Jump to content

3.Nesil Mazda 3 Dönüşlerde Rot Başlarından Gelen Ses

hkaleli
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Selam Arkadaşlar.

3.nesil Mazda 3.sağa veya sola  dönüşlerde direksiyon sonuna kadar kırıkken rot başlarından geldiğini sandığım takır-tukur sesler normal mi? 

Servise bakıma gittiğimde normal deyip geçiştirmemeleri adına sizde de böyle durumlar olup olmadığını merak ediyorum.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İzah etmeye çalışayım . Direksiyon bir motor vasıtası ile dönüyor biliyorsunuz, siz direksiyonu sonuna kadar çevirip o şekil tuttuğunuz Zaman motor dönmeye devam etmeye çalışıyor, bu direksiyon kutlusunun yerine, yapısına, miline göre farklı düzeyde sese neden olur. Kimisi tık tık eder kimisi vıjj diye seslenir. Her halükarda ses yapacaktır. En azından benim bilgim bu yönde. Teyit yada düzeltme yapan olursa ben de memnun olurum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Takur tukur sesler, sizin de teşhisini koyduğunuz gibi rot başlarını işaret eder. U dönüşlerde çok daha fazla belli eder. İyi bir usta, araçla test sürüşüne çıktığında anlaması uzun sürmez

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bir de ilave edeyim, direksiyonu tam kırdığınızda geldiği gibi normal dönüşlerde de gelmesi lâzım o sesin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Servis geçiştirmez muhtemel o konu hakkında çıkan bir bülten var sanırım ve kronik bir arıza ve gitmeden önce haber verin sorununuz halledilicektir serviste

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ayağım frende ve direksiyonu çeviriyorum (sağa yada sola) tam turun sonlarına yaklaşırken bendede takır tukur diye bir sesler geliyor...

Birde sola yada sağa dönüş yaparken sert fren yaptığım anda bu seside duyuyorum.....

Bültenlerde araştırdım fakat bulamadım maalesef...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

22 saat önce, Mehmet Özdemir :

Takur tukur sesler, sizin de teşhisini koyduğunuz gibi rot başlarını işaret eder. U dönüşlerde çok daha fazla belli eder. İyi bir usta, araçla test sürüşüne çıktığında anlaması uzun sürmez

Bir de ilave edeyim, direksiyonu tam kırdığınızda geldiği gibi normal dönüşlerde de gelmesi lâzım o sesin

Normal dönüşlerde hiçbir ses yok.Direksiyon sona dayandığında ses kendini bariz şekilde hissettiriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu konuda bir Bülten var. Ben geçen hafta yaptırdım servise. Ama bültene göre sadece solda oluyor ses. Bir servise danışın yardımcı olacaklarıdır. Ben evo da yaptırdım. Parçayı sipariş ediyorlar ve 2 haftada geliyor. Daha sonra işçilik be parça içim herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Tabi aynı sorun ise sizdeki de. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 saat önce, Mercan :

Bu konuda bir Bülten var. Ben geçen hafta yaptırdım servise. Ama bültene göre sadece solda oluyor ses. Bir servise danışın yardımcı olacaklarıdır. Ben evo da yaptırdım. Parçayı sipariş ediyorlar ve 2 haftada geliyor. Daha sonra işçilik be parça içim herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Tabi aynı sorun ise sizdeki de. 

Evvet işte bu.Daha çok solda oluyor.O0Teşekkürler bilgi için.Bakıma gittiğimde üstünde durmalarını sağlayacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

"Solda" deyince bende de bir şeyler uyandı. Sitemizin içinde park manevrası yaparken... evet, sola çevriliydi, sanki lastiğin altına büyükçe bir taş girmiş de suratle fırlatmışım gibi ses gelmişti 1-2 kez. Gerçekten taş sanmıştım... Değilmiş...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaslar bu seslerden bendede vardi aracim bakima gonderdigimde gelen usta arabayi servise gotururken o da farketmis amortisor baglanti biseyleri desi ama onemsemedim garantiden degistirdiler sagolsunlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

27.04.2016 at 22:54, Faruk ozturk :

Arkadaslar bu seslerden bendede vardi aracim bakima gonderdigimde gelen usta arabayi servise gotururken o da farketmis amortisor baglanti biseyleri desi ama onemsemedim garantiden degistirdiler sagolsunlar

Anladığım kadarıyla birçok kişide bu sorun var.Farkında olmayanlara duyurulur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

26.04.2016 at 11:08, Mercan :

Bülten numarasını yada bültentin nereden bulabiliriz acaba ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, sergio_01 :

Bülten numarasını yada bültentin nereden bulabiliriz acaba ?

Ben bülteni bu sitede görmüştüm fakat hatırlamıyorum. Ama servislerin bilgisi var dediğim gibi. Sol rot kolundan gelen ses derseniz anlayacaklardır. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bunu arızalar başlığına yazmıştım.

arıza bültenlerinde yeri var. normal bir durum değil. 

üzerine gitmeyince iyice artıyor, her sol tam dönüşte kütür kütür dönüyorsunuz.

servise götürdüm, parça sipariş ettiler, biz sizi arayacağız dediler. daha sonra patlak hoparlör için gittiğimde konuyu hatırlattım. usta başı değişmiş ve parça olayı araya kaynamış. yeni ustabaşı aracı lifte kaldırdı, tekerlek altında bazı işlemler yaptı 15 20 dk. kadar. sorun düzeldi. üç gün sonra tekrar başladı, servis bültenindeki işlemi yapmak şart oldu.

diğer arkadaşların yaptığı çalışmada (başlıkta) detay var.  "06-002/14: Direksiyon tam sola cevriliyken araci hareket ettirirken cikan ses" olarak refere edilmiş.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

tam olarak isimlerini bilmediğim direksiyon ve teker bağlantılı bu sesler Aşık denilen bir parçaya ayar çekilerek yapılıyormuş.

ekte gösterdiğim mili bu aşık denilen parça sıkıyormuş zamanla aradaki mesafe(aşıkla mil) açılınca dönüşlerde takır tukur ses yapıyormuş. bu parça eğer çok fazla sıkılırsa direksiyon ağırlaşıyormuş.

lifte kaldırıp bu mile sıkıca asılınca sesleri duyabilirsiniz. benimkini ücretsiz yaptılar sağolsunlar : )

20160422_095432_HDR.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...