Jump to content

Mazda CX-3 Bakım Aralıkları ve Maliyetleri

mazdago
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

arkadaşlar bu aracın 10 bin bakımını yaptıran varmı benim araç 1400 km de ama bi türkiye turuna çıkmayı düşünüyorum muhtemelen de turun yarısında 10 bin km yapmış olacağım çünkü bir aylk bir programım var garanti bozulmasın diye sanırım 6 ayda bir yetkili servise girmemiz gerekiyor artık nerede denk gelirse orda gireceğim bilgi açısından öğrenmek istedim. 10 bin bakım ne kadar :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

22 dakika önce, mazdago :

arkadaşlar bu aracın 10 bin bakımını yaptıran varmı benim araç 1400 km de ama bi türkiye turuna çıkmayı düşünüyorum muhtemelen de turun yarısında 10 bin km yapmış olacağım çünkü bir aylk bir programım var garanti bozulmasın diye sanırım 6 ayda bir yetkili servise girmemiz gerekiyor artık nerede denk gelirse orda gireceğim bilgi açısından öğrenmek istedim. 10 bin bakım ne kadar :)

İlk 10 bin Km bakımında ekstra bir durum oluşmadığı sürece sadece aşağıdaki sarf malzemeleri değişiyor.

Yağ

Yağ filtresi

Hava Filtresi

Polen Filtresi (*)

(*) Normalde 20 bin ve katlarında polen filtresi değişiyor. Fakat bu 10 bin km boyunca tüm Türkiye'yi gecezeğim diyorsunuz. Bu süreçte yol, iklim koşulları vs klimayı çok kullanma durumunuz olabilir. Bu süreçte de polen filtreniz kirlenip değişmesi gerekebilir.

Polen filtresine göre fiyat değişkenlik gösterebilir. 300-400 lira arası tutar kanımca.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Henüz kimse bakıma sokmadı galiba :D Ben mayısa denk getirme hesabındayım ama kısmet. Yol olur foti akar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 dakika önce, mazdago :

Bu 6 ay muhabbetini de aracı aldıktan sonra öğrendim 6 ay az değil mi bakım icin

6 Ay yada 10 Bin Km deniliyor. Ama Mazda yetkili servisleri 6 ay konusunda çok fazla ısrarcı değiller. Bu birazcık sizin servisinizle olan ilişki durumuna bağlı. Bu konuda servisler inisiyatif kullanabiliyorlar. 6 ayı kimisi az diyor, kimiside makul diyor. Ben makul diyenlerdenim.. Aracımın satın alırken 6 ay 10 Bin km bakım aralığını bile bile, bilinçli olarak aldım.  Bana göre periyodik bakım sadece yağ ve filtrelerin değişmesinden ibare değil. Ben otomobilimde kendi ve tüm ailemin canını taşıyorum. Aracımı her bakıma götürdüğümde ustamla beraber lifte kaldırılmış vaziyette en az 2 saat kontrollerini ve bakımlarını yaparız. Sonuç itibari ile bir makine ve kul yapısı. Seyir süresince bir dünya yol, iklim, sürücü gibi dış etkenlere maruz kalıyor. Her bakımda lastikler, rotlar, akslar, hortumlar, kablolar vs kontrol edilip bilgisayara bağlanıp, gerekirse ustamla test sürüşüne çıkılıyor...

Dediğim gibi bu 6 ay olayı aynı ucuz/pahalı kavramı gibi göreceli ve kişiden kişiye değişken..Ama keşke 6 ay konusu zorunlu olmayıp, isteğe bağlı olsa da bu tip istekler yerine getirilmiş olur. Ama dediğim gibi 6 ay konusunda artık eskisi gibi katı kurallı değiller.. Zorunluda olsa olmasa da ben 6 aydan yanayım. Km bakım aralığı olarak ister 10-15-20 bin km olsun.. Ama otomobil 6 ayda bir lifte kaldırılmalı derim..Tamamen şahsi düşüncemdir bu..Herkesin düşüncesine saygım sonsuzdur.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Haklisiniz da ben mesela aracı çok kullanan biri değilim ama araca iyi bakarım memur olduğum için yılda bir kere izin alır tüm turkiyeyi akrabayi gezerim şimdi mayıs da 6 ay oluyor ama km toplasan 3 bin ibgecmez 3 bindeki arabanın yagini suyunu değiştirmek ve ona da 300 500 vermek de gereksiz israf goruyorun bence 6 ayda 5 bin km yapanlar için sadece ücretsiz gel de gorelim tarzı bisey yapılsa da mantıklı olur

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16 dakika önce, mazdago :

Haklisiniz da ben mesela aracı çok kullanan biri değilim ama araca iyi bakarım memur olduğum için yılda bir kere izin alır tüm turkiyeyi akrabayi gezerim şimdi mayıs da 6 ay oluyor ama km toplasan 3 bin ibgecmez 3 bindeki arabanın yagini suyunu değiştirmek ve ona da 300 500 vermek de gereksiz israf goruyorun bence 6 ayda 5 bin km yapanlar için sadece ücretsiz gel de gorelim tarzı bisey yapılsa da mantıklı olur

