Jump to content

Çamurluk İçi İzolasyon Kaplama

Böcek
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar bazı araçlarda dikkatimi çekiyor çamurluk içlerinde pütürlü gibi bir kaplama var sanki halı fleks gibi bir şey aklıma lpg tüpünün altına konulan izolasyon malzemesi geldi bununla davlumbazların içlerini güzelce izole edebilsem yol sesini biraz daha aza indirgemiş olabilirmiyim acaba kafamda böyle bir şey var denemek gerek tabi yol sesi beni bazı asfaltlarda azda olsa rahatsız ediyor bazı asfaltlarda yağ gibi sessizce akiyor guzu sizce nasıl olur deneyenleriniz varmı böyle bir şey

GALAXY J7

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi lpg tüpü altına konan malzeme ses için hiç bir işe yaramaz.

Sonuç almak istiyorsan eğer aşağıda söylediğim adımları takip etmen gerek.

1) Önce lastikler sonra davlumbazlar sökülüp bir güzel temizlenecek. 

2) Ardından bitüself tarzı yapışkanlı titreşim emici malzeme ile davlumbazın tercihen tamamını, ama kabin kısmına denk gelen yerlerin tamamı yapıştırılmalı.

3) Ardından ses bariyeri konulmalı. (Tercihen) Yoğunluğu yüksek olduğundan sesin geçmesini engeller.

4) Bu ses bariyerinin üstüne de ses yalıtım süngeri konulmalı. Davlumbazı kapattığında bu süngeri sıkıştırmamalı. Süngerde deformasyon olmamalı maksimum performans için.

5) Davlumbazı kapatıp üstüne her yere bol bol pütür atılmalı. İlk atılan kuruduktan sonra 1 hafta sonra gibi 2. pütürler atılmalı. Ne kadar çok atılırsa o kadar iyi.

Daha iyi bir yalıtım için aracın altına tamamen pütür atılabilir. Ama davlumbazları yalıtmak bile hissedilir oranda yol sesini azaltır. Taş, çakıl seslerini engellemek için de su tutmayacak süngerimsi bir yapı lazım. Orada su tutan bir malzeme olursa küflenme yapar. Pütürün de bu seslerde işe yaradığını söylüyorlar.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bunlarin hepsini kendim yapamam galiba iyi bir kaportacıya danışmak gerek ama söylediklerin çok mantıklı

GALAXY J7

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kimse uğraşmaz abi.

Evinin önünde hortum çekecen temizlik için.Lastik sökmek için bijon anahtarın olacak. Davlumbazı da sökersin lastiği söktükten sonra. Gerisi işçilik. İşi yayarak yaparsın yıllık izninde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet vakit problemi yüzünden ancak yıllık iznimde olabilir zaten yaparsam çalışmaları detaylıca burda belgelerim inş

GALAXY J7

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 8 ay sonra ...
‎07‎/‎05‎/‎2016 at 16:31, Mutlu Tekir :

2) Ardından bitüself tarzı yapışkanlı titreşim emici malzeme ile davlumbazın tercihen tamamını, ama kabin kısmına denk gelen yerlerin tamamı yapıştırılmalı.

3) Ardından ses bariyeri konulmalı. (Tercihen) Yoğunluğu yüksek olduğundan sesin geçmesini engeller.

4) Bu ses bariyerinin üstüne de ses yalıtım süngeri konulmalı. Davlumbazı kapattığında bu süngeri sıkıştırmamalı. Süngerde deformasyon olmamalı maksimum performans için.

5) Davlumbazı kapatıp üstüne her yere bol bol pütür atılmalı. İlk atılan kuruduktan sonra 1 hafta sonra gibi 2. pütürler atılmalı. Ne kadar çok atılırsa o kadar iyi.

Daha iyi bir yalıtım için aracın altına tamamen pütür atılabilir. Ama davlumbazları yalıtmak bile hissedilir oranda yol sesini azaltır. Taş, çakıl seslerini engellemek için de su tutmayacak süngerimsi bir yapı lazım. Orada su tutan bir malzeme olursa küflenme yapar. Pütürün de bu seslerde işe yaradığını söylüyorlar.

