Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Start - Stop Çalışmıyor

tuare
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba,

Otomatik yeni nesil mazda 3 e bindim. Frene sonuna kadar bastim, start stop a basinca calismasi lazim dimi!

Ama ole olmadi iste; fren pedalina bastim sonuna kadar adam yesil anahtar isigi yanmadi. Start stop a basinca da hic bir tepki vermedi.

Dahasi arabayi kitleyemedim. Son care arabanin icindeyken arabayi kitleyip yolcu tarafindan ciktim ve arabayi sonunda kitlemis oldum.

Yarin servis gelip bakacakmis. Gelismeleri bildiririm buradan. Sizin basiniza geldiyse bir yol gosterin bana da.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, tuare :

Merhaba,

Otomatik yeni nesil mazda 3 e bindim. Frene sonuna kadar bastim, start stop a basinca calismasi lazim dimi!

Ama ole olmadi iste; fren pedalina bastim sonuna kadar adam yesil anahtar isigi yanmadi. Start stop a basinca da hic bir tepki vermedi.

Dahasi arabayi kitleyemedim. Son care arabanin icindeyken arabayi kitleyip yolcu tarafindan ciktim ve arabayi sonunda kitlemis oldum.

Yarin servis gelip bakacakmis. Gelismeleri bildiririm buradan. Sizin basiniza geldiyse bir yol gosterin bana da.

Ben iyimser olucam akü' dür diye tahin ediyorum. Bazı akü bitme durumlarında  radyo gümbür gümbür çalışır, farlar yanar, korna çalışır ama daha bir gün önce sorunsuz çalışan araba bir gün sonra marş basmayabilir,  başıma daha önce 2000 Model 626 da akü bitmesi olayı denk gelmişti ordan böyle bir anım var, sizin akü çok bitmiş olmalı ki kapı kilit motorlarına bile elektrik kalmamış.

Geçen sene staj yaparken 2014  model olupta akü değiştiren mazda 3 gördüm , 1 senelik araçta bu nasıl olur diye sormuştum, start-stop sistemi olan araçların aküyü çabuk yediğini söylediler. Sizin yaşadığınız olayda büyük ihtimal akü bitmesinden kaynaklanıyordur , korkulacak bir durum olduğunu sanmıyorum :nazar: . 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

start-stop araçlarda aku yenı sıstemdır cabuk bıter mantığı yanlış bence bu sisteme gore yapıldılar ama bıtmez dıyemeyız tabıkıde

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 saat önce, tuare :

Merhaba,

Söz konusu araç test sürüş otomobili mi?  Sizin otomobiliniz mi? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Akü şarj durumu

Motor sıcaklığı

Klime kullanımı vs. vs. pek çok etken kontrol ediliyor araç tarafından ve uygunsa start stop çalışıyor. Bunlardan birine takılmıştır o araç (ki anladığım kadarıyla sizin aracınız değil)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, İlhan :

Söz konusu araç test sürüş otomobili mi?  Sizin otomobiliniz mi? 

test araci degil. 18000 km de kendi aracim.

Bu arada yarin servise goturecegim.

konuyu yoneticiler degistirmis anladigim kadariyla ama duzeltme yapayim. sorun start stop calismama sorunu degil.

Aractan inerken sanki sinyal far acik kalmis gibi sesli uyari veren arac, sabah kalkip tekrar calistirmayi denedigimde sorunsuz calisti. Demek ki aksam bir sorunla karsilasti ve calismadi. Bir siger ince nokta da su; araci kapatmak icin start stop butonuna bastigimda sari isik uzerinde yanip sonmeye devam ediyordu ve tepe lambalari yanmadi. Bir kez daha butona basinca sari icik sondu ve tepe lambalari yandi. Ama kapiyi actigimda sesli uyari devam etti.

Yarin servis ne diyecek bakalim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

30.01.2016 at 01:47, tuare :

9 saat önce, tuare :

Yukarıda ki bu mesajınızın içereği ve avatarınızda her hangi bir otomobil bilgisi bulunmadığından. Bende sanki test sürüş otomobilinde başınıza gelmiş gibi bir algı oluştu.

