Jump to content

Vitesteyken Gaz Vermeden Seyrederken Yakıt Tüketirmi

Böcek
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar enjeksiyinlu arabalar yokuş aşağa viteste inerken gaza basmayınca hiç yakıt harcamazmış bu bizim guzular içinde geçerlimi

GALAXY J7

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkür ederim arkadaşlar demekki yokuş inerken vitesi boşa atmanın faydası yokmuş boş viteste gidmek zaten insana güvende vermiyor

GALAXY J7

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Araştırmak lazım ama karbüratörlülerde cutoff yok diye biliyorum.

Az yakıt yakma konusunda viteste mi yoksa boşta mı gitmek gerektiğini yokuşun eğimi belirler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, Böcek :

Arkadaşlar enjeksiyinlu arabalar yokuş aşağa viteste inerken gaza basmayınca hiç yakıt harcamazmış bu bizim guzular içinde geçerlimi

GALAXY J7

Bunu anlık yakıt tüketiminden net şekilde görürsün.

Mutlu Bey'in yeni nesil araçların hepsinde Cut off devresi var.Hatta ben Karbüratörlü araçların son nesilinde de var diye biliyorum (çok ta emin değilim)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Araba vitesteyken ve motor devri belli bir değerin üzerindeyken, ayak gaz pedalından çekildiğinde, elektronik kontrol ünitesinin enjeksiyonu kesmesi olayıdır. çünkü araba sahip olduğu kinetik enerji ile hareketine devam eder ve bu hareketi için yakıta ihtiyaç duyulmaz. yakıt tasarrufu sağlanır. çevre daha az kirletilmiş olur. küreyi daha az ısıtmış oluruz

GALAXY J7

Formlardan birinde bu açıklamayı buldum

GALAXY J7

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

cehaletime verin, yüksek viteste yokuş aşağı inerken benzin tüketimi minimuma iner diye biliyorum. peki aynı şey gaz için de geçerli mi? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yüksek ihtimalle gaz içinde geçerli olmalı ayrıca yüksek vites olması şart deildir 2.viteste inerken de ayağımızı gazdan cekince gaz kesmesi gerekir burda mantıken önemli olan devir bence vites deil

GALAXY J7

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cutoff varsa benzin lpg fark etmez. Yakıtı kesebilmesi için motorun Alternator gerilimi üretecek, fren sistemi sağlıklı çalışacak, kısaca yaşam desteği yakıt olmadan kinetik enerji ile üretilecek devirde aktif olur. Hız veya devir değişir. Illaki şu devirde şu hızda olacak diye bilgi göremedim hiç.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

cehaletime verin, yüksek viteste yokuş aşağı inerken benzin tüketimi minimuma iner diye biliyorum. peki aynı şey gaz için de geçerli mi? 

Araç boşta olmadığı, viteste olduğu sürece yokuş inerken yakmaz. Hatta düz yolda biraz hızlanıp gazdan çekerseniz yine yakmaz. Buradaki espri şu, araç rolantiyi çevirecek kinetik enerjiye sahip olmalı. Devir çok düşerse araç stop etmemek için gaz verecektir. Onun dışında yakmaz. Tüm enjeksiyonlu motorlarda böyledir . Dizel, benzin, lpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gaza nekadar az basarsak okadar iyi desenize ama mümkün olmuyor muhendisler bence bunu bile düşünüp hayata geçirerek çok akıllıca bir iş yapmışlar araç kendi ivmesiyle giderken neden yakıt harcasın ki demişler saolsunlar 😊

GALAXY J7

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar tüm forumlara bakıyorum konuyla alakalı bir yerde gaz teli olan enjeksiyonlu araçlarda cut-off yoktur deniliyor bu düzenek elktronik veya hidrolik gaz sistemli araçlarda oluyormuş galiba 😕

GALAXY J7

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 saat önce, fotifoti :

Araç boşta olmadığı, viteste olduğu sürece yokuş inerken yakmaz. Hatta düz yolda biraz hızlanıp gazdan çekerseniz yine yakmaz. Buradaki espri şu, araç rolantiyi çevirecek kinetik enerjiye sahip olmalı. Devir çok düşerse araç stop etmemek için gaz verecektir. Onun dışında yakmaz. Tüm enjeksiyonlu motorlarda böyledir . Dizel, benzin, lpg

eyvallah hocam. bunu sorsam forumda çok dalga geçerler mi diye kaç kez vazgeçtim konuyu açmaktan:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

eyvallah hocam. bunu sorsam forumda çok dalga geçerler mi diye kaç kez vazgeçtim konuyu açmaktan:)

Niye dalga geçilsin :) soru ilmin yarısıdır demiş hadis :) her şeyi bilemeyiz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Birazcık detaylandırayım. 

Soğuk havalarda (motor soğukken) motorun bir an evvel ısınması için cutoff devreye girmez. 

1400-1500 devir üstünde gaz ayaktan çekildiği gibi cutoff devreye girer. Bu devire düştüğünde deviri sabit tutacak kadar yakıt gönderilir. 

Sıralı sistem lpg de sinyal bilgisini her bir enjektörden aldığı için lpg enjektörleri de cutoff zamanında yakıt göndermez. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar tüm forumlara bakıyorum konuyla alakalı bir yerde gaz teli olan enjeksiyonlu araçlarda cut-off yoktur deniliyor bu düzenek elktronik veya hidrolik gaz sistemli araçlarda oluyormuş galiba 😕

GALAXY J7

2003 jeep liberty aracımda cutoff yoktu. Enjektör olması illaki sistem olacak anlamı taşımıyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...