Jump to content

Otomobil Kokuları

Riot03
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Otomobil olsun, ev olsun, oda olsun...Bu tip yerler için kullanılan tüm kokular sağlığa zararlıdır. Hemen hemen hepsinin alerjik yan etkilere sebebiyeti vardır. Ve yine hemen hemen hepsi kansorejen maddeler içermektedir. Özellikle küçük çocuklarda alerjik hastalıklara yol açmaktadır. Oto yıkamacılar iç dış yıkamadan sonra, aynaya kokulu kendi reklamlarının olduğu karton asarlar malum. Elim bile temas etmesin diye, peçeteyle vs tutup çekip koparıp direk atarım çöpe. 

Yaz kış otomobilime biner binmez ilk yaptığım şey. Otomobilimdeki yolcu yerleşimine göre, camlardan birisini açarak içeriyi havalandırmak olur.

illahi koku şart istiyorum diyorsanız kendiniz bir şeyler yapabilirsiniz. Güzel kokulu mandalina portakal bulduğunuzda kabuklarını, bardak koyma gözüne koyabilirsiniz. Yazın iğde ya da ıhlamur ağacının ufak bir yapraklı dalını koyuyorum kendim. İğde ve ıhlamur ağacının kokularını çok severim. Bu saydıklarım basit zahmetsiz şeyler. Birde düşük bütçeyle kendinizin yapabileceği kokular olabilir.

Örneğin şöyle bir tavsiye var.

200 ml. tütün kolonyası. 
4 tane çubuk vanilya 

Tütün kolonyasının içerisine uzunlamasına 2 ye böldüğün ve tohumları ortaya çıkan vanilya çubuğunu parçalara ayırıp atıyorsun 3-5 saat sonra oto parfümü hazır. 

Vanilya kokusunu sevenler kesinlikle bayılacak. Tütün kolonyası ile vanilya kokusu birleşince ortaya muhteşem bir koku çıkıyor. 

Vanilya çubuklarını herhangi bir aktardan alabilirsiniz. 

50 ml. ye 1 çubuk olacak şekilde kendiniz ayarlayabilirsiniz. 

Bu ve benzer aktarlardan alınacak ürünlerle yapılabilecek kokular mevcut. 

Limon Kolonyası+Vanilya

Zeytin Kolonyası+Vanilya

Kiraz Kolonyası+Vaniya

Vs şeklinde gidiyor liste...Marketlerde satılan oto ve oda kokularından kat ve kat daha masum.. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu tip kokular bende baş ağrısına neden olduğu için zaten kullanamıyorum. allah'tan bizim araçlarda çok fazla plastik kokusu yok. kuzenimin bir opel insignia'sı vardı, sıfır alıp 3 sene kullanmıştı. o kötü plastik kokusu sattığı güne kadar üzerindeydi hâlâ.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Mehmet Özdemir Onun hastalari var. Hatta bunun kokusu bile var yeni araba kokusu diye satiliyor (new car scent) :) Ben ilk gordugumde sasirmistim. Gercekten yeni arabalarda olan plastik ve koltuk kumasi kokusunun karisimi bir sey. Araba biraz daha eskisin alacagim ben de. Soranlara araba daha 1 haftalik derim :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 dakika önce, Canuck :

@Mehmet Özdemir Onun hastalari var. Hatta bunun kokusu bile var yeni araba kokusu diye satiliyor (new car scent) :) Ben ilk gordugumde sasirmistim. Gercekten yeni arabalarda olan plastik ve koltuk kumasi kokusunun karisimi bir sey. Araba biraz daha eskisin alacagim ben de. Soranlara araba daha 1 haftalik derim :)

Abi o zaman bu tipler Dacia'nın iç kabin plastik kokusuna bayılırlar. 

Şöyle bir anım var. 7-8 Yıl önceydi sanırım İstanbul'da düzenlenen, Auto Show otomobil fuarına gitmiştim. O günde hastayım 38-39 derece arası ateşim olduğu halde. Ateş düşürücüyü içtim, otomobil sevdasına gittim fuara abimle. Fuarda o markayı gez, bu markayı gez...Geldik Dacia'nın standına... Allah'ım Allah'ım...bu nasıl bir güzellik. Allah özene bözene yaratmış olsa gerek. Direk otomobilden değil, standa ki görevli mankenlerden bahsettiğimi anlamışsındır. :D

Fuarda ki en güzel mankenler Dacia standaydı diyebilirim. Neyse daha uzatmadan asıl konumuza geleyim. :fiuw:

