Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Şanzıman Sorunu

goodpasture
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bence bir seride olan bir sorun değil bu. Bir açıklama yapmak için ortaya atılmış bir laf gibi geliyor. Zaten biliyorduk falan demeleri. Biliniyor olsa zaten ilk sorun baş gösterdiğinde hemen demeleri lazımdı bu seri üretimde var değişim yapılacak diye.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu konu ciddi bir boyutta olsa (araçların genelini etkileyen bir durum) Japonlar mutlaka bir şekilde müdahil olurlardı diye tahmin ediyorum. Nihayetinde mazda bir japon markası ve bu adamlar böyle bir konuda kulaklarının üstüne yatamazlar. Bu sıkıntıyı yaşayan arkadaşlarımız için onlarla zaten haberleşmek gerekir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bildiğim kadarı ile Avrupa ve haliyle Türkiye'ye yollanan tüm araçlar Japon üretimi. Meksika üretimi araçlar Amerika'da satılıyor. Firmalar geri çağırma olayını hayati risk taşıyan hatalarda yapıyorlar, dolayısıyla şanzımanda yaşanan bu sıkıntıdan ötürü bir geri çağırma operasyonu olacağını hiç sanmıyorum.  Fakat hangi serilerdeki araçlarda bu sıkıntı var bilmek gerek

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geri Türkiye Mazda'nın dönmeyeceği kesin.Duyumuma göre yeni kasa Mazda 3 lerdeki bu otomatik şanzıman sorunu ciddi boyutlarda ,çünkü daha sorununu keşfedemeyen ya da sorunu şimdilik ortaya çıkmayan araçlar ve sahipleri var.Meksika üretimliler sıkıntılı sanırım.Bu araçlar hataları bilindiği halde Türkiye ye mi gönderildi ya da diğer ülkelere  de mi gitti orası belli değil,çünkü yurt dışında şimdilik böyle bir sıkıntı yok.

Duyumu nerden aldınız ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben bu gün bir mazda 3 sahibi ile tanıştım tesadüf  olarak . 2015 bodel sedan power var. Şanzıman değişmiş ve hala titreme devam ediyormuş. Bu formdaki ile birlikte 3 etti. bende kendi adıma endişelenmeye başladım .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Her ne kadar aracımda şanzımanla ilgili bir sorun yaşamasam da 3 vakanın ortaya çıkmış olması enteresan ve biraz da endişe verici. Aracı almadan önce yurtdışındaki forumlarda özellikle şanzıman ile ilgili araştırma yapmıştım ve tek bir problemden dahi bahseden görmemiştim.

Genelde bahsedilen problemler boya ile ilgiliydi ve burdada sanırım 1 kişinin başına aynı sorun gelmişti. Kronik bir problem olsa yurtdışında da ortaya çıkardı diye düşünüyorum. Sonuçta burada satılan araç sayısı yaklaşık 2000 ise abd de 100.000 den fazla diye düşünüyorum 1 yılda ve çoğuda otomatik.

Birde TR ye yeni gelen araçlar Japon mu Meksika mı, ben aracı aldığımda meksika fabrikası açılmamıştı zaten aracın üzerinde gelen kağıtta da yüklenen liman olarak japonya da bir limanın adı yazıyordu. 

Umarım artık kimse şanzımanla ilgili bu sarsıntı ve titreme problemini yaşamaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

şanzımanı değişen beyefendi titreme sorunu devam ediyor dedi / mazda dan bilgisiz ve ilgisizler diyede dert yandı ./ oldukçada varlıklı her istediği arabayı alabilecek bir kişi / imaj açısından yazık bu durumlar kanaatindeyim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, xanatoliax :

şanzımanı değişen beyefendi titreme sorunu devam ediyor dedi / mazda dan bilgisiz ve ilgisizler diyede dert yandı ./ oldukçada varlıklı her istediği arabayı alabilecek bir kişi / imaj açısından yazık bu durumlar kanaatindeyim.

Hangi servis bakmış acep. Başayar'ı halen yetkili servis sananlar var maalesef. 

http://www.truedelta.com/Mazda-Mazda3/problems-170 gavurların rakamlar böyle.

