Jump to content

Rotary Motor Rektifiye ( Rotary Engine Rebuild )

mutlu-rx7
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar parçalarımızı iyice temizledikten sonra oturma odamıza taşıyoruz parçaları eşinizden ve çocuklarınızdan korumak işin en zor kısmı bunu kesinlikle unutmuyoruz.

IMG_20160106_221542.jpg

IMG_20160106_221549.jpg

IMG_20160106_221558.jpg

IMG_20160106_221603.jpg

IMG_20160106_221658.jpg

IMG_20160106_221611.jpg

IMG_20160106_221618.jpg

IMG_20160106_221630.jpg

IMG_20160106_221727.jpg

IMG_20160106_221705.jpg

IMG_20160106_221718.jpg

IMG_20160106_221726.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar fotoda dikkat çekilen iki parça birkaç gün önce yanma odasının içine yağlama yağı enjeksiyonu yapan enjektörler. rx7 ve 8 ler bu enjektöre sahip olduğu için sürekli yağ eksiltir yani eksiltmek zorundadır. Benim aracım hiç yağ yakmıyor diyen araç sahibine inanmayın. Eğer hakikattende hiç yağ yakmıyor ise metering oil pompası bozuktur ve 3000 veya 4000 tl lik masrafı vardır fiyatlar tamamen tahmini yazılmıştır.  Yani rotary motorlu bir araç makul miktarda yağ yakmalı.

IMG_20160106_221718.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Motorun sahibi baya şanslıymış, göründüğü kadarıyla motor bloğu iç kısımları gayet düzgün yüzeye sahip. Rotorlar zaten temiz görünüyordu. Göründüğü kadarıyla segman, segman yayları, conta ve yatak parçaları gibi hafif parçalar yenileniyor. Bu arada resimler her zamanki gibi güzel yanlız ışıklandırma cep telefonu olduğunu tahmin ettiğim kamera yetersiz. Bu kadar parça bir arada sökülüp dizilmişken dijital fotoğraf makinası ile çekim çok daha iyi olurdu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra ...

Selam arkadaşlar konumuza bir süre ara verdikten sonra gecikmeli de olsa devam ediyoruz. Konun başında bu aracın sahibinin acelesi olduğunu söylemiştim hatırlıyanınız varsa bu sebeple boş vakitlerimin tamamını değerlendirmek amacı ile evde rebuild işini yapmıştım ancak malesef araç sahibinin istediği tarihte teslim edilemedi. Rebuild sonu tek can sıkan şey olarak hafızamdaki yerini aldı.

Forum a cok fazla uzun zamn ayıramıyorum ancak işyerinde biraz zaman bulunca hemen aklıma geliyor ve evet diyorum forum zamanı geçiyorum pc başına acıyorum forum u birşeyler paylaşayım diyorum ama bu resimlerin boyutunu küçültmek benim çok zamanımı alıyor ve bilgisayar şirket bilgisayarı olduğu için işime yarıyacak frogramlarıda indiremiyorum bu sebeple tektek resimlerle eldeki imkanlar doğrultusunda uğraşıyorum ve buda beni hem üşengeçliğe hemde forum açısından tembelliğe sürüklüyor. Bu sebeplerden dolayıda forumdaşlarımdan özür diliyorum.

IMG_20160107_204857.jpg

IMG_20160107_204914.jpg

IMG_20160107_233007.jpg

IMG_20160107_233020.jpg

IMG_20160107_233049.jpg

IMG_20160107_233103.jpg

IMG_20160107_233114.jpg

Resim küçültmeye fazla zaman ayıramadığımdan dolayıda hemen öğle alel usul  küçülttüm sonuçta bu :) bayağı küçük olmuş.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar herşeyde olduğu gibi bu iştede tertip düzen ve temizlik çok önemli parçaları nekadar düzenli ve temiz tutarsak yaptığınız iş okadar içinize siner.

Zaten normal motorlardada öğledir işin sırrı temizlikte parşaların üzerinde toz metal talaşı kalmamalı bu yağlama yapılan tüzetlerin çizilmesi anlamına geliyor ve bizde bunu hiç istemeyiz.

IMG_20160107_233124.jpg

IMG_20160107_233132.jpg

IMG_20160107_233139.jpg

IMG_20160107_233144.jpg

IMG_20160107_233152.jpg

IMG_20160107_233158.jpg

IMG_20160108_192422.jpg

Birde arkadaşalar foruma video yüklemek istiyorum bu motorun kompresyon ölçümleri ve first start ı ile ilgili videom var yardımlarınızı bekliyorum onlarıda yüklemek istiyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fotoğraf için galeriyi kullanırsanız küçültme gibi bir şeyle uğraşmazsınız. Video içinse en iyi çözüm youtube. Yoıtube'dan paylaşılan videolar iletilerde otomatik oynatılabiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Birde motoru toplarken ellerim yağlı olduğu için çok fazla fotoğrflama fırsatım olmadı malum birde acelemizde vardı. motor toplama sırasında eldiven ile çalışmıyorum çünki hissetmek hersey diğer işlerde eldiven ile çalışılıyor ama inçe işlerde bilirsiniz eldiven ile çalışılmıyor bu sebeplede ellerin süreklü yağlı oluyor ve buda fotoğraf çekiceğin cihazı tutmanıza engel oluyor. Aklınıza farklı birşey gelmesin (paylaşmak istemiyor gibisinden) Elimden geldiğince herkezi her konuda bilgilendirmek isterim para veya iş kaygım yok hayatımı bu işlerden kazandığım para ile yaşamıyorum ben sadece boş vakitlerimi hobim doğrultusunda devam ettiriyorum.

