Jump to content

PlastiDip Boya İle Aracımızı İstediğiniz Renge Ucuza Boyamak

Ömer626
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

@quiteguide vermiş olduğunuz bilgiler çok doğru,ben bunları paylaştım diye hatırlıyordum ancak paylaşmamışım :( tek kat atıldığı zaman söküm işleminde parça parça geliyor,sıkıntı çıkartır.En az 4 kat atılması gerek..Ben panjuru 6 kat siyah boya ile tamamladım..Profesyonel makina ile daha güzel gözükürdü ama şirketin bana reva gördüğü samsung duos lu bi şey..Kamera çok kötü,ama gerçekten çok şık duruyor panjur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 saat önce, quiteguide :

Bu plasti dip olayını bende uzun zamandır arastiyorum.

Dipart marka plasti dip boya ile jantlari siyaha boyamayı dusunuyorum. 

Araştırmalarıma gore sağlıklı sonuç almak için 15'er dk ara ile en az 4-5 kat boya atmak gerekiyor ve uygulamaya başlamadan önce boyanacak yerin çok titiz bir şekilde temizlenmesi & kurulanmasi gerekiyor. 

3 kutu boya 100 tl gibi bir maliyetle 4 jantı da boyuyor.

Boyamaya başlamadan önce, kutuyu 5 dk sıcak suda bekletmenizi daha sonra da 5-10 dk calkalamanizi tavsiye ederim.

Bir de Amerikan malı boya tabancası var 20 tl felan. Temin ederseniz daha profesyonel iş çıkar.

Sıcak suda bekletme olayını ilk kez duydum.

Boya tabancası olsa bencede çok daha iyi sonuç alınır fakat tabanca için kompresör yani hava gerekmezmi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 dakika önce, Rhapsody :

Sıcak suda bekletme olayını ilk kez duydum.

Boya tabancası olsa bencede çok daha iyi sonuç alınır fakat tabanca için kompresör yani hava gerekmezmi?

Sıcak su boya içindeki kimyasal ve moleküllerin daha iyi karışmasını sağlıyor. Yine de uzun sure çalkalamak lazım.

Tabancadan kastim plastik bir aparat, sprey kutusu ona monte ediliyor. Tek parmakla basma ve parmağı yorma derdinden kurtarıyor, küçük yüzeyler için hava ve kompresör ile işimiz yok. 

Çok büyük yüzeylerde kaplama yapılacak ise o zaman 1 lt'lik kutularda satılan boyadan almak lazım, kompresor de haliyle şart.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, Ömer626 :

Silecekleri söken oldu mu aramızda? Arabayı sökmüşken onları da sökeyim,küflenmiş boyarım onları

Sizin aracın silecekleri nasıl sokulur bilmem ama şahsen ben olsam gazete ile boyanin tasma ihtimali olan yerleri güzelce kaplar bismillah derdim.

Jantlara bu işlemi fren kaliperleri ve jant arasındaki boşlukları güzelce gazete ile kaplayarak yapacağım. Sokmeye gerek yok. Tekerler için de 10 ar cmlik karton kesip oval bir şekilde jant ile teker arasına yerlestirecegim.

Basit iş.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle herkese merhabalar,hayırlı günler..

Cumartesi günü eleman sıkıntısından dolayı işler biraz sarpa sardı..Gece 12 ye kadar dükkanda durduktan sonra hemen eve gidip iş elbiselerimi giydim,bismillah dedim.. O gece ince macunu,zımparası,sulu zımparası vs. herşeyini 04:00 civarı gibi bitirdim.. İşi o kadar sıkıştırmamın sebebi babamgilin acilen köye gitmeleri gerek ve benim arabaya umut bağladılar..Tamponu hemen tak köye gidecez dediler.

20160723_235243.jpg20160723_235312.jpg20160723_235217.jpg

Pazar günü geç yatmamın vermiş olduğu yorgunlukla ancak 11 de uyanabildim..Kahvaltımı yaptım ve ardından şu işe gündüz gözü ile bir bakayım dedim..

20160724_020839.jpg20160724_020847.jpg20160724_020917.jpg

Son rütuş,ıvır zıvırını halledip hemen fırın boya bölümüne geçtik :D Bahçede ki kayısı ağacıyla şeftali ağacı sağolsun bana baya bir yardımcı oldu..Teller ile tamponu havada askıda kalacak şekilde bağladım..Maskeleme işlemini gerçekleştirdim;

20160724_134026.jpg20160724_134031.jpg13775583_654120518077012_2755908680764662498_n.jpg

Beyaz boya ile işlem bitince siyah şerit için tekrar maskeleme yaptım..(Bu işlemler sırasında yardım edenim yok)

13775755_654120501410347_8012912934339431283_n.jpg

El atmışken panjuru da boyayalım dedik.. Mazda nın M harfinin içi düşmüş AZDA yazıyor du onu da maskeleyip verdim kutsalı dayadım kutsalı :D 

13754464_654120468077017_8751083005800294386_n.jpg13716037_654120444743686_6718113534815907674_n.jpg

Boyama işlemlerim bitince (Beyaz boyayı 4 kat attım siyah boyayı da 6 kat attım panjur dahil) biraz kurumasını bekledim..2 saat sonra tekrar işimin başına geçtim,Saat 16:30 da tamponu takmaya başladım.Tek başıma o tamponu ve panjuru takltım.