Büyük çaplı sıkıntı olsa, görürdük, duyardık. Ben duymasam da altyazı geçerlerdi :D 

http://www.carbuyer.co.uk/reviews/mazda/mazda3/hatchback/owner-reviews

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

48 dakika önce, fotifoti :

Hangi servis bakmış acep. Başayar'ı halen yetkili servis sananlar var maalesef.

http://www.truedelta.com/Mazda-Mazda3/problems-170 gavurların rakamlar böyle.

Büyük çaplı sıkıntı olsa, görürdük, duyardık. Ben duymasam da altyazı geçerlerdi :D

http://www.carbuyer.co.uk/reviews/mazda/mazda3/hatchback/owner-reviews

Başayar zaten yetkili servis ne demek istediğinizi anlamadım ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11.02.2016 at 21:32, EgeG :

Bildiğim kadarı ile Avrupa ve haliyle Türkiye'ye yollanan tüm araçlar Japon üretimi. Meksika üretimi araçlar Amerika'da satılıyor. Firmalar geri çağırma olayını hayati risk taşıyan hatalarda yapıyorlar, dolayısıyla şanzımanda yaşanan bu sıkıntıdan ötürü bir geri çağırma operasyonu olacağını hiç sanmıyorum.  Fakat hangi serilerdeki araçlarda bu sıkıntı var bilmek gerekgeliyor

Meksika Japon her iki ülke üretimleri de geliyor ülkemize. Şasi numarası J ile başlayanlar japon üretimi, meksikaları bilmiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2014 japonya 2015 meksika bunun sebebi en buyuk pazar abd oldugu icin meksikaya acilmis fabrika ucuz iscilik mantigi degil yani ama arkadasa demisler ya 2014 bazi seri sanzumanlar sikintili 2015 uretim sanzuman taktik diye yerden goge sallamasyon farazi konusmalar bunlar 2015 benim arabam ki sunu savunurum 2015 ler 2014 lere gore daha sikinti cikarabilcek gibi bu benim dusuncem 2014 ve 2015 leri inceledigimde 2015 lerde montaj kusurlari mevcut muhakkak 2014 lerdede var ama cok degil. Sanki hizli uretim kurbani gibi 2015 ler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12.02.2016 at 14:54, Felixus :

Her ne kadar aracımda şanzımanla ilgili bir sorun yaşamasam da 3 vakanın ortaya çıkmış olması enteresan ve biraz da endişe verici. Aracı almadan önce yurtdışındaki forumlarda özellikle şanzıman ile ilgili araştırma yapmıştım ve tek bir problemden dahi bahseden görmemiştim.

Genelde bahsedilen problemler boya ile ilgiliydi ve burdada sanırım 1 kişinin başına aynı sorun gelmişti. Kronik bir problem olsa yurtdışında da ortaya çıkardı diye düşünüyorum. Sonuçta burada satılan araç sayısı yaklaşık 2000 ise abd de 100.000 den fazla diye düşünüyorum 1 yılda ve çoğuda otomatik.

Birde TR ye yeni gelen araçlar Japon mu Meksika mı, ben aracı aldığımda meksika fabrikası açılmamıştı zaten aracın üzerinde gelen kağıtta da yüklenen liman olarak japonya da bir limanın adı yazıyordu. 

Umarım artık kimse şanzımanla ilgili bu sarsıntı ve titreme problemini yaşamaz.

Yeni gelen 2015 ler meksika üretim deniliyor. Konuyu başlatan arkadaşımızın aracı japon üretim. 2015 model de şanzıman arızası vermiş deniliyor ama meksika mı japon mu bilemem. Yani ilk gelen 2015 partisi japon üretimli olup ülkemize gelmiş olabilir.

3 saat önce, alpqla :

2014 japonya 2015 meksika bunun sebebi en buyuk pazar abd oldugu icin meksikaya acilmis fabrika ucuz iscilik mantigi degil yani ama arkadasa demisler ya 2014 bazi seri sanzumanlar sikintili 2015 uretim sanzuman taktik diye yerden goge sallamasyon farazi konusmalar bunlar 2015 benim arabam ki sunu savunurum 2015 ler 2014 lere gore daha sikinti cikarabilcek gibi bu benim dusuncem 2014 ve 2015 leri inceledigimde 2015 lerde montaj kusurlari mevcut muhakkak 2014 lerdede var ama cok degil. Sanki hizli uretim kurbani gibi 2015 ler.