O dönem Dacia en ucuz otomobili getirecek vs diye boy boy reklamlar yapıyor. Dacia Logan ve Sandero modellerine binip incelemiştim. Allah'ım o nasıl bir iç plastik kabin kokusudur. Bu güne kadar böyle bir otomobil kokusuyla hiç ama hiç karşılaşmamışımdır. Nasıl ağır bir plastik kokusudur, gözlerim yaşarıp, burnumun direği kırılmıştı resmen. Bildiğin dandik siyah, kalın batttal çöp poşetleri vardır ya. Onun kokusu vardı resmen Dacia'da. Plastik yüzeyleri incelediğimde, malzeme kalitesi ve işçilik o kadar kötüydü ki.... Kendimi tutamayıp oradaki görevli genç arkadaşa. Dedim iç plastik malzemeleri, geri dönüşüm plastik malzemelerden mi yapıldı acaba dedim. Boş gözlerle yüzüme bakıp beni anlamadığını hissettiğimde. Dedim çok kötü kokuyor..Ve bu koku çıkacak bir kokuya da benzemiyor. Sanki siyah çöp poşetlerini eritip, çıkan malzemeyle ön kokpiti yapmışlar gibi kokuyor dedim bu araç. :geyik:

Demem o ki şu mesajı yazarken bile o koku burnuma gelip hissettim sanki.  Burnumun direği şöyle ufaktan sızladı resmen.. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sıfır otomobil kokusu tam olarak plastik kokusu değil önceki aracımda bu kokunun çıkması bir sene kadar sürdü mazda o kadar değil ama bende bu kokunun hastasıyım Canuck'un dediği gibi parfüm olarak satıldığını biliyorum 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...
20.01.2016 at 22:52, Kırcı :

Febreze Araba İçin Hava Ferahlatıcı  ben febreze okyanus esintisi kullanıyorum çok memnunum

hocam bizi yaktın başkası yanmasın aman diyeyim... 

arabanızın yakınına bile sokmayın nebiçim üründür bu.

febrezeyi haberdar edicem kaplamayı eritti kaldırdı..

yazık. nasıl piyasaya sürüyorlar böyle ürünleri şaştım. 

3.jpg

2.jpg

1.jpg

para veripte almadım da biyerden aldıgım ürünün içinde hediye cıktı..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 saat önce, wenton :

hocam bizi yaktın başkası yanmasın aman diyeyim... 

arabanızın yakınına bile sokmayın nebiçim üründür bu.

febrezeyi haberdar edicem kaplamayı eritti kaldırdı..

yazık. nasıl piyasaya sürüyorlar böyle ürünleri şaştım. 

3.jpg

2.jpg

1.jpg

para veripte almadım da biyerden aldıgım ürünün içinde hediye cıktı..

Markanın satış temsilcisiymiş gibi olmasında :)

her ay yeniliyorum hiç böyle birşeyle karşılaşmadım.

Yalnız siz ürünü takarken üstüne bastırmış gibi görünüyorsunuz. delinmiş ve sızdırmış galiba.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

55 dakika önce, Kırcı :

Yalnız siz ürünü takarken üstüne bastırmış gibi görünüyorsunuz. delinmiş ve sızdırmış galiba.

eski aracım da da bu yüzden soyulmalar oldu malumunuz bu tip kokular kalörifer çalışınca koku veriyor sıcaktan soyulma başlıyor

ben şişe içinde olan ürünlerden kullanıyorum 1 yada 2 tanesini ön koltukların altına koyuyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Her türlü koku ve kimyasala karşıyım. Aracımın konsolunu bile bebekler için üretilen  sadece su ve pamuktan oluşan ıslak mendiller ile yaparım herkese de tavsiyemdir. Aracınızın içerisinde kendinizin ve sevdiklerinizin sağlığı için bunlara özen gösterilmeli diye düşünüyorum.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok güzel konuymuş :) bu kokular pejoları, Citroenleri bire bir soyar. O gördüğünüz içi dağılmış pejoların bir kısmı koku kurbanıdır :) ilhancım tavsiyeni deneyeceğim. Ben torpidoda chanel bulunduruyorum o da işe yarıyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17.02.2016 at 17:34, Kırcı :

kokusunu alamayınca şeffaf kısmı bastırdım arkasındaki beze kokuyu geçirsin ki havaya yayılsın diye böyle mekanizma böyle çalışıyor olmalı dedim . koku akmış akan yeri sildiğim de sonuç buydu..

hiç sevmem araba kokularını şipariş verdiğim bişeyin içinden çıktı boşa gitmesin diye taktım..;D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17.02.2016 at 00:14, fotifoti :

Çok güzel konuymuş :) bu kokular pejoları, Citroenleri bire bir soyar. O gördüğünüz içi dağılmış pejoların bir kısmı koku kurbanıdır :) ilhancım tavsiyeni deneyeceğim. Ben torpidoda chanel bulunduruyorum o da işe yarıyor :)