Konunuzun başlığı da mesaj içeriğinize göre düzenlenmiştir. Gerekirse yeniden düzenleyelim diyeceğim ama, tam olarak yine sorunu ifade edememişsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 saat önce, tuare :

Bu arada yarin servise goturecegim.

konuyu yoneticiler degistirmis anladigim kadariyla ama duzeltme yapayim. sorun start stop calismama sorunu degil.

Aractan inerken sanki sinyal far acik kalmis gibi sesli uyari veren arac, sabah kalkip tekrar calistirmayi denedigimde sorunsuz calisti. Demek ki aksam bir sorunla karsilasti ve calismadi. Bir siger ince nokta da su; araci kapatmak icin start stop butonuna bastigimda sari isik uzerinde yanip sonmeye devam ediyordu ve tepe lambalari yanmadi. Bir kez daha butona basinca sari icik sondu ve tepe lambalari yandi. Ama kapiyi actigimda sesli uyari devam etti.

Yarin servis ne diyecek bakalim.

Akü uyarı sistemi gibi sanki çok ilginç gerçekten. Gelişmeleri bekliyoruz buradan takipteyiz...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba,

Şu anda servisteyim. Bigisayara bağladılar 3-4 hata çıktı ama hepsi yaşanan motor çalışmama problemiyle ilişkiliymiş.

Birincisi akü den kaynaklı değilmiş. Bilgisayarla kontrol değerleri uygun çıktı.

Asıl olabilecek problem, fren pedalının altındaki start stop rölesiymiş. Nedendir bilinmez bin kere yaparsın çalışır bir kere yaparsın takılır çalışmaz dendi. Neyse dedik ama ben bir de yazılımdan şüphelendim ve son sürüm yazılım kurdurdum. (Eskisi 33.00 dü) Bence o kafasını karıştırıyordu aracın. Geçende de yolda giderken kendi kendine sıfırlama yapmıştı zaten.

Şimdilik bir sorun yok velasıl. İzlemeye devam. Birşey olursa videoya çekeceğim problemi, bu da bana ders olsun.

(Yeni sürüm 56.00)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...
  • 1 ay sonra ...

Kışın aracın uzun bir kaç haftalık  süre dışarda durup soğuk kış aylarında marş basmadığını görünce akünün bittiğini gördüm ve aküyü şarza bağlayıp sonra çalıştırdım akü yerinden sökülmedi hiç direk üzerinden şarz edildi ve uzun süre kullanımımda i-stop çalışmadığını gördüm hiç bir i-stop arızası vermeden motor sıcak olduğu halde i-stop u devreye girmesinde sıkıntı yaşayacak hiç bir durum olmadan kendim tokat da oturmaktayım ve servisi arayıp neden çalışmadığından bilgi almak istediğimde dedikleri herşey yapmıştım sonra akünün marş basmadığını bende şarj edip çalıştırdığımı söyleyince akü bittiğinden dolayı beyin kendini sıfırladığında İ-STOP kapanıyormuş serviste bilgisayara bağlanıp açılacakmış. Arkadaşlar bunun başka devreye alma yolu varmı tokatda olduğumdan dolayı servis yok ilde en yakın trabzon servis onada bakıma yakın gideceğim inşallah başka güvenlikleri kapatmamıştır. 

Hiç olmassa sizlerinde bilgisi olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu  konuda bahsedilen obd2 üzerinden bağlanabilen bluetooth connectorler ve torque uygulaması ile araçtaki bazı hata kodları sıfırlanabiliyor bildiğim kadarı ile. Çinli sitelerden 5-10 $ satılan connectorlerden alıp deneyebilirsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

05.06.2016 at 10:54, obivan :

Bu  konuda bahsedilen obd2 üzerinden bağlanabilen bluetooth connectorler ve torque uygulaması ile araçtaki bazı hata kodları sıfırlanabiliyor bildiğim kadarı ile. Çinli sitelerden 5-10 $ satılan connectorlerden alıp deneyebilirsin.

Teşekkürler arkadaşlar dediğiniz gibi obd2 ben sadece izlemek için biliyorduk değerleri bir bakmak lazım hataları düzeltiyormu öneri için sağ olun

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...