Meksika fabrikası, üretimde yeni bir fabrika olduğundan dolayı, işçilerin işinin ehli olmadığına kanaat getirebiliriz. Bu nedenle montaj hataları Japon üretime göre daha fazla olabilir. Şanzıman da hata olduğu 2014 yılı üretimlerde tespit edildiyse, 2015 ler de aynı hatayı yapmamış olabilirler. 2015 ler de montaj hatası olabilir fakat şanzıman arızası olmayabilir... Ola da bilir... :) Güler misin ağlar mısın !

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sanmam. Çagirsa bile mesela vibrasyon ve vuruntuya cozum bulamadilar ki sanzumandaki tek sikinti vibrasyon vuruntu degilmis.. arkadasimizin aracinin yolda kalma sebebi tork konvektoru kavrama islevini yerine getirememis gibi geldi bana benim sorun ise selonoid valf govde beyni dediler degilmis koca sanzuman degisti sorun devam ediyor yazilimsal yada direk beyinde sorun var secenekleri kaldi haa bide istop da olabilir benim aracta her duramaya yakin bi saniye kadar silkelenme geliyor stop etsemmi etmesemmi gibi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda 3 alma arefesindeyken bu yazılanlar açıkcası korkutuyor. Her gün takipteyim. Alıp şansımıza ne çıkarsa mı demeliyim yoksa aynı paraya alınabilecek Astra,A3,116 ya kaymalıyım bilemedim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda 3 alma arefesindeyken bu yazılanlar açıkcası korkutuyor. Her gün takipteyim. Alıp şansımıza ne çıkarsa mı demeliyim yoksa aynı paraya alınabilecek Astra,A3,116 ya kaymalıyım bilemedim

Hocam bunlar münferit. A3'un dsg daha sorunlu :) Mazda en azından işçilik dahil garanti veriyor . Bir sorun olursa da hemen çözülür merak etmeyin. Yayınlanmış bülten, geri çağırma bildiğim kadarıyla yok. Yurt dışı rakamları da paylaştım kronik bir sorun görünmüyor .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Astra ile kıyas yapmamalısınız bile bence. A3 ise dsg olacaksa daha büyük risk. 116 kalıyor geriye, bende ilk 116 baktım hatta birkaç tanesine expertiz yaptırdım hep bir tarafında sıkıntı çıktı. Bmw özel servisinde karşılaştığım bir müşteri bana mercedes ile bmw kıyaslaması yaptı. Mercedes evdeki hanım gibidir yağını suyunu koyarsın sorun çıkarmaz ama bmw metres gibidir her hafta sanayiye uğrarsın dedi :) Bende orada bıraktım 116 bakmayı. Vites olarak herkes çok övüyor ama aracın içide hakaten çok dar. Mazdaya bindiğim de aldığım hazzı onlarda alamadım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, fotifoti :

Hocam bunlar münferit. A3'un dsg daha sorunlu :) Mazda en azından işçilik dahil garanti veriyor . Bir sorun olursa da hemen çözülür merak etmeyin. Yayınlanmış bülten, geri çağırma bildiğim kadarıyla yok. Yurt dışı rakamları da paylaştım kronik bir sorun görünmüyor .

İnşallah dediğiniz gibi münferit olaydır.Test aracını kullanırken istop devreye girmeye yakın araç titreme yapıp stop etmişti. O günün heyecanı ile hiç dert etmedim. Şimdi burayı okuyunca acaba o titreme sorun muydu da ben anlamadım diye forumları didik didik etmeye başladım.  :)

40 dakika önce, Les_Chevaliers :

Astra ile kıyas yapmamalısınız bile bence. A3 ise dsg olacaksa daha büyük risk. 116 kalıyor geriye, bende ilk 116 baktım hatta birkaç tanesine expertiz yaptırdım hep bir tarafında sıkıntı çıktı. Bmw özel servisinde karşılaştığım bir müşteri bana mercedes ile bmw kıyaslaması yaptı. Mercedes evdeki hanım gibidir yağını suyunu koyarsın sorun çıkarmaz ama bmw metres gibidir her hafta sanayiye uğrarsın dedi :) Bende orada bıraktım 116 bakmayı. Vites olarak herkes çok övüyor ama aracın içide hakaten çok dar. Mazdaya bindiğim de aldığım hazzı onlarda alamadım.