Benim tavsiyelerim Tavacı Recep Usta gibidir, yanılmam, şaşmam @fotifoti:D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, wenton :

kokusunu alamayınca şeffaf kısmı bastırdım arkasındaki beze kokuyu geçirsin ki havaya yayılsın diye böyle mekanizma böyle çalışıyor olmalı dedim . koku akmış akan yeri sildiğim de sonuç buydu..

hiç sevmem araba kokularını şipariş verdiğim bişeyin içinden çıktı boşa gitmesin diye taktım..;D

geçmiş olsun :-[

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

21.01.2016 at 10:17, İlhan :

Abi o zaman bu tipler Dacia'nın iç kabin plastik kokusuna bayılırlar. 

Şöyle bir anım var. 7-8 Yıl önceydi sanırım İstanbul'da düzenlenen, Auto Show otomobil fuarına gitmiştim. O günde hastayım 38-39 derece arası ateşim olduğu halde. Ateş düşürücüyü içtim, otomobil sevdasına gittim fuara abimle. Fuarda o markayı gez, bu markayı gez...Geldik Dacia'nın standına... Allah'ım Allah'ım...bu nasıl bir güzellik. Allah özene bözene yaratmış olsa gerek. Direk otomobilden değil, standa ki görevli mankenlerden bahsettiğimi anlamışsındır. :D

Fuarda ki en güzel mankenler Dacia standaydı diyebilirim. Neyse daha uzatmadan asıl konumuza geleyim. :fiuw:

O dönem Dacia en ucuz otomobili getirecek vs diye boy boy reklamlar yapıyor. Dacia Logan ve Sandero modellerine binip incelemiştim. Allah'ım o nasıl bir iç plastik kabin kokusudur. Bu güne kadar böyle bir otomobil kokusuyla hiç ama hiç karşılaşmamışımdır. Nasıl ağır bir plastik kokusudur, gözlerim yaşarıp, burnumun direği kırılmıştı resmen. Bildiğin dandik siyah, kalın batttal çöp poşetleri vardır ya. Onun kokusu vardı resmen Dacia'da. Plastik yüzeyleri incelediğimde, malzeme kalitesi ve işçilik o kadar kötüydü ki.... Kendimi tutamayıp oradaki görevli genç arkadaşa. Dedim iç plastik malzemeleri, geri dönüşüm plastik malzemelerden mi yapıldı acaba dedim. Boş gözlerle yüzüme bakıp beni anlamadığını hissettiğimde. Dedim çok kötü kokuyor..Ve bu koku çıkacak bir kokuya da benzemiyor. Sanki siyah çöp poşetlerini eritip, çıkan malzemeyle ön kokpiti yapmışlar gibi kokuyor dedim bu araç. :geyik:

Demem o ki şu mesajı yazarken bile o koku burnuma gelip hissettim sanki.  Burnumun direği şöyle ufaktan sızladı resmen.. :)

İlhan kardeşim, 2005 yılında sıfır dacia logan orta donanım modelini aldım, o sizin bahsettiğiniz koku için sadece olması gereken yeni araç kokusu dışında bir şey hissetmedim, eşim koku konusunda çok hassastır, hatta benim parfümlerime bile müdahale eder, zaten 1-2 yıl içerisinde o kokuda kayboldu, aracıma binen yüzlerce insandan koku ile ilgili hiç bir serzeniş almadım, aracımı 10 yıl kullandım mazda 3 almadan önce, 95000 km sattım, logana sahip çıkmamın sebebi, sarf malzemeler hariç hiç bir masrafım olmadı, anadolu yolları için biçilmiş kaftan, teknoloji düşük, işçilik kötü sayılır, ama 10 yıl sonra aracımı satıyorum dediğim zaman kırşehirde internete vermeden 1 saat içinde, 10 kişi rekabete girdi, araçta hiçbir bozulma ve dökülme olmadı, tabii benim dikkatli kullanmanın önemi büyük. Kısaca sizin fuarda gördüğünüz dacilar için bişey diyemem, loganın bende bıraktığı iyi izleri inkar etmek doğru olmaz diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Bahar gelince kokulu çiçekler çoğalıyor. 2 Gündür otomobilimde içerisi muhteşem kokuyor. Ne çiçeği diye soracak olursanız. Çok emin olmamakla birlikte Sümbül olabilir diyebileceğim. 

Not: Karıncalar Kaçak Binmişler. :D

g8Gv0L.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet bu çiçekler harika kokuyor heryerde var bu aralar geçen gün benim hanımda işyerinin ordan alıp eve getirmiş vazoya koymuş dışardan eve girince miss gibi bahar kokuyor ev ☺

GALAXY J7

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...