%3A3&hash=item35f70f0f19:g:NxQAAOSwbdpWZ3AK&vxp=mtr

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Adaptif Cruise Control arada bir açıp eğlenmek için çok güzel, tepkileri, algılaması, araca hükmetmesi gerçekten çok başarılı ama normal Cruise control' ü insanların neden kullandığını ve neden bu kadar çok istediklerini anlayamıyorum. Çok gereksiz birşey, boşuna ağırlık. Ayrıca tehlikeli, sürekli öndeki araçlara yaklaşıyorsun fren yapmak zorunda kalıyorsun bu seferde sistem devreden çıkıyor, tekrar açıyorsun, fren yapmak zorunda kalınca tekrar çıkıyor vs.

Bende normal cruise control var ama, araba donanım paketleri halinde değilde, opsiyon opsiyon seçilerek alınabilse, kesinlikle arabaya eklemezdim, onun yerine işe yarayan, gerekli bir donanıma para verirdim mesela Bose ses sistemi, 18 jantlar, led arka farlar, head up display, power göstergeler, veya adaptif hız sabitleyici gibi gerçekten işe yarayan bir şey seçerdim o parayla veya üzerine biraz daha ekleyerek.

Eğer ki illede Cruise istiyorum diyorsanız kesinlikle ama kesinlikle Adaptif Cruise Control alın, normal cruise control 5 lira bile etmez, boşuna ağırlık, boşuna masraf. 

Hem Mazda3 'ün hem de Cx-3 'ün adaptif cruise control'ünü defalarca deneyimleme, kullanma şansım oldu, gerçekten çok müthiş çalışıyor, önünüzden makas atarak geçen aracı bile anında algılayıp dozajlamasınıda ayarlayarak fren yapabiliyor, arada boşluk oluşturuyor , ve o makas atan araç geçip gittiği anda da öndeki araçla olan mesafeyi kapatmak için tekrar gaza basıyor, ve bütün bunları 1 saniye içinde yapabiliyor. Dolu şeritten boş şeride geçtiğinizde boşluğu anında algılayıp 2 vites birden küçültüp aracı atağa kaldırabiliyor, kendiniz ayarladığınız hızdan daha hızlı gitmek isteyip gaza bastığınızda veya vites küçültmek hızlanıp sollama yapmak istediğinizde devreden çıkmıyor, pause moduna geçiyor, siz gazdan ayağınızı çektiğinizde ayarladığınız hıza geri dönüyor kaldığı yerden devam ediyor. Öndeki araca yaklaştığında o kadar güvenli bir mesafeden öyle tatlı fren yapıyor ki kesinlikle tedirgin olmuyorsunuz , çok güven veriyor, fren dozajlaması, vites küçültmeleri, algılaması, gaza hükmetmesi o kadar başarılı ki , piyasada ki en iyi adaptif cruise lar içinde ilk 3'ün içine girer, birinciliği zorlar, yani kısaca sizin trafikte yapacaklarınızın, vereceğiniz tepkilerin aynısını yapıyor, sisteme resmen aşık olmuştum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Adaptive Cruise Controlu geçtim ben zaten... O iş çok zor pahalı ve zahmetli....

Benim istediğim orjinal mazda cruise control....

Mazda Ukraine mail yazdım... Adamlar sonradan eklenmiyor diye cevap verdiler...

Benim servisteki elekrikçiye sordum birinin aracına denemişler fakat olmamış. Aracın ECU sundaki yazılıma müdahale edemiyorlarmış. Cruise tak çalıştır bir parça olmadığı için aracın yazılımında bu sistemi aktif etmek gerekiyormuş... Mazda Ukraynada bunu beceremiyormuşşş.... Halbuki milllet çatır çatır yapıyormuşşş... 

http://mazda3revolution.com/forums/1397762-post9.html

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben 2. nesil Mazda 3 touring için İstanbul ve Çorludaki bütün bayileri aradım.

Çorludaki biz takamıyoruz dedi.

İstanbuldakilerinde 3 tanesi takarız dedi. Onlarda yaklaşık 700 tl gibi bir fiyat çıkardılar.

Bana biraz pahalı geldiği için askıya aldım. Sanırım kampanya dönemleri oluyormuş o zaman şansımı bir daha deneyeceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Arkadaşlar bu cruise control olayında kafama takılan bir soru var ....

Cruise control düğmeleri üç çeşit var benim anladığım...

1. Düğme üzerinde on/of yazan

2. Düğme üzerinde LIM yazan

3. Adaptive Cruise Control olan düğme

Bunlardan ikincisi yani üzerinde LIM yazan ne gibi bir özelliği oluyor birincisine göre yani on/of olana göre ?

cruise control mazda.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

LIM hız limitleyicisi anlamında, aracın sadece belli bir hızın altında gitmesini istiyorsanız bunu kullanıyorsunuz. Toyota Corolla larda sadece bir parça eklenerek CC eklenebiliyordu araca. Yalnız Adaptif CC için ise araca sensör eklenmesi gerekir (öndeki araçla olan mesafenin tespit edilebilmesi için) ve bu sensörlerin de araca sonradan eklenebildiğine dair bir şey duymadım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, Felixus :

LIM hız limitleyicisi anlamında, aracın sadece belli bir hızın altında gitmesini istiyorsanız bunu kullanıyorsunuz. Toyota Corolla larda sadece bir parça eklenerek CC eklenebiliyordu araca. Yalnız Adaptif CC için ise araca sensör eklenmesi gerekir (öndeki araçla olan mesafenin tespit edilebilmesi için) ve bu sensörlerin de araca sonradan eklenebildiğine dair bir şey duymadım.