Hale hazırda Botaş personeliyim.

Mehmet bey teşekkürler, youtubeyede üyeliğim yok önce o işi halletmek gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mutlu bey;

İzmir'de olsam bu yaşımda yanınızda bedava çıraklık yapmak için kapıdan bacadan girerdim. Türkiye'de zaten olmayan Garaj kültürü üzerine birde böyle spesifik bir motoru söküp takmanız kesinlikle taktire şayan.

Bu konuda bizi döküman bilgi ve görsellerden mahrum etmezseniz ayrıca sevinirim.Tekrar tekrar Teşekkürler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Usta emeğiniz sağlık , bu tip motorun rektefiyesi nasıl oluyor, sanırım hem pistonları hemde silindirleri yenilediniz. Tam olarak hangi parçalar yenilendi hangileri taşlandı acaba.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Youtube'ta rx-8 motoru toplamayla ilg onlarca video var.
Onlar arasında görüntü kalitesi oldukça iyi olan, Andres Sanchez Perez adında tahminen Arjantin veya Meksika gibi ülkeden biri yapmış:

1- Desmontaje del Motor Renesis - (Renesis Motor Sökülmesi)

2- Montaje del Motor Renesis - NO REBUILD (Renesis Motorun Toplanması - Rektifiye Yok)

Videoların 2.sinde alta not olarak "hiçbir rektifiye parçası; apex veya yağ segmanı değiştirilmedi sadece motor toplanmasını göstermek amacıyla tüm parçalar temizlendi ve yeniden kullanıldı. REKTİFİYE değildir: Motor bu haliyle çalışmaz cunku tüm segmanları yok, videa tamamen eğitim amaçlıdır) (Google Translate yardımıyla)

(1. videoda arada bazen garip müzik sesleri duyuluyor, tahminen Andres Sanchez Peres eklemeye  çalışıp ekleyemediği .)

2. videodaki anlatımlar İspanyolca old için ben de pek birşey anlamıyorum fakat videoyu isabetli  açıdan cektiği için birçok şey kendi kendini anlatıyor. Kameranın odak ayarı da tam ayrıca, her bir ayrıntı görülebiliyor; cep telefonu ile yapılan cekimlere göre ciddi fark var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

slm arkadaşlar. 8 yıldan beri ümraniye sanayide bulunan özel servisimde kupon araçların tamir ve bakımını yapmaktayım. buna RX8  de dahil. son bir kaç yıldır.profosyonel olarak rx lerin motorunu revize etmekteyim. wankel motorların tamirinin mümkün olmadığını veya türkiyede kimsenin yapmadığını söyleyenlere duyrulur. tüm parçalarını amerikadan getirtip ,orjınaline  uygun  olarak topluyorum. tüm testlerini  kontrollerini ve test sürüşlerini yaptıktan sonra müşteriye teslim ediyoruz.bu tarz konuda,yardıma ihtiyaç duyan arkadaşlara elimizden geldiğince destek oluruz.  vaktiniz olursa bir göz atmanızda yarar var

youtube,,,,,,,,EKREMİN GARAJI

FACEBOOK,,,,,,,,MAZDA RX8 EKREM MEMİŞ

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 saat önce, ekrem usta rx8 :

slm arkadaşlar. 8 yıldan beri ümraniye sanayide bulunan özel servisimde kupon araçların tamir ve bakımını yapmaktayım. buna RX8  de dahil. son bir kaç yıldır.profosyonel olarak rx lerin motorunu revize etmekteyim. wankel motorların tamirinin mümkün olmadığını veya türkiyede kimsenin yapmadığını söyleyenlere duyrulur. tüm parçalarını amerikadan getirtip ,orjınaline  uygun  olarak topluyorum. tüm testlerini  kontrollerini ve test sürüşlerini yaptıktan sonra müşteriye teslim ediyoruz.bu tarz konuda,yardıma ihtiyaç duyan arkadaşlara elimizden geldiğince destek oluruz.  vaktiniz olursa bir göz atmanızda yarar var

youtube,,,,,,,,EKREMİN GARAJI

FACEBOOK,,,,,,,,MAZDA RX8 EKREM MEMİŞ

Hoşgeldiniz  detaylı paylaşımlarınız bekliyoruz .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hoşbulduk kardeşim.mümkün  olduğunca görüntü kirliliği yapmadan karşılıklı paylaşımlar yaparız inşallah

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...