Aslında ne Astra, ne A3 ne 116 ne de Civic istiyorum. Gönlüm hep Mazda istiyor. SK Mazda, Power donanım için 84.500TL diyor. İnsanoğlu işte her zaman araba alamıyorsun olmuşken iyisi olsun diye Power donanım bakıyorsun. Şimdi bu parayı biriktirmek için yıllarını verip, üzerini borç ile tamamlamış benim gibiler için doğru tercihi yapabilmek çok önemli. "Alalım beğenmezsek bir kaç bin lira zarara satarız" demek benim için lüks bir davranış olur.

Honda Civic Elegance+Brc li Sedan araç 75.000 TL. Mazda yerine Honda al, parçası çok, fabrikası Türkiye'de, servisi çok, daha ucuz, 23 Kuruş yakıyor diyen o kadar çok insan var ki.

İşte bu noktada dik durup, Mazda alıp, "hadi len siz ne anlarsınız arabadan" diyeceğim noktada bu şanzıman hatası beni benden aldı. :) Allah'ım inşallah şekilsiz Hondalar, şişko Astralar karşısında Mazda'yı muzaffer kılar da bende "iyi ki almışım" derim. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

mazda problemin farkındaysa şuan üretilen araçlarda muhtemelen bir çözüm üretmişlerdir ama ikinci elde biraz şans isi olacaktır. Yeni astra başarılı bir model oldu özellikle yeni motorlarla öne çıkıyor. 1.6 dizel otm ve 1.6 200 hp gibi seçenekleri var ama daha çok yeni, verimlilik ne durumda zaman gösterecek.

dsg konusında, hep dediğim gibi yeni jenerasyon dsgler gerçekten başarılı ve şanzımanı korumak için birsürü yazılımsal ve donanımsal önlemler var. Dolayısıyla günümüzde dsg'nin problemli bir şanzıman olduğunu düşünmüyorum tabi bir tork konvertörlü gibi de hor kullanılmaya dayanabilecek bir şanzıman da değil yapısı itibariyle.

bmw ve mercedes olayı da keza herkes bir yorum yapıyor. Günümüzde hiçbir marka hele ki premium markalar dayanıklılığı düşünmeden motor üretmez düğün dernek hesabıyla da yapılan yorumlar o kadar mühendisin emeğine haksızlık olmaktan öteye gidemez. Özellikle BMW'nin yeni geliştirdiği 1.5 benzinli motor şuana kadar sürdüğüm en keyifli düşük hacimli motorlardan biri.  Elbet problem çıkarabilir bugün toyota mazda honda bile görüyoruz birtakım sorunlarla karşılaşabiliyor ama rastgele şu markayla her hafta sanayiye gidersin gibi hiçbir dayanağı olmayan yorumlar maalesef o kadar mühendisin emeğini rastgele karalamak oluyor bence. Bunun yanında toyota bmw ortaklığından çıkan yeni 1.6 dizel motor da şimdilik iyi iş yapıyor gibi görünüyor. Tabi hacimsel olarak belki tatmin etmeyebilir 1 serisi ama o da tamamen kullanıcıların kendi kullanım şekillerine bağlı.

Yeni peugeot 308 de çok başarılı bir araç gerek yeni 1.2 thp motoru, gerek şasi ve yürüyen aksanı ve yeni aisin tork konvertörlü şanzımanı, övgüyü sonuna kadar hak ediyor ama klima kontrolleri ve kadranların ters olması benim çok hoşuma gitmedi. 

C segmentinde rekabet çok yüksek, umarım mazda şanzıman konusununda bir bilgilendirme mesajı yayınlar ve insanlar en azından hangi araçlarda potansiyel arıza riski olduğunu bilmiş olurlar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam siz hislerinize güvenin :) sorun her araçta çıkacak, Honda da sorunsuz değil, öbürü de beriki de. Şikayetvardan yazmıştım bir konuya. Sorun çıksa da her gün servise gidenlerden olmayacaksınız. 5 yıl Mazda 3 kullandım, benim hatam dışında servise gitmedi. Şimdi cx3 var. Engelli olduğum icin 5 yıl binmek zorundayım. Mazda dışında hiç birini göze alamadım . Herkes gördüğü kadarıyla yorum yapıyor, etraflıca görme şansım oluyor. Mesele sorunsuzluksa en iyisi Mazda. Bu kadar araç satıldı bu konuya kadar sorun görmedik, şimdi panik çıkmış acaba hepsi bozuk mu diye [emoji1]

Ege'cim sordum . Mazda 3 Hakkında yayınlanmış servis bülteni yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...