Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Yol Tutuş Performansı

Ultrass34
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Dun aksam basimdan gecen bir olay su an kullanmis oldugum arabami bana bir kez daha iyiki almisim dedirtti daha onceki acmis oldugum konularda belirttigim gibi golf 7 1.4 tsi man aracimi satip 1.5 skyactive otomatik mazda 3 yeni kasa arac aldim.

Gel gelelim dun aksam basimdan gecen olaya eşim aksam saatlerinde avrupa yakasindan anadolu yakasina gecerken aracimla icmis oldugu ilacin yan etkisi sonucu kopru uzerindeyken rahatsizlasip hemen kopru cikisinda saga cekip araci ambulans cagirip hastaneye gidiyor tabi o arada devamli irtibat halindeyiz neyseki onemli birsey yok cok şükür sonrasinda benim aracimi iyiki almisim dedigim olay basliyor.

Aracimi kavaciktan alip beykoz devlet hastenesine gidene kadar hayatimin en uzun yolunu yaptim sanki kavaciktan sahile inip ordan hastaneye gidene kadar bilenler bilir virajli bir yoldur bu virajli yolda mazda3 tum zorlamalarima ragmen beni bir kere bile mahcup etmedi normalde araci agresif kullanirim ama dun aksamki kullanimimi gordukten sonra ben bile kendime sasirdim arabanin yol tutusu bana muthis geldidaha once golf aracimla birkac zorlamada arac bana pek guven vermemisti bence mazda3 yol tutus olarak c segmenti bir cok aractan onde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok geçmiş olsun umarım ciddi bir sağlık problemi yoktur, Allahacil şifalae versin.

Mazda gerçekten öyle marmaris Muğla yolundaki sakargeçidindeki u dönüşlerini bilenler bilir. 30 tabelası vardır ve gerçekten de 30 ile dönüldüğünde dahi yol tutar. Yarisimle o yol tutmuştu beni ama mazdamla çok rahat etmiştim. Hatta 30 yerine 80 ile kendi şeridimde girdiğim virajda o lastik sesi ve esp nin devreye bile girmemesi bir mutluluk yaratmıştı :) eşim diyodu en son bariyerlere girecez sandım, gözümü kapadım şeritte kalmışız demişti :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

22 dakika önce, Mutlu Tekir :

Çok geçmiş olsun umarım ciddi bir sağlık problemi yoktur, Allahacil şifalae versin.

Mazda gerçekten öyle marmaris Muğla yolundaki sakargeçidindeki u dönüşlerini bilenler bilir. 30 tabelası vardır ve gerçekten de 30 ile dönüldüğünde dahi yol tutar. Yarisimle o yol tutmuştu beni ama mazdamla çok rahat etmiştim. Hatta 30 yerine 80 ile kendi şeridimde girdiğim virajda o lastik sesi ve esp nin devreye bile girmemesi bir mutluluk yaratmıştı :) eşim diyodu en son bariyerlere girecez sandım, gözümü kapadım şeritte kalmışız demişti :)

Çok teşekkür ederim onemli birsey yok aldigi ilac yan etki yapmis aslinda arac kullanirken rahatsizlanmasi kotu oldu onun disinda bir sorun yok araca gelirsek ben araci almadan once bayide birkac kez test etmistim tabi o aksamki gibi bir surus olmamisti kesinlikle ama aracin yol tutusuyla ilgili iyi oldugunu biliyodum ama bukadar iyi oldugunu tahmin etmemistim arac beni cok mutlu etti

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3.Nesil Mazda 3'ü İstanbul F-1 parkta, test eden sınırlı sayıdaki kişilerden birisiyim. Isınma turu ve pisti tanıma adı altında, önce direksiyona hocamız geçti. Kendisi ileri sürüş eğitimleri veren, profesyonel bir sürücü/pilot.

Mazda otomobili sahibi olarak, otomobilimin yol tutuşunun çok iyi olduğunu biliyordum. Ama o gün o piste çıkıncaya kadar. Bu kadar iyi olduğunu bilmiyordum. Öyle ki tüm limitleri zorlamamıza rağmen inanılmaz güven vericiydi. Hele ki hocanın direksiyon başına geçtiğindeki aracın yol perfomansından sonra, biz otomobil kullanmıyormuşuz dedik. Rx-8 sahibi arkadaşım bile, ben bu güne kadar böyle kullanmadım dedi. O gün den sonra Rx-8 sahibi arkadaşım, yeni nesil Mazda 3 satın aldı.

Mazda 3'ün kesinlikle ve kesinlikle yol tutuşu, sınıfının en iyilerinden birisi diyebilirim.

