Jump to content

Mazda RX-8 Motor Yıkama

BigSexy
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Rx8 motoru diğer araçlar gibi yıkanabilir degil mi motora su temas etmesi her hangi bir sorun teşkil ediyor mu ? Onceki arabadan kalma bir suru temizlik malzemesi var hayirlisiyla baslicam rx8 e biraz ayar cekmeye :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yıkamaktan kastın üstten basınçlı veya basınçsız su püskürterek yıkamak ise bence pek iyi fikir değil. Ben motoru hiç yıkamadım ancak her bakımını yaptığımda özellikle parça tamirini yaparken kapsamlı temizlik yaparım. Örnekolarak,

Arabayı aldığımda hava emiş körüğü aşağıdaki gibiydi.6 senedir hiç temizlenmemiş toz ve yağ içindeydi, fakat üstteki 2 vakum borusu tutma plastikleri de kırılmıştı, önceki sahipleri veya ustası plastikleri yapıştırmaya calışmış ancak tutmuyordu O plastikleri değiştirebilmek için körükten rahat çıkarabilmek için körüğü yerinden söktüm. Yerinden sökmüşken de temizledim. Arabanın üzerindeki lastik / plastik parçalarda arap sabunu denilen renksiz kokusuz ve jel kıvamındaki sabundan kullanıyorum, onu temizlerken de arap sabunu kullandım, yeni plastik parçaları da taktıktan sonra fabrikadan cıkmış gibi oldu .)

sağ ön far içine su alıyordu onun bakımını yapmak için söktüğümde kaprota  camur içindeydi, örneğin, onu da temizledim tabi ki.

Kabloları temizlerim bir de. Onları da genelde lokantalarda verilen ıslak mendiller ile. Alttaki resimde valf kelebeği kontrol ünitesine giren kablolar hem pis hem aşağı doğru asılmış gibi duruyordu;örneğin onları da temizledim.

Bu arabada motor altta kaldığı ve pek görünmediği için temizlemenin görsel olarak ta fazla  esprisi yok. Ayrıca ateşleme bobinleri yukarı doğru bakıyor onlara üstten gelecek su pek iyi etki etmez, bozabilir dahi. Bu motor radyatör içinde dolaşan hariç suyu hiç sevmez.

y51JP9.jpg

m6pgrZ.jpg

JAN8d5.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abim cok sagol basincli suyla yikamayi dusunuyodum:) bmw de sıkıntısiz yapmistim ama rx8 de sadece gorunen kisimlar ve siyah parcalari temizlemek daha mantikli herhalde

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Her yaz bası yıkarım şöyle ki beyin marj motoru akü v.s elektrık aksamını sıkıca sararım sonax elektrik kontak spreyi var onu kablo girişleri sensör etrafı v.s yerler sıkarım su geçmesini engelliyor bahce pompaları var onun ıcıne yağ sökücü malzeme koyar onunla her yeri temizlerim direk su tutmam sonra güzelce kurularım plastik koruyucuyla parlatırım plastik aksamları mis gibi olur yıllardır tüm araçlarım da böyle yapıyorum sıkıntı olmadı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...

Sayın @revivo73Emiş hortumuna geçen plastik boru parçalarını nereden buldun? Ayrıca satılıyor mu? 

Konuya ben de yorum yapayım. Ben motor soğukken balata spreyi ile sadece yağ borusunun etrafını ve alt tarafını temizledim. yağ koyarken kenarlara taşıyor bazen. Onlar zamanla toz topluyor. Onları temizlemiştim. Başka bir temizliğim olmadı. Nereye zarar verir ne yapar bilmem ve mesuliyet kabul etmem :D  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, zoptrik :

Sayın @revivo73Emiş hortumuna geçen plastik boru parçalarını nereden buldun? Ayrıca satılıyor mu? 

Konuya ben de yorum yapayım. Ben motor soğukken balata spreyi ile sadece yağ borusunun etrafını ve alt tarafını temizledim. yağ koyarken kenarlara taşıyor bazen. Onlar zamanla toz topluyor. Onları temizlemiştim. Başka bir temizliğim olmadı. Nereye zarar verir ne yapar bilmem ve mesuliyet kabul etmem :D  

Önce Bursa'daki servise sordum, ellerinde yoktu ve 2-3 hafta içinde gelir dediler. Internette Türkiye içi servislere bakarak, Ankara'da Opan Mazda Servisinde buldum  ve telefondan sipariş vererek aldım. Tanesi 20-30TL gibi birşeydi, 2013'te. Temizlik konusunda bence sprey kullanılmamalı çözücü kimyasallar içeriyor ve yumuşak plastik ve lastiklerin yüzeyini bozabilir. Bu konuda arap sabunu oldukça iyi, cunku yüzeydeki tüm yağ ve pislikleri tertemiz yapıyor ve çözücü kimyasal değil, bir sabun.  arabayı yıkarkan silecek etrafındaki plastikler, difüzör, ön/arka farlar ve lastik yanaklarını da arap sabunuyla yıkıyorum, temiz bir parlaklık ta veriyor.

nM1lRM.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...