Jump to content

Mazda CX-3 Fanı Çok Erken Açıyor

bilmece
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

arkadaşlar alet çok erken fan açıyor  araç soğukken sakin kullanımda 3-5 km gidince park ediyorum aracın fanı çalışıyor  bu gün servisi aradım 2 dk.fazla fan çalışırsa sıkıntı olabilir dediler 2dk nın altındaysa normaldir dediler skayactiv motorların sıkıştırma oranın az olduğundan motorun yağını soğutmak için çalıştığını söylediler pek bir şey anlamadım pek de itimat edemedim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Araç daha çok yeni, bazen kilometre yapıncaya kadar farklı durumlarla karşılaşabiliyoruz fakat madem ki uyarıyorlar servisin dediğine de bence dikkat edin. Fan'ın yine çalıştığı bir zaman 2 dkyı geçip geçmediğine dikkat edin derim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 dakika önce, Burak :

@fotifoti sen böyle bir durum sezdin mi ? Uzun yol yaptın, hiç şikayetin oldu mu ?

Ben çok huzurlu ve sessiz bir insanım biliyorsun :D 

@bilmece gürültü yapıyor mu fan? Ben duymadığım için duyamıyorum :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, fotifoti :

Ama fan demek titreşim demek , sen bu konuda hassassın ama titreşimi çok etkin mi bilemedim. Vermedin ki şöyle 3-5 tur atalım da anlayalım :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

33 dakika önce, bilmece :

arkadaşlar alet çok erken fan açıyor  araç soğukken sakin kullanımda 3-5 km gidince park ediyorum aracın fanı çalışıyor  bu gün servisi aradım 2 dk.fazla fan çalışırsa sıkıntı olabilir dediler 2dk nın altındaysa normaldir dediler skayactiv motorların sıkıştırma oranın az olduğundan motorun yağını soğutmak için çalıştığını söylediler pek bir şey anlamadım pek de itimat edemedim

Dizel motorlarda sıkıştırma oranı yüksek olduğu için doğal olarak ısı yüksek olabilir, ama bu 3-5 km gidince fan açar mantığı yanlış, bu havada yürüyen araçta fanın bu kadar kısa sürede açması mantıklı gelmedi, fanın iki dakikadan fazla çalışması sorundur doğru, yani bu sürede suyu soğutması lazım, diğer aynı model kullanan arkadaşlardan karşılaştırma yapmak en doğrusu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Burak :

Ama fan demek titreşim demek , sen bu konuda hassassın ama titreşimi çok etkin mi bilemedim. Vermedin ki şöyle 3-5 tur atalım da anlayalım :D 

Abi istanbulda anlamazsın zaten :) seni böyle alalım :D Ben fan sesi, titreşimi hissetmedim. Tek enes'in şikayet ettiği hoparlörden mw dalga sesi gibi arada bir ses geliyormuş. O da ben mzd'yi kurcaladığım için sanırım. Bir formatlayayım düzelir inş. :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

22 saat önce, fotifoti :

Dan gürültüsü araç içinde duyulmuyor 3-5 km gidiyorum park ediyorum araçtan iniyorum  fan çalışıyor daha DK tutmadım yarın denicem uzun yolda da kullandım 2-3 defa yanlış hatırlamıyorsam mola verdiğim yerlerde fan çalışmıyordu yakında Antalya'ya gidecem O Zaman sık sık durup kontrol edicem fanı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 saat önce, bilmece :

Dan gürültüsü araç içinde duyulmuyor 3-5 km gidiyorum park ediyorum araçtan iniyorum  fan çalışıyor daha DK tutmadım yarın denicem uzun yolda da kullandım 2-3 defa yanlış hatırlamıyorsam mola verdiğim yerlerde fan çalışmıyordu yakında Antalya'ya gidecem O Zaman sık sık durup kontrol edicem fanı

Bir sıkıntı olacağına pek ihtimal vermiyorum. Bence de klima fanı olabilir. klima kapalıyken deneyin bir de. Yada daha iyisi fan çalışınca klimayı kapatın

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18 dakika önce, bilmece :

Klimayla alakası yok klimayı daha 1 kere kullandım o da 5 DK 

Arabalar yeni olunca değişik şeyler olabiliyor.  Bundan önce bizde Jetta vardı aynı durum onda da olurdu. 1 saat dolaşıp gelirdik dışarısı soğuk ama araba uzun süre fanı çalıştırıyordu kontağı tekrar açıp kapayınca fan susuyordu. Bu olay iki defa olmuştur en fazla. Sizinki  normal bir durum mudur değil midir şuan burada kimse bilemez maalesef.  Eğer olmaması gereken bir hata varsa otomobile zarar verir. Dolayısıyla bence siz hiç zaman kaybetmeden direk servise gösterin aracı. En azından  işin sorumluluğunu onlara devretmiş olursunuz, sonra bir sıkıntı olursa niye bize getirmediniz demesinler. Ben de bir sorun olduğunu sanmam ama siz yine de servise gösterin en yakın zamanda

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, bilmece :

Servis bu iş için sadece kontrol için söylüyorum ücret istermi

Mantıken istememeleri lazım. Aracın garantisi var. En kötü ihtimalle durumu anlatırsınız belli bir müdahele olmadan önce ücret istemeyeceklerinden emin olursunuz. Fan'ın çalışmasında araçtan kaynaklanan bir sorun varsa da garantiden tamir ettirmek en büyük müşteri hakkınızdır diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Anamurdasınız, nispeten daha sıcak bir memleket olduğundan normal olarak görüyorum. Kaputu açıp sıcaklığı hissetmeye çalıştınız mı? OBD bağlantı cihazı olan birilerini bulursanız eğer sıcaklığı da anlık takip edebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam sogukta acmasi normal degil serviste para istemez en azindan kocaeli haldizlar boyle seylerde ucret talep etmiyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

30.12.2015 at 18:44, bilmece :

Servis bu iş için sadece kontrol için söylüyorum ücret istermi

Hiç bir servis ücret istemez. Çay içmeye geldim, gelmişken bu fan da erken açılıyor ;) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu durum benim araçta da var, DPF yani dizel partikül filtresi devreye giriyor. Aracin önüne eğilin bir de gaz yaği kokusu gibi bir koku duyarsiniz. Hep ayni petrolden yakit alirsaniz bu durumu daha az yasarsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
1/6/2016 at 00:54, erturqo :

Bu durum benim araçta da var, DPF yani dizel partikül filtresi devreye giriyor. Aracin önüne eğilin bir de gaz yaği kokusu gibi bir koku duyarsiniz. Hep ayni petrolden yakit alirsaniz bu durumu daha az yasarsiniz.

aynen öyle hocam daha önceden mazda 3 dpf konusunda anlatmıştım. Dizel araçlarda böyle bir konu mevcut. Sebebide turbo devre dışı kalınca egr valfi açıp gaz dönüşü artığı olduğu için, durup kalkmalarda çok olur, egr yada dpf sensörü ecuyu uyarıp araç fan açıyor. Hatta geçen aracımın egrsi dpfsi egzozu çok fena tıkanmış 2.500 deviri geçmez olmuştu. km 140 bin olduğu için normal bir prosedürle egr dpf sökülerek temizlendi. İptali mevcut fakat özellikle doğaya zararı ve egr iptalinin harareti arttırma sebebi ile düşünmedim.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...