Jump to content

Arka Koltuktaki Çocuklarımız Ne Kadar Güvende ?

İlhan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Araştırmacılar otomobil kazalarında çocukların korunması amacıyla, yeni tedbirler alınması için yetkilileri çağırıyor.

wcf-kids-sitting-in-rear-seats-are-vulne

Otomobil Güvenlik Merkezi, çocukların arka koltuktaki oturma konumlarının tekrar gündeme getirilmesi gerektiğini belirtti. Yarım asırlık çalışma sonucunda ise şuan en güvenli yerin boş olan ön koltuğun arkası olduğu belirtiliyor.

Merkez, bölgesel yönetimin çocukların arka koltukta oturması gerektiğini belirttiğini fakat arka koltukta hangi konumda oturmaları gerektiğini belirtmediklerini ifade etti. OGM’nin başkanı Clarence Ditlow, halen arka koltuğun çocuklar için en güvenli yer olduğunu belirtti.

Bu tedbirlerin alınmak istenmesinin sebebi ise 45 km/s hızlardaki arkadan çarpmalarda arabanın ön koltuğunun arka kısmının, arka koltuktaki çocuğa çarpabilmesi.

OGM tarafından yürütülen araştırmada 1990-2004 yılları arasındaki 900 olayda arkadan çarpma kazalarında arka koltuktaki çocuk koltuğunda oturan çocukların ön koltuğun arka kısmına çarparak hayatını kaybettiği belirlenmiştir.

1991’den beri Ulusal Karayolları Trafik Güvenlik Birimi, ailelere çocuklarını arka koltuğa oturtmalarını tavsiye etmiştir. Çünkü önde oturan çocukların airbag patlamasından dolayı yüzlerinde kalıcı hasarlara yol açabilmektedir; fakat çocukları arka koltuğa oturtarak ‘istenmeyen tesadüfle’ başka bir tip tehlikeye atabiliriz.

Otomobil Güvenlik Merkezi arka koltukta oturan çocukların öldüğü veya ciddi bir şekilde yaralandığı 22 davayı açığa çıkarmıştır. Tüm bu kazalarda yaralanma ve ölümler dolu ön koltuğun kırılıp arka koltuktaki çocuğa çarpmasıyla oluşmuştur.

1967’lere kadar gidersek, Otomotiv Mühendisleri Topluluğu raporlarında iyi dizayn edilmemiş koltukların kazalarda yaralanma oluştabilecek parçalara dönüşebildiğini belirtmiştir. 1974 yılında UKTGB ön koltuğun kaza standartlarına uygun olmasına yönelik yeni bir motorlu araç güvenlik standartı önermiştir.

1989 yılında araştırmacılar ön koltukların, koltuk ve yolcunun ağırlığının toplamının 20 katını taşıyabilmesi gerektiğini UKTGB’ye belirtmiştir. Fakat birim, konu hakkında henüz bir şey yapmamıştır. Aynı yıl Kanada ulaşım departmanı koltuk arkalıklarının kırılmasıyla alakalı kazalar hakkında uyarılmıştır.

Ditlow, koltuk arkalığının kırılmasıyla oluşan ölüm ve yaralanmalar ile ilgili birçok çalışma ve ölümcül vakalardan alıntı yaparak şüphelerini bildirmiştir. ‘Amerika yollarında arkadan çarpmalarda arabaların koltukları yeterli sağlamlığa getirilene kadar arka koltuktaki çocuklar, ölümler ve ağır yaralanmalara karşı tehlikede olacaklardır.’ diye belirtmiştir.

Kaynak

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arka koltukta oturan her kim olursa olsun her zaman daha dikkatli olunmalıdır diye düşünüyorum. Bu başlık çocukların güvenliği için fakat arka koltukta oturan yetişkinlerin de son derece dikkatli olması gerekmektedir. Öyle ki bir çok kaynaktan emniyet kemerinin arka koltukta daha önemli bir unsur olduğunu gördüm, duydum. Örneğin emniyet kemeri takılı olmayan bir yetişkin arka koltukta iken ön koltuğun arka kısmına olan mesafesi ön koltukta oturan birisinin ön konsola olan mesafesinden daha kısadır ve bu da bir kaza anında göğüs kafesinin ön koltuğa çarparak kırılması ve genelliklede ölmesine neden olmaktadır. Konu çocuklarımız olunca tabi ki daha hassas olunmalı zira kendilerini en ufak bir kaza da bile koruyacak refleks ve tecrübeye sahip değildirler. Bu sebepten tembelliğe gelmeyecek kadar ciddi bir durum olduğunu hepimiz aklımızdan çıkarmamalıyız. Unutmamalıyız ki hemen her kötü olayın sonunda orda bir saniye ayırıp şöyle-böyle yapsaydım diyeceğimiz ayrıntılar mutlaka çıkıyor karşımıza.

İlhan Abi ye kendi adıma böyle ciddi bir konuyu gündeme getirdiği için teşekkür ederim.