Yukarıda belirttiğim gibi 6 konusunda artık ısrarcı değiller. Bu konuda bayiniz/servisiniz ile iletişime geçip, durumu izah ettiğinizde yardımcı olacaklarını düşünüyorum. En kötü ihtimal bir çaylarını içmeye gidersiniz, yağınızın durumuna bakarlar, yol bilgisayarına bağlarlar ekstra bir durum var mı/yok mu bakarlar. Yağ ama değişir ama değişmez,bütçenize uygun bir fiyatla sizi uğurlarlar diye düşünüyorum. Dediğim gibi sağlıklı bir iletişim ile, yapılamayacak şeyin olmadığını düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

22 dakika önce, mazdago :

Bu 6 ay muhabbetini de aracı aldıktan sonra öğrendim 6 ay az değil mi bakım icin

Az ve bütün dünyada öyle. Google'da gördüğüm kadarıyla amerikada 3bin milde çağırıyor bazı markalar. Maksat çay, kahve ikram etmek, müşterinin ayağını soğutmamak :D Tam bir standart yok. 10bin mil, avrupaya gelince 10bin km oluyor vs. 

Mesela bu arkadaş içi Beni, dışı seni yakar demiş

http://www.drive.com.au/motor-news/the-truth-about-car-servicing-costs-20140724-zvhwu.html

şu siteye göre Mazda 7500 mil de çağırıyor. Balata falan değişeyim dedim 700-1200 dolar arası fiyat çıkardı :D  

33 dakika önce, mazdago :

Haklisiniz da ben mesela aracı çok kullanan biri değilim ama araca iyi bakarım memur olduğum için yılda bir kere izin alır tüm turkiyeyi akrabayi gezerim şimdi mayıs da 6 ay oluyor ama km toplasan 3 bin ibgecmez 3 bindeki arabanın yagini suyunu değiştirmek ve ona da 300 500 vermek de gereksiz israf goruyorun bence 6 ayda 5 bin km yapanlar için sadece ücretsiz gel de gorelim tarzı bisey yapılsa daha mantıklı olur

Hocam yağın km yanında kullanım süresi de var. & ayda asit birikimi motora zarar verebilir diyorlar. 

Regular oil changes (every 3000 to 7000 miles, or every 6 months if it's a vehicle that's not driven often) with the proper type of oil for your car will assure you get the maximum possible mileage and performance from your engine. Low mileage "granny cars" that only make short trips build up acids in the crankcase from condensed blowby gasses. That's why you should change oil every 6 months even if you haven't driven a lot of miles since the last change.

Yerli forumlarda " Yağ filtresi kağıttan oluyor ve yağın asidi kağıdı bir süre sonra bozuyor eritiyor, 6 ayı geçirmemekte fayda var.  " diye bir ibare de buldum. Kitapçığın tavsiyeye uymakta fayda var. Çok pahalı tam sentetik yağlarda durum farklı olabilir. Ama yarı sentetik ve madeniler için durum böyle

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, mazdago :

Bir saat önce, İlhan :

Yukarıda belirttiğim gibi 6 konusunda artık ısrarcı değiller. Bu konuda bayiniz/servisiniz ile iletişime geçip, durumu izah ettiğinizde yardımcı olacaklarını düşünüyorum. En kötü ihtimal bir çaylarını içmeye gidersiniz, yağınızın durumuna bakarlar, yol bilgisayarına bağlarlar ekstra bir durum var mı/yok mu bakarlar. Yağ ama değişir ama değişmez,bütçenize uygun bir fiyatla sizi uğurlarlar diye düşünüyorum. Dediğim gibi sağlıklı bir iletişim ile, yapılamayacak şeyin olmadığını düşünüyorum.

Ben de aracımı 6 ay / 10.000 km'de bir servise girmesi gerektiği bilgisi verilerek aldım. Bence de hem yaz hem de kış öncesi bakım yaptırmak mantıklı. Ancak İlhan Bey'in söylediği gibi servisler çok ısrarcı değil. 10.000km şartı daha geçerli. Ayrıca yetkili bayiimle görüştüğüm üzere  6 ay koşulunun 1 seneye çıkarılması düşünülüyormuş gelen geri bildirimler sonucu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bundan önce 2006 golf aracim vardı 10 binde bir bakıma gotururdum yanı bakım dediğim yağ değişir polen ve hava filtresi değişir  120 lira para verirdim. Biraz birikmiş paramız vardı ben memurum sağdan soldan derken hayatımda ilk ve son defa sıfır araç aldım bütün birikimimi araca verdim.eski aracimda kasko da yoktu şimdi bu aracı 990 liraya eureko sigortadan kasko yaptım bide 6 ayda bir benden 500 lira bakım parası alirlarsa bu benibzorlar ve aşar. Bide ikinci eli düşünelim eski aracimi ikinci el almıştım çok iyi baktım ne vurdum ne surttum ama aldığım adam camurlugu boyatip farı değişmiş hasar kaydı vardı 1500 lira kimse almıyordu hasar kaydını goren. Mecburen piyasadan ucuza verdim orda anladım aracına ne kadar iyi bakarsan bak hasar kaydı varsa ikinci elde değeri yok 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben Antalya mepazda 3 hafta once yaptirdim 10000 bakimini. Ayni zamanda 6 ay da dolmustu. Ilk 500 kusur dediler, cok bu yaw deyince yuzde 10 iskonto ile 472 tl oldu. Aracin servis sifirlamasini unutmuslar, klavuzdan ben sifirladim ancak arada yine anahtar yanip sonuyor, uyari ekraninda da birsey yazmiyor. Kilometre sifirlama cubuguna basik tutarak start a basinca sifirlama yapiliyor. Kac kere yaptim, arada yine yaniyor. Sinirleniyorum artik.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 ayda 472 lira çok para bi yağ filtre polen değişmek bu kadar olmamalı dışarda en iyi yerde yaptırsan 200 tutar 6 ay sonra bi daha gideceksik bu sefer 20 bin km olacağı için başka şeyler de çıkaracaklar 1000 lira isterler...bir de bütün markalar yılda bir kere yağ değiştiriyor da mazda neden 6 ay mazdanın yağı kalitesizde erken mi bozuluyor tamamiyle para tuzağı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, erturqo :

