Jump to content

Mazda'dan 570 HP lik Turbo Motor - MZ-2.0T

MazdaClubTR
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mazda, bu sezon IMSA WeatherTech SportsCar Şampiyonasında yarışacak olan Mazda Prototip araçlarının MZ-2.0T isimli turbo şarjlı motor ile güçlendirileceği açıklandı. Bir süredir geliştirme aşamasında olan motor yarışlardan kendini göstermeden önce 9437 kmlik bir testten geçmiş bulunuyor.

Mazda-prototype-racer-2.jpg.ca35022e3aa8

Mazda'dan alınan bilgiye göre MZ-2.0T ismindeki MZ - Mazda'yı, 2.0, motor hacmini ve T turbo beslemeyi temsil ediyor. Motor, diğer Indy Light Serisinde yarışan MZR-R motorlar gibi sıralı 4 silindire sahip.

Direk enjeksiyona, 4-2-1 egzoz manifolduna, kuru karter yağ beslemesine, bir adet 46 mmlik Garrett turbo beslemesine ve 13.5:1 sıkıştırma oranına sahip motor 9000 devir çevirirken 570 HP ( litre başına 285 HP ) güç elde edebiliyor.

Mazda'nın en son lanse ettiği Yeni Mazda CX-9 ve SKYACTIV 2.5T motordan sonra duyurduğu bu motor özellikle Mazda 3 gibi daha küçük modellerde uygulanabilecek küçük turbo motorlar konusunda umut verici görünüyor.

Mazda-prototype-racer-1.jpg.8773423d755c

Yalnız  bu MZ-2.0T isimli motorda Le Mans Prototype2 (LMP2) sınıfında yarışan yarış ayarlı Skyactiv-D dizel motoru gibi SKYACTIV etiketi bulunmuyor. Bilindiği gibi ilk olarak Mazda CX-5'te sunulan Skyactiv-D motoru , bu seri için yarış araçlarına adapte edilmişti.

MZ-2.0T nin bundan sonra gelebilecek daha küçük turbo beslemeli motorların müjdeleyicisi midir bunu bekleyip göreceğiz. Daha performanslı model beklentileri karşısında Mazda, şu anki ürün yelpazelerini içeren güçlü bir model düşünmediklerini ama herkesin hayal etmesinin serbest olduğunu söylüyor.

2.0L ( ve belki de daha düşük ) SKYACTIV turbo beslemeli bir Mazda 3 kulağa hoş geliyor değil mi ?

Tüm haberi görüntüle

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 dakika önce, Mehmet Özdemir :

2.5 T'den sonra 2.0 T, yakında da 1.6T

Gönül öyle istiyor ama bunlar genelde Mazda Amerika'nın işleri gibi görünüyor. Mazda Avrupa veya Mazda Japonya buna nasıl bakar belli değil..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu Mazda insanın içindeki şairi uyandırıyor [emoji12] henüz 4bin deviri geçmedim hemde [emoji1]

Benzinli gibi 7000 devir çevirmeyi planlamıyorsun heralde abi. İşte o zaman şiiri geçtim şarkılar bestelersin :)))

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

56 dakika önce, M.E.G :

Benzinli gibi 7000 devir çevirmeyi planlamıyorsun heralde abi. İşte o zaman şiiri geçtim şarkılar bestelersin :)))

en azından redline görelim diyorum :P ama ne zaman bilinmez. şöyle kağıt üzerinde daha iyi olan bir aracı al gel de deneyelim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benzinli gibi 7000 devir çevirmeyi planlamıyorsun heralde abi. İşte o zaman şiiri geçtim şarkılar bestelersin [emoji4]))

en azından redline görelim diyorum [emoji14] ama ne zaman bilinmez. şöyle kağıt üzerinde daha iyi olan bir aracı al gel de deneyelim. 

Maksimum güç devri 4000 diye biliyorum 4400-4500 den sonrası çok güç kaybı demek bilesin :) Hacı hızı, performansı, sürüş zevkini falan geçtim de gel xdrive ile seninkini diagonalda deneyelim, en son amarokla bi arkadaş iddialaştı :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 dakika önce, M.E.G :

Maksimum güç devri 4000 diye biliyorum 4400-4500 den sonrası çok güç kaybı demek bilesin :) Hacı hızı, performansı, sürüş zevkini falan geçtim de gel xdrive ile seninkini diagonalda deneyelim, en son amarokla bi arkadaş iddialaştı :)

kapı açık buyur :) Ankara'da da buluşabiliriz. Cx-3 pek gitmiyor biliyorsun, ne kadar gitmiyor onu görelim :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Maksimum güç devri 4000 diye biliyorum 4400-4500 den sonrası çok güç kaybı demek bilesin [emoji4] Hacı hızı, performansı, sürüş zevkini falan geçtim de gel xdrive ile seninkini diagonalda deneyelim, en son amarokla bi arkadaş iddialaştı [emoji4]

kapı açık buyur [emoji4] Ankara'da da buluşabiliriz. Cx-3 pek gitmiyor biliyorsun, ne kadar gitmiyor onu görelim [emoji4]

İlhan abiyle denesene, kategorimiz farklı :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

cx-3'den korkuyorsun bırak şimdi [emoji3] 2.2 sana fazla gelir 

Korkmak ve ben :D Sen ona chip yaptır 140 bg falan yap belki arka plakayı daha uzun süre okursun :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda bu turbo motor olayına galiba yavaş yavaş el atmak zorunda kaldı. Çünkü her pazarda onu zorlayacak rakipleri turbo motora geçmesinin ardından artık atmosferik diye bastırmasının anlamı yok. Çünkü civic sedan turbo geldiğinde zaten çoğu japon sever bunu tercih edecektir. @M.E.G Gaza getirme kimseyi :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim birşey yaptığım yok, foti tutturdu gel deneyelim diye... 0-100? 0-220? Roll? Viraj? Off road? ne istiyorsa yapalım da üzülmesini istemiyorum :D Senin aracı versene bana fotiyle deneyelim kanka. En azından off road da yüzü güler :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar benim gözüme ve aklıma bir şey takıldı. Hiç dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama motorun sıkıştırma oranı bir Turbo araç için çok yüksek ( 13.5:1 ) . Hatırlarsanız Mazda, CX-9 u lanse ederken sunacağı SKYACTIV 2.5T Turbo motorda kullandığı 10.5:1 sıkıştırma oranının bile oldukça yüksek ( seri üretilen araçlar içinde ) olduğunu bahsetmişti. 

Buradan şunu mu anlamak gerekiyor ? SKYACTIV motorda ( yani 14:1 e yakın sıkıştırma oranlarında ) Turbo mümkün ama seri üretim için uygun değil ... Ya da maliyetli olduğu için mi Mazda bunu henüz bu aşamaya getirmedi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

48 dakika önce, M.E.G :

Benim birşey yaptığım yok, foti tutturdu gel deneyelim diye... 0-100? 0-220? Roll? Viraj? Off road? ne istiyorsa yapalım da üzülmesini istemiyorum :D Senin aracı versene bana fotiyle deneyelim kanka. En azından off road da yüzü güler :D

Tabiki kanka al deneme yapın bg' ler aynı olsun hak geçmesin :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

170hp mi ne x1. Geçeceksin kalkışta da sonraki ışıkta yanına gelmeyecek miyim @M.E.G Ne anladık bu işten :) Mazda daha büyük düşünüyor . 2. nesil skyaktivler dizel gibi buji olmadan ateşleme yapacak :) Yanına turbo da koyarlar bakarsın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...