Jump to content

Engelli Raporu İle Otomobil Nasıl Alınır ?

mazdago
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Aracimi 18 aralık 2015 de aldım. İnci beyazı otomatik motion. 88.500 liste fiyatı 1200 de metalik renk farkı alındı 89.700 tuttu. Aracı ÖTV muafiyeti  60.000 TL ye teslim aldık. Sıkı pazarlık sonucu geri gorus kamerası taktirdim. Navigasyon a 2200 TL kol dayamaya 570 TL sis lambalarına 1500 TL istedi. İlk etapda param yetmediği için motion paket aldım ama keşke biraz daha zorlayıp power alsaydim bubarac kesinlikle en dolu olan paketle alınması lazım. İstanbul şehir içi performanslı kullanıyorum 7.0 litre yakıt harcaması ortalama 24 kurusluk yakıt yakıyor. Aracın arka tarafı dar stepne yok. Şuan 1400 km de. Genel izlenimlerim bunlar. Ekstra olarak araca kol dayama ve sis farı taktiracagim olursa far ve yağmur sensoru bence siz siz olun biraz daha fazla verip dolu paketini alin

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
08.03.2016 at 22:13, mazdago :

Aracimi 18 aralık 2015 de aldım. İnci beyazı otomatik motion. 88.500 liste fiyatı 1200 de metalik renk farkı alındı 89.700 tuttu. Aracı ÖTV muafiyeti  60.000 TL ye teslim aldık. Sıkı pazarlık sonucu geri gorus kamerası taktirdim. Navigasyon a 2200 TL kol dayamaya 570 TL sis lambalarına 1500 TL istedi. İlk etapda param yetmediği için motion paket aldım ama keşke biraz daha zorlayıp power alsaydim bubarac kesinlikle en dolu olan paketle alınması lazım. İstanbul şehir içi performanslı kullanıyorum 7.0 litre yakıt harcaması ortalama 24 kurusluk yakıt yakıyor. Aracın arka tarafı dar stepne yok. Şuan 1400 km de. Genel izlenimlerim bunlar. Ekstra olarak araca kol dayama ve sis farı taktiracagim olursa far ve yağmur sensoru bence siz siz olun biraz daha fazla verip dolu paketini alin

@mazdago Ötv muafiyeti ile benim hesabıma göre 50 bin tl civarı almış olmanız gerekmiyor mu? Ben de bu aracı düşünüyorum. En dolusunu almayı düşünüyorum. Ötv oranı, toplam fiyatın %45'i alınarak, toplam fiyattan çıkartılınca bulunan sonuçta bizim ödeyeceğimiz fiyat çıkıyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, OnurM :

@mazdago Ötv muafiyeti ile benim hesabıma göre 50 bin tl civarı almış olmanız gerekmiyor mu? Ben de bu aracı düşünüyorum. En dolusunu almayı düşünüyorum. Ötv oranı, toplam fiyatın %45'i alınarak, toplam fiyattan çıkartılınca bulunan sonuçta bizim ödeyeceğimiz fiyat çıkıyor. 

Fiyat hesaplaması tam yüzde 45 e denk gelmiyor. Farklı bir hesaplama yöntemi var. Dün dayım 92 bin TL lik corolla yı 61500 e aldı. Bu arada corollayi iki gundur ben kullanıyorum premium yanı en dolu paketi. Bizim cx-3 kesinlikle kaliteli bir araba corolla da vites geçişleri çok belirgin hissediyorsun ve güçsüz geldi bana. Far ve yağmur sensoru benim cx-3 de yok ama corolla da kullandıktan sonra gerek de olmadığını anladım. Kol dayama kesinlikle olması lazım onu bugün anladım cx-3 de kol dayama yok. Ve hep şikayet ettiğim gibi cx-3 un farı yeteri kadar aydinlatmiyor bugün onu denedim corolla da iken hem iyi ışık ediyor hemde karşıdan gelen araçların farı gözüme batmiyor ama cx-3 de hep karşı ışıklar gözüme batıyor hemde yolu göremiyorum. Genel olarak cx-3 teknik olarak daha iyi. Alirsan sense al ben bunu anladım keşke acele etmeyip sense alsaydim diyorum ama buna da sukur :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 saat önce, OnurM :