Hocam konuyu hortlatmış gibi olduk ama biraz bilgiye ihtiyacım vardı..

bahsettiğiniz ürünler için marka belirtebilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

28 dakika önce, Montimpex :

Hocam konuyu hortlatmış gibi olduk ama biraz bilgiye ihtiyacım vardı..

bahsettiğiniz ürünler için marka belirtebilir misiniz?

Maalesef belirtemiyorum ama adetasyapi.com bu sitede güzel ürünler var. Titreşim emici yapışkan folyo için bitüself öneriliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet bahsettiğiniz siteyi inceledim, gayet güzel ve faydalı ürünler var.. Davlumbaz olayını pek anlayamdım.. Davlumbaz sökülüp bitüself yapıldıkdan sonra davlumbaz kapatılıp üzerine mi pütür atılıyor?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

25 dakika önce, Montimpex :

Evet bahsettiğiniz siteyi inceledim, gayet güzel ve faydalı ürünler var.. Davlumbaz olayını pek anlayamdım.. Davlumbaz sökülüp bitüself yapıldıkdan sonra davlumbaz kapatılıp üzerine mi pütür atılıyor?

Pütürün amacı ufak taş çarpmalarından kaynaklanan sesleri azaltmak. Bir nebze de yol sesini azaltıyor.

Asıl önemli nokta davlumbaz söküldükten sonraki boş metal kaportayı bitüself ve ses yalıtım süngerleriyle kapatarak gelen yol sesini önemli miktarda azaltmak. Pütür zorunluluk değil. Davlumbazın dış kısmına (kaportaya bakan kısım) da aynı işlemi yapabilirsiniz, etkisi olacaktır. Davlumbazın iç kısmına (lastik tarafı) da su geçirmeyen/tutmayan kapalı hücre ses yalıtım süngeri yapıştırılarak da taş çarpmalarından oluşacak sesi tamamen engeller.

yalıtım yapmak isteyenler bu videoyu referans olarak alabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Açıklamalar için teşekkür ederim.. çamurluk kısımlarına nem tutmayacak, koku yapmayacak uygun bir sünger araştırmak gerekecek. Firex sünger burası için uygun olmayacak.. sizin tavsiye edebileceğiniz bir sünger var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Montimpex :

Açıklamalar için teşekkür ederim.. çamurluk kısımlarına nem tutmayacak, koku yapmayacak uygun bir sünger araştırmak gerekecek. Firex sünger burası için uygun olmayacak.. sizin tavsiye edebileceğiniz bir sünger var mı?

kapalı hücre ses yalıtım süngeri diye aratırsanız bulabilirsiniz. Linkini verdiğim sitenin sahibine ulaşırsanız çok daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bitüself dediğiniz malzemeden isteyen varsa en ucuz fiyattan %20 ucuza verebilirm =)   bir kaç top olacaktı

Elastomerik modifiye bitüm esaslı, soğuk uygulamalı, kendinden yapışkanlı,çok amaçlı kullanıma sahip, su yalıtım bantı

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

07.05.2016 at 16:31, Mutlu Tekir :

Ben aracımın altını geçen yıl komple pütür ile kaplattım. Ses anlamında olumlu etkisi yok denecek kadar az. Tek pozitif yanı araç altındaki metal aksamları korozyona karşı koruyor olması. Hatta şöyle bir düşününce pütürlü yapı nedeniyle sesi engellemek yerine hava akışına direnç göstereceğinden rüzgar sesini arttırabilir bile... Ben izolasyonu Mazda Damla'da yaptırmıştım ve davlumbaz içlerine uygulaymadıklarını söylemişlerdi. Sanırım avlumbazların yüzeyi uygun değil demişlerdi. Davlumbaz içi izolasyon son zamanlarda epeyce düşündüğüm bir şey . Hafif kumlu yollarda lastiğe yapışan tüm parçacıkların sesini olduğu gibi duyuyorum şu aralar. Hatta bir ara " benim davlumbazları mı söktüler acaba" diye aklımdan geçirdiğim bile oldu :|

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...