Adaptive geçtim ben... En azından normal bir cruise istiyorum...

Adative için sensörler ekleniyormuş fakat tam bir sorunmuş okumuştum başka forumlarda taktıran biri yazmıştı......

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şehirler arası güzel bir özellik hem Adaptif CC hemde normal CC ama şehir içinde 1 kez bile kullanmadım, zaten istanbul trafiği malum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sanirim herkesin ihtiyaclari farkli. Benim icin cruise control olmazsa olmaz bir arac icin. Fiat punto aracima sonradan kendim taktim. Sadece kol takarak ve bilgisayardan aktif edilerek yapilabiliyor. Ekstra bir sensor ya da agirlik yapacak bir ekipmana ihtiyac yok. Yeni nesil araclarda butun yonetim bilgisayar ile oldugundan sadece yazilimsal bir olay. Mazdalarda da kesinlikle sonradan takilabilir. Imkansiz diye bir sey yok. Ben CX-3 u test surusu yaparken kullandim adaptif cruise controlu. Gercekten cok guzel calisiyor fakat VW grubu araclarindaki gibi 25km nin alti hizda devreden cikmasa cok daha guzel olurdu. VW araclarinda dur-kalk trafikte kullanabiliyorsunuz adaptif cruise controlu. Ornegin trafige girdiniz ve sistemi aktif ettiniz. Onunuzdeki arac hareket ettiginde, direksiyon uzerindeki tusa  ya da cok hafif gaz pedalina dokundugunuzda arac bir dahaki tam durusa kadar gidiyor. Mazdalarda da boyle olmasini isterdim. Aslinda bu olay da tamamen yazilimsal ve bir guncelleme ile yapabilirler ama yapacaklarini zannetmiyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Bu arada sonradan ilave edebiliyorsunuz Cruise Controlu araca. Direksiyondaki tuşu araca bağladıktan sonra OBD portu üzerinden bağlanıp aracın asbuilt datasında cruise control var olarak değiştirmeniz gerekiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda'da durum nasıl bilmiyorum fakat i20 kullanıcıları bana şöyle bir şey anlatmıştı.  Cruise kontrol i20'de en alt pakette yoktu, biri deri direksiyon istediği için çıkmacılardan en üst modelin direksiyonunu bulmuş ve bu direksiyonda cruise kontrol tuşu olduğu için arabaya otomatikman cruise kontrol gelmiş :D 

Günümüzde  çoğu firma bu tür donanımların altyapısını araca koyuyor ama tuşları koymadan veya yazılımsal programları koymadan sunduğu için o özellik kullanılamıyor, araçta bulunmasına rağmen. Mazda3'te de böyle bir durum söz konusu olabilir; olsa bile servis bunu söyler mi bilmiyorum :D   Ama kafaya koyduktan sonra yapması zor bir operasyon değil muhakkak yapılır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 hours ago, EgeG said:

Mazda'da durum nasıl bilmiyorum fakat i20 kullanıcıları bana şöyle bir şey anlatmıştı.  Cruise kontrol i20'de en alt pakette yoktu, biri deri direksiyon istediği için çıkmacılardan en üst modelin direksiyonunu bulmuş ve bu direksiyonda cruise kontrol tuşu olduğu için arabaya otomatikman cruise kontrol gelmiş :D 

Günümüzde  çoğu firma bu tür donanımların altyapısını araca koyuyor ama tuşları koymadan veya yazılımsal programları koymadan sunduğu için o özellik kullanılamıyor, araçta bulunmasına rağmen. Mazda3'te de böyle bir durum söz konusu olabilir; olsa bile servis bunu söyler mi bilmiyorum :D   Ama kafaya koyduktan sonra yapması zor bir operasyon değil muhakkak yapılır

Eski araçlarda cruise control için bazı donanımlar gerekiyordu ekstradan fakat yeni nesil arabaların hemen hemen hepsinde bu iş aracın beyni tarafından yönetiliyor (fren özellikli cruise controller hariç). Örneğin direksiyon içindeki cruise control tuşları için gelen kabloların uclarına elektronik dükkanlarından aldığınız düğmeleri bağlayıp, aracın yazılımından da aktif ederek bile kullanabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Bu konuyu çok araştırdım internetten... Takılabiliyor olduğu artık kesin... Servislerin takılmıyor demesi onların bir politikları bence... Ama şöylede bir gerçek varki bu işlem için ECU ya müdahale olacağı için herhangi bir arıza esnasında garanti dışı bırakacakları için aracımın garanti süresinin bitmesini bekliyorum...

Çok az kaldı ŞUBAT 2017......

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Merhabalar,

En sonunda uzun arayışlarım sonucu cruise control buldum ve montajını yapıp aktif edebildim...

Çıkmacılardan bulduğum LİM özellikli cruise controlü aldım hemde 2015 model mazda 3 den çıkma direksiyon ve müzik sistemi tuş takımı + cruise control tuş takımı dahil 60 USD 'lik bir rakama aldım.... Benim eski direksiyonda soyulmaya başlamıştı zaten direksiyonunda yenilemiş olduk bu arada....

Montajı çok kolay oldu eski direksiyonu söküp direk yenisini taktım.... Aktivasyon işlemide ECU 'dan IC modülü içindeki 

720-04-23 ve 720-04-01 satırlarında değişiklik yaparak işlemi bitirdim....

LİM özelliği çok hoşuma gitti valla....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kurda sormuşlar boynun niye kalın diye, 'kendi işimi kendim görürüm' demiş. 

Elinize sağlık.

(Y)etkili servissiz günler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...