Herkese iyi forumlar. Ben bugün bu foruma üye oldum. Üye olmamın sebebi, Mazda marka arabaların ne tür sorunlarla karşılaştığını, servis imkanlarının nasıl olduğunu öğrenmeye geldim.  Ayrıca Ağustos ayında elimdeki aracı satıp, Mazda almayı düşünüyorum. Etraftan gelen o kadar çok olumsuz yorum olunca araştırmak istedim. Özellikle Mazda Cx-3 için çok bilgi bulamıyorum. Ankara'da sadece SK grup mağazasına gidebildim. Orada hem servis, hem de satış var. Ayrıca Ankara Opel bayisi olan Opan da Mazda yetkili servisi. Sikayetvar.com'dan sürekli Mazda servislerinin ilgisiz, sorumsuz olmasıyla ilgili şikayetler okudum. Çevremde de bir çok kişi Mazda'nın sorunlu bir marka olduğunu söyleyip duruyor. Ben kalbimin sesini dinlemek istiyorum. Mazda Cx-3 sahibi olmak istiyorum. Bu arabayı uzun vadeli olarak kullanacağım; yaklaşık 6 sene kadar. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bende bu aracı 3 aydır kullanıyorum servis ağı az ve kaliteli değil parça durumu daha gelişmemiş ama kaliteli araç bi ağırlığı var baktiriyor kendisine. Ayrıca donanım olarak dolu bir araç aynı özellikteki başka bir aracı bu fiyata alamazsınız. Büyük şehirlerde servis parça sorun olmaz küçük şehirler icin biraz problem bence alın araci

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 saat önce, mazdago :

Fiyat hesaplaması tam yüzde 45 e denk gelmiyor. Farklı bir hesaplama yöntemi var. Dün dayım 92 bin TL lik corolla yı 61500 e aldı. Bu arada corollayi iki gundur ben kullanıyorum premium yanı en dolu paketi. Bizim cx-3 kesinlikle kaliteli bir araba corolla da vites geçişleri çok belirgin hissediyorsun ve güçsüz geldi bana. Far ve yağmur sensoru benim cx-3 de yok ama corolla da kullandıktan sonra gerek de olmadığını anladım. Kol dayama kesinlikle olması lazım onu bugün anladım cx-3 de kol dayama yok. Ve hep şikayet ettiğim gibi cx-3 un farı yeteri kadar aydinlatmiyor bugün onu denedim corolla da iken hem iyi ışık ediyor hemde karşıdan gelen araçların farı gözüme batmiyor ama cx-3 de hep karşı ışıklar gözüme batıyor hemde yolu göremiyorum. Genel olarak cx-3 teknik olarak daha iyi. Alirsan sense al ben bunu anladım keşke acele etmeyip sense alsaydim diyorum ama buna da sukur :)

Zaten ben tam donanımlı alıcam. Aksesuar olarak kol dayama, marşipiyel ve başka yerden karartmalı dikiz aynası alıp yetkili serviste taktırıcam. Ben Borusan'a da gittim Bmw 1 serisi için. O arabanın neredeyse bütün opsiyonları seçtim (aktif kör nokta, şerit takip, adaptif hız sabitleyici, ısıtmalı koltuklar, elektrikli ve bel destekli koltuklar, ısıtmalı koltuklar vb.). Normal fiyatı 170 bin tl oldu. Ötv ile 100 bin tl'ye geldi. Bizzat önümde hesapladılar. O yüzden %45 diye direk hesapladım. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ya yanlış hesaplamislar yada sen yanlış anlamissin 170 binlik araç hiç bir yerde 100 liraya gelmez 105 bin e sense paketi Alsan senin cebinden 70 bin kusur yapar. Ki bence çok iyi fiyat

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda arabalar 6 ayda bir servise gittiğini de ilk defa bu forumdan öğreniyorum. Garanti süresi boyunca götürdüğümüzde para almamaları gerekmiyor mu? Yoksa bütün firmalar garanti içinde olsa bile para alıyorlar mı?

Garanti dahilindeki sorunlar icin ücret alınmaz . 6 ayda bir bakim var, aracın genel kontrolü, filtre ve yağ değişimi vs. Bunlar tabiki sarf malzeme olarak ücretlendiriliyor . 300-400₺ arası tutması lazım

Zaten ben tam donanımlı alıcam. Aksesuar olarak kol dayama, marşipiyel ve başka yerden karartmalı dikiz aynası alıp yetkili serviste taktırıcam. Ben Borusan'a da gittim Bmw 1 serisi için. O arabanın neredeyse bütün opsiyonları seçtim (aktif kör nokta, şerit takip, adaptif hız sabitleyici, ısıtmalı koltuklar, elektrikli ve bel destekli koltuklar, ısıtmalı koltuklar vb.). Normal fiyatı 170 bin tl oldu. Ötv ile 100 bin tl'ye geldi. Bizzat önümde hesapladılar. O yüzden %45 diye direk hesapladım. 

Hesaplama yapılırken maliyet+%18+%45+plaka şeklinde yapılıyor. Toplam fiyattan %45 düşerseniz tam rakamı bulamazsınız . Misal 60 baz fiyat +kdv+%45+1500 diyelim plaka toplam 104,16

Otv düşerseniz 72.3 e gelir. 71.8'e gelmiyor. Örnek olarak verdim plaka masrafı ne tutuyor bilmiyorum. Buna bir mtv falan eklenebilir / düşebilir . Normal fiyatı 1.45'e bölerseniz yaklaşık fiyatı bulursunuz.

