Jump to content

Zorunlu Trafik Sigortaları Konusunu Çalışacağız

Efebey
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

"Zorunlu Trafik Sigortaları Konusunu Çalışacağız"

Zorunlu trafik sigortasına ilişkin soruya yönelik olarak Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, geçmişte hasarı olan araç sahiplerinin trafik primlerinde yüksek bir artışın söz konusu olduğunu ifade etti. 

İkinci olarak bedeni hasarların tahmini konusunda belirsizlikler bulunduğuna işaret eden Şimşek, bunun da prim artışlarındaki diğer önemli bir faktör olduğunu söyledi. Şimşek, "Kasko ile zorunlu trafik sigortası birleştirilebilir mi veya kasko yapana zorunlu trafik sigortası yükümlülüğü kaldırılabilir mi, bu konu, bunlar yapısal bir çerçevede Hazine Müsteşarlığı tarafından çalışılır, biz de bu konulara bakarız. Dolayısıyla bu hususu çalışacağız diyelim bu aşamada" ifadelerini kullandı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu sigorta da amacından saptırıldı sonunda. Maksat sigorta değil, dolaylı vergi kesmek. Yeni konut satışlarında KDV 18%'den 1%e indirildi, onbinlerce polis istihdamı, dış borç faizleri, son olarak asgariyi yükseltme falan devletin giderler ve kayıplar dev gibi olunca açığı nerden kapatırım diye düşünecek devlet tabi ki. Özal döneminde KDV, Tansu Çiller döneminde nema ödemeleri, Ecevit döneminde deprem bahanesiyle ÖİV, ÖTV, ve şimdi Yeni Türkiye döneminde yeni yeni yöntemler.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben ınanmıyorumkı hükümet boyle oluk oluk  para gelen bırseyı kaldırsın... soyle yapabılırler sadece, trafık sıgortası ve kasko gıbı ıkı ısım altında alınan parayı tek bır kaleme ındırgeyıp o kalemı suankı durumdan dahada pahalı hale getıreceklerdır... daha fazla bırsey beklemeyın...

buyrun ornek,

benzın 140 dolarken 3.60 tl

benzın 34 dolarken 4.32 tl

aradakı fark devletın kasasına, semerde yıne halkın sırtına :)

varil fiyatı nerdeyse 5 te bır dusuyor ama fıyat artıyor.. simdi soyleyın sızce devlet alıcagı vergıyı dusururumu, trafık sıgortasını kaldırırımı???

buna ancak gulunur... :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, qwertykam :

ben ınanmıyorumkı hükümet boyle oluk oluk  para gelen bırseyı kaldırsın... soyle yapabılırler sadece, trafık sıgortası ve kasko gıbı ıkı ısım altında alınan parayı tek bır kaleme ındırgeyıp o kalemı suankı durumdan dahada pahalı hale getıreceklerdır... daha fazla bırsey beklemeyın...

buyrun ornek,

varil fiyatı nerdeyse 5 te bır dusuyor ama fıyat artıyor.. simdi soyleyın sızce devlet alıcagı vergıyı dusururumu, trafık sıgortasını kaldırırımı???

bekleyip göreceğiz yapar zorunluyu en az 500 yada 1000 lira kaskoyu kaldırır sende zorunluyu yaptırmadan binemezsin aracını

ben kasko kaldırılıcak demiştim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, qwertykam :

buyrun ornek,

Petrolün varil fiyatının düşmesi Türkiye'deki benzin fiyatını orantısal olarak etkilemez çünkü benzin fiyatı Türkiye'de  alınan ayni vergi ve dolar kuruna bağlıdır. 140$ iken var olan $ kuru ile şu andaki $ kuru arasında yaklaşık 2.6 oranında fark vardır.

Türkiye'de benzinden litrede alınan vergi miktarı 2,94 TL bulabildiğim kadarı ile . Yani aslında benzin fiyatı 1.35 TL ( 0,45 $ bugünkü kur ile ) bu sebeple benzin fiyatını hesaplarken kabaca 0,45$ + 2,94 dersek o zaman doğru verilere ulaşırız.