Bu arada çok geçmişler olsun.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle çok çok geçmiş olsun. 

Mazda 3'ün yol tutuşuna ben de bayılıyorum. Hiç üzmüyor yol tutuş konusunda ne kadar zorlarsam zorlayım bir şekilde yolda kalıyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

05.02.2016 at 11:49, Ultrass34 :

Dun aksam basimdan gecen bir olay su an kullanmis oldugum arabami bana bir kez daha iyiki almisim dedirtti daha onceki acmis oldugum konularda belirttigim gibi golf 7 1.4 tsi man aracimi satip 1.5 skyactive otomatik mazda 3 yeni kasa arac aldim.

Gel gelelim dun aksam basimdan gecen olaya eşim aksam saatlerinde avrupa yakasindan anadolu yakasina gecerken aracimla icmis oldugu ilacin yan etkisi sonucu kopru uzerindeyken rahatsizlasip hemen kopru cikisinda saga cekip araci ambulans cagirip hastaneye gidiyor tabi o arada devamli irtibat halindeyiz neyseki onemli birsey yok cok şükür sonrasinda benim aracimi iyiki almisim dedigim olay basliyor.

Aracimi kavaciktan alip beykoz devlet hastenesine gidene kadar hayatimin en uzun yolunu yaptim sanki kavaciktan sahile inip ordan hastaneye gidene kadar bilenler bilir virajli bir yoldur bu virajli yolda mazda3 tum zorlamalarima ragmen beni bir kere bile mahcup etmedi normalde araci agresif kullanirim ama dun aksamki kullanimimi gordukten sonra ben bile kendime sasirdim arabanin yol tutusu bana muthis geldidaha once golf aracimla birkac zorlamada arac bana pek guven vermemisti bence mazda3 yol tutus olarak c segmenti bir cok aractan onde

Geçmiş olsun, lastik markanızı öğrenebilir miyim? Keza ben hiç memnun değilim... Eğer lastikler aynıysa 18-16 farkı diyeceğim. Ben müsait zamanlarda altımda hangi araç olursa olsun zorlarım. Geçen test esnasında beni hayal kırıklığına uğrattı :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle geçmiş olsun. Aracın yola tutuş performansını, limitleri ve limiti aştıktan sonraki tepkileri olarak değerlendirecek olursam; şu an kullandığım kışlık "Sportiva" lastikler ile limitlerinin oldukça düşük olduğunu söyleyebilirim ancak aracın limitlerini belirleyen en önemli etkenlerden biri de lastik diye düşünüyorum. Bundan dolayı ben de kış biter bitmez almayı planlandığım "Continental Sport Contact" lastik seti ile viraj performansını test etmek için can atıyorum. Lastikler artık tutmaktan vazgeçtiğinde arabanın tepkileri ise mükemmel bence. Ben profesyonel kesinlikle değilim ancak önden çekişli bir arabadan hiç beklemediğim kadar dengeli hareketler sergiliyor. ESP hemen devreye girmiyor, kayma kafadan değil arkadan oluyor ve hiç tedirgin etmeden dengeli olarak gerçekleşiyor. Kısacası bildiğim tanıdığım virajlarda kaymaya başlayacağını bildiğim hızın biraz üzerinde girmek için can atıyorum her seferinde; mazdam her seferinde yüzüme bir tebessüm yerleştirmeyi başarıyor. Tabi dizelin verdiği tork ile viraj çıkışında da ayrı zevk alabiliyorum. 

Bu yazdıklarımı okuyan 200hp üzeri, arkadan çekişli bir spor arabadan bahsediyorum zannedebilir. Tabiki öyle değil ama Mazda'nın da güzelliği de zaten C sınıfı bir aile arabası sahibi bir aile babasına arzu ettiğinde bunlara yakın zevkleri tattırma potansiyeli değil mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Esp konusuna katılıyorum. Virajlarda önce adrenalini yükseltip sonra da güven veren bir sistem var Mazdalarda.

Ama bazen korkutmuyor değil. 3 şeritli yokuş yukarı virajda en sol şeritte sol tekerlerim önceki tuzlamalardan kalan tuzlara girince mıcır etkisiyle arkayı kaydırdı ve yanda araç varken bu olay biraz korkutmuştu fakat sanki eliyle koyuyor gibi düzeltiyor esp.