Ben Antalya mepazda 3 hafta once yaptirdim 10000 bakimini. Ayni zamanda 6 ay da dolmustu. Ilk 500 kusur dediler, cok bu yaw deyince yuzde 10 iskonto ile 472 tl oldu. Aracin servis sifirlamasini unutmuslar, klavuzdan ben sifirladim ancak arada yine anahtar yanip sonuyor, uyari ekraninda da birsey yazmiyor. Kilometre sifirlama cubuguna basik tutarak start a basinca sifirlama yapiliyor. Kac kere yaptim, arada yine yaniyor. Sinirleniyorum artik.

Bende de aynı sorun oluştu. Mazda yol yardımı aradım. Gaz ve fren pedalına aynı anda bastırıp, kontak açıp kapatma işlemi yaptırdırlar. anahtar kayboldu. Sinirlerinizi gereceğinize bu yola başvurun. Kafanız da rahat etsin, gözünüz de.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

31 dakika önce, weya :

Bende de aynı sorun oluştu. Mazda yol yardımı aradım. Gaz ve fren pedalına aynı anda bastırıp, kontak açıp kapatma işlemi yaptırdırlar. anahtar kayboldu. Sinirlerinizi gereceğinize bu yola başvurun. Kafanız da rahat etsin, gözünüz de.

Bu durum sadece dizel otomobillerde var diye biliyorum. Aynı durum benimde başıma gelmişti, aynı yöntemle sıfırlamıştım.

Bu arada aracınıza chip tuningmi yaptınız ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hayir yaptirmadim, gaz fren kontak olayi tam olarak nasil olacak. Gaza basili oldugu icin arac calisip da devirlenmesin. Turbo acisindan zararli olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, erturqo :

Hayir yaptirmadim, gaz fren kontak olayi tam olarak nasil olacak. Gaza basili oldugu icin arac calisip da devirlenmesin. Turbo acisindan zararli olabilir.

Sanırım yanlış anlaşıldı, chip tuning olayını @weya arkadaşımıza sormuştum. 

Sorunuza gelince kontağı tam çevirip aracı çalıştırmayacaksınız, sadece elektriği enerjiyi verip kapatacaksınız.

Geçmiş zaman aynı sorunu yaşamıştım. Şu şekilde çözümlenmişti.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, İlhan :

Bu durum sadece dizel otomobillerde var diye biliyorum. Aynı durum benimde başıma gelmişti, aynı yöntemle sıfırlamıştım.

Bu arada aracınıza chip tuningmi yaptınız ? 

üstat chip tuning nedir bilmiyorum

3 saat önce, erturqo :

Mazda dan yardım alsanız daha rahat edersiniz. yaklaşık 6 ay önceki muhabbet olduğundan yanlış bir şey söylemek istemiyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18 dakika önce, weya :

üstat chip tuning nedir bilmiyorum

Şöyle açıklayayım @weya aracın performansını arttırıcı bir şey mi yaptınız. ?

Profil / Avatar bilgilerinizde Mazda 3 Dizel 133 Hp diye belirtmişsiniz. Normalde dizel Mazda 3'ler 114 Hp'dir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 dakika önce, İlhan :

Şöyle açıklayayım aracın performansını arttırıcı bir şey mi yaptınız. ?

Profil / Avatar bilgilerinizde Mazda 3 Dizel 133 Hp diye belirtmişsiniz. Normalde dizel Mazda 3'ler 114 Hp'dir

Aracı satın aldığım arkadaş yaptırmış. Teknik olarak ben karşıyım yazılıma. Kahramanmaraşta da bunu orjinaline çevirebilecek bir yer olduğunu sanmıyorum. Eğer riski fazla değilse bu şekilde bineceğim. Var ise bir risk beni uyarır iseniz arayışa başlayayım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...