Aylar öncesinden almış olduğum lip i de taktım.

20160724_173214.jpg

20160724_173217.jpg

Kuşakta gözüme batan siyah fazlalıklar vardı..Siyah yeri boyarken maske ye yapıştığı için maket bıçağı ile kolayca temizledim, bu esnada babamgil geldi,hadi oğlum hadi daha bitiremedin mi dedi..(Ya sabır) Acele etmeye başladım,Sol tarafta ki siyah pislikleri fotoğraflara bakınca fark ettim.Araba bugün akşam gelecek onları da temizleyecez artık..

Apar topar söktüğüm plakayı da taktıktan sonra aracı teslim ettim :D

20160724_185037.jpg

Haa bu arada babamın arabası var (citreon berlingo) ama motor sıkıntısı olduğu için korkuyor binemiyor..Önümüzde ki günlerde rektefeye sokacaz babamın aracını..

O kadar diyom ustaya para vermiyek kendimiz yapak diye ama anlayan kim :D

Her neyse kafanızı ilk günden ağrıtmayalım video linkini aşağıya bi yerlere atıyom değer verip izlerseniz ne ala :) 

Hadi eyi günler :) 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ömer kardeşim eline emeğine sağlık.bence tek başına harika iş çıkartmışşın ,hayranlıkla seyrettim yaptıklarını:rolleyes:O0:clap:güzel  günlerde kullan:rolleyes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Dagiki ve @quiteguide abilerim,çok teşekkür ederim..Hafta sonu yıkama yapacağım,sökülürse (Sökülmeyeceğine eminim) yeniden boyayacağım..Araç parlak tampon mat ama yamalı gibi durmuyor..Hoşuma gitti..Boya koruma olarak her yerine yapılabilir,mantıklı birşey bence..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hem vakit sıkışık hem de işe bu kadar odaklanmışken foto ve video? Tebrikler. Yanımda video çekebilecek biri olsa neler paylaşırdım bir bilseniz. Bu aracın dokunmadığım yeri kalmamıştı nerdeyse. Araç temiz görünüyor. Hal böyle olunca eğer bir bozmamışsa yapmak daha da eğlenceli. 

Paylaşım için tekrar teşekkürler. 

Devamı dileğiyle

iyi forumlar...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ömer ellerine emeklerine sağlık kardeşim. Fotoğraflı ve videolu paylaşım için ayrıca teşekkürler.

Güle güle kazasız belasız kullanman dileği ile. :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
28.07.2016 at 18:59, zoptrik :

Gaza geldim ben de aldım bir tane. Kaput koruma olarak kullanacağım. Bakalım ne olacak :D

Abi mesajını yeni gördüm,Benden tavsiye şu ki çok yakından sıkma,Kapalı garajın varsa garajda yap(rüzgar alır götürür boyayı) Takribi 25-30 cm uzaklıktan sık ki akma yapmasın.

Bu arada aracı yıkamaya verdim,kendim dahi yıkamadım,herhangi bir atma söz konusu değil..Bilgilerinize :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tavsiye için teşekkürler. Garaj mevcut :D Aklıma takılan şu: bir sprey şişesi bir kaputa yeter mi? yetmezse sonradan sökülür mü? sökülmezse boyaya zarar vermeden sökmenin yolları varmı? Teşekkürler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi sayın @zoptrik bey ikimiz de hemşeriymişiz anladığım kadarıyla :) Ben de Selçuklu dayım Gonya da..

Sen 2 kutu al,kaputa yapışıp kolay kolay çıkmaması için 100 mikron kalınlığına ulaşması lazım..O dedikleri 100 mikron kalınlığı da en az 4-5 kat atıldığında ulaşılıyor..

Ben yıkamacı eleman tanzikli suyu tutunca boya sökülüp gelecek diye bekledim ama tık ses bir gram atma olmadı.
Sökmek istediğiniz zamanda ise bir ucundan yaralayıp (benim ilk çektiğim videoda ki gibi)asılmanız gerek..Boyaya zarar vermez.

İyi çalışmalar :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben onu buluşma sayfasında çok dile getirdim de pek sallayan olmadı beni :)

Kurban bayramının 3. ve 4. günü ılgın da kaplıcalara gidecem hanımımla beraber,belki o zaman küçük te olsa araya sıkıştırabiliriz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...