Jump to content

Mazda CX-3 Halojen Mercekli Far

mazdago
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Daha önce hiç halojen far araç kullanmamistim bu farlar normale gore daha mi az ışık ediyor benim bubaracdan sonra gece yolu gormem zorlaştı ve hep karşıdan gelen araçların farı gözüme batiyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Daha önceki kullandığın otomobillerin aydınlatma sistemleri neydi ?

Led / Xenon hangisiydi ?

Günümüzde yollarda far ayarı olmayıp, üzerine birde aydınlatma gücü çok yüksek ampullerin olduğu yasal olmayan farlar var. Haliyle gözlerinin rahatsız olma durumu bundan ötürüdür.

Gece sürüş gözlüğü diye, sürücülere tavsiye edilen bir gözlük var. Piyasada çok farklı fiyat aralıklarıyla satılıyor. Bir örneğine buradan bakabilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

şaka yapmak gibi bir amacım yok, göz doktoruna düzenli aralıklarla muayene olmak gerekiyor belirli bir yaştan sonra. gece sürüşü benim için de bir işkenceydi gözlerimi göstermeden önce. bilhassa karşıdan gelen araçların farları açısından.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eski aracım 2006 golf yanı normal far dı klasık. Göz muayenesi için ise bir ay önce E sınıfı ehliyete geçtim o zaman göz muayenesine girmiştim. Merak ettiğim bu farın özelliği bu karşı tarafın ışığını kıramadığı için mi fazla batıyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 hours ago, mazdago said:

Eski aracım 2006 golf yanı normal far dı klasık. Göz muayenesi için ise bir ay önce E sınıfı ehliyete geçtim o zaman göz muayenesine girmiştim. Merak ettiğim bu farın özelliği bu karşı tarafın ışığını kıramadığı için mi fazla batıyor

Kullandığınız golfte de aynı halojen far varmış. Farların karşıdan gelen ışığı kırma gibi bir özelliği yok bildiğim kadarıyla. Gece ışıklardan rahatsız oluyorsanız gece sürüş gözlükleri var. Onları deneyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, tarahumara :

Kullandığınız golfte de aynı halojen far varmış. Farların karşıdan gelen ışığı kırma gibi bir özelliği yok bildiğim kadarıyla. Gece ışıklardan rahatsız oluyorsanız gece sürüş gözlükleri var. Onları deneyebilirsiniz.

Ya bu halojen far dediğimiz şey benim aracda mercek var o değil mi golf aracimda mercek yoktu cx-3 de mercek var

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Daha önce 10 yıl kullandığım dacia logan aracımda gece yolculuğu sorun olmuyordu, 2015 mart ayında mazda 3'e geçtik, bir gece yolculuğu kırşehire gidiş oldukça zor geçti, aydınlatma son derece zayıf çok zorlandım, dönüşte yağmur vardı, neredeyse petrole çekip bekleyecektim, tam bir körlük, sonra elektirikçime gitttim, hocam dedi eski farların tadını bulamazsın, mercekli farlar kesinlikle daha az aydınlatıyor, sanırım burada amaç kısalarda karşıyı düşünmek, bende osramın ünlü H11 farını internetten getirttim orjinal lambalar çok vasat, osramı taktıktan sonra nihayet oh be diyebildim. tavsiyem lamları osram veya philips ile değiştir farkı göreceksin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 hour ago, mazdago said:

Ya bu halojen far dediğimiz şey benim aracda mercek var o değil mi golf aracimda mercek yoktu cx-3 de mercek var

Mercekle halojenin bir bağlantısı yok. Halojen ampülün türü. Halojen, xenon, led gibi türler var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 dakika önce, renegade :

Daha önce 10 yıl kullandığım dacia logan aracımda gece yolculuğu sorun olmuyordu, 2015 mart ayında mazda 3'e geçtik, bir gece yolculuğu kırşehire gidiş oldukça zor geçti, aydınlatma son derece zayıf çok zorlandım, dönüşte yağmur vardı, neredeyse petrole çekip bekleyecektim, tam bir körlük, sonra elektirikçime gitttim, hocam dedi eski farların tadını bulamazsın, mercekli farlar kesinlikle daha az aydınlatıyor, sanırım burada amaç kısalarda karşıyı düşünmek, bende osramın ünlü H11 farını internetten getirttim orjinal lambalar çok vasat, osramı taktıktan sonra nihayet oh be diyebildim. tavsiyem lamları osram veya philips ile değiştir farkı göreceksin.