Ama 170 fiyatlı araç, ötv indirimle 100'e geldi denildiyse ya size o arabayı vermeyecekler, ya ilk fiyat yanlış , ya indirimli fiyat yanlış :) 117 civarına gelmesi lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O araba özel sipariş üstüne geliyor zaten. Araba babamın üstüne olacak. Engelli plakası takılacak. Normalde 109.900 tuttuğunu söylediler. Ancak indirimli olarak bir 10 bin tl daha indirebileceklerini söylediler. Borusan'a bizzat gidip sordum. Elimde satış görevlisinin çıkarttığı kağıt ve üzerinde yazısı var. Ama kendim az önce hesapladım. 120 bin civarına geliyor. Euro kuru olarak 3.09 aldım. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Babanizin engel durumu kaç ? Ayrıca engelli plakası 2011 yılında pozitif ayrımcılık nedeni ile kaldırıldı. Artık araçların plakasına engelli amblemi olmuyor.indirimli olarak bi 10 bin daha indirecegim dediği şey engelli indirimi değil sen engelli indirimi alaçam deyince bayi önce fazla fiyat söylüyor ne cakalliklar var bilsen bu indirim olayı tamamıyla devletle senin aranda bayi- firma kendi parasını alıyor zaten yapsın bin iki bin indirim yapar.88.500 motion otomatik 1.200 renk farkı 89.700 artı geri gorus kamerası taktirdim. Araba için 60.000 bin firma ya eft yaptım. 400 lira sigorta parasını mapfre den firmaya elden verdim. 990 lira euroka sigorta kasko parasını da her ay kredi kartından 109 lira kesiyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 hours ago, mazdago said:

Babanizin engel durumu kaç ? Ayrıca engelli plakası 2011 yılında pozitif ayrımcılık nedeni ile kaldırıldı. Artık araçların plakasına engelli amblemi olmuyor.indirimli olarak bi 10 bin daha indirecegim dediği şey engelli indirimi değil sen engelli indirimi alaçam deyince bayi önce fazla fiyat söylüyor ne cakalliklar var bilsen bu indirim olayı tamamıyla devletle senin aranda bayi- firma kendi parasını alıyor zaten yapsın bin iki bin indirim yapar.88.500 motion otomatik 1.200 renk farkı 89.700 artı geri gorus kamerası taktirdim. Araba için 60.000 bin firma ya eft yaptım. 400 lira sigorta parasını mapfre den firmaya elden verdim. 990 lira euroka sigorta kasko parasını da her ay kredi kartından 109 lira kesiyor

mrb arkadaşlar bende engelli indirimi ile araç almayı düşünüyorum.cx3 nasıl bir tercih olur.yardımcı olursanız iyi olur

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

mrb arkadaşlar bende engelli indirimi ile araç almayı düşünüyorum.cx3 nasıl bir tercih olur.yardımcı olursanız iyi olur

5 yıl binme zorunluluğu olduğu icin süper tercih oluyor kendisi :) arıza vermeyecek, baş ağrıtmayacak, sıkılmayacağınız bir araç almanız lazım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2016 model gelmemiş henüz bir farklılık olacakmı bilginiz varmı ?ötv indirimyle bu aracı alan arkadaş varmı forumda her bayinin fiyatı farklı donanımdan dolayı 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2016 model gelmemiş henüz bir farklılık olacakmı bilginiz varmı ?ötv indirimyle bu aracı alan arkadaş varmı forumda her bayinin fiyatı farklı donanımdan dolayı 

2016'da fark olmaz, ancak 18-19'da makyaj olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

On 3/21/2016 at 9:46 PM, mazdago said:

Ben aldım neyi merak ediyor sunuz

en iyi fiyatı hangi bayi veriyor.bakımları kaç binde oluyor.ne kadar ücret gidiyor.servisten memnunmusunuz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben hepsine sordum aynı fiyatı veriyor ekstra olarak damla kamera hediye etti. Servis olarak damla iyi değil merser ve evo iyi diyorlar 6 ayda bir servise çağırıyor yada 10 bin km de bir  benim araç daha 3 aylık ve 3 bin km de ne kadar masraf çıkar bilmiyorum. Tahminen 250 olması lazım. 60 bin e motion at aldım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

21.03.2016 at 09:09, mazdago :