''Önce İnsan''

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Rica ederim @Mercan . Bende kendi adıma teşekkür ederim, göstermiş olduğun ilgi ve katkın için.

Bu konuda yaşadığım deneyim ve tecrübelerden birazcık söz edebilirim.

Öncelikli olarak çocukları oto koltuğuna oturtarak, trafikte yol alabilmek bazen çok güç olabiliyor.

Kızım Eylül'ü oto koltuğuna alıştırıncaya kadar göbeğimiz çatlamıştı. O dönem bende Megane II vardı, bir türlü oto koltuğuna oturtamıyorduk ! 

Aldığımız oyuncakları tavanda, camda, ön koltukta asmadığımız yer kalmamıştı artık. Ama yok çocuk oturmak istemiyor, istemiyor, istemiyor. :)

İlkin hangi oto koltuğunu almalıyım araştırmasını yapmıştım. Bu seferde oto koltuğuna çocuğu nasıl oturtabilirim araştırması başladı. Yeminle bu araştırma oto koltuğu alım araştırmamdan daha uzun sürmüştür. :D

Neyse araştırmalar, tavsiyeler neticesinde portatif Dvd oynatıcısında karar kılmıştık.

Cimcimeme şu cihazı almıştım o dönem.

k2-_db368784-4d14-4261-8406-e630a79958e7

Aldıktan sonra bir defa pişman olmadık..Bu vesile ile değil oto koltuğu, mama sandalyesi dahil koyduğumuz her yerde oturmaya başladı. Tabi artık günümüzde şu anki otomobilimde olduğu gibi, DVD başlıklı koltuk başlıkları çıktı artık.

Oto koltukları genelde 3 aşamalı oluyor ilkin bebekken, bebek arabasıyla bile kullanılabilen (Travel Sistem) bebek arabalarının parçası olan. Ana kucağı/oto koltuğu denilen ilk koltuk. Bu koltuğu çok uzun süre kullanamıyoruz. 

Bahsetmiş olduğum ilk koltuk bu şekilde oluyor. Taşıma aparatı olup, uyumlu bebek arabasının üzerine oturtulabiliyor. 

Casual Uno 0-13 Kg Taşıma Koltuğu / Kırmızı

9-15/18 Kg arası kullanılan oto koltuklarıda genelde üç aşağı beş yukarı bu şekilde olmaktadır.

Maxi-Cosi Priori Xp 9-18 Kg Oto Koltuğu / Blue Night (Maxi Cosi Kafa Koruyucu Hediyeli)

Benim kızımda kullandığım oto koltuğu renk hariç bire bir aynıdır. Aldığım dönemde Jane markası Türkiye pazarına yeni girmekte olduğu için, fiyatları çok makuldü. İsofixli bu koltuğu o dönem 300 lira bir ücrete almıştım. (2009 Yılı) Aldığım dönemde isofixli oto koltukları minimum 600-650 liradan başlıyordu.

İsfofixli oto koltuklarını koltuğa sabitlerken çok kullanışlı ve avantajlı. Oto koltuğu milim kıpırdamıyor, sallanmıyor yerinden. Söküp takmak, çıkarmak, sabitlemek çok ama çok basit..8-10 saniyede oto koltuğunu sabitleyerek kurabiliyorsunuz. Emniyet kemerini de sadece çocuğu oto koltuğuna sabitlemek için kullanıyorsunuz. Ama gel gelelim isofixli koltukların fiyatları anlaşılmaz şekilde 2 kat 3 kat daha pahalı..

1C2BEB96702B4E078533D2DDC48CA0F7.jpg

Bir önce ki oto koltuğunuda sahibinden.com'dan 2.el alarak almıştım. O dönem Piyasa değeri minimum 550 lira olan oto koltuğunu, 2.elde 200 liradan Kavacık'ta ki bir şirkette genel müdür olarak çalışan bir vatandaştan almıştım. 

Bu tip bebek/çocuk gereçleri kısa süreli kullanıldığı için. Kaza bela veya ekstra bir durum olmadığı süre eskimesi, yıpranması, deforme olması çok zor şeyler. O yüzden bütçenizi sarsmadan, çok avantajlı 2.el ürünleri gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz.

Şimdileri 2 yaşında ki oğlumu oto koltuğuna oturmaya çalışıyoruz. Ama nafile....oturmuyor, oturmuyor, oturmuyor..Ne dvd, ne oyuncak vs hiç birisi fayda etmiyor..Adamı bıraksak ya direksiyona yada yan koltuğa gelecek.. Bu konuda Çınar çalışmaları halen devam ediyor. 

Çınar'la ilgili gelimeler paylaşılacaktır. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi teşekkür ederim önerilerin için.