Aynen öyle gece sanki hiç aydinlatmiyor araç yağmurlu havalarda hiç gözükmüyor servise bile goturdum birşey yok dediler uzunlari yakma gereği duyuyorum şimdi benim ampulleri mi değişmem gerekiyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ilhan bey bu konuda size daha ayrıntılı bilgi verebilir, bu konuyu geçmiş günlerde değerlendirmiştik. Bu far meselesini yazdığım şekilde halletmeseydik, aracımı gece sanıyorum kullanamazdım. Elektirikçi ustamında bmw si var, oda aynı sorun ve çözüm bana önerdiği, Osram ..... Tip Ampül Seti NIGHT BRAKER UNLIMITED % 110 Fazla aydınlatma, takmam sorunu çözdü. ampülünüzün tipi modeli ne ise ona göre taktırabilirsiniz. ayrıca buradaki arkadaşlar philips için dahada kaliteli dediler. bir araştırın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 saat önce, renegade :

ilhan bey bu konuda size daha ayrıntılı bilgi verebilir, bu konuyu geçmiş günlerde değerlendirmiştik. Bu far meselesini yazdığım şekilde halletmeseydik, aracımı gece sanıyorum kullanamazdım. Elektirikçi ustamında bmw si var, oda aynı sorun ve çözüm bana önerdiği, Osram ..... Tip Ampül Seti NIGHT BRAKER UNLIMITED % 110 Fazla aydınlatma, takmam sorunu çözdü. ampülünüzün tipi modeli ne ise ona göre taktırabilirsiniz. ayrıca buradaki arkadaşlar philips için dahada kaliteli dediler. bir araştırın.

Hocam aslında siz zaten hem benim hemde forum genelinin önereceği şeyi tavsiye etmişsiniz. Kanunen yasal olup, muayenede sorun yaratmayan Night Braker Plus aydınlatma. Ekonomik açıdan fiyatı makul, ve pratik montaj. Kullanıpta memnun kalmayanı da görmedim.

Yakın zamanda far çeşitlerini anlatan bir makale paylaşmıştım. @mazdago o konuya bir göz atabilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 saat önce, mazdago :

Aynen öyle gece sanki hiç aydinlatmiyor araç yağmurlu havalarda hiç gözükmüyor servise bile goturdum birşey yok dediler uzunlari yakma gereği duyuyorum şimdi benim ampulleri mi değişmem gerekiyor

Ben araç ile ilgili bir problem olduğunu düşünmüyorum. Sizin alışkanlık veya beklentiniz ile alakalı olabilir. Bir ihtimal de far ayarlarında problem olabilir.

Halojen farlar xenonlara göre daha az aydınlatıyormuş gibi görünse de sis ve yağmurlu şartlarda sonradan takılan xenon kitlere ( çoğu 6000K dan büyük "renk sıcaklığı" değerine sahiptir ) göre çok daha iyi bir görüş sağlayan alt "renk sıcaklığı" değerlerine sahiptir ( Yaklaşık 3200 K ) . Avantajları ucuz, uzun ömürlü ve değiştirmesinin kolay olmasıdır. Önündeki mercek ise tamamen ışığı daha iyi odaklamasını sağlamak içindir. Halojen fara göre yapılmıştır ve başka bir anlam ifade etmez

Fabrika çıkışlı Xenon lar bu sistemler içerisinde en iyi görüşün ve aydınlatmanın elde edildiği 4300K değerindeki "renk sıcaklığı"na sahiptir ve önlerinde bu sistemler için özel üretilmiş D2S mercekler bulunur. 

