Jump to content
Selimkayar

1. Nesil Mazda 3 Otomatik Viteste Zorlanma ve Vuruntu

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mehmet Özdemir

şanzıman yağınız en son ne zaman değişmiş bilginiz var mı acaba? ben 60000 km'de şanzıman yağı değişimi gerçekleştirdim, tabii bunun yanında değişmesi gereken diğer malzemeler de değişti. şanzıman geçişlerinde hissedilir bir rahatlama yaşadım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Eyüp Kara

Selamünaleyküm konuyu hortlatmış gibi olacak ama neticeye ulaşılmamış bende 3 gün önce mazda 3 sahibi oldum ve bahsettiğiniz 2. vitese geçişte ara ara yapan sarsıntı benim aracımda da var son durum nedir çözüme ulaşabildiniz mi yardımcı olursanız sevinirim hayırlı günler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
quiteguide

Şanzımanı bakımlı(periyodik dogru seviye ve vizkozite yağ & filtre değişimi yapılmış) bir araçta sorun yaşıyorsanız, en son süphe duyacağınız yer şanzımanın kendisi olmalı bence.

Evet, D modda verimsiz bir otomatik şanzımana sahip 1. 2. nesil Mazda 3'ler ama bu verimsizlik, kesinlikle sorunsuzluk olarak da kullanıcıya geri dönüyor.

Hava emiş & ateşleme sistemi, gaz kelebeği konum sensörü vs. bunlar da vites geçişlerinde etkin olan elemanlar.

Benim araç 155 k. 2. nesil.

Yaşı ve kilometresi itibari ile (görünür de herhangi bir sorun/arıza lambası olmamasına rağmen) maf ve bank 1 lambda/oksijen sensorlerini yeniledim. 

Maf sensoru değiştikten sonra, bahsi geçen bu durum (özellikle ilk çalıştırmada motor ve şanzıman sogukken, devir saatinin 2000-2500 de takılı kalıp, 2. vitese vuruntulu geçmesi ve devrin küt diye düşmesi) tamamen ortadan kalktı.

Dedigim gibi arıza lambası vs. hiç birşey yoktu. Düzenli olarak bakımını/temizliğini yaptığımı  da söyleyebilirim.

Sonuç: üreticinin ön gördüğü aralıklarda  hangi parça olursa  olsun değişim yapmak gerekiyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Eyüp Kara

Hocam öncelikle dikkate alarak cevap verdiğiniz için teşekkür ederim benim aracım 2004 1.6 mazda 3 otomatik dynamic 206k da 181k da şanzıman yağı değişmiş yağına baktırdım seviyesi iyi rengi iyi daha fazlası hakkında bilgim yok aracı 3 gün oldu alalı bu yüzden aynı sorunu yaşamış (tabi tam olarak sorunsa çünkü sürekli yapmıyor genelde motor soğukken) ve aynı modelde olan arkadaşın sorunu nasıl çözdüğünü merak ettim 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.