Jump to content

2.Nesil Mazda 3 Klimadan Gelen Tıkırtı Sesi

quiteguide
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar videoda ki sesle ilgili bir fikri olan var mı.

Klima açıkken olmuyor ses, sadece ve sadece iç/dış hava kontrol düğmesine müdahale edince (açarken sorun yok, sadece kapattıktan sonra) geliyor.

Klimanın çalışmasında da herhangi bir sorun yok.

https://youtu.be/lQGt3YJWk4c

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dışarıdan sirkülasyonu açayıp kapatan motor ve kapaktan geliyor. Galiba dişli kırılmış. Söküp baktırmak lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

28 dakika önce, Mutlu Tekir :

Dışarıdan sirkülasyonu açayıp kapatan motor ve kapaktan geliyor. Galiba dişli kırılmış. Söküp baktırmak lazım.

Nevşehir de söktürmek, klimadan da olmak demek. Neyse dursun bakalım. Tesekkurler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 dakika önce, quiteguide :

Nevşehir de söktürmek, klimadan da olmak demek. Neyse dursun bakalım. Tesekkurler

Klima değil dışarı sürkülasyonu açıp kapatan mekanizma. klimalık bir durumu yok. fakat o mekanizma nerededir, nereler söküp ulaşılabilir bilmiyorum. orta konsolun sökülmesi garanti sanki

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

20 dakika önce, Mutlu Tekir :

Klima değil dışarı sürkülasyonu açıp kapatan mekanizma. klimalık bir durumu yok. fakat o mekanizma nerededir, nereler söküp ulaşılabilir bilmiyorum. orta konsolun sökülmesi garanti sanki

Aynen Mutlu hocam, teybin tam arkasından geliyor gibi. Yurt dışı forumlarda da aratayim dedim ama bu sirkülasyonu sağlayan tuşun İngilizce anlamını bulamadım.

http://www.justanswer.com/mazda/7ieh0-mazda-3-air-re-circulation-switch-2010-mazda3.html

Ewettt aynı sorundan muzdarip bir mazdaci daha ve sorunun çözümü aşağı da verilmiş.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

19 dakika önce, quiteguide :

Aynen Mutlu hocam, teybin tam arkasından geliyor gibi. Yurt dışı forumlarda da aratayim dedim ama bu sirkülasyonu sağlayan tuşun İngilizce anlamını bulamadım.

http://www.justanswer.com/mazda/7ieh0-mazda-3-air-re-circulation-switch-2010-mazda3.html

Ewettt aynı sorundan muzdarip bir mazdaci daha ve sorunun çözümü aşağı da verilmiş.

Orta konsolla işin yok Allah'tan, ama çok eğilip bükülmek gerek ulaşmak için.

Torpido altı kapak, torpido, sol uç orta konsolun devamındaki trimi çıkarman gerekiyor. Buradan bir şekilde fana ulaşacaksın, bu fanda galiba herşey. Ama ben polen filtresi değiştirmek için çok çile çekmiştim, oraları düşünemiyorum. :) Orta göğüsün arkasına torpido tarafından girmeye çalışacaksın.

http://www.mazda3thailand.com/workshopmanual/esicont/en/srvc/html/B3E074061060W01.html

Daha detaylı resimleri burada görebilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

36 dakika önce, Mutlu Tekir :

Orta konsolla işin yok Allah'tan, ama çok eğilip bükülmek gerek ulaşmak için.

Torpido altı kapak, torpido, sol uç orta konsolun devamındaki trimi çıkarman gerekiyor. Buradan bir şekilde fana ulaşacaksın, bu fanda galiba herşey. Ama ben polen filtresi değiştirmek için çok çile çekmiştim, oraları düşünemiyorum. :) Orta göğüsün arkasına torpido tarafından girmeye çalışacaksın.

http://www.mazda3thailand.com/workshopmanual/esicont/en/srvc/html/B3E074061060W01.html

Daha detaylı resimleri burada görebilirsin.

Mutlu hocam bi yerden okuduğum kadarı ile, bu sokulecek yerde bir şeyin tırnağı kırılmış. Yenisini almadan söküp ters takınca sorun ortadan kalkiyormus. Hava iyi olsaydı hemen koyulurdum işe bahara kadar bekleyecek artık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gİrişeceğin zaman  fotolarla yardım istersen yardım etmeye çalışırım.

İngilizce konusunda da yardımcı olmaya çalışırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eminim servonun dişlisinden biri kırılmıştır. Açtığında o servonun içini açabilirsen eğer düzeltmenin de bir yolu olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

26 dakika önce, NeW3 :

Acaba ses içerideki hava kanallarini ayarlayan motordan mi geliyor sanki konum değiştirirken takılıyor gibi

Sorunun kaynagi yuzde yuz belli hocam, air actuator denen resimde ki şu velet :)

Değişim de şart gibi görünüyor.

Parçanın OEM No: BBY4-61-B60

images.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Acaba ses içerideki hava kanallarini ayarlayan motordan mi geliyor sanki konum değiştirirken takılıyor gibi

Sorunun kaynagi yuzde yuz belli hocam, air actuator denen resimde ki şu velet [emoji4]

Değişim de şart gibi görünüyor.

Parçanın OEM No: BBY4-61-B60

images.jpg.e6440a1213060cf011f88489fc411d44.jpg

Geçmiş olsun umarım değişim olmadan tamir edilmesi mümkündür

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Merhaba aynı sorun benim aracında da var siz sorunu cözdunuzmu ilerde bir sıkıntı olurmu sadece ic dış kilima tuşuna basinca tikirti geliyo 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugun denedim hava -3 dereceydi ses yapmadı. Ne yalan söyleyeyim tekrar ses yapar da moralim bozulur diye başka da denemedim.

Serkan arkadaşım aynen öyle. İç dış hava kontrol tuşuna basınca 5-10 saniyelik bir makineli tüfek sesi geliyor :)

Sorunun çözümü yukarıda bahsettiğimiz parçanın/motorun değişimi.

Yakın zamanlar da kabın hava filtresini degistirdiniz mi?

Ben sorun yaşamadan bi kaç ay önce kendim değiştirmiştim. Bir alakası olabilir mi merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 yıl sonra ...

Geçen sene tanışıp irtibatı koparmadigim bir Japon arkadaş, Nisan da Kapadokya'ya tekrar gelecegini söyleyince  hemen parçanın OEM numarasını yapıştırdım. Sağolsun halletmiş, bugün buluştuk emaneti verdi. 58 $ + bir teşekkür yemeğine parçayı tedarik etmiş olduk. Aracı satma planım olmasa pek uğrasmazdım, tıkırtıdan başka bir rahatsızlık vermiyor. Ne diyim, alacak arkadaş keyfini sürsün.

IMG_20190422_200316.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mutlu son.

Aktuatoru yerinden çıkartmak için 3 adet vidayı sökmek gerekiyor.

İkisi kolay, yalnız yukarda ki  vidayı sökmek de takmak da endeskopik kamera olmadan imkansız.

1 saat kadar zamanımı aldı, ama değdi.

Önceden videoda ki kapak yarım cm açık kalıyordu, artık sessiz sedasız tamamen kapanıyor.

IMG_20190429_152310.jpg

IMG_20190429_150204.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...