Babamın engel durumu %95 görme engelli. Birinci dereceden yakınları bu arabayı kullanabilir, başka birinin kullanabilmesi için emniyetten izin alınması gerekiyor. Mercedes C200d'ye baktım ama geyik testinden ancak 63 km/s hıza kadar başarılı oluyor. Mazda 6'nın station wagon versiyonu ise 73 km/s hıza kadar başarılı oluyor. Mercedes'in böyle bir araba üretmemesi gerekti. Cx-3 için esp testi (geyik testi) bulamıyorum. Sizce sürüş dengesi nasıl arabanın? Ayrıca yurt dışında açılır tavanla alabiliyorsunuz. Bunu getirtebiliyor muyuz Türkiye'ye? Ama getirtemiyorsak bile kendi bayisi garantili olarak bunu taktırabiliyor mu?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla park sensörü ile film kaplama birşey değil de navigasyon verdiyse çok iyi sadece navigasyona 2200 tl istiyordu servis. bana hediye verdiği kameranın fiyatı da 1100 tl idi bende içinden hadi be 100 liralık kamerayı 1100 lira diye dalga geçmiştim. dayım 2016 corolla aldı iş gereği aracı bir haftadır ben kullanıyorum corolladaki kameraya göre benim aracın kamerası çok çok kaliteli gece bile nerdeyse çok net gösterirken corollanın kamerası gündüz sisli gece hiç göremiyorsun. tekrar hayırlı olsun ili şey merak ediyorum ben aracı aldığımda iki adet defo çıktı birincisi yakıt pompasından ses geliyor yani motor kapunutunu açarsanız orta kısımdan pervane sürter gibi ses geliyor bu ses sizin aracınızda da varmı ikincisi direksiyonu tam sağ ve tam sol yaptığımızda sola yaparken sıkıntı yok ama sağa yaparken tak diye vurma sesi geliyor mu cevap verirseniz sevinirim _?

17 dakika önce, OnurM :

Babamın engel durumu %95 görme engelli. Birinci dereceden yakınları bu arabayı kullanabilir, başka birinin kullanabilmesi için emniyetten izin alınması gerekiyor. Mercedes C200d'ye baktım ama geyik testinden ancak 63 km/s hıza kadar başarılı oluyor. Mazda 6'nın station wagon versiyonu ise 73 km/s hıza kadar başarılı oluyor. Mercedes'in böyle bir araba üretmemesi gerekti. Cx-3 için esp testi (geyik testi) bulamıyorum. Sizce sürüş dengesi nasıl arabanın? Ayrıca yurt dışında açılır tavanla alabiliyorsunuz. Bunu getirtebiliyor muyuz Türkiye'ye? Ama getirtemiyorsak bile kendi bayisi garantili olarak bunu taktırabiliyor mu?

kardeşim kimden öğrendin bilmiyorum ama yanlış bilgi öğrenmişsin. yüzde 95 ağır özürlü baban için babanın üstüne 1.6 motor seçeneğine kadar istediğin aracı alabilirsin araç babanın üstüne olur kullanıcı olarak sen veya akrabaların aracı kullanabilir emniyetten izin alma vs durumu yoktur. araç her halükarda sadece babanındır ister sen kullanırsın ister dayının oğlu kullanır. ayrıca belirtmiş olduğun testi ben youtube den izledim. halk deyimiyle kütük bir araba yani araç komple sallanıyor viraja girince komple giriyor çukura girince komple sallanıyor :D travego otobüsler gibi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 dakika önce, mazdago :

valla park sensörü ile film kaplama birşey değil de navigasyon verdiyse çok iyi sadece navigasyona 2200 tl istiyordu servis. bana hediye verdiği kameranın fiyatı da 1100 tl idi bende içinden hadi be 100 liralık kamerayı 1100 lira diye dalga geçmiştim. dayım 2016 corolla aldı iş gereği aracı bir haftadır ben kullanıyorum corolladaki kameraya göre benim aracın kamerası çok çok kaliteli gece bile nerdeyse çok net gösterirken corollanın kamerası gündüz sisli gece hiç göremiyorsun. tekrar hayırlı olsun ili şey merak ediyorum ben aracı aldığımda iki adet defo çıktı birincisi yakıt pompasından ses geliyor yani motor kapunutunu açarsanız orta kısımdan pervane sürter gibi ses geliyor bu ses sizin aracınızda da varmı ikincisi direksiyonu tam sağ ve tam sol yaptığımızda sola yaparken sıkıntı yok ama sağa yaparken tak diye vurma sesi geliyor mu cevap verirseniz sevinirim _?

kardeşim kimden öğrendin bilmiyorum ama yanlış bilgi öğrenmişsin. yüzde 95 ağır özürlü baban için babanın üstüne 1.6 motor seçeneğine kadar istediğin aracı alabilirsin araç babanın üstüne olur kullanıcı olarak sen veya akrabaların aracı kullanabilir emniyetten izin alma vs durumu yoktur. araç her halükarda sadece babanındır ister sen kullanırsın ister dayının oğlu kullanır.

Babam söyledi direk bunu. Ama başka akraba olmayan birisi için izin alınması gerek diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...