Jump to content
Efebey

Yakıt Tasarrufu Sağlayacak JANT Tasarladı !

Tavsiye Edilen Mesajlar

Efebey

dm7bio5p.jpg

 

Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Yüksekokulu Araştırma Görevlisi Merve Yavuz Erkek, rüzgar direnç katsayısı düşürülerek, araçlarda yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı olacak jant tasarladı.

Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Yüksekokulu Araştırma Görevlisi Merve Yavuz Erkek, yaptığı açıklamada, motor ve araç teknolojilerinde son yıllarda ciddi bir gelişme yaşandığını söyledi. 
Araç aksamları konusunda yakıt tasarrufuna yönelik bir çalışma yapmaya karar verdiğini dile getiren Erkek, yaklaşık bir yıl önce farklı bir jant tasarımı için araştırma içine girdiğini anlattı. 

Bu jantın diğerlerinden farklı olması, özellikle yakıtta tasarruf sağlaması için çalıştığını aktaran Erkek, "Araç sahipleri yakıtın pahalı olmasından sürekli dert yanıyor. Bu çerçevede, nasıl katkımız olur diye düşündük. Eşimin ve bir arkadaşımın desteğiyle sonunda bu jant ortaya çıktı." dedi. 

Yaptıkları araştırma sonrasında tasarladığı yeni jantın yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı olduğunu belirlediklerini ifade eden Erkek, bu jant için patent başvurusunda bulunduğunu söyledi. 

Başvurusunun onaylanmasını beklediğini belirten Erkek, bir kadın olarak tasarladığı jantla bütün sürücülerin cebine, ülke ekonomisine katkı sağlayacağını vurguladı. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Ömer626

Biraz ilginç bir soyisim :) Nasıl bir jant olduğunu merak ediyorum.. Kara düzen sadece ağırlığı hafifletmiş olamazlar :)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Böcek

Ne olursa olsun türkiyede yakıt pahalı ve sadece jantla tasarruf olmaz olsa bile en fazla % 1 olur

GALAXY J7

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Fotifoti

Yarış bisikletlerindeki gibi bir kapak yapmışlardır muhtemelen [emoji12] bu sefer de diskler soğumaz . Merve Yavuz Erkek mi? Bayan mı ? Kafamız karıştı [emoji1] n'oluyor orda

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Mazda41

Eğer fiyati uygun olursa birde goruntusu olursa alinir aslinda ama ne kadar az yaktiracakki

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×