Ek olarak 140 dolar dediğinizde ( 2008 Ağustos ) dolar kuru 1.17 , şimdi ise 3.02, bu süreç içerisinde alınan vergi oranında bir ayarlama da yapıldığını hatırlıyor gibiyim. Bu durumda kurdaki artış ile ham petroldeki azalış birbirini dengelemiş gibi göründüğünden fiyatlar da çok farklı değil ama kur bu seviyede kalıp bir deham petrol fiyatı 100$ ın üzerine çıkarsa benzin fiyatı 1-1,5 TL kadar artabilir ( benzinin baz fiyatını 2 katına çıkarabileceği düşünülerek ) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, emekli :

bekleyip göreceğiz yapar zorunluyu en az 500 yada 1000 lira kaskoyu kaldırır sende zorunluyu yaptırmadan binemezsin aracını

ben kasko kaldırılıcak demiştim

kasko zorunlu birşey değilki parası olmayan yaptırmaz,,parası olanın yada kendını güvende hissetmek isteyenlerin hakkı elinden nasıl alınır ya,mantık dışı bişey,,

kasko zorunlu olsaydı dediğiniz olurdu,ama kasko kalkmaz dicemde bu memlekette oda olur,inanırım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

TV seyretmem ancak uzakta açılmış bir TV'den şöyle bir şey duydum: 350TL sigortam 800TL oldu. Artık sigorta olmaktan cıkmış, sigorta vergisi denilmeli böyle şeye.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yüksek fiyatlı zorunlu trafik sigortası davalık oldu.

Ankara'da bir araç sahibi, yüksek oranları nedeniyle tepkilere neden olan zorunlu trafik sigortası için mahkemeye başvurdu.

Yapılan büyük zamlarla araç sahiplerinin tepkisini çeken zorunlu trafik sigortası mahkemelik oldu.
Ankara Tüketici Mahkemesi’ne başvuran bir vatandaş, geçen yıl 304 TL olarak ödediği zorunlu trafik sigortası bedelinin 2016’da 704.79 TL’ye çıkarıldığını, bu artışın “haksız ve hukuka aykırı” olduğunu belirterek, zammın iptalini istedi.

Habertürk gazetesinde yer alan habere göre; Ankara Nöbetçi Tüketici Mahkemesi’nde açılan davanın tarafı Önder Gökçekaya adına dilekçe veren avukatları Mehmet Ali Canlı ve Neziha Çorumlu, davalı sigorta şirketinin yaptığı zammın iptalini ve 2015 yılında müvekkilinden alınan 304.00 TL ile 2016’da ödediği 704.79 TL arasındaki farkın iade edilmesini talep etti.

"ENFLASYON ORANINDA ARTIRILMALI"

Dava dilekçesinde, zorunlu trafik sigortasına yüzde yüzden fazla zam geldiğine dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi:

"Sırf zorunlu trafik sigortası olduğu için tüketicilere bu şekilde miktarla sigorta prim ücreti çıkarılmıştır. Tüketici müvekkilin zorunlu olarak ödeme yapmak zorunda olduğu fahiş prim miktarının olması gereken miktarı, en fazla enflasyon göz önüne alınarak belirlenmelidir. Enflasyon oranı dahi yüzde 10 olmasına rağmen bu miktar dahi göz önüne alınmamıştır.”

EMSAL OLABİLİR
Mahkemenin tüketici lehine karar vermesi durumunda, dava emsal niteliğinde olacak ve milyonlarca araç sahibi için dava yolu açılacak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bende yenı aldıgım lantıse sıgorta yaptırmak ıcın fıyat arastırıyorum ama bu bır saka olmalı.Generali sigorta arac ıcın tam 2400TL sıgorta cıkardı :) arastıra arastıra bu soygundan nasıl az hasarlı cıkarım dıye sonunda 650TL ye kadar fıyatı dusurdum kaldı kı bu bıle cok bır oncekı sahıbı 300L cıvarında sıgorta yaptırmıs.Neyse bakalım sanırım bu fıyata razı olacagız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, bcetiner :

bende yenı aldıgım lantıse sıgorta yaptırmak ıcın fıyat arastırıyorum ama bu bır saka olmalı.Generali sigorta arac ıcın tam 2400TL sıgorta cıkardı :) arastıra arastıra bu soygundan nasıl az hasarlı cıkarım dıye sonunda 650TL ye kadar fıyatı dusurdum kaldı kı bu bıle cok bır oncekı sahıbı 300L cıvarında sıgorta yaptırmıs.Neyse bakalım sanırım bu fıyata razı olacagız.

Hocam 650 TL ye hangi sigortadan yaptırdınız? Uygunmuş fiyatı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

56 dakika önce, 67bulent1976 :

Hocam 650 TL ye hangi sigortadan yaptırdınız? Uygunmuş fiyatı

Henuz yaptırmadım ama su ana kadar buldugum en uygun fıyat bu güneş sigorta.Halen arastırıyorum 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...