Bu arada karlı buzlu yollarda da deneyimledim, düz yolda giderken kayma yaşandığı taktirde hiç beklemeden anında düzeltiyor, öyle ki esp nin aracı düzelttiğini anlamıyorsunuz, ancak kayma simgesinin yanmasından anlıyorsunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lastiklerin cok etkisi var ben toyo lastikleri degistikten sonra continental aldim yol tutusu inanilmaz degisti model adini hatirlamiyorum 5 li bir seydi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yazlıklarım toyolardan sonra kışlıklara geçince ben de çok memnun kaldım. Toyolar ısınana kadar çok kötü gerçekten. Yaz lastiğine tekrar geçince goodyear alacam bu defa. Bir yaz daha çekemem bu lastikleri.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

‎05‎.‎02‎.‎2016 at 11:49, Ultrass34 :

çok geçmiş olsun önce sağlık allah daha beterinden korusun

‎05‎.‎02‎.‎2016 at 11:55, Mutlu Tekir :

@Mutlu Tekir hocam sakar geçidinde mazda seni üzmeyip sevindirdiyse gerisi teferruat benceO0

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun dilekleriniz herkese çok teşekkür ederim bu arada soran arkadaşlar için aracın uzerindeki lastikler dunlop sportmaxx 215/45/18 aslında ben lastiklerden pek memnun değildim sert bir lastik biraz yol sesi yapıyor 17 jant ve yumusak lastiğe gecmeyi dusunuyodum (Goodyear efg) ama bu son olaydan sonra biraz kararsız kaldım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

çok geçmiş olsun hocam videolarda takip ediyorum mazda yol tutuşları gerçektende çok iyi araba seçer iken en önemli seçim kaynaklarından biridir 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

01.04.2016 at 12:25, LastOttoman :

çok geçmiş olsun hocam videolarda takip ediyorum mazda yol tutuşları gerçektende çok iyi araba seçer iken en önemli seçim kaynaklarından biridir 

Tsk ederim 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...
04.02.2016 at 11:49, Ultrass34 :

normalde araci agresif kullanirim

...deyince aklıma geldi. Şehir içi tüketim ortalamanız nedir? :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

21.04.2016 at 14:26, Devrim Babacan :

...deyince aklıma geldi. Şehir içi tüketim ortalamanız nedir? :D

7.5 ortalamam var

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok gecmiş olsun. Allah beterinden saklasın . Bir kere direksiyonda bayılmışlığım var iyi olmuyor [emoji1] 2. Nesilin yol tutuşu da muhteşemdi. O yüzden lastik yanaklarını sürekli eğdim ve balans tutmamaya başladılar :) iyi tutuşun tek yan etkisi de bu sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

En büyük sıkıntı mazda 3 den inip başka arabaya binip aynı hızlarda viraja girince anlıyorsun ben bir kaç defa takla atma riski yaşadım diğer araçlar yol tutma konusunda çok sıkıntı. Focus linea jaguar x type 3.16 cıvic v.b

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçen hafta itibari ile 2006 model Mazda 3 ümü satıp 2015 model Power sense paket Mazda 3 e terfi etmiş bulunmaktayım.Öncelikle Allah yola çıkan herkese kazasız sıkıntısız araç sürmeyi, sağ sağlimen yola gidip gelmeyi nasip etsin.Yeni aracımı Kocaeli nden alıp memlekete dönerken ( Samsun a) yollar genelde otobandı.Araçla 130-140 km. civarında ortalama hız yaptım.Virajlarda kesinlikle bir sapma yada ön yada arka taraftan bir kopma sorunu yaşamadım.Araç yolun hakkını veriyor.Ama hız çok iyi birşey değil elbette.Arabanın uzun yol keyfi yüksek ve rahatlığı çok iyi.Önceki aracımla arasında hissedilir fark var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

30 dakika önce, celalkamil :

Geçen hafta itibari ile 2006 model Mazda 3 ümü satıp 2015 model Power sense paket Mazda 3 e terfi etmiş bulunmaktayım.Öncelikle Allah yola çıkan herkese kazasız sıkıntısız araç sürmeyi, sağ sağlimen yola gidip gelmeyi nasip etsin.Yeni aracımı Kocaeli nden alıp memlekete dönerken ( Samsun a) yollar genelde otobandı.Araçla 130-140 km. civarında ortalama hız yaptım.Virajlarda kesinlikle bir sapma yada ön yada arka taraftan bir kopma sorunu yaşamadım.Araç yolun hakkını veriyor.Ama hız çok iyi birşey değil elbette.Arabanın uzun yol keyfi yüksek ve rahatlığı çok iyi.Önceki aracımla arasında hissedilir fark var.

hayırlı uğurlu olsun Allah kaza bela vermesin

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...