Bizimkisi daha 5 aylık ama oda bıraktığın an çığlığı kopartıyor :) Ne yapıcaz bilmiyorum. Bende senin gibi koltuk başlığına bir video oynatıcı dedim ama hanım yok bağımlılık yapar yok falan filan diye reddediyor ama ben sabrediyorum. Kucağında tutan o olduğu için yakındır nerde satılıyor bunlar diye sorması :) Bu arada ilk resimdeki ürünü kullanıyoruz şu anda bizde ama 8 kiloya geldi neredeyse Mercan ve artık sığmıyor. Bende senin gibi temiz bir ikinci el almayı düşünüyorum zira kaliteli bir isofix uyumlu koltuk fiyatına arabaya komple deri döşeme yaptırma hayalim var :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 dakika önce, Mercan :

Abi teşekkür ederim önerilerin için.

Bizimkisi daha 5 aylık ama oda bıraktığın an çığlığı kopartıyor :) Ne yapıcaz bilmiyorum. Bende senin gibi koltuk başlığına bir video oynatıcı dedim ama hanım yok bağımlılık yapar yok falan filan diye reddediyor ama ben sabrediyorum. Kucağında tutan o olduğu için yakındır nerde satılıyor bunlar diye sorması :) Bu arada ilk resimdeki ürünü kullanıyoruz şu anda bizde ama 8 kiloya geldi neredeyse Mercan ve artık sığmıyor. Bende senin gibi temiz bir ikinci el almayı düşünüyorum zira kaliteli bir isofix uyumlu koltuk fiyatına arabaya komple deri döşeme yaptırma hayalim var :)

Rica ederim,

Bağımlılık yapmaz, yapamaz..Çünkü günümüzde artık dvd'li koltuk başlıkları çıktı. Sökülemeyip, sabit duruyor. Haliyle çocuk onu sadece otomobilde izleyebilecek. Otomobildeki seyahat sürecide zaten tatiller harici, kısa süreli olacağı için sıkıntı yaratmaz kardeşim. 

Yeri gelecek belkide bir süre sonra koltuğa alıştıktan sonra, dvd'nin yüzüne bakmayacak..Yada alacağın dvd bile hiç işe yaramayıp, çocuk yine koltuğa oturmayacak. Tamamen deneme yanılma yöntemiyle anlaşılıyor.

Eylül'de bağımlılık yaptı mı ? Yapmadı biz sadece otomobilde ve mama sandalyesinde oturduğu taktirde izleyebileceği bir hak olarak ona öğretmiştik. Tamamen sizin elinizde olan bir durum söz konusu..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 dakika önce, İlhan :

Rica ederim,

Bağımlılık yapmaz, yapamaz..Çünkü günümüzde artık dvd'li koltuk başlıkları çıktı. Sökülemeyip, sabit duruyor. Haliyle çocuk onu sadece otomobilde izleyebilecek. Otomobildeki seyahat sürecide zaten tatiller harici, kısa süreli olacağı için sıkıntı yaratmaz kardeşim. 

Yeri gelecek belkide bir süre sonra koltuğa alıştıktan sonra, dvd'nin yüzüne bakmayacak..Yada alacağın dvd bile hiç işe yaramayıp, çocuk yine koltuğa oturmayacak. Tamamen deneme yanılma yöntemiyle anlaşılıyor.

Eylül'de bağımlılık yaptı mı ? Yapmadı biz sadece otomobilde ve mama sandalyesinde oturduğu taktirde izleyebileceği bir hak olarak ona öğretmiştik. Tamamen sizin elinizde olan bir durum söz konusu..

Vallahi denemekte zarar yok hatta denemekten başka yol da yok sanırım :) O yüzden bu yolları geçtikce tecrübe edeceğiz bizde galiba.

Ama ekran konusunda ekranlı bir kafalık daha iyi olacaktır bence de.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 saat önce, Mercan :

@İlhan Abi, bak ne buldum.  Çocuğu biraz büyük olanların işine yarayabilir linkteki ürün. 

İlginç bir ürünmüş. Ama kalitesi ve güvenliği tartışılır tabi. :fiuw::fiuw::fiuw:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla @İlhan konuyu açman iyi olmuş. Bazen yollarda görüp arabadan indirip dövesim gelen ana-babalar var. Bırak çocuk koltuğunu, ön koltukta, hatta kucakta araba sürdürmeye çalışan cüheyla.

Çok uyuz oluyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, İlhan :

İlginç bir ürünmüş. Ama kalitesi ve güvenliği tartışılır tabi. :fiuw::fiuw::fiuw:

Tabi o bir muamma :) görmek lazım..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Gökhan :

Valla @İlhan konuyu açman iyi olmuş. Bazen yollarda görüp arabadan indirip dövesim gelen ana-babalar var. Bırak çocuk koltuğunu, ön koltukta, hatta kucakta araba sürdürmeye çalışan cüheyla.

Çok uyuz oluyorum.

Selim 11 yaşını geçti hala ön koltuğa oturtmuyorum kemer kullanma alışkanlığı olduğu halde. Bir sene daha geçmesini bekliyorum kemerin daha düzgün oturması ve dışarıyı görmek için koltuktan kalkmaması için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...