Aracınızdaki mercek xenon uyumlu olmadığı, otomatik yükselik ayarı yoksa muayenede problem çıkartacağı için eğer far ve yükseklik ayarı da çare olmazsa tek çare senede bir değiştirmeyi göze alarak ( 1-1,5 sene gidiyor maksimum ) OSRAM Nightbreaker Unlimited veya Philips X-Treme Vision alabilirsiniz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Makaleyi okudum şimdi anladım benim arabanın yanı cx-3 mercekli far ve far yükseklik ayarı yapılıyor. Buna yukarıda belirtmiş olduğunuz osram marka ampul u n11.com dan ikisini 80 TL ye alıp servise taktiracagim hem beyaz ışık verecek hemde daha fazla aydınlatma olacak

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16 dakika önce, mazdago :

Makaleyi okudum şimdi anladım benim arabanın yanı cx-3 mercekli far ve far yükseklik ayarı yapılıyor. Buna yukarıda belirtmiş olduğunuz osram marka ampul u n11.com dan ikisini 80 TL ye alıp servise taktiracagim hem beyaz ışık verecek hemde daha fazla aydınlatma olacak

Mantıklı bir karar, çıkan halojen ampullerini de bagajında saklamanı tavsiye ederim. Ne olur ne olmaz.

Osram ampullerin kullanım ömrünü uzun tutmak içinde, gündüz farı mevcut mu bilmiyorum aracında ama. Kısa farları gündüz yakmayabilirsin. Tabi hava şartlarının kötüğü olduğu durumlar hariç. Gündüz farı varsa zaten bunları düşünmeye gerek yok. Ama gündüz farı eşliğinde kısa farları yakan sürülerde var gündüz gece fark etmeden..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracimda gündüz farı mevcut vitesi d konumuna alinca gündüz farı yanıyor normal far açınca gündüz farı sönüyor. Öyle yapacağım o zaman 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16 dakika önce, mazdago :

Aracimda gündüz farı mevcut vitesi d konumuna alinca gündüz farı yanıyor normal far açınca gündüz farı sönüyor. Öyle yapacağım o zaman 

O zaman hiç sorun yok, kullanım ömrü daha uzun olur Osram Night Braker ampullerin.  Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 dakika önce, Burak :

Gündüz farı ayrı değil mi ? Kısa farı mı kullanıyor ki ?

Gündüz farı ayrı abi. Ama Gündüz farı+kısa far birlikte yanan araçlar görüyorum yollarda. Ama gündüz, ama akşam..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

19 dakika önce, İlhan :

Gündüz farı ayrı abi. Ama Gündüz farı+kısa far birlikte yanan araçlar görüyorum yollarda. Ama gündüz, ama akşam..

Anladım, gündüz farı kısa far ile endeksli ise diye söylüyorsun. Kısa far ayarını da AUTO'dan çıkartmak gerekecek ömrünü arttırmak için.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, Burak :

Anladım, gündüz farı kısa far ile endeksli ise diye söylüyorsun. Kısa far ayarını da AUTO'dan çıkartmak gerekecek ömrünü arttırmak için.

Aynen abi manuel kullanacaksın kısa farları. 

Bu gündüz farı çalışma prensibi her araçta farklı mı acaba ?

Yani normalde kısaları yaktığında, gündüz farlarının otomatik olarak kapanıyor olması lazım değil mi ? Mazda CX-3'de bu sorunun yanıtı sönüyor, yukarıda @mazdago bu şekilde yanıtını vermiş.

Ama yollarda ben gündüz+kısa+sisler ne var ne yok yakıp. Trafikte seyir halindeki araçları görüyorum.

Sürücüler manuel müdahale ederek. Gündüz farlarını kısa farlarla birlikte devreye mi alıyorlar.

Yeni nesil Mazda'larda led gündüz farı oluyor genelde. İçeriden bir müdahale oluyor mu gündüz farlarına ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...